Autor Subiect: A venit vremea curcubeului!  (Citit de 2722 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
A venit vremea curcubeului!
« : Joi, 07 Mai 2020, 08:57 »
Asociem intotdeauna curcubeul cu speranta, cu pacea, cu linistea...Este o bucurie cromatica unica, o cununa de culori, care asezata in locuri speciale creaza un efect fascinant.

Am numit la un moment dat excursiile din Norvegia, Islanda, Faroe, Scotia, Irlanda, Azore, "vanatori de curcubee", pentru ca am avut ocazia, aproape de fiecare data cand am ajuns acolo, sa ne bucuram de minunea oferita de miunata si darnica Mama Natura.

Romanii numeau curcubeul „arcus pluvius” si gandeau, la fel ca grecii ca acest „arc al ploii” ar fi faurit de zeiţa curcubeului, Iris, ca o punte între muritori şi zei. Iris, inseamna in greaca „cerc colorat”...

Cel mai impresionant curcubeu pe care l-am vazut vreodata a fost in Islanda. Am urcat cu unul dintre grupurile Singles Camp pe unul dintre ghetari, iar deasupra noastra s-a nascut un imens curcubeu, o uriasa roata spectrala infipta in gheata. Este una dintre imaginile pe care nu am sa o uit vreodata, a fost o adevarata clipa magica...

Am cautat pe net ceea ce au vazut si imortalizat in imagini si alti calatori, va arat si voua ce am gasit...

🌈E vremea curcubeului, este vremea sperantei!












































Offline I_l_e_a_n_a

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: A venit vremea curcubeului!
« Răspuns #1 : Vineri, 08 Mai 2020, 19:10 »
Gigi chiar cand certi putin lumea ,ramai formidabil,chiar fascinant, asta pt ca esti super profesionist  in materie

Am avut multe bucurii in cele cateva voiaje cu SC, multumesc si mai sper 

Offline kim

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: A venit vremea curcubeului!
« Răspuns #2 : Vineri, 08 Mai 2020, 21:29 »
Multumim mult ca ne tineti alaturi, spectacol de culori, sperante si incredere. Asteptam rabdatori.

Offline Camelia M

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: A venit vremea curcubeului!
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 09 Mai 2020, 14:00 »

2018, Ciucas, una din primele mele iesiri cu SC.