Autor Subiect: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022  (Citit de 6729 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mona atomei

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #15 : Luni, 31 Ianuarie 2022, 16:46 »
REZOLVAT!
MULTUMIM GIGI!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #16 : Luni, 31 Ianuarie 2022, 17:03 »
Nu stiu ce ai incarcat la polita de asigurare Mona, eu doar acum le-am transmis. Le-ati primit si in mod automat? Am subliniat ca trebuie incarcata polita in limba engleza.

Am intrat sa confirm transmiterea TUTUROR voucher-elor de hotel (sa nu va induca in eroare faptul ca pe numele documentului trimis nu e numele vostru) si al celor care au incheiat polite Mondial prin Bon Voyage.

Aveti acum tot ce este necesar pt completarea cererii pentru thai pass. Succes!

Eu am primit dupa vreo 4 ore un Email in care sunt informat ca au primit documentele mele si o sa primesc raspuns in 3-5 zile.

PS Daca nu ati primit voucer-ul de hotel si polita in engleza scrieti-mi pe office@singlescamp.ro si retrimit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #17 : Miercuri, 02 Februarie 2022, 13:14 »
Am transmis pe whatsapp iar la doua persoane a caror numere nu le-am gasit, pe Email urmatorul mesaj:

"Buna dimineata tuturor! Fara sa induc panica, va atrag atentia ca mai sunt doar 7 zile pana la termenul maxim pana cand se poate aplica pentru Thai Pass. Eu va recomand sa-l faceti cel tarziu astazi, pt ca raspunsul consulatului dureaza intre 3 - 7 zile, iar in situatia in care ati gresit completarea formularului si ati fost respinsi, sa aveti timpul necesar pt a mai aplica inca o data. Pe forum eu v-am oferit intregul parcurs de completare, este de foarte mare ajutor ceea ce am postat si explicat acolo. V-am recomandat acolo ca in situatia in care nu aveti cunostiintele necesare pt completare (inclusiv conversia de formate) - sa mergeti la cineva apropiat care va poate ajuta. Aratati ce am scris pe forum, pregatiti documentele pt incarcare si in situatia in care intampina probleme de neclaritate, sa ma sune 0745 106501. Intre 09:00 - 14:00 si 17:00 - 19:00, va pot indruma si ajuta. Tot pe forum am scris tot ce aveti nevoie pt obtinerea vizei. Pregatiti dosarul (cu toate documentele listate), fotografiile si pasaportul, nu uitati nimic pt ca autoritatile thailandeze sunt destul de chitibusare si sa nu va treziti acolo ca nu aveti ceva. Am rugamintea sa-mi raspundeti acestui mesaj, confirmand daca ati primit de la mine: voucher-ul de hotel, asigurarea Mondial in engleza (cea care trebuie incarcata) si confirmarea de programare/plata pt cele 2 teste pe care le facem in Thailanda. Verificati si daca e ok scrieti doar: confirm. Daca nu scrieti-mi un email cu solicitarea de a va retransmite. O zi frumoasa!"

Cea mai mare parte au confirmat primirea, altii am vazut ca au citit dar nu au confirmat ( ??? :-[), altii am vazut ca inca nu au deschis. Consider ca TOT ce a depins de mine am facut, ajutandu-va, indrumandu-va maxim posibil. De aici incolo depinde doar de fiecare in parte, cat de bine a inteles ca nu trebuie sa intarzie cu aplicarea la thai pass. Repet inca o data, nici agentia nici noi ca organizatori nu ne facem responsabili de ne-completarea formularelor, sau completarea cu intarziere, sau cu greseli. Am explicat si subliniat ca thailandezii sunt foarte minutiosi si daca gresiti ceva, va respinge cererea de pass si va treziti in imposibilitatea de a va imbarca pt Thailanda. De aceea:

- nu intarziati, aplicati chiar astazi
- faceti-o cu atentie, verificand tot ceea ce introduceti si asigurandu-va ca este corect

Avem deja o respingere si vreau sa va spun ca a fost DOAR din cauza unei cifre, din pasaport. Pt ca datele nu bateau, cererea a fost refuzata, fiind nevoie de reluarea aplicarii. Noroc ca persoana in cauza a facut din timp aplicarea si are acum timp suficient sa o reia. De aceea spuneam sa nu va lasati pe ultima saptamana.

Offline mona atomei

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #18 : Joi, 03 Februarie 2022, 12:40 »
A primit cineva raspuns de pe aplicatia Thai Pass?
Eu am primit dupa ce am completat formularul doar un cod de inregistrare pe site  si nu am mai primit pe email nici o alta confirmare.....nici de inregistrare pe aplicatie, nici pt altceva....
eu is mai panicoasa si nu imi place sa taraganeze lucrurile.....timpul e destul de scurt si daca lipseste ceva, ceea ce nu cred, sa nu ramana putin timp pana la o alta cerere.
sper ca mu am indus panica.


Mona

Offline DanaDumitrascu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #19 : Joi, 03 Februarie 2022, 13:05 »
Buna ! Si eu am aplicat Mona si nu am primit nimic . Zic sa nu ne agitam,suntem in termen.Sa ne vedem cu bine !

Offline mona atomei

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #20 : Joi, 03 Februarie 2022, 13:13 »
Multumesc!
Sper din toata inima sa decurga lucrurile  f bine pt tot grupul.

Abia astept !

Mona

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #21 : Joi, 03 Februarie 2022, 19:32 »
Timpul de raspuns este intre 3 - 7 zile. Am vazut pe forumuri ca erau persoane care se plangeau ca au primit doar dupa 8 zile. Dar chiar si cu 8 tot suntem in termen.
Noi, primii care am aplicat suntem in a 4-a zi. In acest timp cu siguranta am trecut de o prima faza: verificarea facuta de hotel (voucher-ul care e emis chiar de ei si programarea/plata testelor). Cel mai probabil ca acum suntem cu cererile noastre la autoritatea medicala, pentru verificarea certificatelor de vaccinare. Sau poate am trecut. Dupa aceasta a doua faza se trece la a treia, la Consulat. Acolo se verifica documentul de identitate si asigurarea. Ei sunt cei care emit QR.

De ce stiu ca am trecut de hotel? Pt ca atunci cand am vorbit la hotel pentru situatia de eject la o aplicare, l-am intrebat pe director daca stie sa fi ajuns la ei la verificare cererile noastre. A verificat doar pt mine si mi-a spus ca da, a plecat de la ei. Deci daca aveati o problema legata de seria de pasaport, voucher si programare testare deja ati fi primit o atentionare pt completare incorecta si in care vi se spunea sa reveniti cu alta cerere.


 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #22 : Vineri, 04 Februarie 2022, 10:15 »
S-a deschis Simon Cabaret. Pentru cei care care nu stiu ce este acest show: este o seară de divertisment, unul dintre cele mai populare evenimente din Phuket. Se desfasoara intr-un cadru elegant si luxos, un amfiteatru, pe scena evoluand intr-un spectacol unic, lady-boys. Nu este obscen, nu este scandalos, decorurile sunt excelente, iar prestatia performerilor de asemenea. Pentru a va face o idee, vedeti mai jos:



Astazi am primit vestea ca s-a deschis si am rugat pe partenera noastra sa faca o pre-rezervare, chiar daca nu mai am cum sa strang si sa-i trimit banii pentru cei care doresc sa participe. Promisiunea mea catre ea este ca in prima seara cand ajungem in Phuket, sa-i duc banii pentru 20 persoane, atat cat am rezervat. Uitati-va pe ce am prezentat aici, si in prima zi, in situatia in care doriti sa participati, sa aveti banii pregatiti pentru acest spectacol. Costa in jur de 27 euro, depinde de cursul THB/euro.

Subliniez ca spectacolul are o singura reprezentatie pe seara, de la 19:30 si doar 2 zile pe saptamana (vineri si sambata). Inainte de pandemie erau 2 spectacole zilnic, cu casa full, asa ca va inchipuiti ce va fi acum, mai ales ca trebuie lasat si cate un loc liber intre cei ce vizioneaza.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #23 : Luni, 07 Februarie 2022, 09:03 »
Foarte important!

Daca inca nu ati primit codul QR de Thai Pass, sfatul meu este sa mai aplicati odata. Am urmarit toate aceste zile grupurile de facebook formate avand ca subiect Thai Pass si am vazut ca multi din cei care s-au inregistrat in perioada 29.01 - 04.02 s-au plans ca atunci cand isi verifica statusul aprobarii aici: https://tp.consular.go.th/en/check-status primesc informatia ca NU sunt inregistrati.

Adica asa:



Si mie mi s-a intalmplat la fel, nu stiu si nu are importanta de ce, poate este din vina unei schimbari de soft facute de autoritatile thailandeze sau pt ca serverul lor a fost atacat acum cateva zile. Oricare ar fi motivul, e clar ca ceva este in neregula.

Am incercat sa iau legatura pe toate canalele: sunand, transmitand Email-uri, transmitand mesaje facebook, dar nici un rezultat, asa ca am sunat la hotel si mi s-a recomandat ferm ca daca nu am primit QR-ul pana acum (eu am aplicat in 31 ianuarie) sa mai aplic inca o data.

Dupa ce am aplicat inca o data, in status arata corect, adica asa:



De mentionat ca o noua aplicare Nu sterge pe cea veche, daca aceasta mai exista in sistem.

Asa ca nu stati prea mult pe ganduri, daca nu ati primit QR codul, mai aplicati odata.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #24 : Luni, 07 Februarie 2022, 10:40 »
Am revenit. Am primit QR Codul. Aplicat a doua oara la 08:00 (ora Thailandei) la 10:00 am discutat cu managerul hotelului sa verific daca e ok si mi-a confirmat ca a primit si aprobat, iar acum la 15:33 am primit QR codul. Pt ca am vazut ca unii fac confuzie, va prezint mai jos cum trebuie sa apara (am sters anumite caracteristici pt a nu putea fi folosit...).


Offline mona atomei

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #25 : Luni, 07 Februarie 2022, 12:30 »
Și eu am primit....
Mulțumim de sfaturi Gigi!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #26 : Luni, 07 Februarie 2022, 13:46 »
Cu placere Mona, ca intotdeauna incerc sa fiu cat mai de ajutor este posibil. Sunt insa lucruri care nu depind de mine si singurul lucru pe care-l pot face in astfel de cazuri, in care nu am control asupra a ceea ce se poate intampla, este sa va atentionez asupra situatiilor mai speciale si ce masuri de precautie puteti lua pt a evita, pe cat posibil, riscurile.

Am transmis TUTUROR biletele de avion. Am solicitat confirmarea, pentru a fi sigur ca le-ati primit. Asa cum v-am scris in Email, trebuie sa le aveti listate, fiind necesare pentru obtinerea pe aeroportul din Phuket a vizei.

Daca nu le-ati primit, transmiteti-mi un Email pe office@singlescamp.ro si le retransmit.

Offline virginia74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #27 : Luni, 07 Februarie 2022, 15:03 »
Buna ziua! si eu am primit Thailand Pass. am aplicat din nou astazi la ora 12:00 si am primit la 15:00. Va multumesc, dl Candea pt ajutor.

Offline DanaDumitrascu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #28 : Marți, 08 Februarie 2022, 14:23 »
Si eu am primit QR Codul. Multumesc pentru sprijin !

Offline Miki Forgaciu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #29 : Marți, 08 Februarie 2022, 16:02 »
Salutare, mai e cineva care este cu raspunsul intarziat pentru codul QR de acces in Tailanda? Eu am aplicat de 2 ori si ambele aplicatii au statusul de "in revizuire". La prima aplicatie astazi este deja ziua 7. Incep sa-mi fac griji.