Autor Subiect: E toamna!  (Citit de 2379 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
E toamna!
« : Marți, 22 Septembrie 2020, 18:26 »
E toamna!

Pe multi i-am auzit ca iubesc vara. Pentru soarele ei, pentru mare, pentru ca e vremea de vacanta. Eu nu sunt solar, imi place soarele, dar doar atunci cand apare si cand dispare. Iubesc imaginea razelor strecurate prin frunzis, imi plac milioanele de stelute pe care le formeaza in oglindirea sa pe apa, sunt fascinat de efectul creat norilor, ma incanta atunci cand e domol. Simt insa ca ma ucide cand sunt doar eu si el. Nu pot sa ma scald in soare, nu pot ramane decat pret de cateva minute in dogoarea lui. Caut disperat umbra, un refugiu racoros, in care nu poate ajunge.

Anotimpurile mele preferate sunt primavara si toamna. Primavara pentru ca aduce speranta, verdele acela crud este parca un sol de bine, un vestitor al unor clipe minunate. Apoi explozia de culori a florilor, caldura blanda, mirosul de reavan, aromele campurilor si padurilor. Dupa cucuvaiala iernii, se deschide larg o fereastra si mi-e greu sa mai raman in casa.

Toamna aduce o simfonie maiastra de culori, in note calde. Este bogata, este spectaculoasa, este imprevizibila si uneori atat de capricioasa! Este un anotimp plin de personalitate, e atat de greu de intuit ce vrea sa faca...Acum te rasfata cu un pic de caldura, pentru ca dupa cateva ore sa te trezeasca, aruncand pe tine stropi mari si reci de apa. Acum e calda, acum e rece, acum e umeda, acum e uscata.

Iarba este ademenita sa inverzeasca din nou si vezi cum brusc poienile capata aspect primăvăratic. Astepti parca sa apara din nou florile. Iti aminteste insa imediat ca este vestitoarea iernii si in cateva zile pe covorul acela verde si moale se aseaza obosite, mii de frunze.  O mantie ruginie acopera totul, intr-o magie a naturii.

Deliciul si intreaga bogatie a toamnei este stransa in gutuie. Parfumul, aroma aceea dulce-amaruie, culoarea aurie pe care o capata la parg, imi aduce nostalgie, un iz de copilarie. Imi aduc aminte de gutuile pe care le cocota bunica pe dulap, toamna, intr-un sir vesel de margele imense. Nu mi-as putea inchipui toamna cu locul acela gol...Asa cum nu-mi inchipui curtea bunicilor, fara ei. 

E toamna, a cincizecisinoua. Timpul a zburat...

"Dacă timpul ar fi avut frunze, ce toamnă!" (Nichita Stănescu)

"Toamna cu-a ei albă frunte
Și cu galbenii conduri
A lăsat argint pe munte
Și rugină pe păduri."
(George Topârceanu)





















Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: E toamna!
« Răspuns #1 : Miercuri, 23 Septembrie 2020, 10:26 »
Atat de frumos...
Nu, nu esti ultimul romantic, mai sunt si altii, raspanditi prin lume...
Iti astept cu nerabdare cartea!

Offline Daniela Elena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: E toamna!
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 26 Septembrie 2020, 20:55 »
Frumoase fotografii!