Autor Subiect: Hobby  (Citit de 16081 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Hobby
« Răspuns #45 : Marți, 13 Aprilie 2010, 23:41 »
....niciodata  o lucrare  nu  va fi  identica  cu  cealalta ,...uneori  se  mai  schimba  unele  elemente .  

    elemente  minore....

    Da, ca de exemplu in cazul de mai sus... aratura si pamantul de sub plug! Fiecare lucrare insa are partea ei de suflet! Care nu seamana deloc cu restul puzzle-ului care compune interiorul tau!

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Hobby
« Răspuns #46 : Marți, 13 Aprilie 2010, 23:50 »
   ...puzzle  !,...interiorul  meu ! 

  ....carmen   nu stiu  sa  raspund  ???

   ...da-mi  nota 3 ,...data  viitoare  voi  invata  :)

 

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Hobby
« Răspuns #47 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 00:19 »
   ...puzzle  !,...interiorul  meu ! 

  ....carmen   nu stiu  sa  raspund  ???

   ...da-mi  nota 3 ,...data  viitoare  voi  invata  :)

 

    Incercam sa scot in evidenta faptul ca nu esti robot, sa ai lucrari identice, ci fiecare crestatura de dalta este dependenta de ceea ce simti tu ca se poate face cu fiecare bucata de lemn! Ca gandesti atunci cand folosesti unelte spre a "slefui" materia prima banala  pe cale sa devina opera de arta!

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Hobby
« Răspuns #48 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 00:38 »
   Este  foarte  adevarat  ceea  ce spui ! 


   Si  pentru  ca  o  lucrare sa  iasa cat  mai  placuta  este  nevoie  de  un desen  cat  mai  frumos ,...si  cat  mai  placut .   
   

               

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Hobby
« Răspuns #49 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 08:27 »
Anamama, eu am doi delfinasi, sculptati din coaja unei nuci de palmier (o alta varietate mai mica, numita "tagua", inrudita cu nuca de cocos cea mare), care se se mai numeste si fildes vegetal. Una din nisele artizaniei ecuatoriene o reprezinta sculpturile diverse in tagua. Atasez o fotografie, pentru exemplificare.

foarte frumos si interesant... nu stiam de acest fildes vegetal... multumesc ptr poza... oare poti posta si delfinasii ??
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Hobby
« Răspuns #50 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 08:32 »
         micutul  meu  atelier  este  o  improvizatie !
      ...se  pot  face  si  doi  delfinasi  :)   
           ...numai  daca  imi  aduci la metru  cub  :)

* multumesc mult pentru intentie... astept cu mare nerabdare...
* chiar daca atelierul e micut si improvizat, nu se poate vizita?.. poate venim noi cu o  cafea si o bem in niste cescute de lemn cioplite de tine....
* iar cand imi voi cumpara o padure, iti voi darui cu siguranta multi metri cubi tie... si vom planta impreuna cu toti prietenii alti copacei ...
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Hobby
« Răspuns #51 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 10:37 »
neata tuturor! @anamama, o sa postez si pozele cu cei doi delfinasi din tagua.  si am mai gasit doi, sunt din metal... foarte frumosi! dar maine pentru ca acum sunt la serviciu si i-am uitat acasa! zi buna!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Hobby
« Răspuns #52 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 10:54 »
ok.. multumesc... astept cu nerabdare... o zi buna...
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Hobby
« Răspuns #53 : Vineri, 16 Aprilie 2010, 11:53 »
anamama, in sfarsit am reusit sa fac pozele delfinasilor: nu sunt foarte clare, deoarece sunt facute cu telefonul... deh! eu am o slabiciune pentru ei, de cand, cu multi ani in urma, am mers in insulele Galápagos si intr-una din zile am avut norocul sa nimerim o ceata intreaga de delfini care au insotit vaporasul pe care eram.  erau vreo 20 si sareau din apa, faceau tot felul de giumbuslucuri in aer, si scoteau zgomotele acelea caracteristice.  parca vroiau sa vorbeasca si sa rada cu noi.  uneori ramaneau un pic in urma ca mai apoi, sa-si faca avant si sa se ia la intrecere cu vaporul pe care-l intreceau.  toata lumea de pe vapor era topita! pacat ca atunci inca nu existau aparatele digitale.  am incercat sa fac poze cu aparatul obisnuit dar nu era asa de bun, plus ca vaporul era in miscare, delfinii erau in miscare... dar mi-au ramas imaginile acelea in minte si ori de cate ori vad un delfin imi amintesc de ei si ma vad din nou acolo, in mijlocul pacificului, intr-un inceput de lume.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Hobby
« Răspuns #54 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 07:59 »
multumesc, scumpa mea... sunt superbi.... chiar daca nu ai facut poze atunci, in excursia aceea la galapagos, cred ca amintirea este minunata... pacat ca aceste animalute extraordinare nu sunt mai apreciate si sunt macelarite in mod salbatic.... am putea invata si de la ele ceva.... dar omenirea asta parca face totul contra naturii... in loc sa se dezvolte si sa invete ceva bun din ce in ce mai mult, prefera sa mearga inapoi pana se va sui din nou in copac... de fapt, unii sunt deja acolo....

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Hobby
« Răspuns #55 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 08:02 »
mereu prieteni si prietenosi....

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

cameliagabriela

  • Vizitator
Răspuns: Hobby
« Răspuns #56 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 15:56 »
krissu, te felicit si eu pentru lucrarile tale. sunt deosebite

hobby-urile mele sunt: filmele si calatoriile (desi nu am mers in multe calatorii -in tara sau in strainatate-pana acum, imi propun sa o fac de acum inainte)

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Hobby
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 17 Aprilie 2010, 21:38 »
  Multumesc  frumos @cameliagabriela  :)   

  Este  foarte  frumos  sa  calatoresti,...si sa  " culegi "  amintiri  :) 

 

cameliagabriela

  • Vizitator
Răspuns: Hobby
« Răspuns #58 : Luni, 19 Aprilie 2010, 09:33 »
krissu, te felicit si eu pentru lucrarile tale. sunt deosebite

hobby-urile mele sunt: filmele si calatoriile (desi nu am mers in multe calatorii -in tara sau in strainatate-pana acum, imi propun sa o fac de acum inainte)
completare: "desi nu am mers MULT in calatorii..... pana acum...." m-am grabit. scuze

buzz

  • Vizitator
Răspuns: Hobby
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 08 Mai 2010, 18:58 »
Fotografia,desenul, cititul,muzica
aaa uitam imi place sa calatoresc dar nu am cu cine .