Autor Subiect: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021  (Citit de 11344 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #15 : Luni, 09 August 2021, 14:24 »
Si am înțeles ca trebuie completat un formular la ieșirea din tara, pentru situația asta cu covid-ul. Ne puteți spune exact despre ce formular este vorba?

Este vorba de un formular de localizare care trebuie completat online cu 24 ore inaintea plecarii
https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card
Va voi transmite cu 2-3 zile inaintea plecarii toate informatiile necesare completarii acestui formular.

Conditiile de calatorie le puteti consulta aici https://www.mae.ro/travel-conditions/3736

Offline Krisstina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 11 August 2021, 09:20 »
Bună ziua!
Aș dori să știu dacă excursie în Portugalia se mai face.
Conform MAE:
Companiile aeriene vor permite îmbarcarea pasagerilor zborurilor cu destinație sau escală în Portugalia continentală DOAR în baza prezentării, la plecare, a dovezii efectuării, de către un laborator, a unui test de amplificare a acidului nucleic – NAAT (include testul RT-PCR convențional, în timp real, sau testul rapid de amplificare a acidului nucleic)* sau a unui test rapid antigen (TRAg)** pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2, cu rezultat negativ, efectuat în cele 72 de ore, respectiv 48 de ore anterioare orei îmbarcării sau, conform Decretului Lege nr. 54-A/2021, prin prezentarea Certificatului Digital COVID al UE ***. Copiii care nu au împlinit încă vârsta de 12 ani sunt exceptați.
Însă, cunoștințe care au vizitat Portugalia au relatat că este necesar PCR.
Noi,participanții la excursie trebuie să ne informăm în legătură cu condițiile de călătorie sau dumneavoastră veți anunța?
Vă mulțumesc frumos!

Offline Luisa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #17 : Miercuri, 11 August 2021, 09:35 »
Bună ziua, ora plecării din București a rămas 21:15?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #18 : Miercuri, 11 August 2021, 13:41 »

Zborurile sunt cel afisate pe prima pagina, deci ora plecarii este 20.10. iar ora intalnirii cu mine este 17.45 in fata cafenelei Lavazza (Plecari Internationale)

OB 157 25 august Bucuresti - Lisabona 20:10 - 22:40

0B 158 3 septembrie Lisabona - Bucuresti 23:40 - 05:50


Trebuie sa aveti descarcat pe telefon, dar si printat, certificatul digital covid. Il puteti obtine la adresa: https://certificat-covid.gov.ro/

MAE:
"Sunt admise următoarele certificate digitale COVID UE:

a) Certificat de vaccinare care atestă o schemă completă de vaccinare a titularului, încheiată cu cel puțin 14 zile înainte, cu un vaccin împotriva COVID-19 cu autorizație de introducere pe piață în termenii Regulamentului (CE) nr. 726/2004;

b) Certificat de testare, care atestă că titularul a fost supus:

i) unui test molecular de amplificare a acidului nucleic NAAT, în ultimele 72 de ore, cu rezultat negativ;

ii) unui test rapid de antigen cuprins în lista elaborată de Comisia Europeană pe baza Recomandării Consiliului din 21 ianuarie 2021, privind cadrul comun pentru utilizarea și validarea testelor rapide de detectare a antigenilor pentru COVID-19 și recunoașterea reciprocă a rezultatelor testelor în cadrul UE, în ultimele 48 de ore, cu rezultat negativ;

c) Certificat de vindecare care atestă că titularul s-a vindecat cu cel puțin 11 zile înainte, dar nu mai mult de 180 de zile, de infecția cu SARS-COV-2, care a fost confirmată în urma unui rezultat pozitiv al unui test NAAT"

In concluzie, nu aveti nevoie de test daca sunteti vaccinat sau ati trecut prin boala si aveti intre 11 - 180 zile de la vindecare.

In luna iulie am calatorit cu 2 grupuri in Portugalia si nu au fost probleme daca toata lumea a avut documentele in regula.

Asa cum am scris si mai sus, va fi nevoie sa completam online un formular de localizare, dar va voi transmite cu 2-3 zile inainte informatiile necesare completarii (nr zborului, adresa locului de cazare, etc)

Chiar daca sunt unele reguli de respectat, atmosfera este minunata in locurile in care am calatorit in Portugalia, asa ca sunt convinsa ca o sa avem o vacanta reusita. :thumbup:


Offline Luisa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #19 : Miercuri, 11 August 2021, 14:03 »
Buna ziua.
În cazul asta ar trebui sa modificați și pe site. Acolo este afișată ora plecării 21:15, ora întâlnirii 18:45. Ar putea fi confuz pentru mulți. Mulțumesc de lămurire.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #20 : Miercuri, 11 August 2021, 17:10 »
Am facut modificarea de orar de zbor si pe site.
Urmariti aici pe forum, pana in ultima zi inainte de plecare, posibilele anunturi pe care le facem, in special cele legate de zbor. In orice moment pot aparea modificari, independente de Singles Camp sau Bon Voyage. Ceea ce putem noi face este doar sa informam, iar locul in care apar anunturile este DOAR forumul.

Referitor la documentele medicale de calatorie (certificate, teste, formulare), cu ceea ce va putem noi ajuta este doar sa va indicam sursa de informare. Cum restrictiile si conditiile de calatorie sunt in continua schimbare, este recomandat si chiar necesar sa le urmariti personal si adaptat la situatia fiecaruia (vaccinat, nevaccinat, trecut prin boala etc). Informarea, programarea, testarea, pregatirea si apoi prezentarea documentelor sunt actiuni personale. Nu au legatura nici cu agentia, nici cu clubul, nici cu insotitorul de grup. Va scriu asta pt a va putea pregati din timp pt plecare.

Sunt convins ca o sa aveti o vacanta frumoasa. Locurile sunt minunate, nu este inghesuiala, upgrade-urile de hotel sunt mai mult decat bine-venite. Doar ca e nevoie sa va pregatiti de plecare ceva mai mult decat de obicei…

Offline iliescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #21 : Vineri, 13 August 2021, 08:53 »
Buna ziua

As dori sa aflu la bagajul de cala cate kg avem si daca avem bagaj de mana de cate kg.

Va multumesc.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #22 : Vineri, 13 August 2021, 22:12 »
Buna ziua

As dori sa aflu la bagajul de cala cate kg avem si daca avem bagaj de mana de cate kg.

Va multumesc.
Buna seara!
Bagaj de cala maxim 23 kg si bagaj de cabina maxim 8 kg cu dimensiunile limitate la 40 x 30 x 20 cm

Offline Luisa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 14 August 2021, 13:51 »
Bună ziua. Formularul de întrare în Portugalia trebuie sa îl avem în format printat sau este de ajuns sa îl avem pe telefon? Și îl putem completa și cu câteva zile înainte de plecare sau trebuie doar cu 24 de ore înainte completat?
Mulțumesc.

Offline Krisstina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #24 : Marți, 17 August 2021, 11:19 »
Bună ziua!
Pentru a ușura comunicarea între persoanele care călătoresc în Portugalia, este posibilă crearea unui grup de Whatsapp?
Krisstina -Brașov
Telefon
0742327282

Offline Luisa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #25 : Luni, 23 August 2021, 07:25 »
Bună ziua,
Nu postați instrucțiunile de completare a formularului de localizare?
Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #26 : Luni, 23 August 2021, 08:15 »
Luisa, cu toata dragostea si prietenia pentru voi, am explicat ca programarea, testarea, completarea formularelor tin de voi, nu de agentie, nu de noi ca organizatori, nu de insotitorul de grup. Ceea ce trebuie sa facem noi pt a va ajuta este sa va indicam ceea ce este nevoie sa pregatiti si sa aveti la voi pe aeroport. Si am facut, s-a postat aici site-ul de unde puteti sa va informati adica https://www.mae.ro/travel-conditions/3736 si Lidia v-a dat link-ul catre formularul care trebuie sa-l completati cu 24 de ore inainte de plecare. https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. In mesajul ei de pe acest topic din 11 august a explicat cateva lucruri in completare.

Pt a te ajuta mai mult am deschis si eu acest formular online si totul este foarte clar acolo, trebuie doar completat cu atentie si rabdare:

- compania aviatica - este Blue Air

- zborul le aveti mentionate cu numar

- locul din avion nu o sa-l puteti cunoaste pana la imbarcare deci puteti folosi un numar aleator.

- hotelurile in care o sa stati le cunoasteti, sunt prezentate pe site si forum (adresele le-am completat eu)

• 25/27 august Lisabona: White Hotel Lisabona 3* Av. da República 9, 1050-185 Lisboa, Portugalia
• 27/29 august Porto:  Porto Palácio Hotel & Spa - S. Hotels Collection 5* Av. da Boavista 1269, 4100-130 Porto, Portugalia
• 29 august/3 septembrie Cascais: Pestana Cidadela Cascais – Pousada & Art District 5*  Av. Dom Carlos I, 2750-310 Cascais, Portugalia

Restul sunt date personale si un numar de urgenta pe care sa-l treceti pentru situatii neplacute.

Este un formular foarte simplu, gandit sa fie accesibil pentru completare pt orice nivel pregatire a unei persoane, nu are nevoie de instructiuni. Doar ca asa cum am spus e nevoie de un pic de rabdare si atentie din partea voastra.   

Folosesc ocazia aceasta pt a va ura tuturor o vacanta minunata, sa aveti parte de zile frumoase, de experiente frumoase pe care sa nu le uitati niciodata. Lidia este un excelent insotitor, este o persoana care se implica mult si emotional si profesional, a condus sute de grupuri Singles Camp. Eu personal am vorbit cu ghizii sa ma asigur ca o sa aveti si la Lisabona si Porto ocazia sa vedeti tot ceea ce este important, atmosfera acolo e ok, iar upgrade-ul de la cele doua hoteluri, de la 4* la 5* nu poate decat sa va ofere un plus de confort.

Aveti mult de umblat pe jos, incaltati-va comod si cat mai sport, pregatiti-va si de soarele Lisabonei si de vantul din Porto si Cabo da Roca, dar si de eleganta din cele doua hoteluri de 5* in care o sa stati. 

Reusita unei vacante sta in vreme, organizare, dar in mare masura si de atmosfera pe care o creaza cei din grup. Lasati problemele, tabieturile, hachitele pe care le avem fiecare acasa, veniti acolo deschisi si cu buna dispozitie, pentru a petrece in grup o experienta si vacanta frumoasa.

Si eu ma pregatesc de plecare, in aceiasi zi cu voi, dar spre insulele Faroe. Sunt in pline pregatiri, asa ca ma intorc la ale mele...

 

ciupss

  • Vizitator
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #27 : Luni, 23 August 2021, 10:23 »
Lidia v-a dat link-ul catre formularul care trebuie sa-l completati cu 24 de ore inainte de plecare. https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. In mesajul ei de pe acest topic din 11 august a explicat cateva lucruri in completare.

Să înțeleg că se poate completa mâine, 24.08.2021? Indiferent de oră, nu neapărat mâine seara, cu exact 24 de ore înainte de decolare

Offline iliescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #28 : Luni, 23 August 2021, 10:33 »
Buna

Eu nu am văzut sa fie condiționat de un termen, asa ca l-am făcut deja. În caz ca nu este bun .... vedem.
Sa ne vedem sănătoși.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Portugalia. Circuit si sejur la Cascais 25 august - 4 septembrie 2021
« Răspuns #29 : Luni, 23 August 2021, 12:11 »
Il puteti completa si astazi. Admin v-a dat  toate informatiile necesare, v-am transmis si eu un email.

Spor la facut bagajul. Ne vedem miercuri la aeroport :)

Gigi, multumim pentru urari! Portugalia are toate ingredientele pentru o vacanta reusita. Drum bun  si zile minunate tie si grupului din Insulele Faroe!