Autor Subiect: Care este scopul tau ?  (Citit de 68414 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #45 : Miercuri, 19 Mai 2010, 21:07 »
@cameliagabriela & @carmentoma: imi face placere sa va povestesc cate o pilda utila de la curs, atata timp cat o sa fiti interesate si pana nu o sa uit eu tot ce am invatat :-*

ganditi-va la urmatoarea treaba:

la toyota, cu ceva vreme in urma si inainte de recentul scandal (acum bietul trainer ni i-a prezentat ca model pe cei de la sony, hehe!) atunci cand un nou muncitor era angajat la linia de productie, in loc sa i se faca curs teoretic cu privire la viitoarele lui indatoriri, era pus sa se uite la un muncitor cu vechime de la respectiva linie.. dupa cateva ore, un supervisor venea la el si il intreba: de ce face muncitorul cu vechime.. cutare operatie? daca cel nou nu stia sa raspunda, era lasat in continuare sa se uite la muncitorul cu vechime.. pana pricepea de ce trebuie facute lucrurile..

in UK, un nou muncitor era asezat la linia de productie si i se spunea: fa asta! eu sunt supervisorul tau si iti zic ce sa faci, tu nu esti aici sa gandesti, ci sa faci ce zic eu! :-\

rezultat: in japonia aveau o sumedenie de muncitori la linia de productie care se intrebau constant "de ce trebuie sa fac asta?" iar aceasta intrebare aducea deseori inovatii procesului de productie, pe cand in UK aveau niste oameni care nu intelegeau de cele mai multe ori de ce trebuie sa faca un anumit lucru, iar procesele inovative erau mult mai greoaie..

talcul povestii: ca manageri, daca vreti progres al afacerii, lasati spatiu de manevra suficient si ceva autonomie celor de sub voi si nu presupuneti faptul ca ei nu trebuie sa gandeasca si ca voi trebuie sa faceti "gandirea" in intregime.. :-*

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #46 : Miercuri, 19 Mai 2010, 22:04 »
...Si o curiozitate de-a mea, silviu! Ca nu vrei sa iti spui varsta sau ceva despre tine, am inteles! Dar de ce nu vrei sa te vad cel putin eu, proaspata ta mamica?!?
tu ma simti, mami! nu-i nevoie sa ma vezi ;D

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #47 : Miercuri, 19 Mai 2010, 22:07 »
...Si o curiozitate de-a mea, silviu! Ca nu vrei sa iti spui varsta sau ceva despre tine, am inteles! Dar de ce nu vrei sa te vad cel putin eu, proaspata ta mamica?!?
tu ma simti, mami! nu-i nevoie sa ma vezi ;D



Si asta e adevarat!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #48 : Joi, 27 Mai 2010, 17:09 »
acum....
să mă lămuresc prin informare... dacă data corectă a desăvârşirii creaţiei este 28 octombrie 2011......
sau 21 decembrie 2012....
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #49 : Joi, 27 Mai 2010, 18:39 »
poate e 32 octombrie :-\

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #50 : Joi, 27 Mai 2010, 20:52 »
pentru tine... 31 februarie
nihil sine deo

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #51 : Vineri, 28 Mai 2010, 01:36 »
acum....
să mă lămuresc prin informare... dacă data corectă a desăvârşirii creaţiei este 28 octombrie 2011......
sau 21 decembrie 2012....

Mai conteaza acum?
Si sa n-aud ca e vorba de sfirsitul lumii, in sensul ala biblic, distructiv, de disparitie a omenirii. M-am plictisit de cite sfirsituri ale lumii d-astea ar fi trebuit sa fie de-a lungul istoriei. Parca e chestia aia cu ursul (ala al tau Steliana  :D) care zice "mor, mor" si nu mai moare odata  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #52 : Vineri, 28 Mai 2010, 06:55 »
nuuuu cerculeţ......
ciclul galactic este identic cu ceea ce, în terminologia creştină, poartă numele de apocalipsa din biblie... apocalipsa nu descrie sfârşitul lumii...
atâta timp cât evoluţia la scară largă a conţtiinţei umane este determinată în întregime de planul cosmic..
trebuie înţeles că binele şi răul nu au o existenţă independentă, undeva în afara noastră..
faptele rele sunt doar rezultatele spiralelor de acţiuni negative generate de percepţii duale...
deci... cine perpetuează suferinţa pe planetă...
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #53 : Vineri, 28 Mai 2010, 10:01 »
Citat din: steliana
apocalipsa nu descrie sfârşitul lumii...
dar ce descrie?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #54 : Vineri, 28 Mai 2010, 14:37 »
nu vreau să dau loc la interpretări....
dar mai citesc .... să pot vedea mai multe păreri..
karen armstrong, paola giovetti, c callemn, cayce, corut... petrovna, ubaldi, swedenborg, evola, jung...
ca idee..
ref la apocalipsă... ce mi-a plăcut..
apar multe menţionări ale numărului 7 (folosit de 52 de ori)..7 îngeri, 7 spirite, 7 sunete de trâmbiţă....
aceste secvenţe de 7 sunt descrise ca paşi pulsatorii ai evoluţiei şi par identici cu succesiunea celor 7 zile (calendar mayaş.. 1 zi=19,7 ani) ale diferitelor cicluri de creaţie..
finalul ar fi o lume eliberată de durere şi suferinţă..
nihil sine deo

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #55 : Vineri, 28 Mai 2010, 19:26 »
nuuuu cerculeţ......
ciclul galactic este identic cu ceea ce, în terminologia creştină, poartă numele de apocalipsa din biblie... apocalipsa nu descrie sfârşitul lumii...
atâta timp cât evoluţia la scară largă a conţtiinţei umane este determinată în întregime de planul cosmic..
trebuie înţeles că binele şi răul nu au o existenţă independentă, undeva în afara noastră..
faptele rele sunt doar rezultatele spiralelor de acţiuni negative generate de percepţii duale...
deci... cine perpetuează suferinţa pe planetă...
  Hai mai, Steliana, ca nu ma pot concentra asa de tare ca sa prind intelesul celor spuse de tine...... :(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #56 : Vineri, 28 Mai 2010, 20:03 »
şi ce eforturi fac să fie rezumat ca să puteţi înţelege...
nihil sine deo

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #57 : Vineri, 28 Mai 2010, 20:11 »
Pai nu esti tu de vina; mintea mea e obosita.  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #58 : Vineri, 28 Mai 2010, 20:15 »
dar cu ce ai obosit-o....
relaxează-te....
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Care este scopul tau ?
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 29 Mai 2010, 01:19 »
stela steluta, ce mi-ai facut!

am inceput sa ma informez si eu in legatura cu calendarul maias... si uite ce am gasit, un text vechi mexican,din care am tradus pentru inceput o prima parte mica mica, pentru cei care ar putea fi interesati de asa ceva  Totusi, va spun dinainte, toate textele intalnite pana acum spun clar ca nu avem de ce sa ne temem in legatura cu ziua considerta ca fiind ziua judecatii de apoi dupa calendarul maias:

Calendarul maias a fost construit de o civilizatie avansata numita Maya, aprox intre 250-900 d.C. Impreiul maias cuprindea statele din sudul Mexicului, Guatemala, Belize, El Salvador si parte din Honduras. Locuitorii acestui imperiu aveau o scriere foarte avansata si avea o capacitate extraordinara de a construe orase si de planificare urbanistica.  Maiasii sunt probabil mai cunoscuti datorita piramidelor si altor edificii enorme. Maiasii au foosit multe calendare si vedeau timpul ca un angrenaj de ciculuri spirituale.  Desi calendarele aveau scopuri practice, in domeniul social si administrativ, agricultura, comert,  aveau si un element religios foarte puternic.  Fiecare zi avea un spirit dominant, specific. Cea mai mare parte a calendarelor maiase erau scurte. Calendarul Tzolk’in avea 260 de zile si cel de Haab’ 365 de zile.  Maiasii au combinat aceste doua calendare pentru a forma un calendar circular, un ciclu dura 52 Haab (aprox 52 de ani sau aprox atat cat dura o generatie).  In Calendarul Circular existau cicluri de 13 zile si cicluri de 20 de zile. Desigur, acest calendar s-ar folosi tinandu-se seama cele 18 980 zile unice de-a lungul cursului de 52 de ani. 
Este genial sa folosesti calendarul circular doar daca vrei sa-ti amintesti ziua ta de nastere sau perioade religioase importante dar, pentru a inregistra istoria ? Nu se puteau inregistra perioade mai lungi de 52 de ani.
Sfarsitul numaratorii lungi = sfarsitul terrei ?
Maiasii au gasit o solutie : folosind o metoda inovatoare, au fost in stare sa extinda Calendarul Circular de 52 de ani.
Unica corelare cu calendarul modern este Haab care se stie ca avea 365 de zile.  Raspunsul la un calendar mai lung s-a putut afla in Numaratoarea lunga, un calendar care dura 5126 de ani. Este vorba de un sistem de datare impresionant.  Este usor previzibil din punct de vedere numeric si poate marca cu precisie date istorice.  Totusi, depinde de o unitate baza de 20 (calendarele moderne folosesc unitatea baza de 10).  Cum functiona ?
Anul baza al Numaratorii lungi maiase incepe cu 0.0.0.0.0. Fiecare zero merge de la 0 la 19 si fiecare reprezenta o numaratoare a zilelor maiase.  De ex, prima zi din numaratoarea lunga se noteaza ca 0.0.0.0.1. La ziua 19 avem 0.0.0.0.19, la ziua 20 urcam un nivel si avem 0.0.0.1.0. Numaratoarea continua pana la 0.0.1.0.0. (aprox un an), 0.1.0.0.0 (aprox 20 de ani) si 1.0.0.0.0 (vreo 400 de ani). In concluzie, daca luam o data la intamplare de 2.10.12.7.1, aceasta reprezenta o data maiasa de aprox 1012 ani, 7 luni si 1 zi.

Interesant dar ce-are a face cu sfarsitul lunii ? Profetia Maiasa se bazeaza in intregime pe supozitia ca ceva rau se va intampla atunci cand Numaratoarea Lunga Maiasa se va termina.  Deoarece maiasii foloseau numerele 13 si 20 ca sisteme numerice, ultima zi care ar putea avea loc este 13.0.0.0.0.  Ceea ce reprezinta 5126 de ani… iar Numaratoarea Lunga incepe la 0.0.0.0.0, ceea ce corespunde datei moderne de 11 august 3114 i.C. Numaratoarea Lunga Maiasa termna 5.126 ani mai tarziu, adica pe 21 decembrie 2012.

am gasit si acest video foarte interesant, unde se vorbeste mai in detaliu de maiasi, de piramida de la Chichenitza, cu cele 365 de trepte; despre sarpele care se formeaza ca efect optic la ora 15h00 cu ocaziua echinoctiului de primavara si toamna, pe treptele din partea nordica, sarpe care incet incet se "taraste" si intra intr-un cap sculptat in piatra (ca acela pe care l-am pus aici acum cateva zile); Quetazalcoatl, sarpele cu pene:

Profetia Judecatii de Apoi conform calendarului Maias, partea 1

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/vUMMLU7N-JM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)