Autor Subiect: Care este scopul tau ?  (Citit de 68868 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #285 : Marți, 16 August 2011, 09:32 »
scop al Zilei!
sa-mi revin din frumos ca sa pot nadajdui la un alt nivel al ascensiunii ...
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #286 : Joi, 18 August 2011, 22:07 »
in momentul de fata sa am mai mult timp...  :-\
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

luciamanta

  • Vizitator
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #287 : Luni, 29 August 2011, 21:24 »
   Acum, dupa ce am cunoscut si negrul vietii, pot aprecia albul... Si scpoul meu se oglindeste clar... Sa traiesc viata frumos si pana la capat. Demnă şi înnobilând clipa. Având langa mine  un nebun frumos in spirit şi un cuminte duois. Un om tandru şi credincios.

julia

  • Vizitator
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #288 : Marți, 30 August 2011, 13:21 »
in momentul de fata sa am mai mult timp...  :-\

si cind o sa ai, ne dai si noua din el?


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #289 : Marți, 30 August 2011, 14:11 »

nici ca se putea un loc mai potrivit decat acest topic pentru a posta filmul de mai jos .

"aaa , inca un film lung ? din pacate nu am prea mult timp la dispozitie pentru a viziona filme , de abia daca pot sa-mi arunc o privire pe forum intre doua lucrari la birou ori inainte de culcare , dar sa mai si stau cu ochii lipiti pe desk atata timp ... "

e posibil sa ganditi si asa , dar daca macar o singura data v-ati pus intrebarea " care este scopul tau ?" si nu ati gasit inca raspunsul , atunci sigur merita sa va deconectati de la tot ce v-ar putea distrage atentia si sa vedeti filmuletul asta .

singura certitudine pe care am dobandit-o in viata asta este ca nimic nu este intamplator .

cei care ma cunosc de pe acest forum imi stiu statutul in urma caruia am devenit membra in aceasta comunitate . de cand am dobandit titulatura de " single" mi-am  tot pus intrebarea care mai e rostul meu , din moment ce lumea mea s-a prabusit complet ? din pacate nu mi-a batut nimeni la usa ca sa ma lamureasca , asa ca aseara avand eu o discutie mai insistenta cu divinitatea am rugat-o sa se descurce ea cu problemele mele , pentru ca eu am obosit . raspunsul a venit in dimineata aceasta cand o prietena mi-a trimis link-ul acestui film .
desi imi propusesem sa fac cateva borcane de magiun , nu stiu ce m-a determinat sa las in plata domnului magiunul si sa ma uit la film . si nu mi-a parut rau deloc ...
daca o sa intelegeti ceva din cele vizionate inseamna ca si pentru voi a venit vremea pentru un raspuns . in caz ca nu , nicio problema , inca nu a venit timpul...
oricum , imediat ce filmul s-a terminat am simtit nevoia sa-l postez repede aici ceea ce ma duce cu gandul ca exact asta trebuia sa fac ;D . vizionare placuta ( si , mai ales , benefica ) !  :D


http://dei-matei.blogspot.com/2011/05/shift-schimbarea-documentar-subtitrare.html

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #290 : Marți, 30 August 2011, 15:25 »
acum, mai mult ca niciodata, ma aflu in determinarea scopului pentru care m-am nascut; incercarile au fost destule ... abia astept izbanda!

voi viziona cu placere filmul, in timp ce zugravii dau cu trafaletul pe peretele din fata lor iar cel  din spate se "impusca" ;D
nihil sine deo

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #291 : Marți, 30 August 2011, 18:33 »
de abia astept sa-mi spui ce parere ai despre el .

ai sa vezi ca si zugravitul ti se va parea mai usor dupa aceea  ;D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #292 : Marți, 30 August 2011, 21:22 »
steli , inca te astept cu comentarii la filmul de mai sus

julia

  • Vizitator
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #293 : Marți, 30 August 2011, 21:51 »
puiule nu vreau sa te dezamagesc dar pe mine nu m-a prea atins filmul asta
l-am vazut anu trecut parca si tot ce spune nenea ala e perfect adevarat, dar cam la mintea oricui cu ceva aplecare spre sine insusi
eu gindeam asa de pe la vreo 20j ani si nu m-am apucat sa fac filme dupa asta
nu ma intelege gresit, sunt de acord cu ce spune dar intotdeauna m-a uimit capacitatea americanilor de a spune in multe sute de cuvinte sau de minute ceea ce se poate esentializa in citeva fraze
da, are dreptate ca e valoros ce esti, nu ce faci, nu ce ai
ca e important sa-ti dai seama ce scop ai si traseu alegi pt a-l atinge
ca nevoile tale nesatisfacute striga la tine si te cearta ca le neglijezi
dar cam atit. de ce le-a luat 2 ore sa-mi zica asta?



Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #294 : Marți, 30 August 2011, 23:08 »
pai un raspuns la intrebarea ta ar putea fi : o interfata ceva mai placuta decat un enunt didactic ajunge la sufletul cuiva mai iute decat orice teorie , teorema , ori mai stiu eu ce . si jul , iubito , parerea mea ar fi ca exista o gramada de persoane care si-au alocat pentru ele doar locul din coada listei , iar acest film cred ca vrea sa le spuna ca ar trebui sa purceada la o inversare a prioritatilor .

parerea mea :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #295 : Miercuri, 31 August 2011, 01:24 »
N-am vazut decat trei sferturi din film (restul il voi savura maine, ca acum e tarziu) dar e foarte bun. Spune niste lucruri esentiale peste care, din pacate, poti trece cu usurinta daca nu ai (mai) citit si experimentat deja ceea ce aminteste omul acela.
Jul, iubire mica, tu l-ai privit din perspectiva psihologica si e normal asa, ca toti suntem deformati de profesiune.  ;D Mai priveste-l o data, cu mare atentie, si surprinde-i perspectiva spirituala (cu inteligenta ta ascutita dar si fina, sau mai bine cu "interiorul" tau  ;)) caci aceea este scopul filmuletului. Pe mine ma cutremura de cate ori citesc sau aud spuse de altii aceste lucruri la care partial ajunsesem dinainte, intr-un mod prea putin constient...  te ajuta sa intelegi, iti reveleaza niste lucruri importante.
La 20 de ani eu habar n-aveam cum e sa te simti "conectat" la Sursa, sa "te lasi trait de viata", fara sa te agati cu egoul de dorinta de control, sa cauti fericirea in tine (vocea aceea interioara ti-o defineste) si nu in exterior. Actionam roboteste dupa lectia "competitivitatii" si a "topului". Filmuletul asta nu trebuie  privit numai cu mintea si egoul pe care-l creeaza ci (mai ales) cu interiorul (sinele adevarat, acela "conectat"). Pana nu sunt "traite" acele adevaruri, greu pot fi intelese pe deplin... Se poate insa incepe si ascultand bine ce spune omul acela...  :P
vorba comunitatii: "parerea mea" ;D

multumesc Janeta pentru link.  :)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #296 : Miercuri, 31 August 2011, 01:35 »
mica a explicat mai bine si cu mai multa rabdare decat mine .

cu placere , mica ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #297 : Miercuri, 31 August 2011, 02:34 »
de explicat nu stiu a explica bine ceva atat de complex. mi-as dori tare mult ca aceste lucruri sa fie intelese si traite de cat mai multi...
nu m-am putut culca pana nu l-am vazut tot. atata zic: DA, DA, DA! :)
Noapte buna, Jeane. :)


julia

  • Vizitator
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #298 : Miercuri, 31 August 2011, 08:53 »
pai asta spuneam si eu, ca empiric si intuitiv am ajuns si singura la revelatiile astea. nu ca-s super desteapta sau l-am apcat pe dzeu de picior inaintea altora, dar viata pentru mine s-a derulat in alta ordine si cu alta curgere decat la altii: eu de abia acuma copilaresc si ma rasfat.
in general greutatile, responsabilitatile, limitarile toate astea te incorseteaza in asa masura incat daca vrei ca “interiorul” tau sa supravietuiasca neatins si nepingarit, iar evolutia ta sa nu se impotmoleasca, esti nevoit sa intorci privirea din afara catre tine si sa gasesti acolo ce conteaza cu adevarat. si dupa ce ai privit in tine nu mai poti privi decat in sus.

am spus si ma repet, sunt perfect de acord cu ce spune, iar atunci cind l-am vazut am apreciat recomandarile care se desprind din el. dar a venit doar ca o recunoastere “oficiala” ca sunt pe drumul cel bun, si ca drumul cel bun l-am descoperit singura devreme, mult prea devreme.
nu am rabdare sa caut printre postarile mele (si mai ales pe contul celalalt care acu e sters) ca m-as cita singura, esentializat cam asta am spus si eu mereu. dar daca pt mine nu a fost revelator acum la momentul prezent, nu contest nicio clipa ca pt altii poate ca e sau ar trebui sa fie semnificativa intilnirea, asa cum zicea jeanette – poate asta e momentul lor sa descopere si sa se descopere.

julia

  • Vizitator
Re: Care este scopul tau ?
« Răspuns #299 : Miercuri, 31 August 2011, 08:57 »
pai un raspuns la intrebarea ta ar putea fi : o interfata ceva mai placuta decat un enunt didactic ajunge la sufletul cuiva mai iute decat orice teorie , teorema , ori mai stiu eu ce . si jul , iubito , parerea mea ar fi ca exista o gramada de persoane care si-au alocat pentru ele doar locul din coada listei , iar acest film cred ca vrea sa le spuna ca ar trebui sa purceada la o inversare a prioritatilor .

touche
aici ai dreptate jeanette
asa fac de cele mai multe ori: am un "talent" (de fapt creca e un defect) de a merge direct la esenta si tot restul ce gasesc in plus ma surprinde si ma irita.