Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Muntii Baiului si Bucegii, in haine de toamna 15 - 17 octombrie 2021

<< < (2/6) > >>

Vicu:
Buna, in cazul in care cineva are o situatie speciala si este nevoit sa renunte va las numarul meu de telefon 0769089051.
                                   
                                                 Va doresc tuturor o excursie minunata!!!

krondia:


Salut, sper ca sunteți bine și ca aceasta liniște înseamnă ca va pregătiți pentru drumetia pe care o vom face în curând  *|*

Am profitat azi  de vremea bună și am dat o fuga în Munții Baiului. Eu am parcurs  traseul Busteni - Azuga în 7 ore, cu o scurta pauza. Minunate sunt culorile toamnei acum dar s-a răcit nefiresc de mult, a nins ușor la altitudini de peste 1 500m.

Se anunță în continuare temperaturi scăzute, chiar negative și precipitații mixte  Echipamentul de munte de iarna este obligatoriu: bocanci impermeabili, pantaloni elastici de munte căldurosi, polar, geaca impermeabila/de vânt, pelerina, caciula, bandana / buff, mănuși, bete de trekking - 2 bucati. Zona este cunoscuta pentru vremea capricioasa, cu vânt. Deci echipament tehnic, exclus haine de oraș  sau din bumbac care absorb umezeala și creeaza disconfort termic.

Traseul este cel descris în programul excursiei. Asteptati-va la un urcuș mai domol de circa 1 5 ore și apoi mai susținut de încă 1.5 ore. Diferența de nivel este de aproximativ  900m. Eu am coborât de la telegondola Sorica prin pădure insa este destul de dificil pentru ca sunt porțiuni mai abrupte, cu noroi unde aluneca. Incercam sa luam telegondola dacă va funcționa- biletul de coborâre costa  35 lei  și nu se face reducere  de grup.

În cazul  în care veniți cu mașina personala, este recomandat sa o echipați de iarna, în special dacă veniți dinspre Brașov - Predeal.

Urmează sa mai revin cu detalii privind restul programului.

Spor la pregătiri  *|*

Diana

Rodica_I:
Diana,draga ... ce vesti interesante ... *|*  uraaa  ...  1.5 urcus sustinut  :2funny:

krondia:
Am primit intrebari referitor la testul necesar pentru cazarea la Busteni în cazul în care nu dețineti certificatul verde.
Am întrebat la pensiune despre tipul de test care trebuie prezentat, vă anunț de îndată ce primesc răspunsul.

Meniu cine:
Vineri: păstrăv la grill cu mămăliguță și clătite
Sâmbătă: friptură de porc și pui cu piure de cartofi și papanași
Băuturile nu sunt incluse.

Meniu vegetarian (de post)
Am primit o singură solicitare.
Am rugămintea să îmi spuneți dacă mai sunt persoane care mănâncă de post până cel târziu miercuri.


Transport
Localitățile din care veniți:  București (6 persoane), Galați, Constanța, Slobozia, Cluj, Pitești, Craiova, Deva, Sibiu, Avrig, Vaslui, Fălticeni, Iași (2 pers.), Bacău, Târgoviște, Ploiești
În caz că doriți să călătoriți împreună, spuneți-mi și vă pun în legătură.


--- Citat din: Rodica_I din Luni, 11 Octombrie 2021, 12:47 --- uraaa  ...  1.5 urcus sustinut  :2funny:

--- Terminare citat ---
Hai că poți...  :thumbup:
De fapt, eu am parcurs prima bucată, de la castelul Cantacuzino aflat la aprox 880 m altitudine și până pe platou, altitudine 1.800m cam în 2 ore jumătate, mers constant, fără pauze. Estimez că noi vom face mai mult. De aici nu se mai urcă, pe culmea Baiului vom mai avea apoi de mers circa 3 ore până la telegondolă.
Nu uitați parazăpezile, sunt foarte utile pentru noroi/zăpadă.

Am aranjat un transfer cu microbuzul din Azuga până la hotel, tariful este de 15 lei/pers, în total 50 de lei cu biletul la telegondolă.

Și încă o poză de ieri. Postimage nu funcționează prea bine, nu am reușit să încarc mai multe imagini.





Urmăriți în continuare forumul, aici voi posta în continuare noutăți de ultimă oră.






Rodica_I:
 :smitten: Multumesc Diana!
Sa speram ca avem si ceva muzica ..... sau cantam noi apucam de cantat ?  ;) :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă