Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Elvetia si Alsacia 19 - 26 iulie 2021

<< < (2/7) > >>

admin:
Intrarea în Confederaţia Elveţiană este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate în curs de valabilitate

admin:
Am completat programul, l-am detaliat pentru a fi gata de calatorie. Va spun cinstit ca dupa tensiunea prin care am trecut in ultima saptamana, abia astept sa plec. Deja ma si visez acolo...Sunt convins ca si voua o sa va placa mult, am ales tot ce am crezut ca e mai frumos. Si pt mine sunt doua premiere, locuri prin care nu am mai trecut...

Vreau sa va spun ceva despre cum sa va imbracati. Va recomand cat mai sport, nu aveti unde purta lucruri mai deosebite. Si in mod deosebit va atrag atentia ca la Chamonix, pe Aquille de Midi e zapada, iar sus la Gongrat va fi racoare si poate si vant.

Deci in bagaj sa puneti neaparat:
- o pereche de pantofi tip trekking
- pantalon lung elastic, mai de drumetie
- pelerina
- bluza de vant
- o bluza termica cu gluga, de primavara.
- o caciulita de primavara
- o sapca de soare pt ca poate dam de raze puternice

Pt bani: cash euro, pt Germania si Franta, card pentru Elvetia.

Puneti cateva pliculete de cafea la voi, nu stiu in hotelurile in care mergem cum va fi, dar in general au fierbator in camera. In felul asta va puteti prepara o cafea, un ceai...


admin:
Nu uitati de CDC-uri (certificatul digital european COVID) si de adeverinta de vaccinare. Cine nu este vaccinat, test PCR. Cititi cu atentie pe site-urile mae pe care vi le-am dat ce documente medicale de calatorie aveti nevoie pt tranzit Austria si pt intrarea pe cale aeriana in Elvetia. Pregatiti si cate 2-3 exemplare de intrare terestra in Franta. 

Wanderer:
Daca nu mi-a scapat ceva, pentru cei vaccinati inteleg ca sunt suficiente CDC-ul si adeverinta de vaccinare din Romania. Este corect?

Documentul pentru intrare terestra in Franta este declaratia pe proprie raspundere ca nu ai simptome si nu ai intrat in contact cu un bolnav de COVID, da?
Poate fi completat si in engleza?

Si inca ceva... Ce trecem in aceasta declaratie la:

Residing at: ..... Hotelul din Weil am Rhein?
Initial place of origin (city/country):.....  oras/Romania sau de unde venim din Germania (Weil am Rhein/Germany)?
Final destination (city/country): .... La fel si aici: oras/Romania sau unde mergem la iesirea din Franta (inapoi la Weil am Rhein/Germany)?

admin:
Mihaela, iti spun cinstit ca sunt atat de presat de timp incat nu am avut timp sa parcurg decat in fuga partea asta cu ceea ce este necesar pt avion. Am urmarit doar pt terestru, vaccinat, pt ca asta este situatia mea.

Pt Franta banuiesc ca este ca peste tot o formalitate, am intalnit anul asta cosuri intregi de hartii cu declaratii la care nu s-a uitat nimeni. Dar trebuie sa avem asa ceva la noi, ori de cate ori intram la ei. Adica de vreo 3-4 ori. Deci ar trebui sa aveti la voi 5 asemenea listari si le completam pe drum. La Elvetia nu am vazut sa fie ceva la terestru, am vorbit cu cineva care a trecut de cateva ori si mi-a spus ca nu le-a cerut nimic. Dar o sa mai citesc, dupa ce termin cu pregatirea ambelor grupuri.

La hoteluri am completat astazi numele lor, am facut platile si am confirmarile certe. Deci daca vi le cere undeva le puteti folosi ca nume si daca dati google gasiti adresa (in caz ca o cere).

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă