Autor Subiect: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021  (Citit de 5890 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #15 : Joi, 01 Iulie 2021, 08:35 »
Da, se zboara tot cu Blue Air.

Offline echilibru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #16 : Joi, 01 Iulie 2021, 12:22 »
Salut!
Sunt interesată de excursie. Pe curând!

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #17 : Joi, 01 Iulie 2021, 12:59 »
Bună Dan. Referitor la acel chestionar dă-mi te rog mai multe informații. Unde exact îl găsesc. Am întrat pe mae. ro dar nu ma descurc.
anca bv

Offline danvrabie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #18 : Joi, 01 Iulie 2021, 13:37 »
Buna,

trebuie sa-ti faci cont pe https://travel.gov.gr/#/ si acolo completezi datele. Eu inca nu l-am completat.
E posibil sa-l completezi si pe aeroport.

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #19 : Joi, 01 Iulie 2021, 16:17 »
Mulțumesc. O zi frumoasa?
anca bv

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #20 : Vineri, 02 Iulie 2021, 07:24 »
Conditii de calatorie Grecia.

Conform informațiilor comunicate de autoritățile elene, pentru a intra în Grecia, cetățenii români trebuie să prezinte următoarele:

1. formularul de localizare a pasagerilor (PLF - Passenger Locator Form) completat cu cel puțin 24 de ore anterior intrării pe teritoriul Greciei – acest formular este obligatoriu pentru intrarea pe teritoriul Greciei, indiferent de calea de acces (aeriană, rutieră, maritimă). După completarea datelor din formular, călătorii vor primi un e-mail de confirmare. În ziua intrării în Grecia, călătorii vor primi, prin email, Formularul PLF cu un cod unic (QR), care trebuie prezentat autorităților elene. Intrati aici, faceti cont si completati: https://travel.gov.gr/#/

In conditiile in care vi se cer detaliile calatoriei:

Zbor:  13 iulie Blue Air OB 9211 Bucuresti - Heraklion
Hotel: Paul Marie 3* Analipsi, Hersonissos

Acest formulare nu sunt complicate, dar daca intampinati greutati apelati la cineva cunoscut care poate sa va ajute. Este foarte indicat sa-l aveti completat din timp pentru a va feri de emotii. In cel mai rau caz, asa cum spunea Dan, cineva va poate ajuta si pe aeroport. Dar e bine sa nu ajungeti la acea limita...
 

2. unul dintre următoarele documente referitoare la COVID-19 (nu se aplică copiilor cu vârsta sub 12 ani):

 - rezultatul negativ al unui test PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV2, efectuat cu maximum 72 de ore anterior intrării pe teritoriul Greciei, sau rezultatul unui test rapid antigen negativ care să fi fost recoltat cu maximum 48 de ore anterior intrării în Grecia. Documentul care atestă rezultatul negativ poate fi emis sau tradus într-una din limbile greacă, engleză, spaniolă, italiană, germană, franceză sau rusă.
 

- dovada vaccinării cu un vaccin autorizat pentru COVID-19, cu condiția să fi trecut cel puțin 14 zile de la a doua doză sau de la doza unică. Documentul cu dovada vaccinării poate fi emis sau tradus într-una din limbile greacă, engleză, spaniolă, italiană, germană, franceză sau rusă.
 

- un document eliberat de un laborator autorizat sau un certificat medical care să ateste că persoana în cauză a fost diagnosticată cu COVID-19 într-un interval cuprins până la 180 de zile anterior datei sosirii în Grecia. Documentul poate fi emis sau tradus într-una din limbile greacă, engleză, spaniolă, italiană, germană, franceză sau rusă.

Deci, cine e vaccinat, e ok, e foarte simplu, trebuie sa aiba la el adeverinta de vaccinare si certoficatul european. Cine nu e vaccinat trebuie sa se testeze si evident ca cel mai simplu si ieftin este testul rapid antigen.
 
3. certificatul european digital COVID-19, în format tipărit sau digital.  https://certificat-covid.gov.ro. Daca sunteti vaccinati, il obtineti oricand si foarte usor, in maxim 5 minute (cel putin atat mi-a luat mie sa completez si sa primesc), daca insa nu sunteti vaccinati va fi nevoie sa asteptati efectuarea testului pt a-l putea completa si obtine.

Nu mai este mult pana o sa ajungeti pe plaja, asa ca cred ca deja va pregatiti de calatorie. Bagaje, ganduri, etc... :)

Referitor la bagaje. In tariful de zbor sunt incluse:

- pentru cei care au achitat suplimentar 50 euro  pt bagaj de cala - maxim 23 kg + un bagaj mic de mana
- pentru tariful regular, este bagajul de cabina de 10 kg, prezentat la servicii incluse


Nu uitati sa aveti cu voi cartea de identitate sau pasaportul.

Pe zborul Blue Air, nu este inclusa masa. Puteti insa cumpara sandvicim croissant, bauturi calde si racoritoare.

Intalnirea grupului va fi marti 13 iulie la ora 10:15, pe aeroportul Henri Coanda Otopeni, plecari internationale, in zona din dreapta in sensul de intrare, in fata cafenelei Lavazza. Am fixat cu 3 ore inainte de plecare, intalnirea, din experienta avuta in ultima vreme pe aeroport. Dureaza foarte mult verificarea documentelor atat de identitate, de calatorie cat si celor medicale, astfel incat pentru a avea siguranta imbarcarii la timp, o ora mai devreme nu e prea mult cand pleci intr-o vacanta...

Dan Mihaila va avea lista, biletele de avion. Il cunoasteti multi dintre voi.  :)

Offline danvrabie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #21 : Vineri, 02 Iulie 2021, 13:00 »
Multumim,

Va rog totusi ca pe prima pagina la " NU sunt incluse " sa corectati detaliile privind bagajele pentru ca se pot creea confuzii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #22 : Vineri, 02 Iulie 2021, 15:28 »
Dan multumesc, am corectat.
- bagaj de cala 23 kg - pt cei care au achitat suplimentul de 50 euro (mi-a spus Samiza ca mai multa lume a platit acest supliment)

Offline man

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #23 : Duminică, 04 Iulie 2021, 16:47 »
Salutare tuturor. Dane vezi ca PFL nu il poti completa pe aeroport pentru ca e prea tarziu.
- Turiștii trebuie să completeze formularul de localizare a pasagerilor (PLF) până cel târziu la 23:59 (23.59 PM) a zilei înainte de a ajunge în Grecia.
Asta e un pasaj din PLF  de pe site-ul lor.
Deci completati-l  anterior plecarii cu 24 de ore.
Sper sa nu ma repet , dar e spre binele tuturor.
Multumesc .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #24 : Miercuri, 07 Iulie 2021, 10:54 »
Asa este man. Mi-a scris cineva un mesaj din Grecia si a specificat clar ca trebuie completat cu 24 de ore inainte. Deci nu lasati pe aeroport..

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #25 : Luni, 12 Iulie 2021, 13:03 »
Ce fain! Soare, plaja si distractie. Va urez drum bun, sa ajungeti cu bine acolo, sa va bucurati de o vacanta faina, asa ca voi!

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #26 : Luni, 12 Iulie 2021, 14:46 »
Mulțumim. Numai bine
anca bv

Offline Denisa Buzatu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #27 : Luni, 12 Iulie 2021, 15:55 »
Multumim frumos. Pentru ca m-am intors acum 2 zile din Grecia si o sa fiu in grupul de Creta va dau cateva informatii: grecii verifica cu atentie la vama certificatele de vaccinare/testare si plf-ul, avti grija ca informatiile sa fie corecte. Masca este obligatorie in interior(magazine). Grecii sunt foarte relaxati referitor la Covid. Eu nu am vazut alte masuri sau discutii, atmosfera este ca inainte de Covid. Este foarte cald, asa ca ...haine cat mai putine si multa lotiune de plaja si apa. Nu am inteles cum se va face repartizarea pe camere dar daca e cineva care nu suporta aerul conditionat sper sa nu fie cu mine in camera :D.

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Re: Creta. Soare, plaja si mare. 13 - 20 iulie 2021
« Răspuns #28 : Miercuri, 21 Iulie 2021, 18:43 »
Bună seara! Am ajuns aseară din Creta. A fost foarte frumos. Am fost un grup vesel și dornic de distracții. Păcat ca s-a terminat asa repede. Poate ne vom revedea și în alte excursii. Va doresc o seara plăcută oameni frumoși ai SC.
anca bv