Autor Subiect: Ce carti citim?  (Citit de 139078 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ninavate

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #420 : Duminică, 07 Decembrie 2014, 23:07 »
Recomand  cu drag"Cartea de la San Michele" Axel Munthe....mai ales celor care vor merge in insula Capri si vor vizita Casa de la San Michele!
 
 O carte exceptionala.....
 

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #421 : Miercuri, 22 Aprilie 2015, 17:28 »
Pasionatilor de calatorii le recomand Prin praf si vise de Roxana Valea.
Merita citite si interviurile ei.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #422 : Marți, 23 Februarie 2016, 10:14 »
Ceva vreme am rasfoit carti de Coelho. Gasesti in ele de toate pentru toti.  :)
Iata ce scrie la un moment dat despre calatorii:

"Intr-o zi o sa scriu un ghid de calatorie numai cu hartile, adresele hotelurilor, iar restul paginilor albe: in felul acesta oamenii isi vor face un itinerariu personal, vor descoperi singuri restaurantele, monumentele, lucrurile magnifice pe care le are fiecare oras, dar care niciodata nu au fost amintite, pentru ca "istoria pe care ne-au istorisit-o" nu le-a inclus in sectiunea " vizite obligatorii".

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #423 : Joi, 08 Septembrie 2016, 13:16 »
chiar asa, cine ce mai citeste? Eu, in ultima vreme doar documente (de la legislatie, strategii, ghiduri de accesare fonduri etc)  :idiot2: :faint:
Aaaa si printre ele - forumul SC :strambatura:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #424 : Joi, 08 Septembrie 2016, 14:09 »
"Jurnalul unei fete greu de multumit"-Jeni Acterian pentru iubitorii de literatura interbelica...si pentru fetele din SC.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #425 : Vineri, 09 Septembrie 2016, 08:44 »
 ;) Interesanta recomandare. O sa o caut, noiembrie!

Inca nu am ingurgitat ideea de citit carti in format online, dar iata un link care poate fi util si mi s-a parut potrivit pe topicul asta:
http://totb.ro/100-de-site-uri-de-unde-se-pot-descarca-legal-si-gratuit-carti/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #426 : Sâmbătă, 24 Septembrie 2016, 15:43 »
Dragii mei,atunci cand va plimbati agale prin oras cumparati o carte veche de la oamenii ce le insiruiesc frumos
pe caldaram.Azi mi-am dat seama ca adeseori,cartea cumparata de noi face diferenta intre un om(vanzatorul), care mananca
sau nu in acea zi.
El sta cuminte citind din cartile lui, imbracat in hainele lui simple, pastrandu-si demnitatea atat cat se poate.
E adeseori un om elevat pe care viata intr-un fel sau altul l-a adus aici.
Multumesc...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #427 : Sâmbătă, 17 Iunie 2017, 19:16 »
Noiembrie, mi s-a parut ca aici are un loc mai frumos postarea ta de la topicul cu scrisul....  :blush:

Mi-am baut cafeaua de dimineata ascultandu-l pe Dan Puric,pentru mine si el unul din "cei putini".

Tot cautand adevarul si tot mai aproape de Divinitate, cu multa speranta in cei tineri ,pe care-I considera "esalon de salvare".
Spune el asa de frumos ca noi romanii am dat cea mai frumoasa traducere ecumenismului, ca noi am spus cel mai frumos"si ne izbaveste pe noi de cel viclean"
pentru ca cel viclean e mai rau decat cel rau.

Si mai spune el frumos despre rolul femeii,mama,mamaica,femeia pura ce duce mai departe viata,asa  cum "mironositele " nu s-au temut chiar si atunci cand si apostolii au facut-o.

Si cum in grupul nostru majoritare ca numar si ca prezenta in actiuni sunt femeile,ma bucur.
 
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #428 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 11:40 »
Dupa cum unii dintre voi ati observat, dimineata asta am recitit cateva dintre postarile din Articolele noastre cu replici, raspunsuri si comentarii cu tot  ;D

Dar, daca vorbim de carti, in perioada asta ma delectez cu "Cele mai frumoase reportaje", autor Viorel Ilisoi.
Istorii de viata, decupaje de istorie contemporana, scrise cu mult talent.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #429 : Joi, 28 Decembrie 2017, 12:03 »
nu e din carte, e de pe blogul mai sus pomenitului de mine Viorel Ilisoi cu un articol mai vechi, dar de sezon.
Nu poti sa te superi pe Mos Craciun...

http://www.viorelilisoi.ro/nu-poti-sa-te-superi-pe-mos-craciun/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline dan4orto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #430 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 12:37 »
Tocmai citesc o carte cu tematica apropiata noua:
“Going Solo: The Extraordinary Rise and Surprising Appeal of Living Alone”,
Eric Klinenberg.
Îmi fac temele, cum ar fi, ca m-a scos viata la tabla si n-am luat nota de trecere..

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #431 : Vineri, 26 Ianuarie 2018, 20:06 »
Sa ne povestesti din carte. :) Sau, si mai bine, cum a fost la examenul de corijenta, cand sigur vei lua nota de trecere.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #432 : Duminică, 04 Februarie 2018, 19:55 »
Roata timpului , de Robert Jordan , din pacate au tradus 7 din 13 volume ,,,,,,,,,,,, e ceva ce m-a atras in carte si m-a facut captiv , poate parea puerila insa cred ca trebuie citita si printre randuri , sau poate eu am ramas in lumea "basmelor'
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline gigel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #433 : Duminică, 04 Februarie 2018, 20:55 »
buna,

eu ma chinui cu ;Idiotul; Si cum nu imi place sa las lucrurile neterminate,,,, nu ma pot apuca de altceva :-[

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Ce carti citim?
« Răspuns #434 : Luni, 05 Februarie 2018, 08:00 »
Hei, viata e scurta, nu te chinui cu ce nu-ti place...