Autor Subiect: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022  (Citit de 7503 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #15 : Joi, 16 Decembrie 2021, 08:33 »
Pentru intoarcerea in tara, incepand cu 20 decembrie trebuie completat un formular online. Explicatiile sunt aici: https://m.hotnews.ro/stire/25245623

Link-ul de accesare: https://plf.gov.ro/

Am discutat in Zanzibar in legatura cu posibilitatea de a fi nevoiti sa facem test PCR la intoarcere. Se poate aranja, sa vina o echipa la hotel pentru testare, iar rezultatul sa ajunga in timp util, pana la plecare (avem max 48 h la dispozitie). In situatia in care guvernul va prelungi efectele ordonantelor 111 si 112 referitoare la impunerea testarii si pt cei vaccinati, am sa anunt si programez testarea. Cel mai probabil insa este ca nu o sa stim pana la plecare.

Referitor la pregatiri: in acest moment, din partea mea, mai este nevoie doar de transmiterea biletelor de avion, in vederea listarii si check in-ului. Posibil sa primesc biletele inainte de Revelion, dar cel mai probabil este ca imediat dupa 1 Ianuarie.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #16 : Luni, 20 Decembrie 2021, 12:00 »
Am inceput deja sa ma uit la vreme, la ce ne asteapta dpdv meteorologic. Iata o prognoza:

Zanzibar: minim 25 de grade noaptea, maxim 28 - 29 de grade ziua. "Shower rain" cam din doua in doua zile, deci neaparat sa aveti la voi, asa cum am recomandat, pelerina.

Mikumi, Tanzania: minim 26 de grade noaptea, maxim 30 - 32 de grade ziua. Cald pentru savana, ceea ce inseamna ca este foarte indicat sa aveti tricouri si pantaloni din materiale tehnice, respirabile, de asemenea sapca sau palarie pt protectie solara si spray pt insecte (tantari).

Referitor la test PCR (daca va fi nevoie pt intoarcerea in tara). Daca aranjez prin firma si testul se face la hotel poate costa pana la 160 USD/persoana. Am scris si hotelului la care stam, mi-au raspuns ca testul costa 80 de USD, se face si achita la clinica, iar transportul pana acolo si inapoi este 150 USD/grup. Deci cca 90 euro/persoana. Diferenta de tarif este foarte mare, am sa incerc sa negociez sa o aduc aproape, dar daca nu reusesc, ramane a doua varianta.

Referitor la biletele de avion, este foarte foarte posibil sa fie emise in cursul acestei saptamani, asa incat o sa aveti timp suficient pentru completare formulare de intrare in Zanzibar si tranzit Doha. Imediat ce primesc biletele, vi le transmit.

Cu 48 de ore inainte de zbor se deschide check in-ul online. Poate fi facut pana cu 90 minute inainte de decolare. Va recomand in mod deoesebit sa faceti check in-ul pentru ca intr-o situatie de overbooking, cei cu check in se imbarca fara probleme. Procedura de check in nu se face de agentie, nici de insotitorul de grup, ci personal, de catre fiecare participant. Fac precizarea aceasta pentru ca am intalnit doua - trei persoane, care ne-au sunat si insistat pentru aceasta operatiune, cu motivatia ca nu au facut nicoadata si nu stiu cum se face asa ceva. Formularele de completare sunt foarte simple, sunt gandite pt a putea fi completate de orice nivel de pasageri, nu e nici o filozofie. Va ia 10 minute de atentie, atat.

Check in online aici: https://cki.qatarairways.com/cki/dashboard

Nota: cand vi se solicita booking reference, cautati pe bilet in partea de sus, pe banda albastra. Este un cod de forma: U5OHMQ (acesta este doar un exemplu)

Pentru a va fi mai usor sa completati formularul de Zanzibar, am sa parcurg eu toate etapele si va scriu aici ce e nevoie sa scrieti.   

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #17 : Luni, 20 Decembrie 2021, 18:24 »
Multumim Gigi pentru grija de a ne face cat mai usoare pregatirile pentru aceasta excursie. Chiar daca avem cateva formulare de pregatit ne va fi mult mai usor avad toate indrumarile tale.
Dar, pana incepem completarea formularelor vin sarbatorile.
 Samiza, Gigi si tuturor celor din SC va doresc Sarbatori fericite, cu sanatate si un An Nou numai cu impliniri.    :flori:
LA MULTI ANI!!!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #18 : Marți, 21 Decembrie 2021, 16:51 »
Iti multumesc mult pentru urari, iar in ceea ce priveste grija ca toata lumea sa fie informata, este nomal, am facut-o de fiecare data pt ca tin ca oamenii sa aiba cat mai multe detalii. In limita timpului fizic pe care-l am, incerc sa fiu de ajutor cu recomandari si indrumari.

Acum cateva minute am transmis tuturor cate un Email ce contine biletul de avion pentru Zanzibar. Verificati-va numele, eu m-am uitat peste ele si nu am observat diferente intre ce am trimis si am primit.

Listati-l, dar recomandat este sa-l aveti salvat si in telefon. Asa cum va spuneam in mesajul precedent, cu 48 de ore inainte de plecare puteti face (si e indicat) check in-ul.

Daca cineva nu a primit biletul, sa-mi scrie din timp, pentru ca intram in sarbatori si ma deconectez si eu de aici. Maine vreau sa fac o simulare de completare formular Zanzibar si Qatar si cu asta, pun punct pregatirilor ce tin de grup, incep cu cele personale. O sa apara aici indicatii de completare a formularului.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #19 : Miercuri, 22 Decembrie 2021, 08:49 »
Completarea formularului de intrare in Zanzibar se poate face incepand cu data de 04 ianuarie 2022 (3 zile inainte de plecare). Pentru completare formular de intrare in Zanzibar, cateva repere:

completati mai intai, pentru a intra in formular, numarul pasaportului,
apoi sunt o serie de date personale, care trebuie si ele completate.

Punctez doar acolo unde puteti intampina probleme la completare:

port of entry: Abeid Amani Karume

Date of Arrival: 7 January

Flight Name/No: Qatar Airways QR 1351

Seat number: aici completati cu locul pe care l-ati obtinut prin check in sau daca nu ati facut check in-ul puteti pune un loc aleator.

Pe urmatoarea pagina:

Visiting Purpose *: Tourist

Duration of stay (In days) *: 11

Proffesion: cautati cu cursorul profesia pe care o aveti

Pagina urmatoare:

Physical address/Hotel name *: Kumba Urembo, Kiwengwa/Marafiki Bungalows 4*

Region *: Zanzibar

District/ Wilaya *: Unguja

Ward: Kiwengwa

Namba ya simu * (in traducere inseamna numar de telefon): ....completati cu numarul vostru, cu prefixul de tara.

Country where journey started *: Romania

Number of countries in the last 21 days (Put 0 if no any country visited) * - daca nu ati vizitat nici o tara in ultimele 21 de zile completati cu 0.

Pagina 5:

Health Informations.

Daca nu aveti semne de raceala, gripa, febra, etc, tot ceea ce e insirat acolo, bifati "None of Above"

Have you taken any medication in the last seven days (1 week) * - daca ati luat medicamente in ultimele 7 zile - da sau nu.

Have you attended any sick person recently * - daca v-ati intalnit (vizitat) recent o persoana bolnava - da sau nu

Have you lived in a household with sick person in the past 7 days * - daca ati locuit in ultimele 7 zile cu o persoana bolnava - da sau nu

Have you attended burial services? * - daca ati participat la servicii funerare (inmormantare) - da sau nu

Pe pagina 6, trebuie sa bifati casuta din fata: I declare that information is complete and correct

Daca ati completat corect, trebuie sa primiti un Email de confirmare, cu QR.

Print your profile after filling the traveller surveillance form and present it to the health desk upon arrival. Descarcat si imprimati profilul după completarea formularului de supraveghere a călătorilor și prezentați-l la biroul de sănătate la sosire. Eu de obicei listez si suplimentar descarc in telefon ceea ce primesc.

Am cronometrat cat dureaza completarea formularului: 8 minute. Rezervati-va din timp aceste minute si nu va lasati pe ultima suta si in nici un vaz pe aeroport cu gandul ca ma ajuta cineva acolo. (O sa vedeti ca ei indica sa fie facut intre 72 de ore si 24 de ore inainte de plecare).

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #20 : Vineri, 24 Decembrie 2021, 11:37 »
PLF de intrare in Romania se poate deja completa - eu am si facut aceasta operatiune de inregistrare.

Pentru tranzit Qatar, de asemenea se poate aplica, ramane inregistrat. Eu am completat si transmis cererea de aprobare. Raspunsul vine pana in 7 zile. Deci ar trebui completat din timp pt a elimina surprize sau emotii. Nu am gasit nicaieri o mentiune pentru tranzit, am incarcat doar poza dupa pasaport si dupa certificatul de vaccinare. Evident ca nu am putut inca incarca certificatul de vaccinare si nici un hotel de carantina.

Ulterior am verificat sa vad ce imi spune de cererea mea. Raspunsul este ca nu se poate aplica cu mai mult de 7 zile inainte de plecare. Deci pt noi asta inseamna 31 decembrie.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #21 : Joi, 30 Decembrie 2021, 09:52 »
Nu uitati de ceea ce am explicat referitor la dolarii care pot fi folositi in Zanzibar: nu se primesc cei mai vechi de 2009. Exista si in 2007 o emisiune de dolari noi, dar trebuie sa stiti care sunt acceptati si care nu. Pt a fi in ajutorul vostru, va arat mai jos cu explicatia ca bancnotele din dreapta sunt ok, cele din stanga sunt cu imprimarea veche, neacceptata in Zanzibar. (In alte tari sunt ok, se pot utiliza).









Va recomand sa tineti cont de ceea ce am explicat, pentru ca acolo nu veti avea ce sa faceti cu bancnotele cu imprimare veche.

Referitor la cazarea la Marafiki. Am primit de la directorul complexului numarul fiecarei camere care ne este repartizata si din fericire, jumatate dintre ele vor fi gata pregatite pentru ocupare atunci cand ajungem (09:30 - 10:00 daca totul decurge bine). Celelalte vor fi gata inainte de ora normala de check in, la 14:00. Deci cel mult se va astepta 3-4 ore. Timp in care va puteti bucura de piscina, de ocean, de soare, de un coctail. Nu uitati recomandarea mea: sa aveti in bagajul de mana pregatite haine de plaja cu care sa va schimbati cand ajungeti.

Va reamintesc cum se va face repartizarea. In primul rand va fi nevoie sa-mi spuneti fiecare cu cine stati in camera. Dupa operatiunea aceasta, facem biletele cu numarul de camere si cate un "reprezentant" de camera va trage cate unul. Nu doresc nici o discutie, ca as influenta cu ceva, ca unul a prins o camera mai inspre plaja, ca are o camera un pic mai mare, ca are mai multe maimute in jur decat cealalta. Este vorba efectiv de "ruleta", in care eu nu am nici o interventie, cel mai echitabil sistem de repartizare posibil.

Referitor la formularul de Qatar. Eu deja il aveam completat si astazi cand s-a deschis posibilitatea de a-l transmite pentru aprobare, l-am activat. Nu stiu cand o sa am un raspuns, am sa anunt ceea ce am primit.

Va recomand sa cititi ceea ce v-am sfatuit pentru ca in felul acesta nu veti avea surprize. Eu am acoperit cu informatii tot ceea ce aveti necesar pentru pregatirea excursiei, v-am facut recomandari, asa ca stiti ceea ce trebuie sa aveti la voi pe aeroport si in bagaje. Despre documentele pe care trebuie sa le completati si sa le aveti cu voi v-am scris, am explicat, asa ca nu am nici o emotie ca nu stiti ce e necesar sau cum se completeaza formularele. Nu uitati sa aveti la indemana pix pentru completarea formularului de Zanzibar la intrarea in tara, masti FFP2 (companiile aviatice nu mai permit multe dintre ele mastile simple de tip chirurgical) si e bine sa aveti castile voastre audio pt device-ul de transmitere a filmelor pe avion. Cele pe care le primiti nu au cea mai buna calitate si nu se aud performant, dialogurile actorilor.

Cam atat. Eu am sa ajung in Bucuresti in ziua de 5 ianuarie, am stau la Hotel Otopeni. La amiaza am sa merg sa fac testul PCR, dar seara o sa fiu la hotel, asa ca daca stati acolo si vreti sa ne intalnim, ma gasiti in zona de restaurant sau receptie incepand cu ora 18:00.

Cu intreg grupul am sa ma intalnesc asa cum am comunicat: 6 ianuarie 2021 ora 13:50 Aeroportul International Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata Cafenelei Lavazza . Va recomand sa va luati masuri de siguranta, sa ajungeti chiar mai repede de aceasta ora, pt ca am vazut si recomandarea aeroportului: "sositi cu cel putin 3 ore inainte de zbor!". Ora de intalnire este cea limita, incepand cu 13:55 nu va mai fi nimeni la Lavazza, intregul grup va pleca spre check in, evident inclusiv eu, insotitorul de grup.

Daca intarziati urmariti pe tabelul de plecari care este ghiseul de check in si parcurgeti toate etapele pana la imbarcare. Comunicati va rog pe whatsapp la 0745 106501 daca ati intarziat sau a aparut ceva nepravazut.

La multi ani, sa treceti cu bine in noul an, sa aveti bucurii si multa, multa sanatate!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #22 : Marți, 04 Ianuarie 2022, 12:30 »
Pentru codul de rezervare necesar la check in: nu mai e nevoie sa vi-l transmit pt ca deja aveti biletele de avion. Am scris pe forum sa nu se faca o confuzie intre booking reference al agentiei si cel al companiei de zbor. Cel corect e jos, de forma: Airline Booking Reference(s)
QR (Qatar Airways): SVVS5M

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #23 : Marți, 04 Ianuarie 2022, 17:29 »
Eu mai am cateva ore si maine dimineata plec spre Bucuresti, unde urmeaza sa-mi fac testul PCR. Sa recapitulam inca o data ce aveti strict nevoie pt imbarcare:

- pasaport cu valabilitate minim 6 luni

- bilet de avion (cel pe care vi l-am transmis); recomandat sa faceti check in-ul, pt a va alege locul. Eu deja am boarding pass-ul, la 16:50 s-a deschis check in-ul.

- rezultat negativ pt test PCR COVID in limba engleza, eliberat de un laborator acreditat si care emite QR. - maxim 72 de ore inainte de imbarcare. (vad ca din 30 decembrie s-a marit la 96 ore).

- formular intrare in Zanzibar disponibil pe pagina de internet: https://afyamsafiri.moh.go.tz/, cu cel mult  24 de ore înainte de intrarea  în Tanzania (pentru noi se deschide in 05.01.2022); printat, sa se vada codul QR primit.

- formular intrare in Qatar disponibil pe pagina de internet: https://www.ehteraz.gov.qa/PER/loginPage?language=en. Printata aprobarea primita (sa se vada codul)

Am vazut ca de la 1 ianaurie, s-a introdus o verificare sanitara suplimentara (test rapid) pe aeroportul din Zanzibar. Ar costa 25 USD si se poate achita online sau la fata locului. Am sunat pe cei din agentia cu care lucram acolo, inca nu aflasera, mi-au promis insa ca o sa se informeze si o sa-mi spuna exact. Inainte se putea face testare, dar aleator, adica...la nimeni. Sunt curios acum felul in care s-ar putea desfasura o asemenea operatiune intr-un aeroport care nu prea e dotat. Va tin la curent.

Va recomand sa parcurgeti cu rabdare si atentie ceea ce v-am detaliat aici pe forum, sunt foarte multe informatii utile.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #24 : Marți, 04 Ianuarie 2022, 19:48 »
La check in am vazut la mai multa lume ca nu functioneaza. Biletul este probabil considerat de catre sistem de grup si nu permite accesul la zona de check in efectiv.

Despre testarea rapida pe aeroport am intrebat, au sunat si ei si raspunsul a fost ca Romania nu ar fi pe lista tarilor la care se solicita. O sa vedem acolo, ce e si cum se desfasoara lucrurile si le aranjam cumva. Ca doar suntem in Africa.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #25 : Miercuri, 05 Ianuarie 2022, 03:45 »
La formularul de intrare in Zanzibar, la un moment dat va este solicitat pt completare locul. Nu conteaza ce treceti, deci chiar daca nu aveti check in, treceti un loc de avion, indiferent care.

Mare atentie dupa ce completati, NU INCHIDETI SITE-UL cu gandul la o confirmare care vine Email (ca la Qatar). Aici confirmarea este instanta si se descarca de pe pagina de site pe care ati facut completarea. Dupa ultima etapa, va apare o imagine ca cea de mai jos:



In partea din dreapta sus intr-un dreptunghi scrie "Print Profile". Dati CLICK pe el si descarcati in telefon si printati. Trebuie sa obtineti un formular ca acesta:



Apare si numarul de pasaport, dar din protectie personala, l-am sters eu din fotografie.

Acesta este formularul care va va fi solicitat la coborarea din avion, pana sa intrati in aeroport. Sa-l printati si sa-l aveti la indemana. Si pix pregatit pt completarea rapida a formularelor de viza.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #26 : Miercuri, 19 Ianuarie 2022, 11:47 »
Home again! Dupa 11 zile de Africa, dupa alte cateva zile de calatorie, sunt din nou la biroul meu, in fata calculatorului. Gata sa va povestesc ceea ce am vazut, ceea ce am simtit, sa va impartasesc din bucuria revederii cu Nuhu masaiul, sa va arat in imagini de ce sunt eu indragostit de Zanzibar.

Incep cu gandurile de plecare, incarcate de griji si dar si nerabdarea de a ajunge in acel loc iubit de soare. Reveneam dupa doar 4 luni in aceleasi locuri, urma sa ma intalnesc cu aceiasi oameni si totusi aveam emotii ca la prima plecare spre Zanzibar. Nu cunoasteam decat o parte din oamenii cu care calatoream, apoi pentru ca din septembrie se schimbasera mai multe lucruri si nu in ultimul rand pentru ca eram pentru prima oara in ianuarie acolo. Nu stiam cat de cald va fi, cum e vegetatia in perioada asta, daca savana crescuta in Mikumi ne va permite sa vedem animalele.

Am gasit un Zanzibar verde, mult mai viu decat in septembrie, era o explozie magnifica de flori a flamboya - copacul de foc. Ianuarie e perioada de coacere a mango, asa ca toate tarabele de pe marginea drumului erau pline de aceste fructe. Langa o multime de papaya, banane - cele doua gasindu-se de fapt tot anul in coacere, apoi Jack fruit, durian, portocale (erau undeva la margine de sezon). Am avut bucuria sa gasesc undeva si rambutan, fructul meu preferat. Nu era perioada lui, de aceea era rar si foarte scump. Daca in sezon, il cumperi cu 4-5  USD/kg, acum am dat pe un manunchi de crengute cu fructe...15 USD. Dar merita toti banii - sa gusti si sa te bucuri de aroma.

In savana, iarba verde luase locul celei uscate din septembrie, dar nu era atat de inalta pe cat ma asteptam. Nu ma gandisem la copaci cum arata infrunziti, de aceea surpriza a fost minunata sa gasesc acolo baobabii verzi, acccacia si tamarinul plini de viata. In orele dupa-amiezii savana arata minunat, o imagine care-mi va ramane mult timp in minte. Iarba mica si abundenta a adus mult mai multe animale in perimetru de vizitare a parcului asa ca am vazut ocazia sa vedem mult mai multe girafe, zebre, antilope, elefanti decat pana acum. Am vazut si animalele rare, leul si o parte din grup chiar si leopardul, ceva foarte rar. L-ar fi vazut toata lumea, ceea ce m-ar fi bucurat enorm, dar din pacate nerabdarea si egoismul unei persoane a facut ca regula de aur din safari "asteapta pana la sosirea urmatoarei masini" sa nu poata fi respectata, asa ca imediat dupa ce masina a plecat animalul a sarit din copac si s-a furisat intr-o gaura. L-am vazut in alergare, dar ar fi fost minunat pentru grupul asta fain cu care am calatorit in Zanzibar - sa fi profitat de sansa imensa si sa-l fi vazut cu totii, in copac. 

Vremea, mai calda decat in septembrie cu 4-5 grade, iar apa oceanului "ciorba" atat era de incalzita. Noroc cu briza, de fapt un vant ce batea din est, care racorea altfel am fi resimtit mult mai tare caldura. Dimineata si seara era minunat, chiar si la amiaza, dar erau 3-4 ore de dupamiaza cand trebuia sa te refugiezi la umbra, altfel te ardeai tot.

Turisti putini, mai putini chiar si decat in septembrie, asta desi era plin sezon. Multele masuri restrictive tin inca englezii, nemtii, americanii, italienii departe de paradis. Aglomeratie am gasit doar pe atoluri, acolo unde lumea da navala sa vada imaginile picturale si iconice ale Zanzibarului. Si in safari erau turisti, ceva mai multi decat in septembrie.

Drama savanei mi-a povestit-o Nuhu, masaiul care a devenit intre timp sef peste doua sate, cel nou - construit de el si cel vechi in care s-a nascut si in care sef a fost tatal sau. Noiembrie si decembrie au fost contrar obisnuintei, foarte secetoase. De regula in acea perioada ploua in fiecare zi, cate un dus puternic, de 10-20 minute, care umple adanciturile si santurile cu apa. Anul trecut insa a plouat extrem de putin si animalele au fost supuse unei secete extreme. Imi spunea emotionat cum a gasit zeci si zeci de exemplare moarte de sete. Neobisnuit, imi povestea el, ca a vazut cate 8-10 bivoli morti impreuna, cate o turma mica de antilope. Spectacolul a fost macabru: sute de vulturi necrofagi si o multime de hiene iesite din adapost pentru a se indestula din animalele moarte de sete. Imi spunea ca are 27 de ani de Mikumi, dar asa ceva nu a vazut.

Apropo de apa. Am stat la fel ca in fiecare an la Vamos, un mic hotel de la marginea parcului, un loc modest dar curat, in care m-am simtit bine de fiecare data pt ca oamenii de acolo, in simplitatea si saracia lor fac orice sa te simti bine. Anul asta insa nu era apa in sat. Cum nu plouase, bazinele erau aproape goale si era o continua batalie pe putinul de apa care pleca spre case. Disperati, localnicii inchideau pompele consumatorilor mai mari, totul se transformase intr-un fel d ejoc soarecele si pisica. Unii inchideau, altii deschideau. Noi eram la mijloc in jocul asta, dar cum necum, mai greu, mai usor, din fericire am reusit sa ne spalam. Majoritatea celor din grup au inteles drama de acolo si asa cum am scris de la inceput "vom fi in Africa si trebuie sa acceptam si sa ne asumam un anumit disconfort", pe altii (putini si neinsemnati) i-am auzit foarte vehementi, ca de ce nu au apa ca doar sunt la hotel.  :-[ M-am convins din pacate, inca o data, ca exista oameni pe pamantul asta care nu au nici o urma de empatie, de intelegere, de repere, pt ei exista doar "EU" si atat.

Si tot despre apa, pt a se intelege cat este de "scumpa" acolo. Satele de masai nu au acces la apa, nici ei, nici animalele lor. Dimineata tinerii mana vitele spre padure, fac kilometri intregi, nu doar pentru pasunat, cat pentru a gasi cate un ochi se apa pentru a le putea adapa. Nuhu, ca sef de sat trebuie sa asigure fiecarei colibe apa necesara. Imi spunea ca pentru asta a facut o intelegere cu niste carausi, care vin zilnic cu bidoanele de apa si le lasa fiecarei familii. Pentru 100 de suflete cat numara cele doua sate plateste 100 USD pe saptamana. Poate pentru voi care cititi asta nu vi se pare o suma mare, dar acolo, 100 USD este o mica avere. Maasaii trebuie sa vanda lapte, pui, oua, capre pentru a face rost de bani si cea mai mare parte din ce castiga se duce pe apa. Dupa ce mi-a povestit despre seceta, despre atatea animale moarte si despre efortul lui de a stinge setea in sat, credeti-ma ca nu-mi mai venea sa dau drumul la dus. Simteam ca iau apa de la gura copiilor...

Sa ma intorc insa la inceputul vacantei, cand dupa doua zboruri care mi s-au parut foarte scurte de data aceasta, am ajuns in Zanzibar. Formulare, viza si apoi iata-ne in autocar. Sositi cu aproape 24 ore inainte de cum era initial in programul de excursiei (datorita schimbarii de zbor dintre Turkish si Qatar), am avut placuta surpriza sa fim intampinati cu mai mult decat jumatate de camere deja gata de check in. Era foarte devreme, dar cei de acolo s-au grabit, la fel cum au facut si cu celelalte camere, sa ni le ofere cat pot ei mai repede. Asa ca am avut parte de un early check in, unii de 6 ore, altii de doar 2. Oricum toti au ajuns in camere mai repede decat un check in normal.

Prefer locatia Marafiki pentru ca este ideala pentru un grup de oameni faini care vor sa socializeze, sa se simta intr-o intimitate in care sa poata interactiona. Este amplasata intr-o gradina bogata in verdeata dar si in tot felul de pasari si animalute. Cunosc deja pe toata lumea care lucreaza acolo si comparativ cu ceea ce am intalnit in alte parti pe insula, este un fel de insula de serviabilitate si ospitalitate. Oameni deschisi si faini, cu vorbe frumoase la ei, bucurosi si indatorati pt ca le trecem pragul. Merita tot respectul si cel outin eu personal am facut tot ceea ce este posibil sa simta asta.

Am intrat mai tarziu in casuta, desi totul era gata, am vrut insa sa vad pe toata lumea intrata si doar apoi m-am retras si eu. Nu am mai stat in aceiasi camera ca in toamna, dar a fost la fel de placut...












































Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #27 : Miercuri, 19 Ianuarie 2022, 16:44 »
O sa sar in povestea mea cateva zile, pentru ca tocmai am terminat de editat un filmulet facut in Mikumi. Il puteti urmari aici:


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #28 : Miercuri, 19 Ianuarie 2022, 17:19 »
🌴 Acasa la Nuhu, prietenul meu maasai. Am ajuns cu fiecare grup acolo, explicand si aratand ce inseamna cu adevarat viata de maasai.


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Zanzibar, plaje tropicale, ocean si safari 6 - 18 ianuarie 2022
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2022, 16:11 »
O maimutica simpatica, ce coborase din copac pentru a se infrupta cu flori de mimoza: