Autor Subiect: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020  (Citit de 8707 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #15 : Marți, 30 Iunie 2020, 09:41 »
Am aflat intre timp de un microbuz de 8 + 1, si l-a cumparat unul dintre soferii companiei cu care faceam inainte transport. Este si asta o varianta daca sunt mai putini doritori. Nu stiu cat costa, am sa-l intreb astazi pe baiat. Ideea este urmatoarea: costurile legate de transport se impart intre cei pentru care se organizeaza. Mai jos sunt enumerate aceste costuri:

- cost efectiv transport (numarul de kilometri x tariful/km; observatie: companiile de transport, considera in calculatie un numar minim de km pe zi, in general 200 km/zi. Chiar daca nu se fac acesti km, e nevoie sa fie achitato)

- cazare si diurna de masa pentru sofer; trebuie avut in vedere ca omul care va aduce nu vine la distractie*, ci pentru a castiga un banut. Deci nu are de ce sa-si plateasca masa si cazarea

Din insumarea celor doua costuri se obtine un cost total, care apoi se imparte la numarul de persoane care au utilizat acel mijloc de transport. Am mai auzit pe cate cineva ca este scump. Pai logic ca este mai scump decat un transport cu o cursa regulata, sau decat un grupaj auto. La cursa regulata nu intervin costuri de cazare, de masa a soferului, regia fiind mult mai mica, iar la transportul in grupaj omul cel care-si pune masina la dispozitia celorlalti, ia in calcul doar combustibilul. Nu efortul lui, nu uzura, nu consumabilele masinii, nu cazarea, nu masa. Orice om care are ceva cunostiinte financiar contabile si minime poate pricepe lucrul asta, dar din pacate mai dai si de atot_si_de_nimic_stiutori, care fac tot felul de comparatii, din categoria "de ce ciresele sunt mai scumpe decat merele?". Trebuie sa se inteleaga ca nici agentia, nici clubul, nimeni nu castiga din organizarea acestui transport, neinclus in tarif. Este un ajutor care se da celor care vin majoritar dintr-o anumita directie si atat.

*Am facut precizarea aceasta pentru ca imi aduc aminte de doua "ocose", din cele care "le stiu ele pe toate"... Ambele spuneau ca "de ce trebuie sa plateasca "distractia" soferului?", adica "omul a venit sa se relaxaze si sa manance pe banii mei?". Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar neintelegerea unui lucru atat de elementar, ca soferul nu a venit sa se distreze, ci sa-si castige painea, indica o persoana careia ii lipsesc in a judeca lucrurile, reperele corecte. Ca soferii companiei de transport cu care colaboram cunosc multi dintre participanti si se comporta in consecinta, interactionand ca orice persoana normala in aceasta situatie, servind masa impreuna cu voi, uneori drumetind sau chiar dansand, asta nu inseamna ca ei sunt in vacanta...

Offline lavinia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 70
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #16 : Marți, 30 Iunie 2020, 22:57 »
Buna seara.Si eu sunt din București și particip la aceasta excursie.Daca e cineva cu mașina și are un loc și pt mn las Nr de tel.0730674280.Lavinia.Multumesc

Offline lavinia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 70
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #17 : Marți, 30 Iunie 2020, 23:01 »
Buna seara.Si eu particip la aceasta excursie.Daca e cineva din București care are un loc în mașina și pt mn, las Nr meu0730674280.Lavinia.
Mulțumesc

Offline lavinia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 70
Buna ziua
Revin cu întrebarea d l Gigi. Se poate organiza transport din București pt aceasta excursie? Mulțumesc

Offline Marina_si_atat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Buna,
Sunt din Bucuresti, am masina si am trimis cerere de rezervare. Daca se confirma pot eu sa iau maxim 3 persoane din Bucuresti.
Marina 0721582776

Offline Startdoi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Eu voi veni cu masina din Constanta! Doina 0723390621

Offline Marina_si_atat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #21 : Vineri, 10 Iulie 2020, 09:05 »
Buna,
Din motive personale nu mai pot sa merg. Deci nu mai pot pune masina la dispozitie din Bucuresti

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #22 : Duminică, 19 Iulie 2020, 12:22 »
Pentru aceasta excursie nu se va organiza transport din Bucuresti .
Va rugam sa va organizati pe grupaje de masini.
Daca exista persoane care sosesc la Sibiu cu altfel de mijloace de transport(autocar,tren)avem rugamintea sa ne transmita pe e-mail acest lucru si le vom organiza noi transportul pina la Gura Raului la pensiune.


Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #23 : Duminică, 19 Iulie 2020, 12:48 »
Eu voi veni  din Sibiu !Am trimis mesaj pe adresa agentiei! Daca sunt singura si evident nu se va putea organiza transport doar pentru mine va rog mult sa ma anuntati ca sa ma reorientez! Banuiesc ca exista vreun mijloc de transport in comun din Sibiu??!! Multumesc anticipat!

Offline man

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #24 : Duminică, 19 Iulie 2020, 20:05 »
Buna seara  , eu voi veni din Cluj cu masina , daca doreste si este cineva interesat va astept cu  un raspuns .Multumesc.

Offline Startdoi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #25 : Duminică, 19 Iulie 2020, 20:10 »
Asa cum am scris mai sus, eu vin din Constanta, dar trec prin Bucuresti! Daca sunt persoane care doresc sa ma insotesca, cu drag... ! Am lasat numarul de telefon in postarea mea anterioara! Doina 🤗

Offline Marcela Topliceanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #26 : Luni, 20 Iulie 2020, 21:46 »
Buna seara,

M-am inscris in aceasta excursie.
Plec din Bucuresti. Cine are un loc liber in masina, pentru mine?
Multumesc anticipat!

Offline McDreamy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Din nou in natura, din nou cu prietenii. Gura Raului 24 - 26 iulie 2020
« Răspuns #27 : Marți, 21 Iulie 2020, 14:52 »
Buna ziua,
 
sunt nevoit sa renunț la aceasta actiune. Asa ca, daca cineva doreste...

Un week-end fain!




Offline Augustin/Gusti

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Buna dimineata! 
Maine o sa ne întâlnim pt. o noua acțiune Singles Camp.  Mai jos am atașat un link referitor la masurile de protecție împotriva noului COVID19

https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3183.0.html

Pentru traseul de sambata o sa fim nevoiți sa ne împărțim în masini. O sa mergem cu mașinile pana ala Sibiel, de aici plecam pe traseu. Ne întoarcem  prin satul Fântânele, aproximativ 2 km de locul de unde am lasat mașinile
Echipament obligatoriu :  ghete de munte, NU de orasi,  NU adidași, pelerina de ploaie, frontala ( lanterna de cap), o bluza sau tricou de schimb, o greaca subțire pt vânt, ceva de pus pe cap( șapcă, palarie). Optional bete trekking

Offline roxana.lazar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Buna ziua. Vin cu auto personal din Bucuresti. Dispun de 2 locuri pentru cine mai este interesat. Roxana 0766526410.