Autor Subiect: Daca as lua-o de la inceput ..?  (Citit de 16708 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #15 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 12:21 »
       Iti recomand sa citesti cartea "Secretul" (The Secret - in original)! Mie, una, mi-a schimbat radical, din temelie viata! Daca vrei, iti trimit undeva, in privat sau la ce adresa vrei tu, filmul-ecranizare a cartii! Depinde doar de tine daca iei in seama sau nu ce scrie (sau ce vezi) acolo! Poate asa vei intelege mai bine unde ai gresit si ce trebuie sa faci in continuare! Poate parea off topic acest raspuns, dar mai discut, cu cine considera asta, dupa ce parcurge recomandarile mele! Nu e obligatoriu sa impartasim aceeasi opinie si sa aiba acelasi efect ca la mine! Spre exemplu, fiul meu , un tanar de aproape 20 de ani, e foarte sceptic in ceea ce priveste transpunerea in realitate a acestei carti!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #16 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 12:30 »
intotdeauna trebuie sa o iei de la capat, indiferent de capatul vietii. sa nu cazi in disperare, fii fericita ca esti sanatoasa, ca poti si vrei inca sa faci ceva si spera.
esti tanara @hana !!!! o sa treaca perioada asta care-i cea mai grea si vei vedea ca totul va fi mult mai bine.

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #17 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 17:51 »
   @Hana, perioada in care esti este cea mai grea. Si eu am trecut prin ea, chiar era sa nu mai ies niciodata din ea. Incearca sa te vezi in viitor, fericita. Incearca sa nu te mai gandesti la nimic din trecut. Daca vrei sa treci sau macar pana treci, incearca sa vezi mai mult partea rea a lucrurilor care au condus la despartire. Dupa aceea, vei vedea ca intr-adevar, nu a meritat. Treci peste. Depinde de la om la om de perioada de timp care ii trebuie sa treaca peste dar, va trece. Ai avantajul de a fi femeie. Ai farmecul "celei care da viatza". Important este sa nu faci aceeasi greseala iar. Incearca sa analizezi, in momentul cand cunosti pe cineva. Nu ceda foarte usor, pentru ca, daca apuci sa cedezi, sfarsitul relatiei poate fi aproape. Gandesc prin prisma "altor" barbati. Eu, nu gandesc la fel dar, majoritatea, in momentul cand ai cedat usor, se gandesc deja la urmatoarea.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #18 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 17:55 »
felicitari @iulielf pt incurajari  ;)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #19 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 18:50 »
   @marcutza, multumesc. Trebuia sa incerc sa o scot din starea in care e, avand in vedere ca eu am fost intr-o stare mai "proasta" decat a ei.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #20 : Marți, 06 Aprilie 2010, 11:10 »
Vreau şi eu filmul de la Secretul, carmentoma
am citit cartea
nihil sine deo

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #21 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:49 »
Sint prea obosita, incit nici nu pot sa ma gindesc ca as putea sa o iau de la capat cu tot ce-a fost pina acum, nu as mai avea putere sa trec din nou prin toate, fie ele bune sau rele. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce am avut, fiecare incercare m-a intarit, m-am ridicat din praf, mi-am scuturat umilirea si am continuat sa traiesc.

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #22 : Vineri, 09 Aprilie 2010, 22:57 »
Daca as lua-o de la inceput cu mintea de acum ar fi teroare ; as sti cat de relativ este totul,cat de pretios timpul,cat de subreda fiinta,de inselatoare senzatia de "pe veci".In rest,sunt sigura ca eu fiind eu as face cam aceleasi alegeri,bune sau rele

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 15:23 »
fiecare dimineata in care ne trezim este un inceput... al unei zile a carei fila in cartea destinului nu a fost inca scrisa chiar daca in anumite file sunt trecute elemente pe care nu le putem modifica si atunci suntem doar spectatori  si mai umplem si noi putin spatiul ramas pe aceea fila...
daca ar fi sa o iau de la inceput as schimba multe in viata mea in special felul de a fi... cand esti prea bun nu este deloc bine in aceasta lume... asa ca as fii opusul sa vad cum iasa....

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 16:26 »
fiecare dimineata in care ne trezim este un inceput... al unei zile a carei fila in cartea destinului nu a fost inca scrisa chiar daca in anumite file sunt trecute elemente pe care nu le putem modifica si atunci suntem doar spectatori  si mai umplem si noi putin spatiul ramas pe aceea fila...
daca ar fi sa o iau de la inceput as schimba multe in viata mea in special felul de a fi... cand esti prea bun nu este deloc bine in aceasta lume... asa ca as fii opusul sa vad cum iasa....
offtopic.
....din ce zici, deduc, ca ai fost muscat de sarpe si ai adunat destul venin ca sa-l imparti la randul tau...
ontopic
in cazul unui nou inceput :
   
    Ce ar fi, sa nu sarim de la o extrema la alta, sa fim noi insine in orice imprejurare.
    Iti doresc sa reusesti sa-ti gasesti o noua partenere si sa te multumesti cu atat la capitolul schimbare, tu ramai cum ai fost si cum esti de fapt.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 17:11 »
cand esti prea bun nu este deloc bine in aceasta lume... asa ca as fii opusul sa vad cum iasa....

Bun venit în mijlocul nostru @milkyboy. Bine zici: dacă eşti PREA bun. Alternativa nu este să fii opusul. Poate doar să nu mai fii PREA bun, ci BUN şi atît- Acum depinde cum e pentru fiecare, dar eu cînd am fost opusul nu m-am simţit bine deloc. Aşa că am continuat să fiu bun pentru cine credeam eu că merită iar pentru restul... neutru.

Eu dacă ar fi să o iau de la început, aş schimba un singur lucru: locul unde m-am născut. Şi prin asta nu mă refer la oraş sau ţară. Nici măcar continent. Aş schimba planeta  ;)

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 19:04 »
De aici nickname-ul?

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 19:14 »
De aici nickname-ul?

În parte, da. Dar nickname-ul vine şi de la faptul că sunt în zodia vărsătorului, dominată de două planete: Uranus şi Saturn. Iar Uranianul nu mi-a plăcut cum suna  ;D

Offline marlen_i13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 19:17 »
In fiecare zi imi propun sa fiu altfel , sa fiu mai curajoasa, sa iau de la inceput ceva ce am gresit, numai ca nu imi iese intodeauna si uneori chiar repet greselile care le-am mai facut.
 Imi spun ca sunt o persoana optimista si in cel mai scurt timp o sa fiu multumita de ce mi-am propus si am realizat.

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: Daca as lua-o de la inceput ..?
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 19:25 »
Am inteles,deci esti varsator...eh,n-or fi toti varsatorii la fel .Experienta mea nu e dintre cele mai fericite ,poate ascendentul era de vina