Autor Subiect: Garmisch-Partenkirchen – Simfonia Alpina a Bavariei  (Citit de 2269 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Garmisch-Partenkirchen – Simfonia Alpina a Bavariei
« : Duminică, 07 Iunie 2020, 08:17 »
Garmisch-Partenkirchen – Simfonia Alpina a Bavariei

Un loc absolut unic, uluitor de frumos. Cuibarit intr-o minunata vale, la poalele celui mai înalt munte al Germaniei, Zugspitze (2962 m), Garmisch-Partenkirchen este iconic pentru farmecul naturii. Un cadru minunat, in care gasesti si munte si vale si apa si flori, multe, multe flori alpine. O natura protejata dar accesibila.

Nemtii au adaugat o perla Alpilor, asezand-o in peisajul acela dramatic, cu stanci titanice. S-a creat acolo armonios si ingrijit, fara sa se lase urme, fara ca natura sa fie ranita. Unui loc de vis i s-a adaugat farmecul bavarez, cu casele pictate, cu tradițiile și obiceiurile care au facut inconjurul lumii.

Este o adevarata desfatare sa vezi impletirea aceea superba intre gratia si puritatea naturii si pitorescul satului bavarez. O plimbare de-a lungul străzilor Frühlingstraße din Garmisch și Ludwigstraße din Partenkirchen, este ca o incursiune intr-o lume de basm. O hoinareala in timpul careia fațadele cladirilor si pictura murală iti povestesc despre fostii proprietari, despre obiceiurile de aici, despre traditii. Este un soi de carte, iar casele sunt paginile ei.

Intaia oara in care am ajuns acolo, am avut senzatia ca am pasit intr-o simfonie alpina. O simfonie pusa pe note de Richard Strauss, impresionat de peisaje si recunoscator gazdei sale Garmisch, locul in care a locuit si creat.

Cea mai stranie sanzatie insa am avut-o cand am vazut Riessersee, o lacrima cristalină, verde-smarald. Mi l-am inchipuit inghetat, cu alunecarea magica a Sonjei Henie, aplaudata in drumul ei spre a treia medialie olimpica. Un drum care i-a deschis apoi portile Hollywood-ului.

Ma gandesc cu emotie ca peste doar doua luni o sa ma intorc acolo. Ca o sa revad idilicul lac Eibsee, ca o sa urc la panorama de vis a Alpspix, Ca o sa-mi desfat din nou privirea in pitorescul Oberammergau, ca o sa intru din nou in Partnachklamm, cheile a carui pereti au 80 metri inaltime.

Garmisch-Partenkirchen:







Riessersee:



Sonja Henie:



Eibsee:



Cheile Partnach:



Alpspix:



Oberammergau: