Autor Subiect: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021  (Citit de 12521 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cosmina M

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #15 : Miercuri, 30 Iunie 2021, 07:58 »
Buna ziua, sunt un nou membru al SC si am si eu doua intrebari:
1. Este necesara efectuarea unui test pcr inainte de plecare daca sunt vaccinata?
2. Care sunt dimensiunile si greutatea maxima admisa a bagajului de cala?
Multumesc anticipat! :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 30 Iunie 2021, 10:40 »
Am citit intrebarile tale Cosmina.

Iti raspund mai intai referitor la bagaje:

Blue Air - bagaj cala maxim 23 kg si (100 x 80 x 30 cm) + bagaj de cabina 8 kg (40 x 30 x 20 cm)

TAP - - bagaj de cala - max 23 kg + bagaj de cabina 8 kg (maxim 55x40x20) + one personal item 2 kg

Pentru o excursie de vara, in cadru natural asa cum este Azore, un bagaj de cala de 20 kg este arhisuficient, va spun din experienta a multor calatorii acolo. Langa un rucsacel pe care sa-l aveti zilnic la voi, pentru excursiile de o zi.

Despre ceea ce aveti nevoie pt intrarea in Portugalia din punct de vedere medical gasiti actualizat, pe site-ul mae (https://www.mae.ro/travel-conditions/3736)

"Companiile aeriene vor permite îmbarcarea pasagerilor zborurilor cu destinație sau escală în Portugalia continentală DOAR în baza prezentării, la plecare, a dovezii efectuării, de către un laborator, a unui test de amplificare a acidului nucleic – NAAT (include testul RT-PCR convențional, în timp real, sau testul rapid de amplificare a acidului nucleic)* sau a unui test rapid antigen (TRAg)** pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2, cu rezultat negativ, efectuat în cele 72 de ore, respectiv 48 de ore anterioare orei îmbarcării.

Deci test PCR sau test rapid, indiferent daca sunteti vaccinati sau nu. De asemenea toți pasagerii trebuie să completeze un formular de localizare a pasagerilor înainte de plecarea spre Portugalia continentală la adresa https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card sau la bord.

Pana la plecarea voastra o sa apara pasaportul verde. Va fi nevoie ca in acord cu reglementarile UE sa-l aveti la voi. Pe data de 1 iulie se va putea descarca si la noi in tara.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #17 : Joi, 01 Iulie 2021, 13:20 »
Incepand cu ziua de astazi, se poate descarca certificatul digital, de pe site-ul  https://certificat-covid.gov.ro

Daca sunteti vaccinati, il puteti deja descarca, daca insa nu sunteti va fi nevoie sa asteptati realizarea testelor, pentru a-l putea completa si prezenta la plecare. Este foarte important sa-l aveti cu voi, altfel la intrarea in Portugalia veti putea fi carantinati si riscati de asemenea sa nu puteti face imbarcarea.

Pentru cei vaccinati - va recomand sa aveti salvat in telefon, daca aveti posibilitatea de asemenea si printate:
- certificatul digital
- adeverinta de vaccinare
- rezultat negativ test. Va recomand testul antigen rapid, este mai simplu si ieftin. Doar ca este nevoie de unul facut cu maxim 48 de ore inainte de imbarcare. Referitor la intrarea in Azore: Începând cu data de 1 iulie a.c., toți pasagerii care călătoresc spre Regiunea Autonomă Azore sau în interiorul arhipelagului și care dețin Certificatul Verde Digital COVID emis de autoritățile de sănătate dintr-o țară europeană nu au obligația de a prezenta teste de depistare pentru infecția cu virusul SARS-COV-2. Deci avand certificatul, nu mai aveti nevoie de test, ramane doar conditia Portugaliei continentale, la alegere PCR sau antigen rapid. 

Pentru cei nevaccinati - va recomand sa aveti salvat in telefon, daca aveti posibilitatea de asemenea si printate:
- certificatul digital, completat dupa ce ati facut testul PCR.
- rezultat negativ test PCR (nu rapid, si atentie, cu maxim 72 ore inainte de imbarcarea in zborul de Azore).

Autoritățile regionale au dispus ca pasagerii care au ca destinație Insulele Azore să completeze un chestionar cu 72 de ore anterior efectuării deplasării la pagina de internet: https://mysafeazores.com/.

Am schimbat ora de intalnire pe aeroport: Vineri 9 iulie ora 17:20 (cel tarziu). Atentie: insotitorul de grup nu va astepta nici un minut in plus pe cei intarziati. Datorita unei situatii similare, a unei persoane care a intarziat si totusi am asteptat-o, am ajuns in situatia in care sa fiu pe lista de overbooking si sa nu pot insoti in acea zi grupul de Spania. A fost nevoie de alt zbor, de transfer, de efort si ore de nesomn pt a ma reintalni cu grupul. Si asta din motivul unei intarzieri. Pt a nu se mai repeta o astfel de situatie, insotitorul de grup, va pleca spre check in cu cei prezenti, urmand ca ceilalti sa-si asume consecinta intarzierii: sa-si faca singuri check in-ul sau chiar sa piarda zborul.

Am marit la 3 ore timpul pana la decolare pentru ca este multa lume pe aeroport, apar o multime de probleme din cauza certificatelor, a adeverintelor, a declaratiilor si se pierde timp mult acolo.

Offline Roman Adina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #18 : Vineri, 02 Iulie 2021, 14:16 »
Buna ziua! Imi cer scuze ca intervin, dar eu am inteles din postarea pe site-ul MAE ca pentru Portugalia ai nevoie SAU de test PCR (72 ore inainte) SAU de test rapid (48 ore ininte) SAU de certificatul verde. Oare am inteles gresit? Intreb, pentru ca eu am certificatul verde si vreau sa stiu daca mai e necesar vreun test.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #19 : Vineri, 02 Iulie 2021, 14:44 »
Adina, asa este, vad ca a aparut in extensie si aceasta posibilitate de imbarcare pt cei vaccinati. Foarte bine ca ai observat, de aceea si spuneam ca este recomandat sa stati cu ochii pe site.

Am sa reiau tot mesajul, cu completarile aparute, astfel incat sa nu apara confuzii.

Despre ceea ce aveti nevoie pt intrarea in Portugalia din punct de vedere medical gasiti actualizat, pe site-ul mae (https://www.mae.ro/travel-conditions/3736)

Companiile aeriene vor permite îmbarcarea pasagerilor zborurilor cu destinație sau escală în Portugalia continentală DOAR în baza prezentării, la plecare:
-  a dovezii efectuării, de către un laborator, a unui test de amplificare a acidului nucleic – NAAT (include testul RT-PCR convențional, în timp real, sau a unui
- testul rapid de amplificare a acidului nucleic)* sau a unui test rapid antigen (TRAg)** pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2, cu rezultat negativ, efectuat în cele 72 de ore, respectiv 48 de ore anterioare orei îmbarcării sau a
- Certificatului Digital COVID al UE***

Deci cei vaccinari NU au nevoie de test, este suficient daca au pasaportul verde digital.

Cei care nu sunt vaccinati trebuie sa aiba test negativ pe care sa-l prezinte la imbarcarea in avion.

Toți pasagerii trebuie să completeze un formular de localizare a pasagerilor înainte de plecarea spre Portugalia continentală la adresa https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card sau la bord.

Referitor la Azore: Începând cu data de 1 iulie a.c., toți pasagerii care călătoresc spre Regiunea Autonomă Azore sau în interiorul arhipelagului și care dețin Certificatul Verde Digital COVID emis de autoritățile de sănătate dintr-o țară europeană nu au obligația de a prezenta teste de depistare pentru infecția cu virusul SARS-COV-2.

Deci situatia la acest moment (dar trebuie urmarit in continuare site-ul mae pt a vedea daca apar schimari)

- cei vaccinati NU au nevoie de test, ci doar de certificat digital
- cei nevaccinati trebuie sa aiba testul negativ

Offline Ecaterina Florea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #20 : Luni, 05 Iulie 2021, 15:04 »
Buna ziua,
Ma interesează sa achiziționez un priority pass (Blue BIZ) pe numele meu pt a putea lua un bagaj de mana puțin mai mare, dar am nevoie de numărul de bilet, mă puteți ajuta? Mulțumesc!

Offline Niculina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #21 : Luni, 05 Iulie 2021, 16:02 »
Pentru a putea completa formularul de localizare a pasagerilor este necesar sa cunoastem locul din avion.Este posibil sa primim aceasta informatie sau vom completa la bord?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #22 : Luni, 05 Iulie 2021, 18:52 »
Pt Niculina. Locul se va afla doar la check in.
Pt Ecaterina Florea. Cand agentia va primi biletul colectiv, am sa intreb si o sa postez aici numarul.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #23 : Miercuri, 07 Iulie 2021, 15:00 »
Am transmis un email cu informatii importante pentru calatoria noastra in Azore.
Daca nu l-ati primit, va rog sa-mi scrieti la adresa lidiamandache5@gmail.com



Offline Roman Adina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #24 : Miercuri, 07 Iulie 2021, 20:08 »
Buna seara! Pentru formularul de Azore, chiar la inceput alegem “only submit the survey” ?

Offline Roman Adina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #25 : Miercuri, 07 Iulie 2021, 20:25 »
Mai am o intrebare. Am incercat sa completez formularul pentru Portugalia si imi cere adresa din Portugalia (inclusiv codul postal). Trecem hotelul la care stam la intoarcere? Sau trecem direct hotelul din Ponta Delagada?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #26 : Miercuri, 07 Iulie 2021, 20:34 »
Buna seara! Pentru formularul de Azore, chiar la inceput alegem “only submit the survey” ?

Da. O sa primiti un mail dupa ce trimiteti informatiile cerute. Accesati link-ul din mesaj si incarcati acolo certificatul digital de vaccinare sau rezultatul testului PCR, dupa caz

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #27 : Miercuri, 07 Iulie 2021, 20:50 »
Mai am o intrebare. Am incercat sa completez formularul pentru Portugalia si imi cere adresa din Portugalia (inclusiv codul postal). Trecem hotelul la care stam la intoarcere? Sau trecem direct hotelul din Ponta Delagada?

Treceti Lisbon Airport, zip code 1000-001

Offline Ecaterina Florea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #28 : Joi, 08 Iulie 2021, 09:35 »
În legătură cu biletul de avion pt priority pass pt Blue Air, a apărut ceva nou? Îmi trebuie numele persoanei care a făcut rezervarea și codul de rezervare. Mulțumesc mult!

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 9 - 20 iulie 2021
« Răspuns #29 : Joi, 08 Iulie 2021, 10:52 »
În legătură cu biletul de avion pt priority pass pt Blue Air, a apărut ceva nou? Îmi trebuie numele persoanei care a făcut rezervarea și codul de rezervare. Mulțumesc mult!

Rezervarea este facuta de Bon Voyage Sibiu iar nr de rezervare este L1G9YB