Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 30 septembrie -03 octombrie 2021

<< < (6/6)

krondia:
Sâmbăta vremea a fost numai bună pentru drumeție astfel că ne-am bucurat de o priveliște superbă a Dunării de pe Ciucarul Mare. Am explorat apoi și Peștera Ponicova, am ajuns până aproape de ieșirea spre Dunăre. Impresionantă galeria de concrețiuni, am văzut și o mulțime de lilieci.
Peștera poate fi însă vizitată doar împreună cu un ghid autorizat al Parcului Natural Porțile de Fier, fiind o zonă protejată. Foarte interesante poveștile rangerului care ne-a însoțit, ne-a oferit numeroase informații de specialitate, o încântare să îl asculți.

După-masa am vizitat, ca de obicei, Insula cailor sălbatici. Am avut și acum noroc și am văzut numeroși cai, unii dintre ei erau la spa in Dunăre  :) dar și o vulpe și păsări pe care le întâlnești doar în Deltă. O plimbare plăcută de seară care s-a încheiat cu un apus minunat pe Dunăre  *|*





























krondia:
Cu părere de rău, duminică ne-am îndreptat spre casă. O scurtă oprire la Drobeta și apoi în Craiova pentru o plimbare în Parcul Romanescu, probabil cel mai frumos parc de la noi din țară. A fost o zi călduroasă, cu mult soare, frumoase culorile acum toamna.

A fost un grup frumos, vesel, cei noi s-au integrat foarte bine, încă o experiență plăcută pe Clisura Dunării.
Vom reveni cu siguranță, sunt locuri liniștite și oameni primitori, condiții ideale pentru o mini-vacanță reușită.

















eugenbr:
Super locuri,super oameni,super ghid totul la superlativ :applause:

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă