Autor Subiect: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?  (Citit de 23507 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:18 »
????????
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:29 »
cum civilizatia nefumatoare poate supravietiu langa cea fumatoare. cum cilivizatia mincinoasa poate convietui langa cea sincera. cum atatea vicii se afla pe lumea asta din care noi facem parte :) si mai sunt o gramada de exemple de supravietuire a civilizatiilor intre ele si toate intr-o lume :)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:43 »
nu vreau exemplele in mijlocul carora traiesc si eu... vreau solutii... tratamentul... poate eu nu reusesc sa invat doar din exemple fara sa inteleg teorema din spatele supravietuirii victimelor ....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:48 »
@anamama13 eu vad ca inca traiesti, eu una traiesc desemenea, mai bine ne-ai spune cum ai reusit pana acum sa faci fata , sa supravietuiesti intr-o lume a grosolaniei :)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:57 »
inca mai respir, vrei sa spui.... ce inseamna ptr tine a trai ?...
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:03 »
exact ceea ce facem zi de zi alaturi de cei din jurul nostru, inclus respiratul. traim intr-o lume deloc perfecta, eu una nu mi-as dori perfectiunea unei civilizatii, cum vom sti ce e binele sau raul, cum vom afla minciuna sau adevarul, cum vom deosebi grosolania de bunul simt.
balanta daca incerci sa o echilibrezi din cele doua talere pierde din esenta ei, nu echilibru ne face mai buni sau perfectiunea ci masura in care reusim sa le completam si sa le aplicam atunci cand este cazul.
cum am supravietuit, cum am trait si traiesc inca in aceasta lume? uite-ma, citeste-ma si vei vedea :)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:10 »
         Nu credeti ca grosolania se manifesta doar acolo unde i se da apa la moara? Sunt conflicte care se nasc din senin, atunci cand se ia cineva de tine fara un motiv, ca boala de omul sanatos! I se pune pata pe tine ca vacarului pe sat! Si in asemenea situatie nu sunt doua parti implicate? Felul cum gestionezi asemenea manifestari , cum stii sa raspunzi la ele, nu duce la inflamarea sau, dimpotriva, la aplanarea si stingerea lor? Deci nu depinde si de diplomatia ta sa stii ce sa faci in atare situatie? Eu va dau exemplu cazul meu de aici cu raskolnikov: M-am trezit pe cap cu o ploaie de invective de la el, carora nu le intelegeam cauza! Dupa ce am dat in topicul respectiv cateva raspunsuri la fel de intepate, mi-am pus in practica intelepciunea specifica varstei si l-am abordat pe un ton mult mai civilizat in privat! Am fost uimita de reactie si am inteles ca am vost victima unui sir de confuzii! Acum imi place sa cred ca ne intelegem relativ bine si abia astept sa il cunosc si personal, asta daca nu se razgandeste si vine totusi la intalnirea cu noi de pe 17! ;D :D

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:45 »
deci oamenii civilizati sunt numai cei calmi ? ...  sau oamenii sunt civilizati numai cand sunt calmi ? (cei care sunt!)... una este polemica, uneori constructiva ca orice discutie (cu subiect si mai multe predicate)  chiar contradictorie fiind, si alta violenta verbala auto-provocata hodoronc - tronc din cauza faptului ca interlocutorul are ochi verzi si nu caprui ca tine....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 10:54 »
deci oamenii civilizati sunt numai cei calmi ? ...  sau oamenii sunt civilizati numai cand sunt calmi ? (cei care sunt!)... una este polemica, uneori constructiva ca orice discutie (cu subiect si mai multe predicate)  chiar contradictorie fiind, si alta violenta verbala auto-provocata hodoronc - tronc din cauza faptului ca interlocutorul are ochi verzi si nu caprui ca tine....
   

      Chiar nu vreau sa intru in polemici cu tine! Si nici cu altcineva! Avem dreptul sa adoptam ce atitudine consideram de cuviinta! Am fost oarecum avocatul d..........., pentru a da un exemplu concret de varianta in asemenea caz! Fiecare face cum crede, conform firii si educatiei! Exprim o parere personala si respect opiniile altora, fara sa mi le insusesc neaparat!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 11:01 »
speta: "dar si aici, putem sa fim deschisi, citim, ne intereseaza? bine! nu ne intereseaza? trecem mai departe, dar asta nu inseamna ca pe altcineva nu ar putea interesa dar si aici, putem sa fim deschisi, citim, ne intereseaza? bine! nu ne intereseaza? trecem mai departe, dar asta nu inseamna ca pe altcineva nu ar putea interesa"
- unde-i grosolania si cum o poti atenua, domoli samd ca sa supravietuiesti si MAI ALES sa socializezi AICI si ma refer 1 la forum 2 in real:)?

speta: "Si daca anumite persoane se complac in a intra in dialog cu asemenea personaje, e problema lor!"
- unde-i grosolania si cum o poti atenua, domoli samd ca sa supravietuiesti si MAI ALES sa socializezi AICI si ma refer 1 la forum 2 in real :)?

crezi ca aici e bun principiul "ete na, nu-ti convine pleci?" gresit cine gandeste asa :) retine, ma refer la forum.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 11:03 »
PS - m-am adresat voua :) nu unei persoane anume :)

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #11 : Marți, 06 Aprilie 2010, 03:09 »
@ carmentoma Sa inteleg din cele de mai sus ca eu am fost fiara forumului, iar tu m-ai facut mielusel?.Mersi, asa imi trebuie...

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #12 : Marți, 06 Aprilie 2010, 03:22 »
        Nu credeti ca grosolania se manifesta doar acolo unde i se da apa la moara? Sunt conflicte care se nasc din senin, atunci cand se ia cineva de tine fara un motiv, ca boala de omul sanatos! I se pune pata pe tine ca vacarului pe sat! Si in asemenea situatie nu sunt doua parti implicate? Felul cum gestionezi asemenea manifestari , cum stii sa raspunzi la ele, nu duce la inflamarea sau, dimpotriva, la aplanarea si stingerea lor? Deci nu depinde si de diplomatia ta sa stii ce sa faci in atare situatie? Eu va dau exemplu cazul meu de aici cu raskolnikov: M-am trezit pe cap cu o ploaie de invective de la el, carora nu le intelegeam cauza! Dupa ce am dat in topicul respectiv cateva raspunsuri la fel de intepate, mi-am pus in practica intelepciunea specifica varstei si l-am abordat pe un ton mult mai civilizat in privat! Am fost uimita de reactie si am inteles ca am vost victima unui sir de confuzii! Acum imi place sa cred ca ne intelegem relativ bine si abia astept sa il cunosc si personal, asta daca nu se razgandeste si vine totusi la intalnirea cu noi de pe 17! ;D :D

Ma crezi ca dupa ceea ce ai scris mai sus, indeosebi, n-am nici cea mai mica curiozitate sa te cunosc si "live"?

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #13 : Marți, 06 Aprilie 2010, 09:35 »
@ carmentoma Sa inteleg din cele de mai sus ca eu am fost fiara forumului, iar tu m-ai facut mielusel?.Mersi, asa imi trebuie...

     Nu asta am vrut sa spui, si tu stii! Ai simtul umorului dezvoltat, imi place sa cred, si stii cand glumesc! Iar aici asta am facut! Si esti asa cum zici cand gasesti ipocrizie si falsitate pe aici sau oriunde in alta parte! Daca ma insel, imi cer  scuze! Eu asa te-am perceput: ca pe un om sincer, care nu prea e "protocolar si amabil" cand intalneste cazurile de mai sus!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum poate supravietui civilizatia intr-o lume a grosolaniei ?
« Răspuns #14 : Marți, 06 Aprilie 2010, 12:01 »
@R cred ca ai inteles gresit mesajul lui carmen, sincer iti spun.

mai citeste o data cu calm si atentie si vei vedea ce a vrut sa spuna :)

spune nu gandurilor negre @R  :)