Autor Subiect: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020  (Citit de 16674 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #45 : Marți, 25 August 2020, 18:26 »
În drum spre Orșova vom traversa  Parcul Național Domogled - Valea Cernei, rezervatie care se intinde pe teritoriul a trei mari judete: Caras-Severin, Mehedinti si Gorj.
Marginit de Masivul Godeanu si Muntii Cernei la vest si de Muntii Vâlcanului la est, Parcul National Valea Cernei – Domogled acopera o suprafata ce depaseste 60.000 de hectare, fiind cel mai mare parc national din Romania. Parcul national acopera intregul bazin hidrografic al raului Cerna; poate de aceea este cunoscut mai mult sub numele de Valea Cernei.
Intreaga zona a fost recunoscuta drept rezervatie naturala in anul 1990 datorita numarului mare de lacuri de acumulare, izvoare fierbinti (termominerale), pesteri, plante, pajisti subalpine, peste 100 de specii de plante si animale (unele dintre ele foarte rare) care o populeaza.



Ne îndreptăm spre Băile Herculane, cea mai veche stațiune din România și din sud-estul Europei. Bazele stațiunii Băile Herculane au fost puse în anii 102 d.Ch. pe vremea romanilor de către Împăratul Traian. Numele statiunii vine de la Hercule, fiul frumoasei Alcmena și al lui Zeus, menționat în mitologia romană ca simbol al echilibrului între forta fizică si cea spirituală, simbol al puterii și patron al izvoarelor termale. Romanii au construit aici, la Therme Herculi, statui, monumente, băi și temple, închinate zeilor Hercules, Hygieia și Aesculap.
Existenta neîntrerupta de doua milenii a statiunii Baile-Herculane a fost favorizata de eficacitatea miraculoasa a izvoarelor termale, dar si de pitoreasca asezare a statiunii într-o vale adapostita de munti de o frumusete aparte.

De-a lungul istoriei, stațiunea Băile Herculane a fost vizitată de aristocrația Romei Antice, de mari personalități precum Împăratul Iosif al II-lea al Sfântului Imperiu Roman, Împăratul Franz Joseph I al Austriei, Împăratul Francisc I al Austriei, Împărăteasa Elisabeta (cunoscută ca Împărăteasa Sissi), Împărăteasa Carolina a Imperiului Austriac, Împărăteasa Maria Theresia, Regele Carol I al României, Regele Mihai, Regina Maria, Regele Alexandru I al Serbiei și mulți alții.


Principalele atracții ale stațiunii Băile Herculane sunt:

Cazinoul

A fost construit la începutul secolului al XIX-lea. Considerat în trecut ca cel mai popular cazinou din sud-estul Europei, clădirea este o bijuterie arhitectonică a stilului baroc austriac. Locul era preferat de aristocrația imperială a acelor vremuri care juca la ruleta sau alte jocuri de noroc. Aici se mai organizau baluri, cu celebrele valsuri vieneze.
Zona reprezintă un ansamblu de monumente istorice: cazinoul, parcul din fața cazinoului și un chioșc pentru fanfară. Clădirea cazinoului a avut o sală de spectacole, un restaurant, un bazar și o terasă. Cazinoul a fost cumpărat în 2009 de un milionar local, iar în prezent este în proces de renovare.
Lângă scările Cazinoului se află o specie rară de Sequoia Gigantea, plantată în anul 1864. Declarat monument al naturii, arborele are 30 de metri înălţime și un diametru de 1,50 metri.

Băile Imperiale Austriece

Se află vizavi de Cazinou dar, din păcate, sunt într-o stare avansată de degradare
Cunoscute și ca Băile Neptun, au fost construite între 1883 – 1886, fiind considerate unele din cele mai moderne edificii balneare din Europa. Înăuntru funcționau 32 de cabine și 2 bazine construite din marmură roșie. Aici și-au făcut cura balneară împărații și împărătesele Austriei.

Vila Elisabeta

Vila a fost construită în anul 1875 în stilul arhitectural rococo
În primăvara anului 1887, împărăteasa Elisabeta (Sissi) a Imperiului Habsburgic a petrecut câteva zile în această vilă, îndrăgostindu-se de frumusețea acestor locuri. Se spune că aici a avut loc o întâlnire importantă a Împărătesei Sissi cu regina Elisabeta I a României. În prezent, Vila reprezentă Casa de cultură a Băilor Herculane.


Râul Cerna
Râul Cerna traversează Băile Herculane și oferă stațiunii peisaje spectaculoase. Râul Cerna a fost numit de romani Tierna, apoi Dierna, iar dupa venirea slavilor a obținut numele de astăzi. Peste râul Cerna sunt construite mai multe poduri în stațiunea Băile Herculane care oferă vederi impresionante.
Apele minerale din zona stațiunii Băile Herculane prezintă debite constante și există ape termale cu temperaturi de 40-60 grade C, sulfuroase, clorurate, sodice, calcice, etc. Ele au determinat înca de pe timpul romanilor înființarea stațiunii Băile Herculane.


Statuia lui Hercules, simbolul stațiunii Băile Herculane.
A fost turnată în bronz în 1847 și îl reprezintă pe zeul Hercules care poartă pe umărul stâng pielea leului din Nemeea și o măciucă.
Statuia lui Hercules a fost montată în locul fântânii din marmură roșie care se afla în centrul stațiunii Băile Herculane. Aceasta a fost donată de către arhiducele moștenitor Carol al Austriei ofițerilor și soldaților care păzeau granița Imperiului Austro-Ungar.


Din Herculane mai avem puțin până la Orșova, oraș care este situat pe malul lacului de acumulare Porțile de Fier I de pe Dunăre, în zona de vărsare a râului Cerna în Dunăre.
Zona a rămas în amintire datorită insulei Ada Kaleh de pe Dunăre, care a fost acoperită în 1970 de apele lacului de acumulare al hidrocentralei Porțile de Fier I. Insula se găsea la circa 3 km în aval de Orșova și avea o dimensiune de circa 1,7 km lungime și circa 500 m lățime. Era populată de circa 600 de turci.

Ada Kaleh înseamnă în limba turcă "Insula Fortăreaţă" şi a fost fost locuită încă din antichitate. Se pare că prima atestare documentară este un raport al Cavalerilor Teutoni din 22 februarie 1430, despre fortificaţiile bănăţene, care vorbeşte despre insula Saan cu 216 oameni. Din 1430, locul devine cunoscut drept Ada Kaleh şi a rămas în posesiune turcă aflată sub ocupaţie austro-ungară până în anul 1918 – 1920, când a devenit teritoriu românesc, chiar dacă era locuită în totalitate de turci.

Deşi mulţi locuitori au sperat mereu într-un miracol, inevitabilul s-a produs. Insula a fost scufundată în primăvara anului 1970, după ce mai multe clădiri au fost demolate înainte de inundare. S-a încercat refacerea lor pe insula Şimian, dar proiectul a fost abandonat deoarece locuitorii s-au mutat în alte zone ale ţării sau chiar au plecat în Turcia. Tot ce s-a putut muta pe Şimian au fost doar zidurile fortăreţei şi mormântul lui Miskin Baba, considerat un sfânt musulman de către locuitorii insulei.
Din păcate, în prezent, totul este lăsat în paragină şi cu greu se poate vedea un indicator pe care scrie Ada Kaleh.


De la Orșova mai avem puțin până la satul de vacanță din Gornea unde vom fi cazați, un drum frumos, in compania Dunarii.

Acesta este, în mare, traseul pe care îl vom parcurge în prima zi. Un drum lung dar care merită cu prisosință tot efortul.
Programul pentru cele două zile pe care le vom petrece pe Clisură este cel anunțat, urmează să primiți un email referitor la activitățile opționale propuse, meniul pentru masa de prânz de la Horezu și cina de la cazare.
Urmăriți și forumul pentru că voi transmite si aici informațiile importante legate de excursie.



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #46 : Joi, 27 August 2020, 14:14 »

Am ajuns si la partea cea mai asteptata, obiectivele pe care le vom vedea pe Clisura Dunarii  :)

Vineri, 4 septembrie

Dupa micul dejun vom merge cu microbuzul spre Cazanele Dunării, drumul dureaza aproximativ o ora.
Urmeaza plimbarea cu barca cu vizitarea urmatoarelor obiective:
•   Chipul lui Decebal
•   Golful Dubova
•   Peștera Ponicova (la intrare)
•   Grota Veterani – 6 lei bilet intrare separat
•   Intrarea în Cazanele Mari
•   Cazanele Mici
•   Golful Mraconia
Plimbarea dureaza circa 45 de minute si costa 30 lei/persoana.
Optional, putem extinde traseul pana la Tabula Traiana - (obiectiv situat pe malul sârbesc al Dunării) caz in care se adauga 10 lei la prețul inițial.
Tabula Traiana este o placă memorială ridicată de împăratul Traian în cinstea victoriei Imperiului Roman asupra regatului dac în urma celui de-al Doilea Război Daco-Roman (105 - 106).

Aveti aici traseul: https://www.cazaneledunarii.com/harta-traseu-plimbare-cu-barca

Pentru plimbarea cu barca va recomand sa aveti ceva pe cap pentru curent, sa stea cat mai fix, o haina mai groasa de vant/ploaie, pelerina

De la Cazane ne indreptam spre Eibenthal, o veritabilă „insulă lingvistică” a minorității cehe din România.

Aici vom lua masa de pranz, reiau meniul stabilit:
- supa de usturoi cu cartofi si ou (Ceznecka)
- costita de porc cu placinta de cartofi (Veprovy bok s bramborakem)
- tarta cu mac, mere, nuci (la alegere)
Tariful este de 45 lei/persoana si nu include bauturile.
Dupa masa o sa facem o plimbare prin sat pentru a  afla mai multe depre istoria locului, sa admiram frumusetea asezarii.

De la Eibenthal mergem la Șvinița, un sat locuit de sârbi, cunoscut pentru livezile mari de smochine. Sunt circa 20 km din Eibenthal.
Vom merge la un producator local unde vom putea degusta dulceata de smochine, tuica sau lichior de smochine, existand si posibilitatea de a cumpara.

Revenim la cazare, timp liber, cina.


Sambata 5 septembrie

Luam micul dejun putin mai devreme, sa putem ajunge la Dubova cel tarziu la 9 dimineata, inainte sa se faca prea cald. Vom parcurge un traseu spectaculos de drumetie pe Ciucarul Mare cu panorame deosebite spre Defileul Dunarii.
Vom fi insotiti de rangerul de la Parcul Natural Portile de Fier, o persoana avizata, care cunoaste cel mai bine zona.
Traseul nu este dificil, dureaza in jur de doua ore, se urca pana la aprox 350 m altitudine insa echipamentul de drumetie este absolut obligatoriu : neaparat incaltaminte inchisa, de preferinta gheata care acopera glezna-  exclus sandale, pantalon lung obligatoriu, pelerina, sapca, geaca de ploaie, un rucsac mic, o sticlă de apă, o gustare/ceva dulce, lotiune de protectie solara.
Reamintesc ca este o zona cunoscuta pentru prezenta viperelor cu corn, ghidul ne va spune regulile pe care trebuie sa le respectam pentru a parcurge traseul in deplina siguranta. Astfel, este recomandat sa privim cu atentie locul pe care urmeaza sa pasim sau unde intentionam sa ne asezam, sa nu parasim poteca.
Daca aveti bete de trekking, le puteti aduce.

Ghidul mi-a spus ca exista si posibilitatea de a prelungi traseul de drumetie cu vizitarea pesterii Ponicova, declarata rezervatie speologica. Vom ajunge la ea si de pe Dunare, in timpul plimbarii cu barca dar doar pana la intrare.
Pestera Ponicova este cea mai mare pestera din Defileul Dunarii si este cunoscuta si sub numele de Peștera de la Gura Apei ori Peștera Liliecilor. Galeriile acesteia însumează circa 1.660 metri parcurgând Ciucaru Mare și ieșind mai apoi în Dunăre. Pestera este spectaculoasa si merita vizitata datorita formatiunilor castice, galeriilor situate pe mai multe nivele. Pestera nu este amenajata pentru vizitare, terenul este accidentat si, pe langa echipamentul de drumetie de mai sus, avem nevoie si de lanterna frontala (de cap).

Pentru vizitarea pesterii am mai avea nevoie de 2 ore, in total cu drumetia pe Ciucarul Mare, 4 ore.
Urmeaza sa imi spuneti daca v-ar interesa sa vizitam si pestera, cu precizarea ca ar trebui sa participam toti cei care mergem in drumetie, nu se poate oferi program alternativ.
Tariful ghidului pentru drumetie si vizitarea pesterii este in functie de numarul persoanelor, 15-20 lei/persoana daca participa tot grupul.

De la Dubova revenim la cazare, facem o scurta pauza de pranz urmand ca, optional, sa mergem la Coronini, pentru a traversa cu o ambarcatiune la Ostrov, insula cailor salbatici. Este aproape, 15 km.
Excursia dureaza aproximativ o ora fara drum si costa 30 lei/persoana.

Insula se află aşezată în mijlocul Dunării, pe partea românească. Un loc misterios şi pustiu, o adevărată deltă a păsărilor, dar şi a cailor sălbatici. Insula Ostrov se află la aproximativ trei kilometri de port şi se ajunge la ea în doar câteva minute.
Pe insulă trăiesc peste 100 de cai sălbatici, dar nimeni nu le mai ştie numărul, fiindcă aceştia se înmulţesc mereu.
Pe insulă, în afară de cai sălbatici, se mai află egreta neagră, cormoranul mare sau stârcul roşu, lebede şi alte păsări. Insula are 1.600 de hectare, iar în interiorul ei se întind şi două lacuri, fără conexiune cu Dunărea, care ocupă de fapt cea mai mare suprafaţă.
Conform legendei, pe insula se află îngropat Attila, cel mai mare conducător al hunilor.

Revenim la cazare, timp liber, cina.

Alte informații importante
- este bine sa aveti numerar, suntem intr-un loc mai retras, de la pensiune mi s-a spus ca cel mai apropiat bancomat este la 30 km, in Moldova Noua
- in zona sunt tantari, sa aveti repelent, solutii de protectie in cazul in care stam mai mult afara seara
- piscina este functionala insa este necesar sa avem prosoapele noastre, cele de la cazare nu pot fi luate la piscina

Pana maine veti primi un email la care va rog sa imi raspundeti pana cel tarziu luni.





Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 606
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #47 : Joi, 27 August 2020, 16:15 »
Bună Diana , programul full options claaar ! :yeah:
Vă salut cu mare drag ! :flori: :thumbup:

Offline mina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #48 : Vineri, 28 August 2020, 08:25 »
Buna dimineața,

Joi, în jur de ora 14 ajung la locație , împreuna cu Florina Roman .
Eu personal,de joi seara  și până la finalul sejurului particip la toate evenimentele din program.
Florina,vă va comunica  personal la ce evenimente va participa.
Să aveți drum bun și... abia aștept să ne vedem!!!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #49 : Vineri, 28 August 2020, 10:37 »
V-am transmis emailul, daca nu ati primit, spuneti-mi sa retrimit. Puteti raspunde si aici, cum va este mai simplu.

@mina, am notat - te-am identificat pe lista.
Te rog sa imi spui si pentru cina din prima seara, care este inclusa.
Noi am ajunge in jurul orei 20:00.

Offline elena stuparu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #50 : Vineri, 28 August 2020, 12:47 »
si eu la intregul program + cina
Abia va astept la mine

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 606
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #51 : Sâmbătă, 29 August 2020, 15:58 »
Venim ..venim Elena  :yeah: :flori:
Cu chef mare !  *|*

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #52 : Marți, 01 Septembrie 2020, 21:55 »
A mai rămas puțin, ne așteaptă locuri de poveste cu oameni faini, primitori, aceasta este impresia mea după ce am luat legătura cu toți cei cu care urmează să ne întâlnim atât pe Clisură dar și pe traseu.
Programul este cel anunțat iar referitor la opționale să știți că cei mai mulți ați optat pentru toate activitățile propuse.
Sunt doar câteva persoane care nu pot veni la peștera Ponicova, din motive obiective. Vom hotărî împreună cum vom face dar vă rog să luați în serios recomandările privind echipamentul de drumeție. La fiecare discuție pe care am avut-o cu rangerul de la Porțile de Fier, a insistat să vă spun că încălțămintea închisă, de drumeție, pantalonul lung sunt obligatorii. Nu uitați lanterna frontală, în cazul că vizităm peștera, aceasta nu este amenajată și lanterna de la telefon nu ajută...
Vremea se anunță în general frumoasă doar joi este posibil să avem ceva precipitații, deci să fiți pregătiți și cu ceva de ploaie.

Spor la pregătiri, drum bun celor care pleacă de mâine. Ajung și eu în București mâine după-amiază, voi mai lua legătura cu cei care au conexiuni la traseu, după ce se afișează numărul de telefon al șoferului.

Întreba cineva dacă se poate plăti cu cardul la cazare, răspunsul este afirmativ.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 554
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #53 : Miercuri, 02 Septembrie 2020, 13:37 »
MICROBUZ BUCURESTI: B -237 NEW sofer: DAN  tel 0770/980618
Plecare Bucuresti 03.09.2020  ora 6.00 din statia Mol Pacii
Pentru conexiuni si ora exacta puteti contacta soferul  sau pe Diana,insotitorul grupului.



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #54 : Joi, 03 Septembrie 2020, 07:10 »
Acum cand scriu aceste cuvinte, ati plecat deja de o ora spre Dunare. Va urez o calatorie cat mai usoara, pentru ca stiu ca e drum lung pana acolo. Dar aveti mai multe opriri, sunt lucruri interesante de vazut pe traseu, iar Diana stie foarte bine sa le puna in valoare.

M-am uitat pe vreme, o sa aveti 3 zile frumoase, cu cer senin si nu foarte calde. Se anunta maxim 27 - 30 grade. Locatia este de vis, sper ca o sa avem sansa sa o mai prindem libera si anul viitor, locul in care este amplasata este unul linistit si placut, o sa va bucurati de rasarit si apus la Dunare, programul este plin, o sa mergeti cu barca, o sa urcati in varf de munte, o sa aveti o masa ceheasca, o sa gustati din tuica de smochine.

Totul e aranjat, totul e primitor, chiar si vremea. De aici depinde doar de voi sa fiti un grup fain, sa fie o atmosfera placuta si calda. Mi-as dori mult sa stiu ca s-au legat iar prietenii intre voi, ca v-ati intors cu amintiri frumoase de acolo, de la Clisura. Si sper sa povestiti cate ceva din ce ati vazut.

Va urez drum bun, zile frumoase si nu uitati, fiti o gasca faina! Sper ca toata lumea a lasat acasa ceea ce poate deranja pe cei din jur.... :) Sa auzim de bine!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #55 : Sâmbătă, 05 Septembrie 2020, 07:36 »
Am scris astazi pe facebook si pe contul meu si pe Singles Camp, cateva lucruri...Unele se potrivesc aici, de aceea am ales sa le postez si pe forum...

"Suntem intr-o perioada in care ne redescoperim tara. Tin minte cand profesoara noastra de istorie ne povestea o data ca si cel mai dramatic lucru aduce cu el si lucruri bune. Asa s-a intamplat si cu nebunia asta cu virusul. Universul de calatorie s-a limitat in mare masura la tara noastra, asa ca volens-nolens o multime de romani au inceput s-o strabata din lung in lat. Poate cunoscand-o mai bine ajung sa o pretuiasca mai mult, sa inteleaga sa o protejeze si sa puna si ei un pic umarul, nu doar sa intinda mana.

Am calatorit si eu mult in tara in perioada asta, aproape in fiecare saptamana am iesit undeva sa vizitez, sa experimenteze. O mare parte din locuri le vazusem chiar de mai multe ori, dar m-am bucurat sa le revad si le-am vizitat ca si cand eram prima oara acolo: cu atentie si interes.

Acum o saptamana eram in Apuseni, bucurandu-ma impreuna cu un grup din clubul nostru de peisajele unice de acolo, de mancare simpla dar delicioasa, de ospitalitatea motilor.

Drumetii, muzica, dans nocturn sub luna, foc de tabara si povesti. Daca veni vorba de povesti, imi amintesc ca la un moment dat, in contextul intamplarilor, a ceea ce am vazut si trait in cei 10 ani de Singles Camp, printre descrieri de momente vesele petrecute in excursii, am adus vorba si de lucruri de care am fost surprins.
Uite vi le spun si voua. Se refera la actiuni care au trezit un neasteptat de scazut interes, desi as fi crezut ca asa ceva ar trebui sa intereseze in mod deosebit. Cei vechi din club poate isi aduc aminte de incercarea mea de a promova, de a arata niste lucruri chiar speciale.

Primul dintre acestea a fost "Nunta de la Sibiel". O refacere, o retraire a obiceiurilor de petit, de alai, de nunta in Marginimea Sibiului. Este ceva senzational, de care strainii s-au bucurat si au fost mai mult decat incantati sa vada si la care sa participe. Turistii devin si ei nuntasi, sunt imbracati in costume si prcatic participa la toata ceremonia. Sibielul a luat in 2007 un soi de Oscar in turism pentru acest obicei recreat, primind Golden Apple. Desi m-am asteptat atunci cand am lansat aceasta actiune si in club sa fie mai mult decat bine primita, rezultatul au fost doar cateva inscrieri. Prea putine pentru a putea tine...nunta.

Acum vreo 5 ani am lansat o actiune care era participativa la mestesugurile din Dragus. Exista acolo un centru in care am aranjat ca oamenii din grup sa poata invata, sa poata intelege arta populara. Era ceva inedit si credeam eu atunci, interesant. Gresisem insa...
Nu este vorba de dezamagirea unui organizator ca ceea ce a gandit a fi foarte atragator nu are ecou, ci de uimirea ca nu exista interes pentru cunoasterea reala, interactiva a unor obiceiuri si traditii. Eu ma dau in vant dupa asta, incerc oriunde m-as afla, dar mai ales in tara mea, sa cunosc cat mai multe despre istoria acelui loc. Ori ce posibilitate este mai buna pentru a intelege, pentru a patrunde adanc in cultura unui popor, decat sa fi implicat direct intr-o recreere de spatiu cultural si istoric?

E clar ca sunt un idealist, vad lucrurile din unghiul lor frumos si cum spunea cineva, "Gigi, tu scoti din cel mai ruinat catun, cea mai frumoasa poveste." Asa este, eu incerc sa gasesc esenta, spiritualitatea, caut emotia pe care o are fiecare loc prin care trec. Si de multe ori am impresia ca toti oamenii ar trebui sa fie la fel. Dar stiu, nu e asa. Fiecare om are o anumita masura a frumosului, are o apetenta mai mare sau mai mica pentru ceva. Nu ma pot astepta ca tuturor de exemplu sa le placa satul sasesc sau conacele brancovenesti. Nici sa gaseasca in ele acel ceva pe care eu reusesc sa-l scot la suprafata...

Sunt un om fericit, stiu sa ma bucur, gasesc in o multime de lucruri ceva care sa ma incante. Nu ma uit nici sub pat, nici dupa usa, nu caut unde este ascuns gunoiul, nu ma intreseaza ce mi se pune pe masa, nici ca e matasea broastei pe un lac, nici ca soarele este dupa nori, nici ca, nici ca...Nu vad lucrurile rele, decat stridenta, badarania si prostia. Astea da, le vad foarte bine si ma deranjeaza. Fug de ele cat pot de tare.

Acum o luna am calatorit pana la Clisura Dunarii. Am plecat dis de dimineata si am vizitat, am drumetit doua zile si la dus si la intors. N-am dormit in locatia in care mi-as fi dorit sa-mi petrec ziua de nastere (cea in care se afla acum grupul de Clisura Dunarii), ci in alta. Acolo nu mai erau locuri. In cealalta, unde am mai gasit o camera si am rezervat, am dat de o ceata de ascultatori de muzica din aia indoielnica, de nu stii ce este: populara, balcanica, tiganeasca...Si totusi am dormit, dimineata m-am bucurat de razele de soare si am pornit spre casa ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.  Am avut o zi superba, cu o multime de locuri grozave. Am ajuns acasa obosit de la atata condus si umblat pe jos, dar multumit, relaxat, vesel si cu amintiri frumoase.

Cat am stat in zona Clisurii am dat de cateva locuri absolut superbe, care m-au incantat de-a dreptul. De aceea se si afla in programul celor care se afla acum acolo. Locatia este direct pe malul Dunarii, am vazut pe Fb niste poze cu un apus superb si cu un rasarit cu totul si cu totul special. Vremea e grozava, programul plin, Diana LD  ghida grupului este o persoana mai mult decat speciala. Si totusi, la vreo doua persoane pestele nu era tocmai bine facut, mancarea de ce nu e gata imediat, de ce nu stiu ce...Pai va spun eu de ce: pentru ca traim in Romania si nici unul dintre noi nu face lucrurile perfect si pana la capat. Toti avem hiba asta. Doar ca unii nu vor sa o recunoasca dar in schimb o striga atunci cand o vad la altii...

E atat de pacat sa fi inconjurat de atatea lucruri faine si tu sa fi mai preocupat de pestele din farfurie decat de ce e in jur...Imi pare atat de rau de oamenii astia care nu stiu sa se bucure...

Atat pentru dimineata asta, pentru ca intr-o jumatate de ora plec spre alta zona superba, pe care urmeaza sa o vizitam in club: Cozia.

Ridicati capul din farfurie oameni buni si uitati-va in jur!"

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #56 : Luni, 07 Septembrie 2020, 08:36 »
Imi continui un pic gandurile de duminica...E luni, e inceputul unei noi saptamani, suntem cu carnetelul de task-uri in fata, incepem sa ne asezam in ordine prioritatile. Eu vin dupa o zi petrecuta minunat, in doua locuri pe care o parte din voi le-ati vizitat cu SC recent: Calnic si Garbova. Sunt relaxat, destins, gata de o noua infruntare nu neaparat cu problemele de rutina, pentru ca acelea sunt previzibile si usor de rezolvat, ci cu cele neasteptate, date de situatie, de oameni...

V-ati intors si voi, am vazut cateva fotografii minunate, cu apusuri si rasarituri de soare, cu panorama Dunarii de pe Ciucaru Mare, cu Pestera Ponicova, de la Olari, de la Podul lui Dumnezeu etc. Programul si locurile sunt foarte faine, la fel locatia in care ati stat. Este intimizata, departe de nebunia de la Dubova si Eselnita, un loc in care te poti bucura de relaxare, in care se poate socializa in grup. Evident daca iti doresti asta, daca ai inteles la ce se refera actiunile noastre si evident daca esti o persoana in profilul cerut de club.

Scriu cuvintele astea nu pentru a speria pe cei noi, ci mai degraba pentru a-i linisti. Sa linistesc pe cei care inca nu ne cunosc, asigurandu-i ca aici vine lume faina, ca facem tot posibilul sa omogenizam grupurile, ca filtram accesul la actiuni, ca facem in asa fel incat sa asiguram atmosfera placuta de care e atata nevoie la socializare. Tinta actiunilor noastre este sa oferim un cadru de armonie, in care lumea sa se poata cunoaste, sa poata comunica, sa poata forma legaturi, amicitii sau chiar prietenii. Asta este tinta noastra, asta explicam in prezentarea fiecarei excursii. Ca suntem un club de socializare.

Dupa cate am inteles si perceput ati fost un grup in mare parte foarte fain, spun mare parte pentru ca si din afara s-a vazut cu usurinta ca 2-3 persoane nu sunt potrivite cu celalalte. Nu am voie sa critic atitudinea si comportamentul nici unei persoane din club, nu-mi pot extinde dreptul de organizator atragand atentia, facand observatii. Pot doar sa filtrez, sa nu le mai permit accesul la viitoarele actiuni celor care se fac ca nu inteleg anumite lucruri ce tin de conditii, de reguli, de felul de trebui sa te comporti intr-un grup. Daca vrei sa dai capul pe spate in restaurante si sa ai mereu comentarii, o poti face, e dreptul fiecaruia sa se comporte asa cum simte si cum doreste, cu conditia sa o faca atunci cand este singur, nu impreuna cu altii. Pentru ca nu faci altceva decat sa induci o stare neplacuta cu o astfel de atitudine. Eu personal de cate ori am fost in situatia privata (nu de ghid sau insotitor) de a sta la o masa la care cineva avea mereu de comentat, de demonstrat ceva, m-am ridicat si am plecat. Am preferat sa iau ceva de la colt, sau sa raman flamand decat sa ascult tot felul de lamentari.

Sunt persoane care nu se regasesc in tipul acesta de grup, de comunitate, nu se pot conecta la altii si considera detasarea ca o punte pentru a-si asigura intimitatea necesara. Ok si cu asta, fiecare om isi are limita lui de siguranta, de intimitate, de spatiu personal. Nu oricine poate armoniza. Mai ales daca vrei sa demostrezi sau sa areti ceva.  Nici o vina deci ca ai nimerit aici si ai realizat ca nu ti-e locul potrivit. Doar ca trebuie sa intelegi si sa nu insisti sa mai repeti asta.

Inchei aici, am multe lucruri de facut in saptamana aceasta, am tinut insa sa o incep urand bine ati revenit celor din grup si succes oriunde ati merge si ce ati face in viata celor care nu se potrivesc aici. Se stie foarte bine cui ma adresez, nu cred ca mai este nevoie sa transmit Email-uri de comunicare celor care nu au profilul solicitat unei actiuni de socializare, ca nu mai fac parte din grup. Se recunosc singuri din gandurile mele...Oricum am vazut ca una dintre ele, Rozalia, nu mai avea cont nici pe forum, nici pe site, deci practic deja se detasase de grup, iar alta, Cristina M, avea doar in comunitate, nu si pe forum. Am radiat-o si de acolo, insa dupa ce a plecat newsletterul de astazi.

Pentru partea faina a grupului: astept sa vad si aici fotografii, impresii, ganduri. Sunt curios sa aflu cum vi s-au parut voua, cateva locuri care pe mine efectiv m-au fascinat. Si inca o data, bine ati revenit!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #57 : Marți, 08 Septembrie 2020, 12:29 »
Ce este frumos, trece repede… Nici nu stiu cand au trecut cele patru zile dar am atâtea amintiri frumoase cu locurile pe care le-am vizitat și oamenii deosebiți cu care ne-am întâlnit încât merită cu prisosință efortul de a ajunge pe Clisura Dunării.
Dar, să o iau cu începutul.

Prima oprire am făcut-o la Horezu, în fostul sat Olari. Ne-am îndepărtat de "cartierul chinezesc" cum este numită zona de la șoseaua principală unde se comercializează mai mult falsuri și ne-am indreptat spre atelierul domnului Mihai Bîscu, un meșter ceramist renumit în zonă, unul dintre puținii care duc mai departe această ocupație. Este cu atât mai mult de apreciat cu cât nu se limitează doar la a-și expune marfa spre vânzare, ci oferă și demonstrații la roată vizitatorilor care îi calcă pragul. Întrucât nu are cui să transmită mai departe secretele acestei îndeletniciri a început să meargă cu roata și prin școlile din întreaga țară, copiii fiind foarte receptivi.
Este grea această meserie și sunt doar câțiva cei care se ocupă singuri de toate etapele premergătoare realizării vaselor de ceramică: pregătirea lutului, modelarea vasului, arderea, decorarea etc.
Dacă aveți drum prin zonă, căutați-l, este dornic de oaspeți dar anunțați dinainte pentru că mai poate fi plecat.
Are si pagina de FB - Ceramica de Horezu - Mihai Biscu, trimite si prin curier.

Ne-a arătat și nouă cum se fac două vase, ne-a povestit despre ceramica tradițională, se vede că este foarte pasionat de ceea ce face și merită încurajat să meargă mai departe.
Ca o paranteză,  am comparat acasă cănițele pe care le-am luat acum cu cele cumpărate acum câțiva ani de la o altă doamnă olar din Horezu. Forma, culorile, modelul, sunt identice, specifice zonei, spre deosebire de un vas pe care l-am primit în urmă cu puțin timp și care este foarte greu, în culori vii și smălțuit pe ambele părți, cum sunt doar vasele de import.
Recitiți ce scriam mai sus pentru a identifica ușor falsurile de ceramica autentică, tradițională.










Mai aveam puțin timp liber până la masa de prânz așa că am intrat și pe la mănăstirea Hurezi. Horezu este singura localitate din țară care deține două branduri UNESCO: ceramica și mănăstirea, cea mai de seamă ctitorie a domnitorului Constantin Brâncoveanu, o oază de verdeață și liniște.





Masa de prânz de la Doi Cocoși a decurs rapid, mâncarea a fost forate bună, foarte bine organizate doamnele de la restaurant, asta și pentru că aveam rezervare, aveau opțiunile noastre dinainte. Întotdeauna citesc recenziile de la obiectivele, restaurantele și hotelurile unde merg și fac o medie, astfel încât să am așteptările corecte. Apropo de asta, din păcate este evident faptul că în HORECA este tot mai puțin personal calificat și dacă noi, turiștii, nu suntem înțelegători, batem din picior că vrem mâncarea imediat deși restaurantul este plin, vor pleca și aceștia.

La Horezu am aflat că la Târgu Jiu începuse să plouă torențial dar, pe măsură ce ne apropiam de Coloana Infinitului, ploaia se domolea, ca să înceteze complet când am coborât din microbuz. Numai bine pentru că nu mai erau alți turiști.
Am vizitat apoi și Poarta Sărutului, Masa Tăcerii și Aleea Scaunelor împreună cu ghida locală, a fost timp și de o scurtă ședință foto pe malul Jiului.





Următoarea oprire surpriză a fost la Podul lui Dumnezeu de la Ponoarele, un obiectiv care nu trebuie ratat dacă ajungeți în zonă.



Am luat apoi valea Cernei, un drum pitoresc până la Orșova unde am întâlnit Dunărea care ne-a condus până la satul de vacanță.


Valea Cernei



A urmat cina, o masă de pește pentru cei mai mulți. Mie mi-a plăcut foarte mult somnul (da, era somn...), nu sunt specialist dar pentru mine a fost perfect.
Am mai stat apoi la un pahar de vorbă, cu gândul la programul din zilele următoare.





Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #58 : Marți, 08 Septembrie 2020, 14:26 »
A doua zi de dimineață am revenit la Cazanele Dunării pentru croaziera cu șalupa pe Dunăre. Faină experiența, am avut o șalupă modernă, confortabilă, muzică, atmosferă de vacanță. Am fost inspirați să venim la prima oră, ulterior s-a aglomerat tare zona. Nu pot reda aici filmulețul pe care l-am făcut dar l-am transmis celor cu care am fost.









A urmat apoi drumul pitoresc spre Eibenthal, un sat liniștit de cehi, cu oameni cumsecade. ″Parcă suntem în străinătate", exclamase cineva din grup. Și chiar aceasta era senzatia. Mâncarea, servirea, atmosfera au fost excelente, fata de ce intalnesti mai jos, la Dubova. Portiile uriase, preparate cum numai in Boemia mai gasesti. Toate ″udate" cu bere ceheasca si alte bauturi traditionale. E de stat aici..
Cu greu ne-am ridicat de la masă dar nu am putut pleca fară o scurtă plimbare prin sat. Altfel simti pulsul locului la pas decat in masina. Mi-au placut mult casele colorate, zona, punctele de belvedere spre Dunăre de-a lungul drumului care urca in localitate. Un drum pe care noi l-am parcurs usor datorita lui Dan, un sofer experimentat.







upload pictures





Urmatoarea oprire a fost la Șvinița, un loc cunoscut pentru plantațiile de smochini. Degustarea produselor din smochine a avut loc chiar in livada, ocazie cu care am si cules cateva smochine. Foarte buna dulceata, țuica, lichiorul, tot ce am gustat.
Și de aici am plecat cu greu, sunt locuri in care ai tot sta...









Dupa-masa a fost timp pentru piscina, odihna, minunat pontonul de la Dunare din cadrul complexului unde am fost cazati.
Aici am vazut un apus superb si, cei mai matinali, un rasarit pe masura.


O delicioasă saramură de pește









Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, spectacolul unic al naturii 3-6 septembrie 2020
« Răspuns #59 : Miercuri, 09 Septembrie 2020, 00:12 »
Sâmbăta dimineața, echipați de drumeție, am pornit din nou spre Dubova, unde ne-am întâlnit cu rangerul montan al Parcului Natural Porțile de Fier.

Sunt mai multe trasee pe Ciucarul Mare, acesta a fost cu siguranță spectaculos, mi-a plăcut foarte mult, în special partea superioară cu mai multe puncte de panoramă spre Dunăre. Traseul clasic, care pleacă de la primărie este foarte cunoscut și aglomerat și, am înțeles că și foarte murdar. Aici ne-am întâlnit doar cu două persoane, practic am avut tot muntele doar pentru noi.
Deosebită porțiunea de creastă,  priveliștea de sus, din ″Cuibul Ciorilor″ îți taie răsuflarea.













Am revenit apoi la masina si am mai continuat un kilometru, pana la intrarea pe traseul spre Peștera Ponicova. Peșterea nu este amenajată, nu se poate vizita fără ghid, echipamentul de drumetie, lanterna sunt obligatorii. Spectaculoasă pestera, noi practic am traversat muntele pana la iesirea spre Dunăre, unde ajunsesem in prima zi cu barca. Am urcat si in galeriile superioare, impresionante formatiunile carstice de aici.

Au plăcut foarte mult cele două trasee, rangerul care ne-a însoțit cunoaște foarte bine locurile, are experiență cu grupurile, ne-am simtit bine impreuna. Adaug si aici cateva fotografii pe care mi le-a transmis, pe restul le-am trimis pe email.













La pensiune am facut o scurta pauza de pranz iar dupa-masa am plecat spre Coronini. Urma plimbarea cu barca spre Ostrov, insula cailor salbatici. Fusese o zi aglomerata din ce spunea rangerul si caii se retrasesera in inima insulei dar am vazut cativa de la distanta. Frumos loc, salbatic, eram doar noi pe insula, am facut o scurta plimbare timp in care am vazut si egretele. Am revenit la ponton exact cand soarele se pregatea sa apuna, un moment minunat, pe care cineva din grup si-l dorise foarte mult. Si am avut noroc. Si aici e de revenit dacă iti doresti liniste, natura.

















Nu ne venea sa credem dar era ultima seara. Pentru a mai prelungi momentul plecarii am ramas putin mai tarziu, ceva muzica, ne-am si miscat putin.


A sosit insa si dimineata plecarii. Pe traseu spre Bucuresti am avut doua opriri: cetatea medievala a Severinului, proaspat restaurata si parcul Romanescu din Craiova.









Frumoasă partea aceasta a Clisurii cu Eibenthal, Șvinița, Ostrov, într-adevăr nu este agitatia si galagia din zona Dubova-Macronia unde se opresc mai toti turistii. Deosebiti si oamenii de aici, primitori, mai mare dragul să le calci pragul. Voi reveni oricand cu placere si cred ca nu sunt singura, am primit mesaje si telefoane in acest sens, poate apar cateva impresii si aici.
In cazul in care nu ati primit fotografiile, spuneti-mi sa le retrimit.