Autor Subiect: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022  (Citit de 3844 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Oana Nartea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #15 : Luni, 16 Mai 2022, 13:03 »
 :applause: suna f bine! ambele !  vine vacantaaaa *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #16 : Luni, 16 Mai 2022, 14:10 »
Prima veste s-a transformat in certitudine, am raspunsul, am rezervat si chiar transmis banii catre companie. Deci totul este clar, din Amalfi ne vom intoarce pe coasta Amalfitana pe apa, ceea ce va fi pentru voi un excelent prilej de a vedea cat de frumoasa este riviera.

O astept acum pe Francesca sa-mi raspunda daca a reusit ceva, pt ca functie de ce-mi spune, o sa rezerv ferry Ischia - Napoli. Este o ghida minunata, foarte cautata si m-am bucurat ca mi-a promis ca in situatia in care se rezolva cu bagajele, va strecura grupul nostru printre altele doua pe care le are.

Am discutat si cu cealalta ghida, pt Capri, pt ca se pare ca va fi nevoie sa organizam totul mai in viteza acolo. Cei de la Capitain Morgan s-au mutat pe Amalfi si mi-au spus ca fac doar un tur de Capri, nu ceea ce anuntasera - adica transfer Ischia - Capri si Capri - Ischia. Singurul ferry care pleaca din Ischia ajunge la 11:20, iar la 16:40 trebuie sa fim imbarcati din nou pentru intoarcerea pe insula. 4 ore si jumatate - 5 ore sunt oricu suficient pentru a vedea Capri, dar mi-as fi dorit sa luam si masa acolo, iar cei care doresc sa viziteze casa lui Axel, sa o poata face...Acum astept sa vad ce-mi spune ea, cum poate sa aranjeze totul cat mai eficient.

Ce mi-au spus amandoua este ca sunt foarte multi turisti, o sa fie animatie...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #17 : Luni, 16 Mai 2022, 20:07 »
Zborul de intoarcere s-a modificat, tocmai am fost anuntati. In loc de 21:10, vom pleca acum la 17:05. Deci a cazut posibilul tur de oras, din Napoli.  :-[

Pentru Capri am luat bilete de ferry, datorita orelor de plecare si sosire programul va fi cu o ora si jumatate mai scurt decat mi-as fi dorit, dar renuntam la pranz, o sa luam ceva usor de omorat foamea. La ora 18:00 suntem inapoi in Ischia si avem tot vreme de mancare. O sa am timp sa va povestesc ce am discutat cu Eliana, referitor la programul de vizitare. Nu o sa fie in rush, va promit.  :) O sa avem chiar timp sa savuram o inghetata, o bere etc...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #18 : Marți, 17 Mai 2022, 16:11 »
Am finalizat de achitat rezervarile pentru optionale, cunosc numarul de persoane per activitate, astfel incat am putut calcula tarif/persoana si pt cele care aveau pret de grup. Mai jos sunt prezentate, punct cu punct si cu tariful/persoana aferent:

ACHITATE DE MINE:

29 mai Transfer Napoli - Sorrento  31 euro
30 mai tren Sorrento Pompeii dus intors 7 euro
30 mai Bilet intrare Pompeii 16 euro
30 mai Casti Audio Pompeii 2.5 euro
31 mai Microbuz Coasta Amalfi 52 euro
31 mai Ferry Amalfi - Sorrento 18 euro
1 iunie Ferry Sorrento-Ischia 26 euro
3 iunie Ferry Ischia - Capri  43 euro
3 iunie Autobuz Capri 7 euro
3 iunie ambarcatiune tur insula Capri - cca 20 euro (depinde de vreme daca se face sau nu)
3 iunie Giardini Augusto - 2 euro
6 iunie Ferry Ischia - Sorrento - 24 euro

Total 248,5 euro

Fiecare dintre voi a achitat pana acum 115 euro, deci va fi nevoie sa aveti pregatita diferenta, pe care am s-o incasez in prima zi:

- pentru cei care au optat pentru toate activitatile: 133.5 euro
- pentru Oana P: total 176.5 euro achitat 67 euro, de achitat:  109.5 euro
- pentru Gina P: total 223 euro, achitat 95 euro, de achitat: 128 euro

Am rugamintea sa aveti bani potriviti, pentru ca nu o sa am cum sa va dau rest.

Referitor la ambarcatiunea de tur insula Capri, daca nu se tine, va returnez inapoi cate 20 euro/persoana, la cei care au optat pt Capri.

In optionale nu este inclus taxi din Portul Molo Beverello Napoli pana la Aeroportul Napoli (la plecare), taxi hotel Sorrento - gara, nici taxi pt transfer din port pana la hotel si retur, in Ischia.

De asemenea nu este inclusa intrarea in Grota de Smarald pe Coasta Amalfi. Se va achita pe loc, cand coboram acolo. La grota va fi nevoie sa aveti 1 euro marunt pentru tips barcagiu.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 21 Mai 2022, 10:05 »
A transmis acum 2 zile un mesaj Email ce cuprindea toate informatiile necesare pentru plecare. Am primit confirmari de primire de la toata lumea, mai putin de la 4 persoane:

Oti

Cristina P

Gina

Ileana M

Daca nu ati primit ceea ce v-am trmis, scrieti-mi pe office@singlescamp.ro pt a va retransmite.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 28 Mai 2022, 08:25 »
M-am uitat la prognoza meteo.

La Sorrento o sa avem zile frumoase, cu ceva nor. Temperaturi: maxim 24-26 grade, minim 20 de grade.

La Ischia la fel, vremea areata tare fain cat stam noi acolo, doar ultima zi, cea de intoarcere va fi cu ploaie. Temperaturile vor mai mari decat la Sorrento, se ajunge la maxime de 30 de grade, cu minime de 21-22 de grade.

Daca nu ati terminat de pus bagajele, puteti sa va revizuiti outfit-urile, dupa prognoza. Nu uitati, in special pentru Pompeii, sa aveti pantofi sport, acolo este sit arheologic deci caile de acces sunt pastrate in forma veche cu pavaje de piatra. Printre pietre va poate aluneca piciorul daca este incaltat cu ceva inadecvat.

Eu plec noaptea aceasta din Sibiu, vin direct la aeroport. Ne vedem acolo la ora stabilita, adica la 12:00.

Va recomand ca de obicei: puneti in bagaje doar ganduri bune, lasati problemele acasa, incercati sa fiti doar pozitivi. Suntem un grup mic, pe majoritatea dintre voi va cunosc din multe alte excursii. Sper ca cei noi sa intre repede in atmosfera de grup, sa fie la fel de prietenosi si apropiati ca si ceilalti.

Drum bun, ne vedem maine!

Offline CrisMeg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 28 Mai 2022, 09:26 »
Mulțumim, ne vedem mâine.
 :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #22 : Marți, 07 Iunie 2022, 17:13 »
Este extraordinar de placut sa-ti petreci zilele de vacanta in compania unor oameni faini, apropiati ca tine de profil, cu care sa rezonezi, sa nu simti nici un fel de disconfort. Cu care sa-ti impartasesti bucuriile calatoriei, cu care sa petreci diminetile, zilele si serile. Cu care sa nu fie necesar sa te autocenzurezi decat in limitele bunului simt, impreuna cu care poti fi natural, deschis, tu insuti. Cu astfel de oameni pot lasa usa deschisa si asta conteaza mult. Cei care ma cunosc bine stiu la ce ma refer si stiu cum sunt.

Oriunde as pleca impreuna cu Singles Camp, am mai spus-o, eu ma consider in vacanta, chiar daca am o multime de responsabilitati. In felul acesta pot fi EU cu adevarat, o persoana joviala, vesela, gata sa ofere orice.

S-a format o gasca misto aici in Sorrento - Ischia cu care am petrecut intr-un mod tare placut zilele si mai ales serile. Cu prietenie, cu voie buna, asa cum e firesc intr-un grup mic, de oameni faini. O sa pastrez amintiri minunate legate de voi si...o sa va caut din priviri pe fiecare, in urmatorul grup, cel de Irlanda. Atat de tare m-am obisnuit cu voi.  :)

Am sa incerc sa povestesc cate ceva, as vrea sa am timpul sa pun si niste poze, dar zilele urmatoare sunt cam de foc, pt ca sunt in pregatirea a 3 excursii consecutive. Daca nu reusesc poate mai incolo...