Autor Subiect: Viata si valoarea ei  (Citit de 100660 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Viata si valoarea ei
« : Luni, 29 Martie 2010, 15:47 »
Printre numeroasele mesaje retrimise, am primit unul azi care mi se pare foarte interesant si pe care as dori sa-l impartasesc cu voi.  Se spune ca este discursul de 30 de secunde al unui fost CEO ale unei marci foarte cunoscute de bauturi carbogazoase.  Si zice asa:

"Imagine life as a game in which you are juggling some five balls in the air.  They are WORK, FAMILY, HEALTH, FRIENDS and SPIRIT and you are keeping all of these in the air.  You will soon understand that WORK is a rubber ball.  If you drop it, it will bounce back.  But the other four balls - Family, Health, Friends and Spirit- are made of glass.  If you drop one of these, they will be irrevocably scuffed, marked, nicked, damaged or even shattered.  They will never be the same.  You must understand that and strive for it.
Work efficiently during office hours and leave on time.  Give the required time to your family, friends and have proper rest.  Value has a value only if its value is valued."

"Imagineaza-ti viata ca un joc in care jonglezi cu 5 mingi in aer.  Mingile acestea sunt MUNCA, FAMILIE, SANATATE, PRIETENI si SPIRIT si le mentii pe toate in aer.  Vei intelege foarte curand ca MUNCA este o minge de cauciuc.  Daca-i dai drumul, sare inapoi.  Dare celelalte patru mingi – Familia, Sanatatea, Prietenii si Spiritul- sunt facute din sticla.  Daca scapi pe jos unul dintre ele, vor fi in mod irevocabil zgariate, taiate, ciobite, stricate sau chiar facute tandari.  Nu vor mai fi niciodata la fel.  Trebuie sa intelegi acest lucru si sa lupti in acest sens.  Munceste in mod eficient in timpul orelor de munca si pleaca la timp de la birou.  Acorda timpul necesar familiei, prietenilor si odihneste-te in mod corespunzator.  VALOAREA ARE VALOARE NUMAI DACA VALOAREA EI ESTE APRECIATA."
Mi-am permis sa incropesc si o traducere, in caz de nevoie. E posibil ca in acest mic text sa gasim niste raspunsuri la intrebarile noastre.  Mai ales la una care ne-a adus pe toti pe acest forum. Si care ne poate ajuta de-acum incolo.  Cand l-am citit m-a dus cu gandul imediat la doua fete tinere care au parasit lumea aceasta diin cauza efortului excesiv de a tine in aer, in permanenta, mingea Muncii.  In detrimentul celorlalte.  Ireversibil.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: VIATA SI VALOAREA EI
« Răspuns #1 : Luni, 29 Martie 2010, 17:39 »
     Eu ma descurc acceptabil: 
   1. munca: fara numar, dar nu ma vait, ci dimpotriva!
   2. familie: mica, numeric: eu si fiul meu! Mai mult decat suficient!
   3. sanatate: este, (nu ma plang, desi nu pot sa spun ca e 100%!)
   4. prieteni: noroc cu forumul  ca am inceput sa imi reamintesc ce inseamna termenul!
   5. spirit: tanar si pozitiv! Sunt o optimista incurabila!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 16:49 »
Interesanta imaginea celor 5 mingii. La mine pe primul loc cred ca este spiritul. Apoi urmeaza munca ( de necrezut) si abia celelalte.



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 17:21 »
1 sanatatea; fara ea n-am putea restul
2 spiritul: e cel care intretine sanatatea sanatoasa
3 munca: partea financiara ajuta sanatatea, familia chiar si spiritul
4.familia: e o insumare a spiritului, muncii, sanatatii
5. prietenii: ii poti avea sau nu, iti pot fi sau nu prieteni

asta in ceea ce ma priveste.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #4 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 12:00 »
da, plastica imagine.... dar cred ca nu ordinea este importanta daca tot le arunci prin aer... ci mai degraba care sunt mai ciobite si cat de mult... in definitiv, mai poti jongla si cu migi ciobite... totul este sa nu ajunga cioburi definitive....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #5 : Luni, 24 Mai 2010, 11:30 »
Cele din urma trei dorinte ale lui Alexandru cel Mare (al-Iskandar al-Akbar)

Pe patul de moarte, Alexandru cel Mare si-a convocat generalii si le-a comunicat ultimile lui trei dorinte:
1. Sicriul sa-i fie purtat pe umeri de catre cei mai buni medici ai epocii respective.
2. Toate comorile cucerite, aur, argint, pietre pretioase, sa fie raspandite pe drumul care duce aspre mormantul lui.
3. Mainile sa-i fie lasate afara din sicriu, pentru ca toata lumea sa le vada.


Unul dintre generali l-a intrebat care era semnificatia in spatele acelor trei dorinte.  La care Alexandru le-a explicat:
1.    Vreau ca medicii cei mai eminenti sa-mi poarte sicriul pe umeri pentru a demostra astfel ca ei nu au puterea de a vindeca in fata mortii.
2.   Vreau ca drumul sa fie acoperit de bunurile materiale cucerite pentru a demostra ca ele raman aici.
3.   Vreau ca mainile sa-mi fluture in vant, pentru ca toti sa vedeti ca am venit pe lumea asta cu mainile goale si plecam la fel, atunci cand ni se termina comoara cea mai de pret, care este timpul.

TIMPUL este comoara cea mai de pret, pentru ca este limitat. Putem sa producem mai multi bani dar nu mai mult timp.
Cand dedicam timp unei persoane, ii daruim o portiune din viata noastra pe care nu o vom putea recupera niciodata.
Timpul nostru este viata noastra. Cadoul cel mai important pe care i-l poti darui cuiva este timpul tau.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #6 : Marți, 25 Mai 2010, 19:52 »
    Cu ceva ani in urma, as fi putut face o insiruire intr-o anumita ordine a celor cinci, acum insa, ce pot sa spun? Prietenii au disparut cind am divortat, familia s-a destramat si s-a imprastiat, sanatatea s-a cam subrezit odata cu anii, de munca nu-mi mai ofera nimeni cind marturisesc ce virsta am, iar spiritul....poate el a mai ramas.....

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #7 : Marți, 25 Mai 2010, 20:09 »
dacă-ţi cultivi Spiritul...
vei avea mai mult de cât ...ai pierdut....
nihil sine deo

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #8 : Marți, 25 Mai 2010, 20:17 »
Asa este, Steliana, multumesc.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #9 : Marți, 25 Mai 2010, 20:35 »
 :-*
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #10 : Luni, 31 Mai 2010, 14:44 »
din ceasca cu lumina a colegei mele mona:

Cleobul - (sec VI i.e.n.) – unul din cei 7 intelepti ai Greciei Antice
Când cineva pleacă de acasă, mai întâi el să cerceteze ce are de gând să facă; şi la întoarcere, să se întrebe singur ce-a făcut. Dădea sfatul ca omul să-şi exercite trupul; să-i fie mai drag ascultatul decât vorbitul; să prefere învăţătura, nu neştiinţa; să aibă cuvinte de bun augur; să fie prieten al virtuţii şi duşman al viciului. Învaţă să înduri cu bărbăţie schimbările sorţii

Primul gand de la trezire sa fie : “Multumesc” ! ( Multumesc pentru ca respir, pentru ca am un job …. Etc )
Viata mea este cu fiecare zi din ce in ce mai buna (  asumarea cu blandete asupra actiunilor si reactiilor tale in acea zi  care duc la formarea vietii tale de fiecare zi )
Promite-ti ca te vei purta cu cei din jur asa cum vrei ca cei din jur sa se poarte cu tine . ( bunatate , onestitate , intelegere , ajutor ) ( indiferent daca cel din fata ta nu se poarta asa, fa-o tu ! Inseamna ca are mai mare nevoie decat tine , inseamna ca de aceea tu esti in fata lui atunci ; Nu uita ca nu ii esti superior prin acest lucru,  esti tot egalul sau si alegi sa faci un bine neconditionat ) .
Asculta oamenii . Invata sa asculti cu adevarat. In general ne pregatim replica , mergem cu incapatanare pe idea noastra , pt. ca a nostra este cea mai buna , noi avem dreptate , noi stim …! “Nu” ,  nu este chiar asa . Comunicarea reprezinta impartasirea ideilor , apoi din cele doua perspective , unite , intelese  , rezulta  solutia . Calea de mijloc,  agreata de amabele parti . “A te pune in pantofii celuilalt “. Cand incepe sa vorbeasca un om , preia mesajul si incepi sa descoperi cum se simte , pune-te in locul mai intai …asculta , asculta  , asculta … ( ca este un copil de 3 ani , ca este un om in diferite functii, suntem toti oameni si nimic altceva ! )
Invatam . Intotdeauna invatam . Si cand ajungem la 90 de ani tot invatam .
Acceptata schimbarile ; nimic nu se pierde – TOTUL SI TOATE se transforma.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #11 : Luni, 31 Mai 2010, 14:55 »
Citat
Multumesc pentru ca respir, pentru ca
mama mea a suferit anul trecut o operatie dificila
acum, dupa ce a trecut prin ce a trecut,  si-a schimbat sistemul de valori
are alte lucruri pe care pune pret
in primul rand pe lumina pe care o vede la fereastra in fiecare dimineata

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #12 : Luni, 31 Mai 2010, 15:09 »
   Ai mare dreptate , maria171!! Ne-am obisnuit sa luam "de-a gata" si sanatatea si toate celelalte lucruri care ne fac viata mai comoda ... in generat tot ce avem si, nelipsindu-ne, le consideram rutina! Dar numai o data daca viata ne da putin cu capul de pragul de sus ne intoarcem cu disperare, cu revolta uneori sau, dupa ce cumpana a trecut, cu recunostinta si reusim sa vedem tot ce pierdusem din vedere, ne reorganizam prioritatile si scara de valori! De ce o fi nevoie de shocuri sa facem asta... nu stiu!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #13 : Luni, 31 Mai 2010, 15:45 »
   Sistemul de valori si prioritatile sufera schimbari in fiecare zi din viata noastra, in functie de greutatile prin care trecem, bolile care ne macina sau odata cu virsta. Astazi, uitindu-ma la televizor la o mica demonstratie a pensionarilor, mi-am amintit de o doamna in virsta pe care am cunoscut-o cind eu eram inca la virsta sperantelor si planurilor de viitor. Era in 1982, cind am venit din Timisoara in Bucuresti cu toata familia si am obtinut o locuinta in sectorul 5. M-am angajat la o farmacie nu departe de locuinta, intr-o zona de case vechi, mici, darapanate, zona care mai exista si azi, nu a fost demolata, facind contrast cu blocurile colorate ale lui Vanghelie. Farmacia , situata in plina intersectie, era tot timpul aglomerata - atunci nu erau farmacii din 10 in 10 m. ca acum. Iarna se faceau focuri in sobele afumate de teracota , mai mult cu carbuni decit cu lemne. Batrinii mai saraci ai cartierului, probabil neavind cu ce face focul, veneau la noi si se incalzeau rezemati de soba minute in sir. Eu eram tinara si mai putin toleranta cu disconfortul dat de galagia pe care o faceau si cu mirosul de haine umede, de mucegai, de naftalina si de batrinete, dar colegele mele erau intelegatoare si ii ingaduiau pe acesti oameni acolo. Asa am cunoscut-o pe EA. Colegele ii spuneau "coana Victoria", nu in sens peiorativ, ci intr-un mod glumet si usor ironic de recunoastere a obirsiei ei aristocratice. Era o femeie trecuta de 70 de ani, micuta, cu oase delicate si pielea alba, cu par scurt, rar si cret, cu ochii probabil de culoarea cerului, acoperiti acum de albul cataractei. Nu vedea, se ajuta de un baston, se rezema de soba si raminea acolo ore in sir, soptind incet si rar cuvinte stiute numai de mintea ei incetosata de batrinete si boala. Se supara si ridica vocea, pronuntind injuraturi de mahala de Bucuresti, numai daca cineva ii amintea ca meteorologii anuntasera vreme proasta. Ii ura pe meteorologi, ca din cauza lor ii este frig. Pe noi ne simpatiza sau nu , cunoscindu-ne dupa voce; nu ni se adresa direct, cind o intrebam ceva ne raspundea intr-un fel impersonal ca si cum ar fi vorbit doar pentru ea. Seara pleca acasa sa stea in camaruta ei neincalzita pina a doua zi. Am lucrat acolo doi ani, apoi m-am mutat intr-o farmacie de parter de bloc. Dupa ceva timp, m-am dus sa lucrez detasata pentru trei luni la vechiul loc de munca si n-am mai gasit-o pe coana Victoria.
   O viata, cu bune si rele, a unui om care a trait si a murit singur, de care nu prea mai are cine sa-si aduca aminte. Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace!  

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Viata si valoarea ei
« Răspuns #14 : Luni, 31 Mai 2010, 15:50 »
intr-o ocazie eram foarte suparata pe ceea ce mi se intampla, pentru ca vroiam altceva, vroiam mai mult de la viata si de la cei din jur; ma lamentam catre seful meu din acea perioada care a avut un raspuns de foarte mult bun simt: "considera-te mai mult decat fericita, pentru ca in comparatie cu adevaratii nefericiti ai acestei lumi, tu totusi ai realizat ceva..."  in schimb, raspunsul meu nu a fost asa intelept, pentru ca i-am spus ca nu vreau sa ma raportez la cei care sunt mai rau decat mine, ca vreau sa ma raportez la ceilalti  "de mai sus"! foarte arogant din partea mea... a ras si el si a zis ca e si acela un punct de vedere.  si atunci aveam lumea la picioare, imi trebuia doar mai multa incredere in mine ca sa o cuceresc; acum in schimb, dupa ce au trecut ceva ani de la acel episod, ma bucura mai mult sa vad verdele copacilor, cerul, florile, fetele si baietii de pe strada, sa admir florile. si spun de multe ori in gand "multumesc" pentru ca am sanatate, pentru ca am un job, pentru prietenii care, chiar daca sunt departe fizic, se gandesc la mine, si stiu ca pot conta pe ei si ca oricand ma pot intoarce la ei; " multumesc" pentru noile prietenii pe care le pot infiripa in continuare.  atata timp cat este viata, totul este posibil. si "multumesc" mult si voua care ma cititi si ma rabdati, fara sa-mi dati cu tastatura in cap (poate doar in gand si voi  ;))
doamne, viata este nespus de frumoasa! saru' mana!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)