Autor Subiect: Timpul se scurge prea repede  (Citit de 50365 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #165 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 21:00 »
pai si de ce nu "zizasi" - iti luam unul de ziua ta  ;D  din la ala smecher- sa arate ora din toate orasele mari   ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #166 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 22:05 »
zic io! ia-mi un rolex ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #167 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 08:43 »
pai si de ce nu "zizasi" - iti luam unul de ziua ta  ;D  din la ala smecher- sa arate ora din toate orasele mari   ;D
pai am, dar pe mana mea aratau toate aceeasi ora ;D pana cand au stat. am luat-o ca pe un semn iar acum imi este mult mai bine fara ceas ;)

zic io! ia-mi un rolex ;D

pun o moneda!
nihil sine deo

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #168 : Luni, 12 Decembrie 2011, 22:10 »
daca privesti prea mult la ceas iti dai seama cat de repede trece timpul asa ca mai bine fara....
forta de a trece peste orice

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #169 : Vineri, 16 Decembrie 2011, 10:00 »
 incearca sa privesti doar 5 minute secundarul unui ceas sa vezi cat de greu ti se pare ca trece timpul  :)

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #170 : Vineri, 16 Decembrie 2011, 21:35 »
fara ceas pt ca la mine are un efect mai ciudat si anume ca ma face sa devin cam exact,cam fix in reactii, dar hai sa privim in urma cand ne jucam noi copi fiind,cand venea mos gerila,mos craciun sau iepurasul de paste sau la verile petrecute la bunicii si ai sa realizezi ce repede a trecut timpul.
forta de a trece peste orice

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #171 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 09:55 »
poate un ceas ar fi bun sa ne "aminteasca" si ca e bine sa acordam timp "timpului liber" - se pare ca este mai important decat credem si ne ajuta sa trecem mai usor peste stresul "adunat" din activitatile de zi cu zi

Segmentele de timp

Timpul liber e un lucru extrem de serios. Chiar vital. Tratați-l ca atare!

Caroline

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #172 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 22:11 »
Timpul este relativ... si nu-i banc!

Cum ar fi daca o persoana ar calatori cu avionul in sens opus fusului orar si in exact acelasi ritm cu acesta? Ar vedea permanent soarele in acelasi loc si ar trai toata viata la aceeasi ora!
Batranetea nu vine de la timp, ci de la gravitatie. Cu cat forta gravitationala este mai mare, cu atat corpul imbatraneste mai repede. Forta gravitationala pe Pamant este cea mai mica in zona Ecuatorului... Ati observat ca africanii dupa o anumita varsta nu mai au varsta?  ;)
Daca cineva ar locui 20 de ani pe Luna, cand s-ar intoarce pe Pamant, ar fi precum printul din "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte". Si sa mai spui ca basmele nu-s adevarate!  ;D

Apoi...chiar si in acelasi loc din timp si spatiu: de exemplu, am trait o data experienta unei "elapse de timp". Eram intr-o gara, m-am uitat la ceas, mai era o jumatate de ora pana pleca trenul, mi-am luat un ziar de pe peron si ma pregateam sa-mi aprind o tigara... Noroc ca m-am uitat iar la ceas si... am fugit la tren, ca daca nu, il pierdeam. Trecuse o jumatate de ora in 3 minute! Imposibil sa ma fi inselat, era un tren cu care faceam naveta acasa aproape in fiecare weekend :o

julia

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #173 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:16 »
ce tare !!
am mai auzit asta de la cei care fumasera ceva ... mai special inainte   :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #174 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:38 »
ce tare !!
am mai auzit asta de la cei care fumasera ceva ... mai special inainte   :D

N-am fumat niciodata altceva decat tigari obisnuite... eram indragostita.  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #175 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 14:34 »
Timpul este relativ... si nu-i banc!
....
Forta gravitationala pe Pamant este cea mai mica in zona Ecuatorului... Ati observat ca africanii dupa o anumita varsta nu mai au varsta?  ;)
Daca cineva ar locui 20 de ani pe Luna, cand s-ar intoarce pe Pamant, ar fi precum printul din "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte". Si sa mai spui ca basmele nu-s adevarate!  ;D


asa o fi cu  africanii  dar mie mi se pare ca albesc la fel ca noi - timpul trece si peste ei  :D
dupa 20 de ani pe Luna " printu" ar fi cam atrofiat - tot din lipsa gravitatiei   ;D - cred ca mai bine sta aici pe terra chiar daca timpul trece repede

julia

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #176 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 19:08 »
parca citisem mai demult undeva despre un multimilionar care avea cancer si se gindise sa stea in spatiu ca sa incetineasca evolutia bolii 

Caroline

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #177 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 02:24 »
Daca tot ne zice stiinta din ce in ce mai des ca suntem ceea ce gandim... si daca timpul e relativ... si realitatea numai in mintea noastra... atunci putem si doar sa ne imaginam ca suntem deja pe Luna ca sa lungim timpul, nu?  8)

julia

  • Vizitator
Re: Timpul se scurge prea repede
« Răspuns #178 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 18:38 »
pai suntem ceea ce gindim, nu unde ne gindim.   :D

atunci io m-as gindi ca sunt in America de Sud pe plaja