Autor Subiect: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022  (Citit de 3847 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Tarif: 1.180 euro/ persoana

Discount GOLD MEMBER:: 40 euro

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/vacanta-sorrento-amalfi-capri-ischia

Perioada de desfasurare: 29/05/2022 - 06/06/2022

Cazare:
29 mai - 1 iunie Sorrento. Hotel Zi' Teresa 4* Camera dubla, vedere spre curtea interioara*
1 iunie - 6 iunie Ischia Porto. Hotel Solemar Terme Beach&Beauty 4*, camera cu vedere partiala la mare**

*Camera twin cu vedere spre curtea interioara
18 m² Vedere la curtea interioară Aer condiţionat Baie în cameră TV cu ecran plat Izolare fonică Minibar WiFi gratuit

**Cameră twin cu vedere parţială spre mare
18 m² Balcon Vedere la mare Vedere la piscină Aer condiţionat Baie privată TV cu ecran plat Minibar WiFi gratuit

Pentru ca hotelurile sunt nominalizate inca de la lansarea excursiei, de asemenea pentru ca sunt precizate chiar si tipurile de camere, aveti timpul si posibilitatea de a studia pe internet prezentarile, toate detaliile, feed-back-urile despre acestea.

Grup de: 14 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   zbor Blue Air Bucuresti - Napoli si retur, bagaj de cala 23 kg inclus si bagaj de mana maxim 8 kg in conditiile de dimensiune impuse de compania aeriana
•   cazare 8 nopti la hotel 4*
•   mic dejun x 8
•   ghid local Pompeii - prezentare in limba ENGLEZA, prin sistem de casti
•   ghid local Capri - prezentare in limba ENGLEZA, prin sistem de casti
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x asigurare medicala - recomandam cu acoperire risc COVID
x taxa de oras la hoteluri (se achita individual la check out; variaza intre 3 - 4 euro/noapte)
x transport privat cu microbuzul aeroport Napoli - hotel Sorrento
x hidrofoil Sorrento - Ischia*
x hidrofoil Ischia - Capri si retur
x hidrofoil Ischia - Napoli
x Hidrofoyl Amalfi - Sorrento cca 15 EUR
x turul insulei Capri cu ambarcatiune cca 17 EUR
x excursie Coasta Amalfi 50 EUR - organizata cu 2 microbuze cu soferi/ghizi locali. Inscrierea la aceasta excursie trebuie comunicata agentiei Bon Voyage, inca din faza de rezervare
x intrare la Pompei cca 11 EUR
x bilet tren Sorrento - Pompeii si retur. Total cca 7 euro.
x taxi Molo Beverello - aeroport, la revenirea de pe insula Ischia - cca 8 - 10 EUR/pers
x intrarile la obiective - sunt foarte putine locuri in care intram si platim, majoritatea sunt exterioare, deci fara plata
x costuri teste si certificari medicale, in situatia in care intrarea in tara de destinatie este conditonata de efectuarea unor testari
x alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x cheltuieli personale
x  informare asupra conditiilor medicale de calatorie, programari teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie

*In caz de vreme rea pe mare, sau alte situatii care anuleaza posibilitatea de a ajunge din Sorrento pe insula Ischia cu hidrofoil-ul, va fi nevoie sa ne deplasam cu trenul pana in gara Napoli, de acolo taxi pana in Molo Beverelo si ferry boat pana pe insula Ischia. Nici unul dintre aceste costuri nu sunt incluse in tariful de excursie.

Zboruri:

duminica 29 mai 2022 15:00 OB143 Bucuresti - 1h 55 min - Napoli 15:55

luni 06 iunie, 2022 Napoli catre Bucuresti 0B 144 NAP  17:05 - 1 h 55 min - OTP 20:00

Orarul de zbor poate suferi modificari.

Insotitor de grup din partea Singles Camp: Cindea Gigi

*Agentia Bon Voyage Sibiu este doar intermediar intre participanti si compania aviatica, nefiind răspunzătoare şi neputandu-i-se pretinde despăgubiri pentru că pasagerul nu a zburat, în următoarele condiţii:
- pasagerul nu s-a prezentat la timp la îmbarcare (ora comunicata in programul excursiei si care poate fi modificata pana in preziua plecarii)
- pasagerul este refuzat la îmbarcare datorită unor probleme legate de documentele personale (de identificare sau medicale) sau în situaţia unui refuz nejustificat al
- alte imprejurări sau cazuri de forţă majoră, pe care agenţia nu le putea prevedea sau evita
Agenţia Bon Voyage nu este răspunzătoare pentru întârzieri sau modificări de orar ale companiei aeriene pentru care s-a emis biletul, pentru calitatea zborului sau pentru servicii aferente zborului (ex - pierderi de bagaje), obligaţii care cad direct în sarcina companiei. În astfel de situaţii, pasagerul se va adresa direct companiei transportatoare, care va despăgubi pasagerul în conformitate cu reglementările internaţionale.
Insotitorul de grup are sarcina de a face prezenta la data, ora si locul de intalnire comunicate in program, de a informa asupra felului in care decurge imbarcarea si a locului de regrupare la destinatie. Nu are responsabilitatea insotirii grupului la check in, security, politie frontiera si nici de urmarire a imbarcarii fiecarei persoane din grup.

Ce vedem in aceasta calatorie: Sorrento, Coasta Amalfi, Pompeii, insulele Capri si Ischia.

Profilul si tipul excursiei: Vacanta o sa aiba doua parti: una in care vom sta la Sorrento si este mai activa, cu vizitare, iar a doua pe care o s-o petrecem pe insula Ischia va fi de relaxare, intr-o zona termala, la malul marii.

Cui se adreseaza ca profil de participant: active/sociabile/ persoane carora le plac calatoriile in locuri pitoresti, romantice si interesante. Care iubesc marea, soarele, Italia, care-si doresc compania unui grup de vacanta.

Trebuie sa aveti la voi:

•   Document de identitate: carte de identitate sau pasaport
•   Documente medicale - cele solicitate de autoritatatile locale din zona de calatorie  mae Italia.  Persoanele inscrise se vor informa personal si din vreme despre documentele solicitate la intrarea in Italia. Se vor asigura ca pot respecta conditiile de intrare si de asemenea ca la data plecarii au pregatite documetele pentru prezentare si control, la imbarcarea din Bucuresti si la intrarea in Italia. Facem precizarea ca organizatorii si agentia Bon Voyage srl Sibiu nu au nici un fel de responsabilitate in ceea ce priveste pregatirea si prezentarea corecta a documentelor de identitate si sanitar-medicale, necesare intrarii in Italia.. Agentia turistica nu poate fi considerata vinovata, nu i se poate imputa nimic si de asemenea nu i se pot solicita rambursari in situatia imposibilitatii unui participant de a pleca in excursie din motive ce tin de neincadrarea/nerespectare conditiilor de intrare sau refuzul de a fi imbarcati pentru ca documentele solicitate nu au fost minutios pregatite de catre o persoana ce a rezervat la aceasta excursie.  Nu limitam inscrierile la persoane vaccinate, nu conditionam in nici un fel inscrierea, o poate face oricine, vaccinat sau nu. Responsabilitatea noastra este doar de a va informa de unde va luati informatiile necesare pentru plecarea in excursie si anume de aici:    mae Italia.

Despre bagaje: pregatiti-va cu un troller, in care sa aveti imbracaminte si incaltaminte usoara, in care sa va simtiti comod. Nu uitati costumele de baie, slapii, ceea ce aveti nevoie pt SPA si mare.
   
Programul excursiei

Ziua 1. 29 mai . Plecam in vacanta!  Ora de intalnire pe aeroport: 12:00. Cititi aici . Zbor duminica 29 mai 2022 15:00 OB143 Bucuresti - 1h 55 min - Napoli 15:55 Regruparea se face pe linia de preluare a bagajelor, de unde ne deplasam impreuna cu insotitorul de grup, pana la microbuzul de transfer la Sorrento. Transfer privat Aeroport Napoli - Sorrento hotel. Check in hotel. Refresh si dupa 1 ora si jumatate iesim sa cunoastem "perla din gradina de lamai", Sorrento.

Ziua 2. 30 mai Sorrento si Pompeii In prima parte a zilei este timp liber pt a explora singuri Sorrento, iar la 12:00 ne intalnim in gara pt a ne deplasa si vizita Pompeii. Facem cu trenul cca 40 minute pana in statia Pompeii Scavi, apoi vizitam in jur de 2 ore si jumatate celebrul sit arheologic.

Sorrento:



Pompeii, cum arata ATUNCI si cum o sa-l vedeti ASTAZI:



Ziua 3. 31 mai Coasta Amalfi.

Despre Coasta Amalfi in imagini video:



Excursia este optionala si este organizata, la fel ca in fiecare an: la ora 08:00 vom fi preluati de la hotelul din Sorrento de doua microbuze cu soferi-ghizi, cu care urmeaza sa vizitam Positano, cea mai frumoasa statiune de pe coasta, apoi Amalfi, cea mai mare dintre localitatile din fostul regat, apoi la Ravello, cel mai romantic loc. Servim masa intr-un local traditional, in jur de ora 12:00. La intoarcere, daca vremea este buna, luam hidrofoil-ul catre Sorrento. Vizitam astfel coasta si de pe mare, iar efectul este maxim...Daca nu se poate merge, mai e nevoie sa achitam 10 euro, pt a reveni la hotel cu microbuzele.

Positano, in ritm de chitara:



si din drona:



Ravello si incantatoarele imagini din gradinile Villa Rufolo:

la Sorrento cu NLG cca 17:00.

Ziua 4. 1 iunie Transfer cu ferry pe insula Ischia sau tren Sorrento - Napoli, taxi Molo Beverelo, ferry Napoli - Ischia. Check in Solemar Terme 4* si free time.

Aici o sa ne petrecem sejurul:

]https://www.youtube.com/watch?v=VuHgxJjyxj4

Ziua 5. 2 iunie Free time

Ziua 6. 3 iunie Insula Capri Vizitam prela Marii Tireniene impreuna cu o ghida tare simpatica, Eliana. Luam cu noi pachet pt drum si snack in free time. Nu o sa avem timp de masa la restaurant! Am sa fac din vreme rezervari pentru ferry, pentru turul insulei cu barca, pentru bus-uri Capri Marina Grande - Anacapri, Anacapri - Capri, Capri - Marina Grande. Walking tour Anacapri si Capri. Total 4 h si 30 min.

La coborarea pe Capri urcam intr-o ambarcatiune cu care vom face turul insulei. Excursia pe apa dureaza cca o ora si costa cca 17 EUR. Va asigur ca face toti banii. Se vad dinspre mare ambele porturi, grotele de Smarald, de Corali, Azzuro, se trece prin Stancile Faraglioni prin Poarta Sarutului, apoi pe sub peretii impresionanti de stanca pe care se afla Anacapri. Reveniti in port o sa ne continuam vizita, cu bus-ul pana in Anacapri. Apoi tot cu busul in Capri, pana in Piazza Umberto, apoi de acolo spre Via Krupp pt a admira minunata priveliste ce se asterne de langa Giardini di Augusto. Ne intoarcem apoi in centru de unde luam autobuzul catre Marina Grande.

"Zburand" deasupra insulei Capri:



Ziua 7. 4 iunie Timp liber

Ziua 8. 5 iunie insula Ischia Free time, iar de la 13:30 (cu masa luata) turul insulei cu autobuz public: Serrara de Fontana panorama (30 min), Sant Angelo (1 h), Forio (Soccorso pt apus si apoi cina si cumparaturi). Daily ticket 4,5 euro. Retur la hotel.

Ziua 9. 6 iunie Plecam spre casa Mic dejun, check out taxi in grupaje, si la ora 11:00 ne intalnim in port, la terminalul pt Alilauro. Avem la ora 11:45 ferry Ischia - Napoli Molo Beverelo. Ajungem la 12:35. Luam taxi in grupaj si mergem la aeroport. Maxim la ora 14:00 trebuie sa ajungem acolo. Zbor 17:05 Napoli - Bucuresti 20:00.

Hotelul Solemar Terme Brach&Beauty Ischia 4*































 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #2 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 17:22 »
A aparut un loc disponibil dintr-o renuntare intr-o camera dbl la femei.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #3 : Joi, 10 Martie 2022, 11:31 »
A aparut un loc liber dintr-o renuntare la barbati.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #4 : Marți, 15 Martie 2022, 07:54 »
A aparut un loc disponibil dintr-o renuntare intr-o camera dbl la femei.

Buna, oare locul disponibil a mai ramas valabil? Am incercat sa ma inscriu la excursie pe site, dar apare disponibil doar locul din renuntarea la barbati.
Multumesc.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #5 : Marți, 15 Martie 2022, 10:23 »
Ella, nu stiu sa iti raspund. Am sa intreb in agentie.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #6 : Miercuri, 16 Martie 2022, 11:47 »
Buna, intre timp am primit raspuns din agentie, cu confirmare ca nu mai este nici un loc disponibil la femei. Ramane sa urmaresc forumul sa vad daca apar modificari pana la excursie.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 26 Martie 2022, 13:55 »
  :oops: Mai sunt in jur de 2 luni pana la plecarea in aceasta excursie si am inceput sa pregatesc detaliile. Pt a finaliza logistic aceasta excursie o sa am nevoie de raspunsurile fiecarui participant, in cel mai scurt timp cu putinta (1-3 zile de la primirea Email-ului pe care am sa vi-l transmit saptamana 28 martie - 3 aprilie).

Va scriu pe scurt ce trebuie sa pregatesc, la ce deja stiu postez si preturile.

29 mai. Pe aeroportul din Napoli am sa rezerv un microbuz care sa ne transfere privat, la hotelul din Sorrento. Luni am sa fac solicitarea de tarif

30 mai. ora 12:00 tren Circumvesuviana Sorrento – Pompeii Scavi. La Pompeii ajungem la ora: 12:36. Bilete am cumpar eu din gara, dus si intors si am sa vi-l dau fiecaruia. Costa in jur de 3 euro/sens, deci total 6 euro.
Vizitam Pompeii cu ghid 13:00 – 15:30 si ne intoarcem cu trenul, la una dintre orele: 16:11 ; 16:35 ; 16:59.
Trebuie sa rezerv si intrarea la Pompeii Scavi,

31 mai Coasta Amalfi. Dimineata la ora 08:00 o sa fim preluati de la hotel si urmeaza o calatorie de vizitare a Coastei Amalfitane. Vizitarea se face cu 2 microbuze de cate 8 locuri fiecare. Saptamana viitoare o sa stiu cat este tariful pt cele doua si dupa ce va exprimati intentiile de participare o sa stiu cat revine per persoana.
La pretul de benzina de acum apreciez ca o sa fie in jur de 55 - 60 euro/persoana. Inca nu am gasit ferry pt intoarcerea pe mare, asa incat cel mai probabil ca o sa revenim la Sorrento tot cu microbuzele. Asta va insemna ceva in plus la tarif. Mai astept insa, acum incepe sa se "dezghete" turismul in zona si probabil ca o sa reinceapa hydrofoil-ul Amalfi - Sorrento.

01 iunie. Ne transferam cu ferry din Sorrento pe insula Ischia. Tariful afisat este: 22.90 euro+ bagaj 2.10 euro. Total 25 euro. Sunt doua ferry pe zi, unul de dimineata, la 09:10 si altul dupa amiaza, in jur de 16:00. Optez pt cel de dupa amiaza, pt a va trezi lejer si a va mai plimba in acel minunat oras care este Sorrento. 
   
03 iunie. O sa vizitam insula Capri, va fi nevoie sa luam ferry Ischia – Capri. Tariful este de cca 48 de euro, dus si intors.
Plecam dimineata, la o ora rezonabila 09:20 si ne intoarcem cu ultima cursa, la 17:20.

Pe insula vreau sa va duc intr-un tur de insula, la fel cum am procedat cu fiecare grup. Tariful era in jur de 18 de euro, probabil ca acum va fi 22 - 25 de euro/persoana. Merita toti banii pt ca este extraordinar de frumos.

Pe insula am sa iau din timp bilete de autobuz public si am sa rezerv cu ajutorul ghidei, locuri la orele de transfer, pt a nu fi nevoiti sa asteptam la coada. Anul trecut am platit in jur de 12 euro/pers.

06 iunie. Parasim insula Ischia luam ferry pana la Napoli Molo Beverello. Trebuie sa iau bilete pentru ora 13:20, sa fim siguri ca ajungem la timp pe aeroport (maxim la 18:00 trebuie sa ajungem pt check in).
Tarif 19.40 + 2.10 = 22 euro.

Daca sunteti de acord si doriti sa luati parte la toate optionalele, de asemenea sa va ajut eu cu rezervarile, va fi nevoie sa-mi raspundeti, cu accept si apoi cu achitarea catre agentie a totalului de plata.

Un estimat general, care subliniez este doar informativ in acest moment: 35 (transfer la Sorrento) + 6 euro (bilet tren Sorrento - Pompeii si retur) + 17.50 (intrare Pompeii) + 60 euro (excursie Amalfi) + 25 euro (ferry Sorrento - Ischia) + 48 euro (ferry Ischia - Capri si retur) + 12 euro (bilete de autobuz Capri) + 22 euro (ferry Ischia - Molo Beverello). Total cca 230 de euro. Suplimentar, direct achitat la fata locului: bilet de autobuz tur de insula Ischia (cca 5 euro) si taxi Molo Beverello - Aeroport, in regim share ride cu ceilalti din grup.

 :oops:Nu-mi raspundeti aici pe forum, nici telefonic, nici pe sms, whatsapp, sau alta forma, ci DOAR ca reply la Email-ul pe care vi-l transmit.

Va anunt ca ora de plecare s-a schimbat, Blue Air ne-a anuntat noul program, care este deja schimbat pe site si forum.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #8 : Marți, 29 Martie 2022, 07:51 »
Am primit raspunsurile, urmeaza sa va transmit Email-uri.

Transferul aeroport Napoli - hotel Sorrento = 400 de euro. Suma se va imparti intre participanti. Daca sunt 14, 400/14 = cca 28.50 euro. Daca sunt 13, 400/13 = 31 euro.

Tur Coasta Amalfi cu 2 microbuze de 8 locuri

760 euro - pt situatia in care nu se poate reveni la Sorrento pe mare si vom fi nevoiti sa ne intoarcem cu microbuzul (dar nu mai platim cca 16 euro/pers ambarcatiunea)

680 euro - pt situatia in care ne vom intoarce cu hydrofoilul.

Suma se va imparti, la fel ca la taxi, intre participanti. In prima varianta daca sunt 14 pers: 760/14 = 54.28 euro  iar daca sunt 13 pers 760/13 = 58.46 euro

In a doua varianta daca sunt 14 pers: 680/14 = 48.6 euro iar daca sunt 13 pers 680/13 = 52.3 euro.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #9 : Marți, 05 Aprilie 2022, 11:24 »
buna ziua, grup frumos! o intrebare. mai este nevoie de certificat covid? mai sunt restrictii? sau putem circula liberi?
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #10 : Marți, 05 Aprilie 2022, 12:48 »
Oti, am postat in prezentarea excursiei link-ul catre mae Italia, acolo unde sunt prezentate toate documentele necesare. Dinamica ridicarii restrictiilor este mare, trebuie verificat inainte de plecare. Acum e devreme.

Offline Tegzesiu Dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #11 : Duminică, 01 Mai 2022, 17:32 »
Salutare grup Coasta Amalfi de la Dana din Cluj! Este altcineva care pleaca din Cluj ?

Offline CrisMeg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #12 : Duminică, 08 Mai 2022, 06:52 »
Buna ziua,
eu plec din Iasi.

Am alta intrebare - la inceputul descrierii scrie "Ora de intalnire pe aeroport: 12:00. Cititi aici ".
Cand incerc sa deschid si sa citesc, primesc mesajul "Your connection is not private".

Puteti, va rog, sa copiati aici ce ar trebui sa citesc?

Presupun ca ne intalnim si inainte de decolare, sau primim biletele de avion pe email, pentru check-in on line?

Multumesc si o duminica minunata!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #13 : Marți, 10 Mai 2022, 08:21 »
Buna ziua tuturor! M-am intors din Maroc, acum toata atentia imi este indreptata spre aceasta excursie si urmatoarea, cea din Irlanda. Incep prin a raspunde intrebarilor care mi-au fost adresate.

Link-ul catre detaliile referitoare la intalnire este acum functional si pe forum, nu doar pe site, deci se poate accesa. Pe forum a fost postat in perioada in care site-ul nou era in perioada inca de proba, in modul private, dar pe site era ok. Nu stiu daca toata lumea a inteles ca la programul excursiei pe site, daca se da CLICK pe ziua respectiva, se deschid detaliile de program.

Referitor la bilete de avion: la Blue Air, ca la aproape toate companiile de zbor, in cazul biletelor de grup NU se poate face check in online. Eu am sa vin cu biletul colectiv listat, urmand sa facem impreuna, intreg grupul, check in-ul pe aeroport. Trebuie sa aveti doar CI (sau pasaportul) la voi si unul dintre urmatoarele documente care sa ateste:

- vaccinarea anti-SARS-CoV-2 cu schemă completă (pentru vaccinuri cu administrare în doză unică sau două doze) efectuată cu mai puțin de 9 luni în urmă;
- vaccinarea anti-SARS-CoV-2 cu schemă completă și doză de rapel;
- vindecarea de COVID-19 care a avut loc în urmă cu 6 luni;
- efectuarea unui test molecular (tip PCR) cu rezultat negativ, cu 72 de ore anterior intrării în Italia sau a unui test rapid (tip antigen), cu rezultat negativ, cu 48 de ore înainte.

In bagajul de mana si in rucsacelul pregatit zilnic pentru excursii sa nu va lipseasca masca FFP2. Veti avea nevoie de aceasta:
- pe avion, pe durata zborului
- pe feriboturi
- pe tren

Cand ne apropiem mai mult, revin aici cu o recapitulare a ceea ce aveti nevoie, a recomandarilor si detaliilor. Daca aveti intrebari punctuale, scrieti-mi aici si va raspund, pana la plecare voi fi la birou.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sorrento, Coasta Amalfi, Capri si sejur Ischia 29 mai - 6 iunie 2022
« Răspuns #14 : Luni, 16 Mai 2022, 09:25 »
Cateva vesti, pe care le voi confirma ca devenite certitudine dupa ce reusesc:

- s-a dat drumul la ferry Amalfi - Sorrento, am sa fac rezervare pt toata lumea la 16:20, astfel incat sa ne intoarcem pe apa, de-a lungul Coastei Amalfi. Imi doream mult sa va arat si in acest fel micile orasele, sper din toata inima ca astazi sa reusesc sa fac rezervarea.

- am discutat cu ghida pe care o avem in Pompeii si cu care am lucrat de mai multe ori in Napoli. Am rugat-o sa se intereseze daca gaseste un loc in care sa ne lasam bagajele la sosirea de pe Ischia, astfel incat sa avem un tur central acolo 13:30 - 15:30 si de asemenea sa va pot oferi un timp de plimbare si shopping in Napoli. Este un loc foarte potrivit, mai ales ca nu departe de port este Via Toledo, cunoscuta ca cea mai importanta artera comerciala. Astept raspunsul ei, se intereseaza astazi sa vada unde si daca am putea lasa undeva bagajele.

Revin imediat ce am certitudini.