Autor Subiect: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021  (Citit de 12514 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #30 : Joi, 22 Iulie 2021, 22:40 »
Bine am revenit din aceasta inima a naturii , alaturi de oameni iubitori de aventura si de frumos!
In rezumat, a fost exceptional de frumos!
Am vazut rezervatii naturale de plante exotice extrem de frumoase, ferigi uriase, palmieri, nesfarsite campuri de hortensii si Agapantos, paduri de eucalipt, de cedru, lacuri albastre si verzi, superbe puncte de belvedere( miradouros) peste abastrul oceanului, roca vulcanica neagra.
Locuitotii  sunt simpli si greu de vazut. Sunt muncitori. Peste tot este curat. Nu am vazut cersetori.
Multi se ocupa cu agricultura. Pe pasunile numeroase vezi vacute baltate, sau tauri.
In Sao Miguel m-au impresionat belvederile asupa oceanului, dar mai ales, integral, ziua in care am batut la picior rezervatia din jurul lacului Furnas, apele termale, gradina cu plante exotice Terra Nostra. Toate obiectivele m-au last pe rand fara rasuflare.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #31 : Joi, 22 Iulie 2021, 22:55 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #32 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:02 »
Am mii de poze, f greu de ales pe care sa le pun.
In Terceira mi-a placut enorm hotelul de pe malul oceanului in cate am stat, cu piscina uriasa si gradina imensa cu gazon si flori.
A fost impresionant , cum din zona hotelului, in care clima si vegetatia parea mediteraneana, in 2-3 km , incepea ploaia, vedeai pasuni si te simteai ca in Anglia.
Am colindat coclaurii din Monte Brasil, am vazut albastrul oceanului printre tufele de laur si caper, ca in insula Capri.
Am navigat pe ocean si vizita noastra s-a fructificat , am avut ocazia sa vedem numerosi delfini cu puii lor. Ne-am bucurat ca niste copii.


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #33 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:12 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #34 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:17 »
Am intrat in interiorul unui vulcan, am vizitat singurele plantatii de ceai din Europa.
Multe frumuseti am mai vazut! Am uitat de neplacerile zborului, cu aventuri, greva la aeroport.
Am avut ocazia sa facem si un City break la Lisabona.
A fost o excursie f bine organizata, exact in perioada cand toate hortensiile sunt in floare, un ghid pasionat. Noi nu am resimtit decat bucuria imensa a descoperirii acestor taramuri.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #35 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:26 »













Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #36 : Duminică, 10 Octombrie 2021, 11:27 »
Oli, imi place mult ca intotdeauna impartasesti aici cu ceilalti ceva din bucuria unei excursii. Esti printre cei care tin forumul viu...Te felicit si iti multumesc pentru asta!  :flori:

La fel ca si in cazul Madeirei, Azore reprezinta pentru mine un loc cu totul si cu totul special. Natura minunata, izolarea in mijlocul oceanului, atmosfera fantastica, culorile, florile, aromele. Superb loc. Si despre Azore am o multime de poze. Mii facute de mine, mii facute de altii. Am sa va arat cateva imagini, din cele surprinse de altii.