Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 139229 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

buzz

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #45 : Sâmbătă, 08 Mai 2010, 15:11 »
jurnalul lui bryney jones
Mananca, roaga-te, iubeste - Elizabeth Gilbert
Niste raspunsuri , Mihaela Radulescu
Regina de gheata, Alice Hoffman

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #46 : Duminică, 09 Mai 2010, 20:12 »
In ultima vreme citesc tot ce-mi cade in mina, fara discernamint, consider ca nu e o pierdere de timp, indiferent carui gen apartine cartea respectiva.

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #47 : Miercuri, 12 Mai 2010, 16:30 »
Am inceput "Club Gourmet" de \Junikiro Tanizaki. E interesant, o colectie de nuvele... Totusi, dintre scriitorii japonezi pe care i-am citit, mi-a placut mai mult Haruki Murakami... Imi place proza lui halucinanta, in care visul si realitatea se amesteca, ca nu mai stii cand incepe una si cand se termina cealalta.
As vrea sa citesc Salman Rushdie, Seducatoarea din Florenta, ultima lui carte scoasa, dar sa vedem... Sper sa nu plonjez iar in science fiction, ca mi-am propus sa las macar cateva saptamani de-o parte genul, nu de alta, dar sa nu devina monotone lecturile mele.
Grey_witch

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #48 : Miercuri, 12 Mai 2010, 20:55 »
Mi-e mi-a placut "La sud de granita, la vest de soare", Haruki Murakami.

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #49 : Joi, 13 Mai 2010, 11:53 »
Pentru ca nu prea stiam ce sa citesc, m-am apucat si eu de Regina de Gheata, Alice Hoffmann,  ca o aveam intre ebooksurile mele... Am lasat-o insa repede... Buzz, tot asa de sumbra e pana la capat? Cu gagica care danseaza cu moartea, fiind atrasa de moarte si provocand distrugerea prin ceea ce spune? Mi-a placut imaginea aceea a reginei de gheata asa cum si-o imagineaza personajul... in care pasarile isi rup ciocurile in trupul de gheata. O imagine a frumusetii perfecte si a mortii... Insa, cum am zis, nu am avut puterea s-o citesc, mai departe, cel putin in starea actuala de spirit in care sunt nu mi-ar prinde prea bine. O s-o continuu numai daca fata se indragosteste sau face ceva, ca sa se elibereze din cochilia acelei imagini sumbre de regina a mortii... Asa ca sa imi spui, Buzz daca sa o mai citesc sau nu.
At Capsuna, eu am mai citit si In cautarea oii fantastice, tot de Murakami, si la sud de granita. Sunt bune amandoua... Vreau sa citesc cand apuc si Padurea norvegiana.
Grey_witch

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #50 : Vineri, 14 Mai 2010, 21:41 »
Cartea gesturilor - Peter Collett
nihil sine deo

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #51 : Luni, 24 Mai 2010, 21:12 »
dragii mei
cartile din ziua de astazi sunt destul de scumpe
voi de unde cititi?
cumparati, de la prieteni sau stiti vreo biblioteca pe undeva?

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #52 : Luni, 24 Mai 2010, 21:16 »
La acesta adresa gasesti ceva beletristica: www.cartiaz.ro

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #53 : Luni, 24 Mai 2010, 21:25 »
am descarcat si eu mai multe carti de pe internet, sunt foarte multe... in schimb, recunosc, cititul unei carti pe internet nu are acelasi farmec ca atunci cand citesti dintr-o carte propriu-zisa.  dar ratiunea financiara este asa de puternica, incat trecem peste amanuntele romantice ale rasfoitului cartii.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #54 : Luni, 24 Mai 2010, 21:36 »
capsuna, multam fain pentru link... maria, eu am fost abonata un timp la o biblioteca publica, sunt multe in bucuresti; si chiar gaseam carti bune acolo.  de asemenea biblioteca institutului francez de pe dacia este foarte buna, la fel biblioteca british council.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #55 : Luni, 24 Mai 2010, 21:40 »
multam
site-ul de carti il stiu
e ok
ayouni
ai dreptate cititul cu cartea in mana nu se compara cu cititul la calculator
la bibl franceza mergeam in adolescenta
o sa caut pe net biblioteci
daca voi ziceti ca mai exista

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #56 : Miercuri, 26 Mai 2010, 15:53 »
Salut din nou,
At Maria, solutia cu imprumutul de la biblioteci ar fi ok, daca nu poti sa iti cumperi carti. Nici eu nu imi prea cumpar, poate de doua trei ori pe an, ceea ce e putin pentru mine. Discutia cu cititul de ebookuri am vazut-o si pe facebook, pe un anume forum de literatura, dar pentru ca erau multi znobi pe acolo, am renuntat sa mai intru. Eu citesc ebooks, pentru simplul motiv ca programul de voce sintetica imi reproduce ceea ce scrie pe ecran, implicit, textul unui document word sau pdf. Cu alte cuvinte, am independenta dorita, pot citi cat am chef. Cartile pe care le cumpar le scanez, dupa care procesez imaginile pdf obtinute, transformandu-le in word, adica tot ebookuri.
Acum citesc "O zi din viata lui Ivan Denisovici" de Soljenitan. Sper sa nu se lege Ayouni de cum l-am scris, dar nu imi mai amintesc exact. Am citit "Seducatoarea din Florenta" de Salman Rushdie acum o saptamana si mi-a placut enorm. Ok, cam asta ar fi. Have a nice day all,
Grey_witch

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #57 : Miercuri, 26 Mai 2010, 16:00 »
si tu zici bine, dar nimic nu se compara cu o carte citita in pat, inainte de culcare
e ca diferenta intre o felicitare scrisa de mana si primita prin posta de ziua ta si un mail cu trandafiri glamurosi si cu urarea de la multi ani scrisa tot cu sclipici


pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Ce carti citim?
« Răspuns #58 : Luni, 14 Iunie 2010, 17:43 »
hai sa vorbim despre cartea asta veche sau sa incercam sa invatam cate ceva din ea.. ce ziceti? ;)


pe_jumate

  • Vizitator