Autor Subiect: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021  (Citit de 4905 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #15 : Vineri, 10 Decembrie 2021, 12:14 »
Am completat documentul online Sint Maarten pentru primul participant. Dureaza cca 10 - 15 minute, se primeste apoi un Email prin care sunteti instiintati ca cererea s-a depus cu succes si in max 12 ore veti primi raspunsul. Asa cum va spuneam, Gabi a citit pe forumuri ca timpul de raspuns este 1 - 3 ore. E bine sa va grabiti cat de mult cu completarea, imediat ce aveti rezultatul PCR sunati-ma pt a parcurge impreuna pasii.

Check in-ul este deschis pentru ambele segmente. Va confirm. Puteti intra si completa datele solicitate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #16 : Duminică, 19 Decembrie 2021, 14:19 »
Olivia, Adriana, Luminita, Adela&co astept cu nerabdare sa va intoarceti, sa-mi si sa ne povestiti despre locurile acelea minunate. Am vazut pe FB fotografiile voastre si de pe vasul de croaziera si de pe insule, totul arata foarte foarte frumos. Astept cu nerabdare sa plec si eu pe mare, dar pana in iulie mai am de asteptat...

As fi vrut sa lansez si anul urmator o croaziera similara in Antile si Caraibe, dar MSC-ul nu a incarcat in orarul lor de calatorii si aceste destinatii. Sper sa nu fie ultima croaziera de acest gen, asa cum a fost si Cuba. Tin mult ca si altii sa vada acele locuri, sa se bucure de ele, desi o mai spun inca o data excursia aceasta a fost cea mai epuizanta pentru mine si Samiza. Au fost o multime de ganduri si emotii, am folosit timp cat pentru 5 excursii normale pentru modificari, schimbari si adaptari. Dar as fi gata sa o iau de la capat cu toate...Asta pentru ca nimic nu se compara cu bucuria pe care o ai vazand ca lumea este fericita.

Daca am vorbit de bucurie, nu pot sa nu-ti spun Gabi, ca imi pare tare rau, n-as vrea sa te demotivezi sau sa-ti pierzi din incredere. Ti-am spus si stii bine ca si Diana si Lidia, chiar si eu am trecut prin momente asemanatoare. Trebuie doar sa te gandesti ca cine stie sa aprecieze, te apreciaza, fi sigur de asta. Sutele sau miile de oameni cu care ai fost in toti anii astia ti-au aratat asta, au scris despre tine, ai devenit cunoscut in toata tara pentru ce faci tu acolo in Braila. Iar cei din SC care au fost cu tine pe goeleta, in Macin, in Delta in atatea si atatea alte locuri au fost la fel, foarte incantati sa te cunoasca.

Ti-am transmis verbal toate astea, dar le si scriu pentru a-ti arata tie si altora ca te apreciez mult si pentru a te indemna sa nu te lasi descurajat de ceva. Exista si exceptii, dar nu acelea sunt importante, chiar daca lasa urme afectiv. Asa am fost sfatuit si eu si incurajat de multa multa lume, cand mi s-au intamplat lucruri asemanatoare si am vrut sa renunt la Singles Camp. Sa continui, sa ma uit inainte. Cei vechi stiu, am fost de 2-3 ori foarte aproape de a ma retrage, dar de fiecare data am privit la cei 99% care stiu sa-mi aprecieze efortul si munca si mai ales sa-mi arate pretuirea. Mi-am spus ca ar fi pacat ca toata munca, tot efortul, tot ce s-a cladit sa se puverizeze doar pentru ca nu pot trece emotional peste anumite situatii create fara sa fi avut vreo vina.

Scriu astea sa-mi mai treaca din emotii, urmeaza drumul vostru spre casa care trece insa intai pe la testare, pe la turul insulei, pe la hotelul in care innoptati si pe la 3 segmente de zbor. Sper ca toate sa se desfasoare asa cum e planificat si sa ajungeti cu bine acasa!

Offline Liliana Nedelcu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #17 : Duminică, 19 Decembrie 2021, 19:22 »
Am vazut si eu poze de la Adriana, George si Gabi. Superb...Croaziera asta este pe lista mea scurta de excurii viitoare.Sper sa se mai faca.Si cum Gabi e cel mai bun capitan de goleleta, sunt sigura ca la fel este si cu MSC.
Gabi, sunt sigura ca ai dus tricolorul pe vas! :D :smitten:

Liliana

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #18 : Miercuri, 22 Decembrie 2021, 21:30 »
Gigi, a fost o excursie si o experienta exceptionala..imi dau seama ce eforturi uriase s-au depus sa fie organizata! Noi, in schimb ne-am simtit extraordinar si au mers toate perfect! O sa revin cu detalii si poze cand imi trece mahmureala de schimbare de fus orar.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 25 Decembrie 2021, 22:34 »
Intreaga experienta a croazierei, a zborului peste Oceanul Atlantic si a vizitarii Caraibelor, a fost asa de plina si de frumoasa, ca nu stiu cu ce sa incep.
Trebuie sa te inarmezi cu rabdare pt zborul de 9h Paris Sint Maarten. Recuperezi un an de nemers la cinena cu filmele de pe zbor, dar tot iti intra os in os, mai te plimbi in avion, dar la un moment dat chiar e exasperant.
Dar merita tot efortul. Am ajuns pe intuneric in Sint Maarten, vant, umezeala, cald. E ciudat cum aerul e umed, desi suntem la ocean si bate vantul. Vantul misca palmierii. Strabatem ceva din insula cu taxiul. Taximetriste sunt 2 femei negrese f frumoase, harnice si binevoitoare. Vedem case , majoritatea sarace, oameni de culoare tineri in fata casei, petrec, flori parfumate, plante tropicale se zaresc in intuneric, o lume total noua pt noi.
Cazarea este obsolut superba la resortul Esmeralda din Baie Orientale, plin de flori tropicale-bouganvillia, gardenie parfumata, hibiscus, alte flori galbene. Receptia este f frumos decorata cu mobilier traditional din lemn vopsit albastru si tablouri colorate. Camerele sunt imense, decorate cu desene cu plante tropicale si un pelican-se pare pasarea nationala in Sint Maarten, de altfel o insula formata din 2 tari, parte olandeza si parte franceza. Fiecare camera are piscina ei in fata, disponibila si noaptea. La masuta din fata camerei noastre am privit indelung cerul negru, caci noaptea tropicala e f intunecata, palmierii,  norii, luna. Noaptea a fost lunga, am dormit aproape cu 6 ore mai mult, diferenta de fus orar.
Dupa un somn extrem de odihnitor ( caci in clima asta umeda si calda ma simt ca in uterul mamei), am iesit la malul oceanului sa privim valurile si rasaritul de soare. Pana la ocean, am mers pe aleea dintre flori si cactusi, palmieri, casute -lucuri de cazare, cu aspect colonial. Rasaritul s-a lasat asteptat, cerul fiind acoperit de nori mari gri, dar soarele a rasarit mai apoi glorios deasupra oceanului.
Plimbarea pe malul oceanului a fost invioratoare. Micul dejun in stil frantuzesc, plin de fructe colorate, sucuri de fructe naturale, l-am luat pe margibea unei piscine albastre. Am fost tot aici martori la prima ploaie din senin, rapida, ca un dus, cum a venit asa a si plecat, aerul nici nu s-a racit.
Extraordinar aici in Sint Maarten, as reveni pt o saptamana dupa o perioada grea la munca pt refacere!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 25 Decembrie 2021, 22:51 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 25 Decembrie 2021, 23:56 »
Am plecat spre imbarcare. Din pacate, o colega nu a primit bagajul la coborarea din avion, si a stat toata excursua fara el. O felicit pt modul in care a reusit sa treaca peste asta.
A urmat imbarcarea pe mastodontul de 18 etaje, cu piscine, lifturi interioare si exterioare, saune, jacuzzi, restaurante, sala de spectacole, cazino, magazine.
Dupa formalitatile, pe care le-am depasit usor, pt ca totul a fost pregatit de acasa multumita organizatorilor acestei excursii, am si fost primiti la bord.
Aici a urmat pt mine si pt alte 2 colege o surpriza f placuta, pt ca am primit camera cu balcon in loc de hublou. ( probabil pt ca au fost putini turisti, au preferat sa upgradeze camerele decat sa lase goale camerele mai bune).
Incepe o lume total noua, cu reguli noi, si este putin intimidant in prima zi. Toata lumea sare pe tine pt oferte de pachete de consum de bautura, trebuie neaparat rezervate excursiile din prima zi, sa nu pierdem cele mai frumoase oferte; cum facem cu netul ( fara o zi cu net , intru in sevraj!). Putina panica, agitatie, putine suparari, inerente intr-o cabina pe vas, pe care trebuie sa o imparti o saptamana. Aici intervine toleranta si maturitatea.
Apoi, intr-un timp record, a trebuit sa ne alegem din toate minunatiile pe care le putem vizita pe insule: excursie cu 4x4 pe insula Barbados, vizitarea unei paduri de flori in Barbados, a casei coloniale a plantatorilor de trestie de zahar, plimbare cu caramaranul ca sa inotam cu broastele testoase, ofertele nemaipomenite din Dominica-apele termale si inotul in apele reci din stramtoarea Titu , unde s-au filmat piratii din Caraibe, vaslitul intr-o barca, de-a lungul unuia din cele aproximativ 60 de rauri din Dominica, care strabat padurea tropicala, snorkelig in zona cea mai frumoasa a recifului de coralu din Caraibe , unde ies bule de gaze din vulcan, ca bulele de sampanie, pranz pe un catamaran cu lobster, maratonul plajelor cu catamaranul, turul insulei Tortola cu 4×4, snorkeling, sail si beach...etc , ne-au luat cateva ore de agitatie, ce sa alegi, cand mai ajungi aici?
Dupa deliberari, a reusit fiecare sa ia decizia cea mai buna pt el si toate au fost minunate excursiile. Ne-am bucurat de aceste experiente fie impreuna cu grupul nostru de 14 persoane, fie individual, cu turisti de diverse nationalitati, fie in grupuri mai mici.
Eu am descoperit insula Barbados, plata, defrisata in urma cu sute de ani, pt a face loc plantatiilor de trestie de zahar. Acum, pe langa ogoarele de trestie de zahar, sunt zone acoperite de boscheti, plante agatatoare, daunatoare, crescute haotic, care dau un aspect neingrijit si neplacut. Sunt eforturi din partra guvernantilor sa smulga aceste plante si sa sadeasca copaci si flori. Si sunt unele zone f frumos amenajate.
Pt superba gradina botanica-padurea de flori, o miniatura a junglei tropicale, unde cresc palmieri inalti si flori diverse, s-au importat plante si a fost luat totul de la zero. Este un rai pe pamant aici. Insula a fost colonie britanica si acum este independenta din 1966, se conduce pe stanga, au religie anglicana si momeda este dolarul caraibian-jumate din valoarea dolarului american.
Ghidul nostru a vorbit in continuu, ca apasat pe buton, despre sistemul de educatie, sistemul de sanatate( gratuit pt locuitori), chiar si despre inchisori , unde sunt vreo 500 de persoane pt o populatie de 280.000 de locuitori. Se lupta cu somajul si saracia.
In contrast, am vazut minunata casa coloniala-muzeu, eleganta, cu ferestrele albe dand afara in geadina cu palmieri si flori si sunet de pasari. In fiecare excursie ne asteapta nelipsitul punch din rom cu gheata. Ghidul ne-a dat si reteta, dar am uitat-o: o parte rom, o parte vin slab, o parte vin tare, sirop de trestie de zahar...
Biserica anglicana avea o pozitie superba pe deal, de unde vedeai paduri de palmieri coborand pana in zare la ocean.
In fiecare port ne asteapta zona de duty free cu produse traditionale hand made, rochite colorate, tricouri,  gableonturi din nuca de cocos, foi de banan, scoici, bijuterii, rom.
Vintul, caldura umeda, fac clima asta ideala. Parul ti se usuca dupa ce iesi din apa in 5 minute. Dupa ce iesi din apa, nu ti-e frig, nu e nevoie sa te stegi cu prosopul, pielea ti-o usuca un vant caldut. Am impresia ca aici , ca femeie, trebuie sa te imbraci nu pt a te proteja de intemperiile naturii, ci doar ca sa fii frumoasa! O rochie de vara cu spatele gol, niste sandale, e tot ce ai nevoie in Caraibe, zi si noapte. Poti sa ai si o pelerina de ploaie subtire din plastic trasparent usoara pt ploaia "din senin".
In general pe vas calatoream noaptea si dimineara ne trezeam ca vasul a ancorat deja intr-un nou port, o noua insula de explorat.
Cea mai frumoasa insula ramane Dominica, muntoasa , cu varfuri pana la 1400m si plina de verdeata. Pe aceasta nu au putut-o defrisa. Aici poti face multe activitati: de la plimbare cu busul, 4×4, la mers cu barca pe rauri, rafting, mers intr-un aventura parc pe varful copacilor din padurea tropicala pe care o explorezi de sus, snorkeling,navigat cu catamaranul.
A fost o zi pt rasfatul corpului-a simtit caldura apelor temale, am facut un pilling pe tot corpul, am inotat prin stramtoarea Titu, prin apa curgatoare rece, printre stancile apropiate, avand deasupra capului, cand ridicai privirea ferigi uriase. Superb!
Insula e minunata si din port cand o privesti in a doua parte a zilei, un curcubeu s-a aciuat deasupra ei si a plecat si a venit timp de 4 ore. 4 ore am stat cu ochii lipiti peste orizontul insulei, admirand curcubeul. Apoi a apus si soarele, pasari mari, zburau in vazduh.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #22 : Duminică, 26 Decembrie 2021, 00:07 »





















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #23 : Luni, 27 Decembrie 2021, 09:10 »
Oli, ce frumos si detaliat ai descris file din vacanta voastra in Caraibe/Antile. Este extraordinar si foarte frumos sa-ti impartasesti emotiile, gandurile, trairile, reactiile, amintirile, tot ce experimentezi intr-o calatorie. Este exact ceea ce imi place si mie, sa impartasesc si altora, cunoscuti sa nu, bucuria si sentimentele, mi se pare ca este cea mai frumoasa forma de bucurie dupa o vacanta. Unii prefera sa-si puna poze pe Facebook, altii dau fuga la prieteni sa le povesteasca ce au experimentat, altii se bucura in intimitate de imagini si amintiri, iar altii, asa cum suntem noi, impartasim cu ceilalti.

Am calatorit impreuna cu voi, in fiecare zi ma uitam la pozitia vasului, unde sunteti, cat mai aveti pana la imbarcare, pana la intoarcerea pe vas. Imi inchipuiam ce faceti, Gabi ma tinea la curent ce urmeaza, asa ca imaginar v-am putut urma pe fiecare insula in parte. Ma uitam pe meteo daca ploua, daca e frumos, daca bate vantul sa stiu ce va asteapta. A fost prima mea calatorie...la distanta. A fost excursia pe care am urmarit-o cel mai indeaproape, de cand ma ocup de Singles Camp.

Ai scris de Dominica, Insula Verde. Este unul dintre locurile mele preferate in lume si nu doar al meu, unul dintre cei mai cunoscuti oameni de turism din lume a declarat-o pe primul loc in alegerile sale. M-as intoarce acolo pentru o vacanta, la fel cum as face-o si in Sint Maarten si Guadeloupa. Astept insa sa vad ce spune MSC despre organizarea unei croaziere cu program similar, iar daca nu o sa mai fie curand acest itinerariu, am sa organizez ceva SOL.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #24 : Marți, 28 Decembrie 2021, 20:11 »
Ce frumos, sa calatoresti si in imaginatie cu grupul, si nu e de mirare ca mai vrei sa mai faci excursii in zona, pt ca e absolut minunat! :thumbup:
Mie imi place sa povestesc, dar nu multa lume asculta, asa ca daca scriu sper sa ma citeasca cineva, si oricum pot sa povestesc fara sa fiu intrerupta😄.
Si deci, pe vasul de croaziera calatoream mult noaptea si cand se casca de ziua, vasul era deja in portul unei noi insule. Au fost si 2 zile numai pe mare.
Nu ai cum sa te plictisesti pe vas. Poti sa stai la plaja pe sezlong, sa faci baie in piscina la soare( piscina cu valuri, piscina cu plante tropicale, piscina mare de la 16, piscina mai mica de la 7, jacuzzi), poti sa te plimbi pe puntile transparente sau cu liftul transparent de la o piscina la alta, sau sa te dai pe topoganele cu apa suspendate in partea laterala a navei.
Dimineata, langa piscina de la 16 e zumba de inviorare, apoi lectii de samba, cia cia, tango, vals, poti sa pictezi in ateliere de arts@crafts, seara la 8 jumate e karaoke la Garage caffe, pe punte noaptea e discoteca- Seara caraibiana, Seara anii 90', muzica f buna, dans cu vant in plete si in rochii, balansul vasului care adauga si el un pas de dans.
Poti sa faci masaj, sa faci shopping, vanzatorii de produse cosmetice pot jura ca produsele lor aduse din tari indepartare iti vor face pielea de bebelus, vanzatorii de diamante si alte pietre pretioase fac ateliere de cunostere mai aprofundata a comorilor lor. Seara sunt concerte in acelasi timp in baruri, in atrium, pe punte, e muzica si la apusul de soare, manaci la restaurantele care au mese si pe punte produse proaspete si bune, pizza italeineasca ca la carte, sau seara, in frumoasa sala de teatru se tin spectacole cu muzica si acrobatii.
E o intreaga lume noua vasul de croaziera, o fabrica in care fiecare stie ce are de facut. 800 de angajati pt un vas cu o capacitate de 7000 de turisti. Din pacate, din cauza pandemiei am fost doar 500 de turisti. A fost f select pt noi, dar angajatii erau cam deprimati, pt ca s-au imputinat castigurile, si mai rau, pt a preveni raspandutea virusului, angajatii nu putea cobora in timpul lor liber sa se plimbe pe insule.
A fost o excursie cosmopolita, intalnesti angajati din Romania-la receptie, fotografa, bucatarul sef, responsabilul de baruri, angajati din Africa de Sud, Madagascar, maseuze asuatice etc. Vasul de croaziera e italian, si capitanul la fel. E o eleganta si un rafinament, o eticheta a calatoriei pe mare. Exista o seara in care se prezinta cu fast si respectul cuvenit echipajul, o seara eleganta in care rochiile elegante si pantofii coboara pe frumoasele scari centrale incrustate cu cristale Swarovski. La restaurantul a la carte esti intampinat de multimea de chelneri eleganti , care mai stiu si canta.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #25 : Marți, 28 Decembrie 2021, 20:29 »





















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #26 : Vineri, 31 Decembrie 2021, 09:04 »
Oli ai indemant-o pe Adriana sa posteze aici cateva din imaginile de pe pagina ei de FB care "descriu" vasul de croaziera pe care ati calatorit. Le-am "cules" eu si le "impartasesc" cu ceilalti, pentru a intelege ce inseamna acel paradis plutitor.


































Offline Gabi L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #27 : Vineri, 31 Decembrie 2021, 13:56 »
Zile si nopti de vis, peisaje uimitoare si un vas de croaziera absolut minunat !











































Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #28 : Miercuri, 12 Ianuarie 2022, 19:09 »
In Tortola am ales o excursie 4x4 , care se intampla in cursul dupa amiezii. Am avut timp indelungat sa admir puntile in soare, insula de pe vas in portul care se scalda in soare si in culori de turcoaz, sa iau micul dejun in tihna si sa fiu martora la exercitiile de mimare ale unei situatii de catastrofa pe care le facea echipajul.
Imediat inainte sa plecam cerul s-a pus sa toarne cu galeata. Ne-am urcat toti in "4x4", un cuplu de belgieni in luna de miere( baiat si fata, sa precizez) , eu si 2 frantuzoaice, deci aveam limba comuna, mi-era usor cu franceza. 4x4 e muuult spus, un tractor cu remorca descoperita, dar are niste copertine laterale chipurile transparente care se pot lasa in caz de ploaie, ca s-a pus ploaia si nu s-a mai oprit tot drumul cu hartoape de vizitat insula pe sosea. Prin copertina transparenta murdara, imosibil sa vezi, mai vanam peisajul prin colt, pe langa coperina in schimbul stropilor de apa. Saracul om, cum se oprea ploaia mai ridica coperinele, dar imediat reincepea sa ploua cu galeata. In varfuri de deal , unde peisajul devenea mirific s-a oprit, ne-a explicat numele numeroaselor insule care stareau tolanite una langa alta pe apa si ne-a dat vestitul punch.
Saracie, carcase de masini abandonate prin curti, miros de marijuana, nici vorba de padure tropicala, liane, ce ne imaginam noi excursia in 4x4, si pe cand ne apropiam sa concluzionam ca e cam naspa alegerea noastra ca si excursie, ne-a abandonat pe o plaja aproape pustie, dupa ce am traversat o zona de mangrove.
Plaja perfecta, care e doar apa, cu nisipul alb , fin, marea lina turcoaz, scoicile de cules pe mal, vegetatie luxurianta pe mal cum nu am mai vazut. Ne-a lasat acolo intr-un abandon de aproape 2 ore, care a spalat cu varf si indesat necazul cu "4x4".
Tortola face parte din insulele Virgine Britanice, inca teritoriu britanic, dar e f haios ca folosesc dolarul american si se circula pe stanga dar masinile au volanul pe stanga. O mare parte din plantatorii de trestie de zahar au fost americani, veniti dupa razboiul de independenta American.
Se pare ca distrugerile si casele fara acoperis se datoreaza devastarii facute de uraganul Irma in 2017.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Croaziera Caraibe&Guadelupe 11 - 21 decembrie 2021
« Răspuns #29 : Miercuri, 12 Ianuarie 2022, 19:33 »