Autor Subiect: Sper ca asa arata raiul  (Citit de 1985 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Sper ca asa arata raiul
« : Sâmbătă, 20 Februarie 2021, 13:28 »
Undeva in largul coastei Africii, cam pe directia „Orasului lui Dumnezeu” - Marrakesh, se afla un arhipelag tropical cu un minunat climat subtropical și peisaje uluitoare: Madeira. Uluiti de frumusetea ei, oamenii au incercat sa-i dea nume care sa sugereze paradisul pe care l-au gasit aici: „Insula eternei primaveri”, „Gradina Europei”, „Grădina plutitoare”, „Perla Atlanticului”...

Lumea cunoaste doar insula principala, dar trebuie precizat ca este un arhipelag. Din el fac parte insulele locuite Madeira și Porto Santo si altele mai mici si nelocuite, dintre care cele mai importante sunt Desertas și Selvagens. Insula Madeira este cea mai mare din arhipelag.

Madeira pare un imens parc, asta este impresia pe care o ai atunci cand pasesti pe acea oaza verde. Pe lângă cerul de un albastru fantastic de curat, pe langa oceanul de vis, impresionate sunt peisajele acelea unice, care iti dau senzatia a ceva parca nepamantean creat. Vai adanci, munti dramatici, panorame ce-ti taie respiratia, paduri de dafin, ferigi uriase si milioane de flori exotice. Cred si sper ca asa arata raiul.

De ce iubesc Madeira.

Sunt un mare-mare iubitor de natura, de drumetii, de locuri mai putin bantuite de turismul comercial. Imi place linistea muntilor, pitorescul rural, mi-as sufoca casa cu flori, atat de mult imi plac culorile si formele lor. Sunt indragostit de apa, de la picatura adunata din ceata, pana la oceane. Susurul raurilor, tumultul valurilor, caderea in cascade, ochiurile de apa adapostite in miristi, in poieni. As putea sta ore intregi bucurandu-ma de linsitea lacurilor.

Madeira cu levadas-urile sale, cu lacurile montane, cu umezeaza platourilor inalte, cu valatucii albi ce imbraca varfurile stancoase, cu tarmurile inspumate de ocean, este un soi de Olimp al Apei. Un loc imbelsugat si binecuvantat de esenta vietii. In care natura isi arata fericirea la fiecare pas.

Daca ai visat vreodata la un loc in care cresc toate fructele pamantului, unde intinzi mana si iei o banana, un mango sau papaya, unde abundenta de fructe ale pasiunii a creat un elixir al bucuriei bahice. Poncha, o bautura care a strans in ea toate esentele insulei: aguardente de cana (un soi de rom din trestie de zahar), miere, suc de portocale sau lămâie si sirop de passion fruit.

N-as sputea spune ca sunt un gurmand, desi kilogramele pe care le am acum m-ar putea contrazice. Imi plac insa la nebunie mancarurile gustoase, a nu se intelege sofisticate sau rafinate. Nu sunt din aia delicati, carora le place sa li se manjeasca de jur imprejur farfuria, in mijlocul careia troneaza in decoruri minimaliste un mic flecustet, din ala care dintr-o inghititura s-a dus in stomac. Eu iubesc carnatii, parizerul, ciorbele, tocanitele, fripturile si da, imi place mult pestele. De la ala mic de rau, pana la cel oceanic. Asa ca intr-un loc ca Madeira, in care se ofera atata peste, nu poate sa fie decat ideal pentru mine. Unde mai pui ca portughezii fac un carnat foarte gustos, gatesc ciorba si au o tocana de caracatita delicioasa. Iar pe strada gasesti triumful gusturilor: bolo do caco, o paine indulcita care se prepara pe loc si care se unge cu pasta de usturoi si apoi se „imbogateste” cu bucati generoase de chorizo. Ahhh...

Daca am ocazia unei panorame potrivite, nu pierd nici un rasarit, nici un apus. Iar Madeira este un loc perfect pentru asta, am avut acolo bucuria unor dimineti magnifice si a unor apusuri dramatice, cu cerul in flacari.

Sunt incantat sa cunosc oameni, obiceiuri traditii, sa descopar mestesuguri, arhitecturi. Insula asta este o adevarata binecuvantare pentru toate astea. Am cunoscut acolo o multime de oameni, am ras cu ei, am cantat, am dansat, am petrecut momente minunate. Sunt fericit sa ma plimb pe stradutele pietruite, sa privesc la casele vesele, sa admir decorul arhitectural exceptional al bisericilor. Sa le privesc costumele, obiceiurile si traditiile.

Care sunt locurile care imi plac cel mai mult pe insula?

Sunt o multime, as putea scrie o carte daca ma apuc sa le descriu pe fiecare. O sa le trec in revista asa in fuga, incercand sa nu uit pe cele mai importante, care m-au impresionat cel mai mult:

Mercado dos Lavradores - Funchal. Piata de flori si fructe:



Parque Natural da Madeira - situat pe un platou montan, adaposteste o multime de specii de copaci si flori, printre care si o padurice de camelii:



Ponta do Rosto - panorama extraodinara, undeva pe Peninsula Sao Lorenzo:



Levada Do Reí - unul dintre traseele montane cele mai frumoase:



Drumetie pe Levadas 25 Fontanes:



Lacul Vento



Drumetie la lacurile montane:



Gradina Tropicala de pe Monte - un loc in care merita sa-ti petreci o jumatate de zi:



Gradina botanica din Funchal:



Cascada Risco:



Drumul dintre doua varfuri montane: Pico Ruivo si Pico do Areiro, cele mai inalte de pe insula:



Panorama de pe Cabo Girao:



Casele tipice, din Santana:



Porto da Cruz - un mic sat pescaresc:



São Vicente - un minunat sat de coasta, care adaposteste una dintre cele mai intresante grote vulcanice:



Machico – un sat pitoresc, dar si poate cea mai frumoasa plaja din Madeira:



Curral das Freiras - un sat in care poti avea o masa completa bazata pe castane: lichior de castane, castane prajite, ciorba de castane, prajitura cu castane:



Padurea de dafin. La momentul descoperirii, insula era toata acoperita de laur.



Arhitectura superba a multor cladiri de pe insula:



Camara de Lobos, unul dintre locurile preferate a lui Churchill:



Excursie pe apa cu cataramanul pentru a vedea delfini si balene:



Inchei prezentarea cu un apus:



In fiecare an organizam o excursie in club, in Madeira. In 2021 este prezentata aici: https://www.singlescamp.ro/eveniment/madeira-pe-insula-eternei-primaveri-19-27-iulie-2021/

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sper ca asa arata raiul
« Răspuns #1 : Duminică, 21 Februarie 2021, 07:56 »
Pentru ca va povestea de apusurile din Madeira si de bucuria de a le urmari: