Autor Subiect: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?  (Citit de 30576 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #15 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 07:23 »
Sonet I

Afară-i toamnă, frunză-mprăştiată,
Iar vântul zvârle-n geamuri grele picuri;
Şi tu citeşti scrisori din roase plicuri
Şi într-un ceas gândeşti la viaţa toată.

Pierzându-ţi timpul tău cu dulci nimicuri,
N-ai vrea ca nime-n uşa ta să bată;
Dar şi mai bine-i, când afară-i zloată,
Să stai visând la foc, de somn să picuri.

Şi eu astfel mă uit din jeţ pe gânduri,
Visez la basmul vechi al zânei Dochii;
În juru-mi ceaţa creşte rânduri-rânduri;

Deodat-aud foşnirea unei rochii,
Un moale pas abia atins de scânduri...
Iar mâini subţiri şi reci mi-acopăr ochii.


Mihai Eminescu

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #16 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 09:11 »
       Am scos deja patru pagini cu postarile voastre (ma refer la cele cu pareri personale nu la copy/paste pe poezii! ;D) si i le-am dat lui Edi, elev in pragul bacului, sa le citeasca! Desi mi s-a recomandat sa nu o fac, daca nu vreau sa fie lasat repetent, ori chiar exmatriculat ;D :D :o! Ca si mine le considera savuroase si nonconformiste si bineinteles abia asteapta (tot ca si mine) sa citeasca mai departe! Va asteptam cu nerabdare! Eu cu scuzele de rigoare ca nu pot fi nici pe departe pe alt nivel decat cel la care am ajuns pe vremea lui Ceasca! Daca recunosc, nu se pune, nu?!?

sile43

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #17 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 18:44 »
Cu toate pacatele lui,Eminescu ramane cel mai important poet Roman,indiferent de parerile unor "intelectuali"plini de frustrari,cazuti prada unui teribilism ieftin si fara sens.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #18 : Joi, 08 Aprilie 2010, 09:50 »
De ce în al meu suflet

De ce în al meu suflet
De ani eu moartea port,
De ce mi-e vorba sacă,
De ce mi-e ochiul mort?

De ce pustiu mi-e capul,
Viata într-un fel?
Şi tu... tu esti aceea
Ce mă întrebi astfel?

1876
Mihai Eminescu

Cand vesel, cand trist, cu bune - cu rele, Eminescu va fi intotdeauna Eminescu!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #19 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:11 »
Cu toate pacatele lui,Eminescu ramane cel mai important poet Roman,indiferent de parerile unor "intelectuali"plini de frustrari,cazuti prada unui teribilism ieftin si fara sens.

De unde stii tu, Vasilica? Cum facusi de te ratacisi pe aici?  Sa inteleg ca tu ai citit toata poezia romaneasca si ai ajuns la concluzia ca nea Mishu Eminescu e cel mai important poet mioritic? Asa o fi, poate asa si este, dar asta tu n-ai de unde sa stii. Cine ti l-a citit lu' matale pe Eminescu? Profesorul tau de romana Marean Vanghelie? Am zis in trecuta e indecent sa se lege cineva de greselile gramaticale de pe forum, dar ale matale sunt de departe cele mai strigatoare la cer, dupa cum a observat pana si Maria666, care ti-a atras cat a putut dansa de discret atentia. Nici pe mine nu m-ar fi deranjat din cale afara ca scrii ca un absolvent al unei scoli "speciale", daca nu te-ai fi apucat sa faci pe desteptul si in chestiuni literare.
Cam asta a facut comunismul din romani, i-a alfabetizat cu japca si le-a creata impresia ca cei patru sau opt ani de scoala obligatorie reprezinta suficient ca sa se priceapa si sa vorbesca despre orice. Cunoastem modelul, nu-i asa?
De ce nu deschizi tu un topic despre prelucrarea prin aschiere, sudura la rece, vidanjarea ecologica ori tehnica desfundarii chiuvetei, caci vei fi mai in elementul tau si vei vedea ca nu te va contrazice nimeni. Eu am incredere in tine ca poti, dar iti lipseste curajul marilor infaptuiri, increderea in propriile posibilitati. Hai Vasilica, da-ti silinta, suntem alaturi de tine! "Toata lumea stie/Sile meserie"

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #20 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:29 »
Raskolnikoave, mama, dar de vasile voiculescu ce parere ai ?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #21 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:32 »
si nu in ultimul rand, unde disparusi, mai draga, de ne plictiseam cu totii?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #22 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:32 »
perfect simplu?

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #23 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:38 »
Raskolnikoave, mama, dar de vasile voiculescu ce parere ai ?

Excelenta!!! Bineinteles, indeosebi postumele, ca si la Eminescu. Probabil ca o sa-mi placa si postumele lui sile69

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #24 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:40 »
zi si tu un scriitor roman care iti place

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #25 : Marți, 13 Aprilie 2010, 14:54 »
zi si tu un scriitor roman care iti place

Ce ai inteles? Am zis ca imi place foarte mult Voiculescu, insa numai operele scrise dupa iesirea din puscarie ("ultimele sonete...", "Zahei orbul". "Lostrita", "Ultimul berevoi" etc) si publicate la cativa ani dupa moartea sa, constituind poate cea mai mare revelatie a literaturii de dupa '44. E bun rau V.V., n-am glumit si crede-ma ca prefer sa-l recitesc pe el decat pe Eminescu, dar inaintea amandurora pe Arghezi, cel pe care strainii care s-au specializat in literatura romana, deci sunt imuni la dogmele si sabloanele tampite cu care am fost educati, il considera "cel mai mare poet roman", parere la care subscriu intrutotul, cu completarea ca eu il consider unul dintre cei mai mari poeti din literatura universala. El este cel intraductibil, nu Eminescu, cel care a versificat in romana niste motive preluate din poezia romantica germana, toate de mult banalizate in Europa. De fapt, el a descoperit romantismul la multa vreme dupa ce acesta isi daduse ultima suflare pe continent si cazuse de decenii in desuetudine. Dar asta nu-i miscoreaza prea mult enormele merite...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #26 : Marți, 13 Aprilie 2010, 15:05 »
mai sa fie
nu as fi crezut ca iti place zahei
 :)
si sonetele
capul de zimbru cand a fost scris?

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #27 : Marți, 13 Aprilie 2010, 15:31 »
Nu se prea stie cand au fost scrise, probabil inainte de '58, cand a fost aruncat in puscarie tocmai pt poeziile sale religioase, dar si pt alte cateva culpe imaginare, caci e putin probabil ca postumele sale - publicate majoritatea intre 64 si 68 - sa fi fost scrise in anul pe care l-a mai trait dupa iesirea din inchisoare. Inclusiv dupa '90 i-au aparut cateva scrieri inedite, iar cativa ani anterior un volum de publicistica si memorialistica, "Ganduri albe", in care relateaza intamplari nostime despre ilustrii sai colegi de liceu Gheorghe Ciprian (un mare actor si dramaturg interbelic, "Capul de ratoi" si "Omul cu martoaga", buzoian de-al lui) si mai ales Urmuz, marele "inventator" al literaturii absurdului, precursor si maestru recunoscut al lui Eugen Ionesco, cel care l-a si popularizat si tradus in Franta. Dupa cum se stie adevaratul nume al lui Urmuz era Demetru Demetrescu-BUZAU, ultima particula a numelui adaugand-o, ce-i drept cam la misto, in onoarea bunilor sai prieteni si colegi de la Sf Sava (parca), V. Voiculescu si Ciprian, originari din judetul amintit. De fapt, Urmuz este si inspiratorul personajului principal - Macferlan - al exceptionalei piese "Capul de ratoi", jucata in mai toata Europa prin anii '30. S-a facut si la noi acum vreo 20 de ani o montare de televiziune dupa aceasta, in distributie regasindu-se si un actor mediocru, un cabotin total neinspirat plasat, fatalaul regal Radu Duda, arza-l-ar focu' si catranul iadului de eunuc tantos.
Bravo, Maritzo, m-ai surprins placut cu apetitul tau pt Voiculescu si vad ca m-ai si incitat.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #28 : Marți, 13 Aprilie 2010, 15:39 »
da
si tu m-ai pus sa il citesc pe arghezi
daca nu imi place , sa vezi ce patesti
si cand o mai vad si pe pupaza aia care doarme langa vadim...
sincer eu l-am respins pe arghezi pt ca il consideram un poet comunist
sa vedem cum il gasesc acum
despre voiculescu stiam ca a facut inchisoare
mai stiu ca era medic de tara si ca prefera leacurile naturale
ce mai stiu e ca nu era prea comunicativ cu familia

pe www.eteatru.ro am ascultat o piesa de urmuz de curand

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Eminescu: Luceafarul poeziei romanesti sau nationalist?
« Răspuns #29 : Marți, 13 Aprilie 2010, 15:51 »
Daca n-o sa-ti placa nu va fi vina lui. Auzi la ea, "Arghezi poet comunist"! Asta cine ti-a spus-o? Ce-i drept, in ultima parte a vietii, dupa o lunga si neadreapta perioada de recluziune, a cam fost un rasfatat al regimului, insa in opera n-a facut decat un minuscul compromis ("Cantare omului"), oricum mult sub nivelul infamiilor savarsite de Sadoveanu sau George Calinescu. Oricum, exemplu de caracter Arghezi n-a fost niciodata, cat despre ciumafaia de Mitzura imi place sa cred ca a fost infiata sau schimbata la maternitate cu odrasla vreunui bragagiu