Autor Subiect: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022  (Citit de 5045 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #15 : Marți, 28 Iunie 2022, 11:13 »
Multumesc. Am primit biletul pe e-mail.  La bagaj vad ca spune 1 piesa. Este bagaj de cala sau avem numai bagaj de cabina ?

Offline ligia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #16 : Marți, 28 Iunie 2022, 12:39 »
Este bagajul de cabina. Despre bagajul de cala scrie pe ultima pagina a biletului, la "General information " .

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #17 : Marți, 28 Iunie 2022, 15:05 »
Este bagajul de cabina. Despre bagajul de cala scrie pe ultima pagina a biletului, la "General information " .
Multumesc. Aștept cu nerăbdare ziua de sâmbătă!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #18 : Marți, 28 Iunie 2022, 19:44 »
Bagaj de cabina este maxim 23 kg, dar nu uitati de limitarea DIMENSIONALA impusa de spatiul pe care il are un microbuz de 9 locuri. 
Dimeniuni maxime pt troler: 57 x 40 x 30 cm

Bagaj de mana - un rucsac de dimensiuni mici, maxim 20 l, pentru pelerina, apa, un sandvici, ceva de schimb, pe care o sa-l avem in fiecare zi cu noi. In nici un caz un alt troler de cabina, sau o geanta.

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #19 : Miercuri, 29 Iunie 2022, 08:30 »
Bună dimineata 8).
Nu nai este valabila derogarea din 24 mai (9 bagaj):
"Asta inseamna ca puteti sa depasiti hai maxim maxim - pana la 65 x 40 x 30 cm" ?
Numai de bine si astept cu nerăbdare întâlnirea de sâmbătă, indiferent de valiza, mare sau mica *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #20 : Miercuri, 29 Iunie 2022, 09:04 »
Este valabila, in conditiile in care NU toata lumea vine cu bagajul maxim. Daca toti ar merge la maxim (sa nu mai vorbesc daca ar fi si peste), atunci putem avea probleme la a incarca toate bagajele, indiferent cat de bine le-as aseza. Intradevar putem primi un microbuz cu spatiu mare in care sa intre bagaje si mai mari, dar in aceiasi masura putem primi unul cu spatiu mai mic in care nu incap nici macar 9 bagaje in limita pe care am comunicat-o. In cel de-al doilea caz imi asum si am sa vad acolo cum procedez.
Trebuie inteleasa cat de neplacuta poate fi o situatie de over-space. Ar fi nevoie sa se ia un taxi din aeroport si la venire si la plecare. Si nu este ieftin deloc. Cred ca nimanui nu-i convine sa plateasca pt cativa cm in plus. Eu am facut de mai multe ori destinatia aceasta si in dimensiunea comunicata, incape tot echipamentul necesar. Va spun ce iau eu cu mine:
- 2 perechi de trekkeri, din care una deja in picioare, pe drum.
- 1 pereche de adidasi usori, cu care sa pot umbla prin casa si sa merg seara la cina la Rose, in vecini
- 2 perechi de pantalon de drumetie de primavara, din care una pe mine, pe drum
- 1 pereche de pantalon de trening, pt casa si cina
- pelerina lunga, pelerina scurta (de ploaie si vant)
- lampa frontala
- haina termica cu gluga, de primavara
- haina termica cu gluga, mai subtire
- palarie de vant
- lenjerie intima
- 10 perechi de ciorapi, din care 7 sa fie mai grosi, pt trekkeri
- ceva in care sa dorm
- 12 tricouri termice (care ocupa foarte putin spatiu, pt ca materialul tehnic este foarte usor)
- prosop baie, mediu ca dimensiune
- trusa necessaire
- dusch gell mic
- mancare: 2 bucati de 300 g de salam de Sibiu, 2 cutii branza topita, o bucata de cascaval 300 g, 4 cutii de pateuri, o punga de cafea de 500 g, 10 batoane proteice

O parte din astea o sa le pun in rucsacul de mana, care are 15 l. Pe verificate, toate astea incap fara probleme in ceea ce am comunicat in mesajul principal. Daca insa se iau inutilitati (blugi, nu stiu ce bluze altele decat cele de tip termic, pantofi sau ghete de oras etc) doar ca sa fie acolo ca poate trebuie, atunci evident ca bagajul se mareste si ajungeti la over-size.

Offline CristianaT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #21 : Joi, 30 Iunie 2022, 14:42 »
O sa fie totul perfect, o sa vedeti!  :)

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #22 : Vineri, 01 Iulie 2022, 06:47 »
Ura ! Am scapat sa folosesc taxiul în Insulele Feroe. Am reușit sa închid troleul mic  :applause:. Aștept cu nerăbdare sa ne vedem/revedem  *|* mâine la aeroport  *|*.

Offline CristianaT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #23 : Vineri, 01 Iulie 2022, 07:06 »
Eu am reusit sa imi fac chec-in-ul. Ma gandesc ca locul de intalnire este acela pe care l-ati anuntat, in fata cafenelei Lavazza, cred ca cel mai tarziu ora 5.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #24 : Vineri, 01 Iulie 2022, 08:31 »
Ora de intalnire este comunicata in programul excursiei: 04:00. In locul indicat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #25 : Vineri, 01 Iulie 2022, 10:08 »
Check in-ul functioneaza, va pot confirma si eu. Am vazut in sistem ca o parte l-ati facut, ceea ce este foarte bine. Aeroporturile, inclusiv cel din Bucuresti sunt supra-aglomerate, chiar si cu 3 ore inainte am avut experienta sa ajung la boarding la limita. Cu check in-ul facut, veti putea intra direct pe drop off, de obicei o coada mult mai scurta decat cea in care stau cei care nu au check in online.

Deci va recomand in mod deosebit sa faceti check in online si sa ajungeti la ora anuntata pe aeroport. La 04:00 ne deplasam spre ghiseele KLM pt aceasta cursa, pt predarea bagajelor si primirea boarding-pass-urilor. Dupa 04:00 nu o sa mai gasiti pe nimeni la locul de intalnire si va fi nevoie sa urmati singuri procedura de check in si security.

Eu am sa fiu din seara aceasta in Bucuresti, nu am vrut sa risc in nici un fel situatia de a intarzia. Stau la alta locatie decat de obicei, Hotel Otopeni, la care am parcat si am petrecut zeci de nopti in ultimii 8 ani, mi-a aratat in ultima vreme ca nu mai sunt la fel de seriosi, asa ca acum am rezervat la Vila Zoe-Airport&Therme&Parking Otopeni.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #26 : Luni, 11 Iulie 2022, 21:59 »
Multora li se pare cel putin ciudat ca alegi sa calatoresti intr-o tara in care temperaturile rar depasesc 13 grade, in care oricand poate sa inceapa o ploaie sau un vant puternic. La fel cum mie mi se pare ciudat ca unii isi risca viata, stand zile intregi, fara oxigen, atarnati intre cer si pamant, doar pentru a atinge un varf inghetat. Sau cum altora le place sa piarda timpul prin mall-uri, "rasfoind" galantarurile...Suntem diferiti, avem asteptari si gusturi diferite si e normal sa nu ne placa aceleasi lucruri.

Eu iubesc la nebunie natura, sunt indragostit de verde, de peisaje, de ape, de tot ceea ce este viu. Nu ma intereseaza ca e rece, ca ploua, ca e vant, nu am nici o limita la efort, vreau doar sa fiu inconjurat de verde. Iar Faroe este o tara mai verde decat oricare alta de pe Pamant. Este fascinant, linistitor si atat de epic sa fi in mijlocul la atata verde. Sa vezi cum se pravalesc zeci de torente incarcate de apa, sa auzi valurile oceanului cum se sparg de tarm. Sa-ti scalzi privirea in cerul incarcat de nori pufosi, sa te bucuri de imaginea sutelor de puffini, de gaste salbatice, chire, scoicari...

Casute viu colorate, strazi curate si drepte ca-n palma, tunele uriase pe sub ocean, intr-o tara liliputana. Fascinant si ne necrezut ce se intampla acolo, cat de bine sunt organizati, cat de bine isi folosesc fiecare centimentru de tara.

Cum sa numesc eu mai bine excursia asta? Ma gandesc ca ar trebui sa-i spun "Green Saga" sau "Trolii din tara Liliput". Am venit cu sufletul impacat de atata verde, de liniste, de minunat. Chiar daca vestile nu au fost bune la sosirea in tara, gandul acela frumos creat in mijlocul Atlanticului de Nord, m-a ajutat sa nu simt atat de adanc supararea, dezamagirea, demotivarea...Chiar daca asta a fost gandul pe care-l aveam pe drum, ca e timpul sa fiu bunic si atat, ceea ce am simtit acolo in Faroe, m-a facut sa mai trec odata peste decizie si sa mai aman cu un an-doi, iesirea din scena...Mai vreau sa merg cel putin odata in Faroe cu oameni faini, sa privesc pe fereastra oceanul, sa ma bucur de bucuria celor din jur, sa mananc in paduricea fermecata, aproape de cea mai impresionanta statuie pe care am vazut-o vreodata, de Kópakonan. Sa revad puffinii, sa trec pe sub ocean, sa vad extazul pe chipul oamenilor, sa fiu in...saga.

Am facut 2500 de fotografii si vreo 30 filmulete. Nici nu stiu ce sa va arat, pentru ca toate surprind locuri si momente la fel de frumoase. Seara asta doar cateva:
















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #27 : Marți, 12 Iulie 2022, 09:22 »
Cum as putea sa nu iubesc aceste locuri, cum as putea sa nu-mi mai doresc sa ajung acolo, in casuta aceea minunata, de la malul oceanului?


























Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #28 : Marți, 12 Iulie 2022, 11:17 »
 :applause: *|*Multunesc Gigi ca ne-ai oferit posibilitatea de a ne bucura de aceste privelisti minunate !  A fost o adevărată încântare, ca de altfel toate excursiile cu Singles ! Le aștept cu nerăbdare pe următoarele  *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Un taram nordic fascinant: Insulele Faroe 2 - 10 iulie 2022
« Răspuns #29 : Marți, 18 Octombrie 2022, 19:40 »
In seara aceasta am reusit sa va transmit fotografiile facute de mine in aceasta excursie. Link-ul de descarcare este valabil doar 7 zile. Daca nu ati primit mesajul meu, scrieti-mi pe Email office@singlescamp.ro si va mai transmit o data.