Autor Subiect: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021  (Citit de 8768 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Noul orar de zbor transmis de compania aeriana :

11 septembrie TK1044 09:45 Bucuresti OTP - Istanbul 11:10

11 septembrie TK2564 G  15:30 Istanbul - Dalaman HK16 16:40

18 septembrie TK2557 14:00  Dalaman DLM-Istanbul15:30

18 septembrie TK1045 19:15 Istanbul - Bucuresti OTP 20:30

Speram ca nu vor mai exista modificari,dar va rog urmariti in permanenta FORUMUL.In aceasta perioada  apar destul de des modificari ale orarelor de zbor.

   

Offline GeorgetaBerbec52

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 19 septembrie 2021
« Răspuns #16 : Luni, 09 August 2021, 09:59 »
Buna sunt Georgeta din Galati, sper sa ne vedem sanatosi si sa fie o excursie reusita in aceste conditii speciale.
Am o rugaminte de la cei care au fost in aceasta excursie sa scrie care ar fi bugetul suplimentar (bauturi, excursii spulimentare etc.)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 19 septembrie 2021
« Răspuns #17 : Marți, 10 August 2021, 22:25 »
Bună Georgeta, din ce am citit la excursiile din anii trecuti ar fi necesar în jur de 35-40 euro /excursie, de obicei sunt 2 excursii. Pentru băuturi probabil depinde cât consuma fiecare ...nu am vazut o mentiune în acest sens. Cash sa fie :)
Cardul de rezerva :)

O întrebare pentru cei care va cazați cu o seara înainte...ati găsit vreo pensiune /hotel în Otopeni? Vreo sugestie? Eu ma gândeam la hotel Otopeni, dar poate știți unde ar fi mai ok, bineînțeles sa asigure transportul la aeroport.

Începem AMR ul?  *|*Eu abia aștept...deja nu mai am răbdare asa ca ma ocup de rezervari transport , cazare etc... ;)


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 19 septembrie 2021
« Răspuns #18 : Vineri, 20 August 2021, 12:08 »
Tin sa fac o precizare referitoare la calatoriile in strainatate, asa cum este si aceasta excursie.

Pentru cei care doresc sa calatoreasca fara emotii, fara grija intrarii/iesirii dintr-o tara in perioada de pandenie, am facut recomandarea aici pe forum, am dat sfatul pe site, pe pagina mea de facebook, pe cea a grupului Singles Camp, sa se vaccineze. Nu am incercat sa conving pe nimeni sa se vaccineze, dar am explicat ca va fi cam greu sa calatoriti daca nu sunteti imunizati in acest fel.

Tarile trec repede de la verde la galben sau chiar la rosu, asta inseamna ca restrictiile de intrare se pot schimba de pe o zi pe alta. Daca sunteti vaccinati, nu e aproape nici o problema, prezentati la imbarcare certificatul si cu asta basta. Daca insa nu sunteti vaccinati, atunci trebuie sa va testati la plecare si poate si la intoarcere si puteti avea chiar si surpriza ca la intoarcere sa intrati in carantina. 

Sunt doua aspecte, doua situatii pentru cei care au decis sa calatoreasca in afara tarii:

- v-ati vaccinat din convingerea ca sunteti protejati sau poate doar ca doriti sa calatoriti fara griji.

- ati citit, ati inteles explicatiile si recomandarile noastre, vedeti ce se intampla in jur, ce se spune la tv, ce transmit altii care au calatorit in aceasta perioada - dar din motive personale nu v-ati vaccinat, asumandu-va insa tot ceea ce decurge din aceasta decizie.

Nici agentia, nici noi ca organizatori nu avem responsabilitatea acceptarii la imbarcare, a intrarii in tara a unei persoane, indiferent de motiv (documente de calatorie, motive de securitate, lipsa certificate si formulare medicale etc). Noi ne ocupam si suntem responsabili de rezervarile logistice, nu de cele de securitate, nu de cele medicale. In momentul in care v-ati inscris intr-o excursie, consideram ca stiti unde calatoriti, ce probleme pot sa apara, cum trebuie sa va pregatiti.

In urma inscrierii, in agentie se fac pentru persoana in cauza rezervarile de zbor, de transferuri, de hoteluri, de pachete turistice etc. Toate acestea sunt ireversibile, asa cum este comunicat in conditiile de renuntare.

Doar daca apar situatii cu totul si cu totul speciale (cataclisme, suspendari de zboruri catre acea destinatie etc) se poate anula ceva. Pentru destinatii in care se poate calatori (indiferent de scenariu verde/galben/rosu) NU se pot face anulari, decat cu pierderea intregii sume.

Fac postarea aceasta la modul general, pt toata lumea inscrisa intr-o excursie in afara tarii, dar si particular pentru cineva care ne spunea ca nu mai poate sa participe, Turcia fiind intrand in scenariul rosu. Intr-o astfel de situatie, singurul ajutor pe care-l putem da este sa acceptam in loc un alt membru SC (gasit de renuntator). Pt zbor va exista o taxa de schimbare de nume, care va trebui sa fie achitata sau de renuntator sau de cel care ocupa locul. Persoana care inlocuieste trebuie evident sa fie femeie, daca renuntatorul este femeie sau barbat, daca renuntatorul este barbat.


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 19 septembrie 2021
« Răspuns #19 : Vineri, 20 August 2021, 18:51 »
Pe lângă imunizare, atunci când m-am vaccinat m-am gândit ca probabil o sa fie mai ușor dacă doresc sa călătoresc. Asa ca din punctul acesta de vedere cumva sunt linistita, am accesat încă din iulie pașaportul Covid, îl am salvat și pe telefon dar și listat în caz de ceva...în rest sper sa fie totul ok și abia aștept aceasta calatorie pe mare.

Sa ne vedem cu bine și sănătoși!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 19 septembrie 2021
« Răspuns #20 : Vineri, 20 August 2021, 19:21 »
Adda asa e, vaccinarea usureaza mult conditiile de calatorie si nu doar. Ieri m-am intors din excursia Bavaria si Austria. Cel putin in Austria nu te poti caza, nu poti servi ceva chiar si pe o terasa, daca nu prezinti sau dovada vaccinarii sau rezultatul unui test nu mai vechi de 48 ore. Peste tot am fost verificati si nu doar formal. Deci daca nu esti vaccinat ai calatoresti in Austria si Germania trebuie sa te testezi din doua in doua zile. Previziunea mea este ca majoritatea tarilor o sa adopte acest sistem. Chiar si Romania.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 19 septembrie 2021
« Răspuns #21 : Miercuri, 01 Septembrie 2021, 12:36 »
ORARUL DE ZBOR la aceasta data este:

  1 TK1044 G  SA 11SEP  OTP-IST HK16  09.45 11.10

  2 TK2564 G  SA 11SEP  IST-DLM HK16  15.30 16.40

  3 TK2557 G  SA 18SEP  DLM-IST HK16  14.00 15.30

  4 TK1045 G  SA 18SEP  IST-OTP HK16  19.15 20.30

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #22 : Vineri, 03 Septembrie 2021, 10:15 »
Se apropie si aceasta excursie, mai sunt doar cateva zile pana la plecare.  *|* Ma gandesc ca deja incepeti sa pregatiti bagajele. :)

Pe langa bagaje si pasaport, pentru aceasta calatorie si intrarea in Turcia mai aveti nevoie, conform site-ului mae, https://www.mae.ro/travel-conditions/3753
de certificatul european de vaccinare. sau de rezultat negativ al unui test PCR efectuat cu maxim 72 de ore anterior calatoriei  "În contextul luptei împotriva pandemiei de COVID-19 şi ca urmare a deciziei Uniunii Europene, certificatele digitale COVID emise de statele membre UE şi cele emise de Turcia vor fi echivalate. Decizia a intrat în vigoare la data de 20 august 2021. Astfel, certificatele digitale COVID-19 emise atât de Turcia, cât şi de statele membre UE, obţinute ca urmare a vaccinării complete cu unul dintre serurile acceptate de Agenţia Europeană a Medicamentului (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac sau Johnson&Johnson), deţinerea unui rezultat negativ al unui test PCR efectuat cu maxim 72 de ore anterior călătoriei sau  prezentarea dovezii vindecării de COVID-19 în ultimele 6 luni vor fi reciproc recunoscute.





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #23 : Vineri, 03 Septembrie 2021, 18:37 »
Informatii legate de zbor:

Booking reference: MYQ9BJ - pentru toata lumea

Zbor de plecare: Turkish Airlines TK 1044
   
Departure: 11 September 09:45 Bucharest, (Henri Coanda) (+)
   
Arrival: 11 September 11:10 Istanbul, (Istanbul Airport) (+)

conexiune:

Turkish Airlines TK 2564
         
Departure 11 September 15:30 Istanbul, (Istanbul Airport) (+)
   
Arrival 11 September 16:40 Dalaman

-PREZENTARE LA ZBOR CU CEL PUTIN 2.5 ORE INAINTE

-BAGAJE 1X25KG/PERS +1 BAGAJ MANA 8KG/PERS

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 04 Septembrie 2021, 09:38 »
Salutare salutare, nu știu încă cum se saluta în limba turcă, dar sigur vom învăța.
Da, deja pregatim incet incet bagajele și documentele de calatorie , nerăbdarea e la cote maxime  *|*, dar mult a fost puțin a mai rămas  :D.

Mulțumim pentru Informații!

Ne vedem în aeroport   ;)

Offline john_86

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #25 : Duminică, 05 Septembrie 2021, 17:17 »
Și eu abia aștept relaxarea din aceasta excursie. Din ce orașe veniți? Eu din Botoșani

Offline Toporan Aurora

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #26 : Duminică, 05 Septembrie 2021, 18:01 »
Buna ziua, unde ne intalnim cu ghidul pe11 dim?

Offline john_86

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #27 : Duminică, 05 Septembrie 2021, 18:29 »
"11 septembrie Ora 07:00- Intalnire cu insotitorul de grup pe aeroportul Henri Coanda, Plecari Internationale, in zona din dreapta fata de cum intrati, vis a vis de Cofetaria Lavazza.[/b]"

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #28 : Duminică, 05 Septembrie 2021, 20:13 »
Pe 11 septembrie...911 ..zi istorica, 20 de ani...dar ne bucuram de aceasta  zi.
Și eu aștept sa ma relaxez...simt din plin..si e perfecta aceasta actiune pentru deconectare și relaxare.

Eu vin din Sibiu și de curând am aflat ca vom fi 2 persoane din Sibiu.

Din câte am citit trebuie sa completam și formularul  de întrare in Turcia cu cel mult 72 de ore inainte: register.health.gov.tr

O săptămână ușoară și sa ne vedem cu bine!

Spor la bagaje!

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: O calatorie pe mare, cu prietenii. Riviera turca 11 - 18 septembrie 2021
« Răspuns #29 : Duminică, 05 Septembrie 2021, 21:01 »
Buna tuturor.Vreau sa comunic cateva aspecte- va voi astepta la locul de intalnire cu un carton printat cu SINGLESCAMP ROMANIA, voi avea si legitimatia de ghid vizibila. Locul de intalnire- 11 septembrie ,ora 7-Plecari Internationale, in zona din dreapta fata de cum intrati, vis a vis de Cofetaria Lavazza. Eu voi ajunge in jurul orei 6 dimineata la aeroport, asa ca va rog sa ma sunati cei care ajungeti mai devreme si ne intalnim.
De asemenea,sa aveti prosop pentru plaja,crema de soare,sapca si ochelari de soare,cosmetice personale.Pe guleta plata bauturilor,tips, se face cash,inclusiv plata excursiilor optionale.Puteti avea banii schimbati in EURO este ok. Ca si preturi orientative pe vas la bauturi,asa era anii trecuti, apa la sticla 500 ml -0,50 Euro,Cola/Fanta/Sprite la cutie – 2 euro, vin la sticla incepand de la 15 euro, bere la cutie 3 euro,etc..Excursiile opționale 35-40 euro/excursie.Sunt 2 excursii.
Pentru excursiile optionale,recomand un mic rucsacel pentru a va pune obiecte necesare (ex-prosop,sticla apa,tricou schimb,etc).Foarte multe persoane prefera sa doarma pe punte,este o senzatie deosebita,iar dimineata rasaritul de soare este minunat.Ca si imbracaminte, o geaca,pulover sunt de-ajuns,aveti si patura din camera pe care o puteti folosi...spre dimineata fiind mai racoare (ziua 30 grade Celsius...noaptea 20 grade Celsius). Nu uitati si de incaltaminte de apa pentru canionul din excursia optionala, ii gasiti la magazine specializate gen Decatlon,Sportissimo,etc sau sandale de apa, in caz ca nu aveti,se pot inchiria la fata locului (costa cateva lire turcesti).
Daca aveti anumite preferinte muzicale,pentru serile de pe guleta,puteti lua stick-uri cu muzica (voi aduce si eu cateva stick-uri cu muzica !)