Autor Subiect: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021  (Citit de 4909 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #30 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 19:23 »
Trebuie sa corectez. In Dominca sunt 365 de rauri nu 60. Si exista printre excursii una in care trebuia sa vaslesti pe Raul Indian pana la varsare, f pitoresc, cu radacini gigante in apa , arbori, o feerie!


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #31 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 19:25 »







Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #32 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 19:33 »
In Antigua am facut o excursie cu catamaranul pe marea turcoaz, am facut snorkeling printre pesti.  Din pacate cred ca reciful de corali era f afectat, alb, fara culoare, si am vazut doar 2-3 specii de pesti, din cauza poluarii si incalzirii globale :'(
A fost o zi cu vant si curenti marini si ghizii notri ne-au pazit ca pe gaini sa nu iesim din raza campului vizual. Daca te lua curentul, glumea ghidul te duceai pana in Brazilia, daca ramaneai langa barca, te astepta sus un Rum punch, pe care l-am baut abia dupa sesiunea de snorkeling, sa nu prindem curaj neamasurat  :thumbup:
Totul s-a incheiat cu o  plaja superba si baie, iarasi minunatul nisip fin alb, plajele cu plante exotice si marea turcoaz. Am mai petrecut apoi timp in port pe la cumparaturi.
Nu poti sa nu remarci magazinele hippie, cu tot felul de obiecte artizanale viu colorate, tablouri, si iar vanzatorii sunt albi, probabil europeni incetatenilti pe insule.
Au de vanzare si hainele cele mai dragute din bumbac cu printuri afro. :)
Portul si zona de duty free sunt f ingrijite si colorate, erau brazi de Craciun, animatie, politie multa ( probabil ca sa se evite furturile) , iar zona de langa port , acum la ora pranzului e plina de localnici de culoare care isi vad de treaba lor, restaurantele  sunt pline ochi de copii si localnici zgomotosi.
In ultima zi, am revenit in Sint Maarten, de data asta sa petrecem o zi intreaga cutreierand toata insula, in partea franceza si olandeza. E o revenire la civilizatie,  e mai bogata, cu senzatia ca te afli pe spatiu european. Am vazut plajele la ocean si la marea Caraibelor, plaja peste care aterizeaza la fiecare 3 min un avion, Maho beach, care ne-a captivat, iguane, orasele colorate, portul in care am ajuns cu feribotul.
Hotelul in care am fost cazati e un obiectiv in sine, pt ca e plin de tablouri si compozitii artistice, dedicate marilor pictori. Are o plaja la lac si una la ocean si o gradina cu palmieri superba in care a crescut si un curcubeu.
Vrajiti de atmosfera locala, o parte din grup , am facut si o escapada in orasul Grand Case sa vedem parada cu care alegorice de Craciun si sa ne confundam putin cu oamenii locului. Ma rog, mai greu de confundat...
Si gata, am incalecat pe-o sa, ne-am urcat pe scaunele avioanelor, peste Marea Caraibelor turcoaz , cu insule inverzite, pana in Guadelupa, apoi peste Oceanul Atlantic, pana la Paris si apoi acasa, si v-am spus povestea asa! :pleasantry:
 

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #33 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 19:48 »























Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #34 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 19:52 »









Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #35 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 20:06 »
Multumim, Oli, pentru povesti!  :flori:
Mi-a facut placere sa citesc tot ce ne-ai impartasit, mai ales acum cand e asa frig :)

Cei care vor merge pe urmele voastre iti vor fi recunoscatori  :) Conteaza atat de mult sa stii cât de putin la ce sa te astepti. Si, ca sa dau doar un exemplu practic, probabil ca multi isi vor pune in bagajul de mâna cateva lucruri absolut necesare, pentru a atenua putin disconfortul produs de pierderea bagajului.

Astept cu interes noile tale aventuri si istorisiri   :)

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #36 : Miercuri, 26 Ianuarie 2022, 21:33 »
  :)