Autor Subiect: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022  (Citit de 6716 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #30 : Marți, 08 Februarie 2022, 16:44 »
Da, recunosc si eu am fost ingrijorat, mai ales ca sunt persoana care insoteste grupul. Am urmarit in fiecare zi ceea ce se scria pe grupul de facebook ce are ca subiect Thailand Pass si am vazut ca multa lume asteapta documentul, unii primindu-l pe ultima suta, cu o ora-doua inainte de plecare. Duminica spre luni am stat pe net incepand cu 2 noaptea pana dimineata, pentru a transmite Email-uri, mesaje facebook si a suna.

Am folosit:

https://www.facebook.com/groups/899320160682696/user/100063753081951/

https://www.facebook.com/HCT.SVB/

si Email-urile:

idcp.moph@ddc.mail.go.th

support@tp.consular.go.th

Am sunat la 0066076351128 si dupa 167 de apeluri in sfarsit a raspuns cineva: disperat ca nu poate vorbi pentru ca "are enorm de mult de lucru".

Cel mai bun lucru care se putea face era a doua inscriere. Cativa din cei care au aplicat ieri imediat dupa ce am transmis pe whatsapp sau in orele urmatoare mi-au scris ca au primit repede QR, la fel cum mi s-a intamplat si mie. Am vazut ca s-au primit si 2 aprobari, si la aplicarea veche si la cea noua. La mine inca statusul primeia este review (s-a schimbat intre timp din "nu sunteti inregistrat").

Sunt sigur ca pana la urma toata lumea o sa primeasca, pt ca dupa cate am citit pe facebook ei accelereaza mult si transmit aprobarea celor a caror plecare este foarte aproape.

Succes mult celor care inca nu au primit!

Maine am sa revin pe forum pentru ca vreau sa recapitulam toate documentele necesare pentru viza si sa va povestesc cateva lucruri si despre testarile care se fac si efectele acestora.

Apoi cateva masuri sanitare de care este important sa tineti cont si ce sa aveti la voi pt asta.

Offline DAN DORINA-MARIA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #31 : Marți, 08 Februarie 2022, 20:09 »
Am primit QR și eu și d-na Tătar.
Mulțumim pentru sprijin

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #32 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 06:38 »
Ma bucur ca au mai scapat inca doua persoane de emotii! Desi nu am informatii despre toti, cred ca mai sunt foarte putini ramasi in asteptare. Oricum timp mai este, sunt inca zile intregi pana la plecare. A fost perfect ca lumea m-a inteles si a aplicat din timp, pt ca vedeti, procesul acesta nu este unul nici scurt, nici estimabil. Chiar daca in viata mea am intalnit oameni care m-au considerat excesiv de atent si de precaut, sper ca ceilalti multi, inteleg ca nu e vorba de exces ci de o fireasca si naturala grija.  :)

Offline mona atomei

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #33 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 07:21 »
Indiferent pe ce browser se încarcă documentele , exact în 7 zile veți primi codul QR. Și eu m am îngrijorat și am aplicat pe 31 ian, 1 feb pe Google Chrome și apoi în disperare pe 7 feb. Pe internet Explorer pe telefon....codul QR pt aplicația de pe 7feb pe telefon a sosit i 3 ore, iar celelalte 2 aplicări a doua zi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #34 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 08:24 »
Browser-ul nu are nici o influenta asupra rezultatelor, ci doar asupra posibilitatii de incarcare. Valabil pentru orice document online. Functie de felul in care a fost conceput formularul, de servere-le de hosting a datelor transmise de noi, exista caracteristica asta de friendly sau mai putin friendly. Din acest motiv uneori se intampina probleme cu completarea online a unor informatii solicitate. De aceea recomand ca in situatii repetate de erori, sa se incerce completarea, folosind alt browser. Cam toata lumea foloseste Google Chrome, Mozilla sau Internet Explorer. Deci cand intampinati probleme, schimbati pe cel folosit uzual, incercati si cu celelalte doua.

Pentru ca am fost foarte aproape de problema asta cu Thai Pass-ul, po sa va explic, cateva lucruri:

- ghinionul nostru a fost sa aplicam exact atunci cand s-a deschis si Thai Pass-ul pentru Test&Go si la cele obisnuite 200.000 cereri, s-au adaugat inca cel putin 800.000. Pentru ca atatia oameni vor fi pe drum in perioada noastra spre Thailanda: cca 1.000.000.

- a existat un atac al serverelor agentiei DDC (agentia de supraveghere medicala, cea care de fapt da QR-ul), hack-erii reusind sa fure o parte din datele personale, transmitand in bataie de joc aplicantilor niste QR-uri deformate.

- de teama ca vor fi furate toate datele, DDC-ul a incercat o trecere rapida a datelor pe alte servere, curate si securizate. Doar ca procesul acesta ca orice facut in mare graba, a dus la omisiuni de transfer si la erori.

- cei care au urmarit, au stiut si inteles ce se intampla, au reaplicat, de teama ca datele lor sa nu se fi pierdut. A fost o masura de eliminare a riscurilor, un fel de plasa de siguranta, pentru situatia in care aplicarea ta s-a sters. Cine nu a aplicat a riscat si daca urmariti forumurile si grupurile facebook veti constata ca sunt persoane care asteapta de 12 zile fara sa se intample nimic.

- DDC-ul a oferit prioritate celor inscrisi incepand de duminica 06 februarie, nu stiu sa explic de ce, pt ca nu am gasit rationamentul. Cert este ca multi si dintre noi, care am aplicat atunci am primit foarte rapid rezultatele

- din cei inscrisi in perioada 29 ianuarie - 2 februarie, o parte au primit QR si pentru prima aplicare, re-activata intre timp. Altii, inclusiv eu si Samiza, nu am primit, deci daca stateam dupa prima aplicare, cea din 31 ianuarie, astazi nu aveam cod si ingrijorarea ar fi fost maxima.

- multi pe forum spun ca Email-urile transmise si in special cele de pe facebook au efect. Este foarte posibil, pt ca am vazut schimbari rapide de status-uri, ceea ce intradevar indica citirea si prelucrarea mesajelor. Au fost persoane disperate pe grupurile de facebook care erau in aeroport si inca nu primisera QR, si la sfatul moderatorilor de acolo au apelat canalele pe care vi le-am enumerat in mesajul initial si dupa o jumatate de ora au primit QR-ul.

Documentele noastre sunt in regula, voucher-ele de hotel sunt foarte clare si au aspect oficial (multi isi fac rezervari individuale si primesc doar un soi de voucher simplu, fara elemente de identificare si atunci procesul de verificare este mai greoi sau poate chiar lasat deoparte), asigurarile sunt in formatul si parametrii ceruti, suntem cu totii vaccinati, avem platite testele din Thailanda, deci daca toata lumea a aplicat asa cum am descris eu pe forum si a facut incarcarea de documente corect, nu exista nici un motiv de respingere. Ramanea doar problema pierderii de date si asta s-a rezolvat prin a doua aplicare.

Asa cum spuneam si aseara, ca daca ati facut aplicarea corect, am convingerea ca toata lumea va avea QR-ul.

Revin in cateva ore, am altceva de lucru, dar dupa aceea am sa postez aici cateva lucruri importante pe care este foarte bine sa le stiti. Deci ramaneti in contact cu forumul. O zi frumoasa va doresc!

Offline Miki Forgaciu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #35 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 09:27 »
Primit QR exact la sfarsitul celor 7 zile.  *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #36 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 10:50 »
@ Miki Forgaciu, bravo, ma bucur mult! Hai ca facem echipa completa! Acum ceea ce va spuneam ca e important de citit. Am pregatit un text care sa va ajute in pregatire dar si in intelegerea situatiilor.

Pentru viza de Thailanda

Sa aveti la indemana un pix, pentru ca in situatia in care pe aeroportul din Phuket va fi nevoie sa completam formulare de viza, sa nu asteptati dupa altii pentru a va da pe a lor.

Va recomand sa va pregatiti ordonat documentele pe care le mentionez mai jos, intr-un dosar cu sina, astfel incat procesul de acordare a vizei sa fie cat mai simplu si rapid. Puneti documentele in tiple separate, astfel incat sa le puteti oferi usor, la ghiseu.

Fac precizarea ca TOATE documentele trebuie prezentate in format fizic, printat.

1.   pașaport valabil
2.   2 fotografii tip pasaport 4 x 6
3.   Biletul de avion (ticket-ul) - in care sa se vada ca aveti zboruri de intoarcere rezervate
4.   aprobarea pentru călătoria în Thailanda adica  Thailand Pass cu cod QR (ceea ce ati primit in urma aplicarii)
5.   dovada deținerii sumei de 10.000 THB/persoană (aprox. 300$) – s aveti cash si sa-i aratati daca vi se solicita
6.   programare la testare in Thailanda  (recipisa pentru cele doua teste achitate si pe care o sa le facem in Thailanda)
7.   rezultatul negativ al unui test PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maximum 72 de ore anterior intrării pe teritoriul Thailandei;
8.   asigurarea medicală pentru călătorii în străinătate COVID-19, care să acopere cheltuieli de sănătate în cuantum de minimum 50.000 USD (cea de la Mondial). De prezentat varianta in engleza, dar sa aveti si pe cea in limba romana pt ca este descriptiva
9.   certificat de vaccinare pentru COVID-19
10.   rezervare confirmată la hotel de tip SHA Extra+ (voucher-ul de hotel pe care vi l-am transmis)
11.   boarding Pass-ul (biletul de imbarcare) – sa nu cumva sa-l aruncati pt ca veti avea nevoie de el.

! Daca ati fost infectati in ultimele 3 luni, precedente plecarii spre Thailanda si aveti rezultatul pozitiv, printati-l si luati-l cu voi. De asemenea ar fi foarte indicat sa aveti si un certificat sau adeverinta de recovery de la medic. Acestea va pot ajuta mult in situatia ghinionului de a fi testati pozitiv pe aeroportul din Phuket sau in a 5-a zi.
La ce va poate fi util:
Incepand cu data de 6 februarie, a aparut o noua facilitate pt cei din aceasta categorie.
-   daca aveti un rezultat de test pozitiv, din ultimele 3 luni
-   daca sunteti asimtomatic
atunci puteti face un test CT unde alegeti, iar daca nivelul este sub 30, atunci masura izolarii se suspenda si va puteti continua vacanta.
Veti prezenta directorului de hotel, certificatul medical de recovery, testul cu rezultat pozitiv, rezultatul CT cu nivel sub 30, iar el le va trimite DDC pt suspendarea izolarii.

Ce se intampla daca veti fi testati pozitiv pe aeroport (ziua 1) sau la clinica in ziua 5. Ma refer la ceea ce exista astazi, pentru ca situatia este dinamica inspre bine, adica spre diluarea restrictiilor. Va pot spune ca pana acum vreo 3 saptamani existau doar 2 optiuni: izolat intr-o camera de hotel sau la spital daca esti simtomatic. Acum guvernatorul Phuket a luat decizia transformarii hotelurilor libere (cele inferioare) in hospitel-uri (unde stau doar infectati si unde se poate iesi in curte, piscina etc) si de asemenea a acordat sansa retestarii si foarte important pt cei care au fost infectati in ultimele 3 luni, sa poata scapa de izolare.  Sunt in pregatire si altele, posibil pana ajungem noi acolo sa fie aplicate.

Daca veti fi testati pozitiv in ziua 1 sau in ziua 5, atunci veti intra automat in izolare pentru 10 zile.
Aici sunt doua variante:
•   daca aveti simptome atunci veti fi dusi la spital si veti petrece acolo, cu medicamentatie si sub supraveghere urmatoarele zile
•   daca nu aveti simptome veti fi izolati, impreuna cu colegul sau colega de camera. Deci daca o persoana este pozitiva, atunci contactul direct este considerat de maxim risc si intra si el in situatia de izolare (chiar daca este negativ). Am auzit (dar neverificat) ca si daca aveti coleg stanga-dreapta in avion si a fost gasit infectat, este posibil sa intrati in izolare. De aceea recomand ca la imbarcare sa stati impreuna cu cei din grup, nu cu persoane pe care nu le cunoastem si nu stim cu ce teste au venit. Trebuie sa stiti ca rusii, ucrainenii si mai sunt vreo 3-4 tari, au procente de 5% de pozitivi pe aeroport, ceea ce arata ca vin cu teste gresite sau false. Romanii nu se afla in acest clasament, ceea ce indica un procent infim de pozitivi la sosire.

Ce optiuni va raman in situatia in care sunteti pozitivi in Thailanda.
-   daca aveti un test pozitiv atunci aveti optiunea descrisa la ! sau
-   daca nu aveti o dovada medicala de trecere prin infectare in ultimele 3 luni, puteti apela la un nou test, pe cheltuiala proprie; in caz de rezultat negativ va poate suspenda izolarea

Daca variantelele de mai sus nu sunt functionabile, atunci raman:
-   daca sunteti simptomatic – veti fi condus la spital, cel cu care colaboreaza hotelul la care avem rezervare
-   daca nu sunteti simtomatic, se poate alege un Hospitel (adica un hotel de categorie inferioara, in care sunt cazate DOAR persoane infectate; de preferat cele care au curte, piscina, pentru ca din incinta nu se poate iesi in cele 10 zile). Plata se face prin asigurarea medicala pe care ati facut-o. Directorul hotelului Burasari, mi-a facut recomandarea ca in caz de ghinion, sa alegem „The Naiyang Beach”

Eu sper si imi doresc mult ca toata lumea sa fie sanatoasa, pentru a se bucura de o vacanta mult asteptata. Dar mi-am facut datoria, expunandu-va toate detaliile.

Sfaturi de care este foarte bine sa tineti cont:

In primul rand trebuie sa fiti responsabili fata de voi, dar si fata de cei din jur, pentru ca suntem un grup, iar in interior este foarte greu, daca nu imposibil de mentinut distanta. Vom fi impreuna pe mare, la masa, la plaja, asa ca daca cineva se infecteaza atunci aproape toti vor fi la randul lor pozitivi. Asta este valabil in special pentru primele  5 zile, dupa aceea totul este mult mai lejer, pentru ca nu va mai trebui sa fim testati pt intoarcerea in tara. Suntem vaccinati, deci intram fara griji.
Deci in masura in care nu va expuneti inutil, nu-i expuneti nici pe ceilalti. Asta insa nu vreau sa devina ceva obsesiv sau exagerat, ceva care sa creeze discutii in grup, acuzatii sau alte lucruri de genul asta. Suntem o gasca, sper una de prieteni, in care nu au de ce sa existe nici un fel de rautati. Toti suntem maturi, oameni de o anumita conditie sociala, de un anumit nivel de pregatire, asa ca fiecare este responsabil si stie ce are de facut si intelege granita intre precautie si ridicol.

Daca ati fost in ultima perioada infectati, atunci grijile sunt mult mai mici, sansele sa va reinfectati sunt minime. Asta insa nu inseamna sa nu purtati masca sau sa va expuneti.

Daca nu ati fost infectati atunci:

•   incercati pe cat posibil ca inainte cu 5 zile de plecare sa fiti cat mai putin in contact cu persoane, indiferent cine sunt ele. Varianta Omichron se raspandeste foarte usor si va puteti trezi la plecare cu un test pozitiv, sau mai rau, atunci cand ajungeti in Thailanda.
•   purtati masca FFP2, pt ca una chirurgicala nu ajuta la drum lung. Sa aveti pregatit un set, pt a le schimba la cateva ore.
•   pe avion, inca am vazut oameni care nu respecta purtarea corecta a mastii, ori astia sunt in general generatori de probleme, pt ca se infecteaza usor si...dau mai departe; pentru ei in special trebuie sa purtati corect si permanent masca, chiar si la toaleta.
•   la masa din avion toata lumea isi lasa masca jos, pentru a putea servi mancarea si bauturile aduse; in situatii de acestea este bine sa defazati servirea mesei, sa asteptati ca toata lumea din jur sa termine si doar apoi , dupa ce-si pun mastile sa incepeti sa mancati.
•   In Thailanda circulati si intrati in locuri doar cu SHA+, prezinta garantii de riscuri minime de infectare
•   masajul faceti-l afara pe cat posibil, pentru ca indoor riscul este mai mare sa va infectati
•   nu intrati in aglomerari, in special in zona Bangla. Lasati sa treaca cele 5 zile si apoi avem vreme sa mergem acolo, sa bem, sa ne distram
•   am programat spectacolul Simon Cabaret pentru penultima zi, pt ca este indoor si am preferat sa nu avem astfel de activitati in prima parte; va recomand acelasi lucru sa nu participati la ceva indoor in acest prime 5 zile.

Cum va pregatiti de test:
•   ceai sau ideal infuzie de ghimbir – multi spun ca ar ajuta; nu stiu, nu sunt medic, asa ca nu am nici o idee de fenomenul asta cu virusul, de aceea scriu cu observatia ca „am auzit”.
•   apa de gura este indicat a fi folosita, facand gargara

Succes la pregatiri, succes la testul de plecare, sa ne intalnim cu bine pe aeroport si apoi...mai vedem noi!

Ca o completare si precizare importanta: chiar daca suntem un grup, daca cineva este pozitiv, nu vom intra cu totii in izolare, ci doar contactul direct, colegul de camera. Ceilalti isi continua fara probleme vacanta, cu conditia sa fie negativi la testare. Ceea ce cinstit e destul de putin probabil, din cauza apropierii de grup. De aceea indicam prudenta si grija in primele 5 zile.

Offline Corina Bocsaru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #37 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 11:34 »
am primit QR cod

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #38 : Joi, 10 Februarie 2022, 16:48 »
Revin un pic pe ceea ce povesteam celor care au fost infectati in ultimele 3 luni. Am citit mai multe postari pe grupurile facebook referitoare la acest subiect si toti au spus ca prezentand testul pozitiv si certificatul de recovery de la medic au scapat de izolare si si-au putut continua vacanta.

Spun ei ca este posibil ca felul in care se face testarea in Thailanda sa fie mai riguros, in sensul ca sunt evidentiate si resturile de virus, care inteleg ca pot ramane in organism pana la 3 luni. Aceasta poate fi si explicatia pt test negativ inainte de plecare si test pozitiv in prima zi in Thailanda.

Asa ca nu uitati sa luati aceste documente cu voi, va pot ajuta mult intr-o situatie neplacuta.

Offline Anca_L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #39 : Joi, 10 Februarie 2022, 22:22 »
Știți cumva ce se întâmplă în situația în care la PCR-ul cu 72 de ore înainte de plecare iese rezultat pozitiv, dar persoana are certificat de recuperare după boala?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #40 : Vineri, 11 Februarie 2022, 07:29 »
Cu siguranta nu poti urca in avion. Nici o linie aeriana nu permite imbarcarea unei persoane cu certificat pozitiv.

Offline Mary Costache

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #41 : Sâmbătă, 12 Februarie 2022, 09:37 »
Bună dimineața!
Imi cer scuze ca va deranjez asa de dimineața!

În ce moneda ma sfătuiți sa schimb bani? Ca sunt 3 variante. 300€ sau $ cash sau mai mult?

Am încercat sa găsesc dimensiune bagajului pe forum, dar nu am reușit... Poate nu am văzut bine... Îmi puteți spune va rog? Kg-le știu..

Mulțumesc frumos!

Offline Mary Costache

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 12 Februarie 2022, 12:25 »
Bună ziua! Testul. PCR ar trebui sa îl facem Marți nu? Mulțumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 12 Februarie 2022, 15:30 »
@Mary Costache

Referitor la bagaje. Cautati pe acest topic, raspunsul 7, acolo am scris despre acest subiect si tot acolo despre bani. Ca moneda, nu conteaza euro sau USD sau TBH.

Asa cum am comunicat, cel mai devreme cu 72 de ore inainte de a ajunge in Thailanda. Noi ajungem in 18 februarie, cca 06:30 dimineata, dar pt a evita orice situatie neplacuta datorata unei intarzieri a zborului, este bine sa considerati ca testul sa fie facut cel mai devreme in 15 februarie ora 12:00. Eu m-am programat la 15:30.

Offline Mary Costache

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Ocean, plaja si palmieri. Thailanda 17 - 27 februarie 2022
« Răspuns #44 : Duminică, 13 Februarie 2022, 09:05 »
Mulțumesc frumos pentru răspuns!