Autor Subiect: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022  (Citit de 8278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #30 : Luni, 13 Iunie 2022, 05:36 »
Dana, ai posibilitatea sa faci test langa aeroportul Otopeni:

https://www.completmedical.ro/centre-testare/otopeni-testare-drive-thru.html  Test RT-PCR, rezultat in 6 - 12 ore

Celalalt care era in incinta, am inteles ca s-a inchis.


Offline Dana Hd

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #31 : Luni, 13 Iunie 2022, 18:16 »
Am trimis mail catre centrul de testare si am primit urmatorul raspuns:

Nu aveti nevoie de programare pentru a efectua  un test !
Centrele de testare din Otopeni functioneaza  in intervalul luni – duminica inclusiv, dupa urmatorul program :
Otopeni 1 :  7,00 – 23,00- zilnic
Otopeni 2 :  NON STOP – 24 DIN 24 DE ORE - ZILNIC
 Link info centru Otopeni 1  : https://www.completmedical.ro/centre-testare/otopeni-testare-drive-thru.html ( e situat mai aproape de DN1 )
Link info centru Otopeni 2 : https://www.completmedical.ro/centre-testare/aeroport-henri-coanda.html  ( e situat  mai aproape de terminal )
Link preturi teste : https://www.completmedical.ro/plata-cu-cardul/testare-la-centre.html
Costul pentru un test antigen este de 99 lei daca veti achita direct la centru ( in numerar sau cu card) sau daca-l
achizitionati online direct de pe site-ul nostru: https://www.completmedical.ro/plata-cu-cardul/testare-la-centre.html
In cazul  testelor  antigen , rezultatul se elibereaza in maxim 30 de minute  dupa efectuare .
Rezultatele se trimit prin email , in limba romana si in limba engleza .
In cazul in care asteptati la centrul de testare….rezultatele pot fi printate si pe hartie
Formalitatile la efectuarea testului dureaza 5 minute!

Costul pentru un test RT – PCR este de 275 lei daca veti achita direct la centru ( in numerar sau cu card) si 245 de lei daca-l
achizitionati online direct de pe site-ul nostru https://www.completmedical.ro/plata-cu-cardul/testare-la-centre.html
Rezultatele vor fi trimise prin email, in limba romana respectiv limba engleza , QR coduri , semnaturi si parafe digitale de la
medicii care vor valida rezultatul !
In cazul in care testul va fi prelevat pana la ora 11,00 , rezultatul va fi eliberat  in aceeasi zi seara !
In cazul in care testul va fi prelevat dupa ora 11,00 , rezultatul va fi eliberat in ziua urmatoare intre orele 11,00 -13,00 !
Rezultatele testelor sunt automat preluate de catre platforma Corona Forms … deci fara probleme veti putea genera Certificatul Verde .
Link : https://certificat-covid.gov.ro/login
In cazul testelor antigen certificatul va fi valabil 48 de ore( aceasta valabilitate se calculeaza din momentul recoltarii probei si se refera strict la teritoriul Romaniei)
VA ROG VERIFICATI CONDITIILE DE CALATORIE PRIVIND TARA UNDE VETI CALATORI CA SA VEDETI EXACT DE CE TIP DE TEST AVETI NEVOIE !!!!
Link : www.mae.ro
Complet Medical
0219346 | (+4) 0755 205 050
https://www.completmedical.ro/

m-am gandit ca s-ar putea sa aiba si altii nevoie de informatia asta, din acest motiv am postat aici. :)

Offline Brîndușa Maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #32 : Vineri, 01 Iulie 2022, 02:25 »
Bună dimineața! Acum ceva vreme întrebam cum se pleacă din Sibiu spre București. Am înțeles din mesajul primit ca pot sa ma alătur dumneavoastră. Vă las numărul meu de telefon să putem lua legătura: 0741228076. Vă mulțumesc anticipat. O zi frumoasa

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #33 : Vineri, 01 Iulie 2022, 10:02 »
Buna Maria, eu sunt pe picior de plecare spre Faroe. Iti scriu pe scurt.

Noi plecam in ziua de 15 iulie, ora 16:00 din Sibiu. O sa innoptam, asa cum facem de fiecare data in apropierea aeroportului, pentru a evita orice situatie care ne poate impiedica sa ajungem la timp. Astazi stau la o locatie pe care o gasesti pe booking.com si la care poti rezerva 15/16 iulie, pt a fi impreuna cu noi: Vila Zoe-Airport&Therme&Parking Otopeni. Este si foarte aproape de locul in care se face testarea COVID, de care avem nevoie l imbarcarea pe vas. Eu in seara aceasta dorm acolo si o sa-mi fac rezervare directa pt 15/16 iulie.

Telefonul meu il gasesti la insotitor de grup. Nu o sa fiu disponibil pana in data de 10 iulie, decat seara, pe whatsapp. Dupa, pana la plecare o sa fiu si pe reteaua telefonica.

Referitor la excursii optionale: am vazut ca nu ai avut nici o optiune de optionala SOL. Iti pot spune ca vei gasi cu greu la bord locuri in excursii, mi s-a spus ca la multe este SOLD OUT.

Offline DanaIordan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #34 : Vineri, 01 Iulie 2022, 14:45 »
Buna,
Eu ajung in 15.07. din Timișoara.
Am rezervat o cameră la Vila Zoe, și sper sa ne vedem acolo. Și eu trebuie sa fac testul.
Am rezervată camera dubla, deci as putea sa o împart cu cineva.

Offline Brîndușa Maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #35 : Luni, 04 Iulie 2022, 12:47 »
Bună ziua, doamna Dana, dacă mai e liber celălalt loc în camera dumneavoastră, se poate să o împărțim? Vă rog să mă anunțați cât de repede posibil să știu dacă mai fac rezervare. Vă mulțumesc. O zi bună.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #36 : Luni, 04 Iulie 2022, 16:25 »
Astazi s-au transmis tuturor pe e-mail facturile pentru excursiile optionale in functie de optiunile fiecaruia .
Va rog sa ne ajutati cu plata ,pina la sfirsitul acestei saptamini acestea trebuie achitate integral catre linia de croaziera.
Multumim pentru intelegere.

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #37 : Marți, 05 Iulie 2022, 00:51 »
Buna seara. Sunt Gabriela, din Sibiu. Am rezervat si eu o camera la Vila Zoe din Otopeni pentru noaptea 15/16 iulie. Pot sa o impart cu cineva, daca mai sunt doritoare. Vin de la Sibiu cu GIgi. Vom ajunge, probabil dupa 20-20.30, dupa ora de plecare pe care a anuntat-o.

Offline Brîndușa Maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #38 : Marți, 05 Iulie 2022, 10:42 »
Bună Gabriela, am vorbit și eu cu domnul Gigi, o să ne vedem vineri la ora 16 pentru plecarea din Sibiu.

Offline DanaIordan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #39 : Marți, 05 Iulie 2022, 20:26 »
Buna,
E valabilă propunerea pentru
loc in camera.
Puteți să mă sunați oricând.
0744131530.

Offline DanaIordan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #40 : Marți, 05 Iulie 2022, 20:31 »
Eu am o problema cu vaccinul.
Am certificat de recuperare care expira in 23.07, 2 doze anterioare de astrazeneca, expirate . As face vaccinul dar nu știu dacă e valid acum. Deci cred că testul PCR este soluția. Îl fac in București, in 15.07.
Credeți că e de ajuns ? Am citit pe site-ul MSC. Certificatul de recuperare nu e valabil la îmbarcare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #41 : Miercuri, 06 Iulie 2022, 00:17 »
Importante sunt conditiile sanitare de imbarcare pe MSC. Le-am prezentat aici pe topic, la raspuns #21. Acolo este punctat tot ceea ce este necesar pt imbarcarea pe MSC.

Offline DanaIordan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #42 : Joi, 07 Iulie 2022, 12:57 »
Condițiile sanitare pe care le-ați arătat nu se referă la recuperarea dupa covid. Eu am certificat de recuperare valid la data îmbarcării și fac și booster in 12.07, cu greu am găsit să îl fac. Am verificat pe site MSC și sunt acceptata la îmbarcare.  Am și vaccinare completa dar a expirat, deci boosterul o va prelungi. Din păcate din 1 iulie s-au închis centrele de vaccinare, de aceea fac abia în 12.07. Dar voi avea acoperire pe toată perioada croazierei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #43 : Luni, 11 Iulie 2022, 08:40 »
Dupa experienta calatoriilor din ultima perioada si dupa tot ce se intampla in ultimele 3 saptamani pe aeroporturile din Europa va dau un sfat pe care este foarte recomandat sa-l urmati.

Luati cu voi 2 bagaje:
 - unul de cala, de dimensiuni medii, astfel incat sa-l puteti depozita cu usurinta in cabina de pe vasul de croaziera
-  unul de mana (cabina), care sa se incadreze in dimensiunile si greutatea acceptata de linia de zbor:  55 x 40 x 23 cm, 8 kg. Initial va spuneam ca e bine sa aveti un rucsac, dar acum sfatul este sa aveti spatiu cat mai mult pentru o rezerva de haine si incaltaminte. Rucsacelul in puteti pune in bagajul de cala sau il puteti cumpara de pe vasul de croaziera.

In bagajul de mana pregatiti haine si incaltaminte maxim cat este posibil, pentru a va asigura ca in conditiile in care bagajul de cala nu ajunge odata cu noi la Copenhaga sa fie nevoie doar sa completati cu cate ceva necesarul pentru croaziera, nu sa fiti nevoiti sa va achizitionati intreaga garderoba.

Nu vreau sa va impacientez, nici sa induc panica, tin doar sa va atentionez despre ceea ce se intampla acum pe aeroporturile in special cele de tip hub din Europa. La Frankfurt sunt 20.000 de bagaje ramase doar de la Lufthansa, Londra, Dublin, Viena si Munchen sunt sufocate de asemenea de bagajele pasagerilor care au avut anulari de conexiuni. Sunt sute si sute de zboruri anulate zilnic, nu mai vorbesc de intarzieri. Cand am venit sambata din Faroe, la Amsterdam, 90% dintre zboruri aveau intarzieri sau erau anulate. O multime de oameni care se plangeau ca li s-au ratacit bagajele. La Otopeni situatia chiar daca nu atat de grava, era si acolo total diferita fata de alte perioade. Zona de bagaje nepreluate este de 5-6 ori mai mare, holul spre benzile 4, 5 si 6 erau pline de bagaje si sunt acum 3 birouri de reclamatii, in loc de unul singur.

Daca ajungem cu ambele bagaje la Copenhaga, vedem cum ne descurcam. Am sa vorbesc la hotel sa le putem depozita pana la intoarcerea din croaziera sau daca nu e posibil, le urcam pe ambele pe vas. Eu cred insa ca vom fi intelesi si vor gasi o solutie sa ne gazduiasca bagajele cateva zile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Grandiosa 16 - 26 iulie 2022
« Răspuns #44 : Marți, 12 Iulie 2022, 08:21 »
Am transmis tuturor, in dimineata aceasta, un Email care contine biletele de avion si o scurta recapitulare a celor necesare. De asemenea am anuntat noua ora de intalnire: 10:00, in loc de 11:00. Asta pt ca zborul de plecare este acum un pic mai devreme si pt ca in aeroporturi este o adevarata nebunie.

Daca nu ati primit Email-ul meu, scrieti-mi pe office@singlescamp.ro si va retransmit.

Subliniez: ora de intalnire pentru plecarea in excursie: 10:00. Data: 16 iulie 2022 (sambata). Locul de intalnire: Aeroportul Henri Coanda Otopeni, Plecari Internationale, coltul din dreapta in sensul de intrare, in fata cafenelei Lavazza.

Urmeaza sa primiti in cursul zilei de astazi sau maine, voucher-ele pentru imbarcarea MSC.