Autor Subiect: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021  (Citit de 11311 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #15 : Miercuri, 22 Septembrie 2021, 13:58 »
Recomandarea pentru vaccinare la care probabil va referiti este facuta in 03 septembrie. Daca se facea atunci  imediat vaccinul Johnson&Johnson se putea lua in considerare pentru a primi certificatul verde. Scriam atunci: "Daca sunteti inscrisi la aceasta excursie si NU sunteti vaccinati inca nu e tarziu pentru Johnoson&Johnson. Mai sunt 21 zile, atat cat unele tari solicita ca perioada post-vaccinare pentru acceptarea certificatului verde." Acum evident ca e prea tarziu pt orice tip de vaccin si pt a obtine acest certificat care sa va scuteasca de testarile pe teritoriul Italiei.

In Email-ul pe care il transmit, o sa aveti si orarul zilnic pe care il vom avea in aceasta excursie. Functie de acesta si de locul in care suntem in acel moment, va fi nevoie sa cautati (ma refer la cei nevaccinati) un loc in care sa faceti test rapid, pt ca o sa fie locatii sau incinte in care vi se va solicita (hotel, restaurante, poate ferry, tren etc). Valabilitatea acestuia este de 48 de ore, deci va fi nevoie de mai multe teste. Au fost doua situatii de nevaccinare si in grupul de Sicilia si a fost nevoie de acest test.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #16 : Miercuri, 22 Septembrie 2021, 18:35 »
Am transmis tuturor Email-ul cu recomandari, informatii si detalii. Daca este cineva care nu l-a primit sa-mi scrie pe office@singlescamp.ro si il retransmit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #17 : Vineri, 24 Septembrie 2021, 13:58 »
Acum am finalizat de completat formularul medical pentru Italia. Asa cum am specificat si pe forum si in Email-ul transmis, este absolut obligatoriu pentru imbarcare (puteti fi refuzati la check in sau boarding).

Pentru a va ajuta, va dau cateva indrumari, lucruri care s-au cerut a fi completate:

zborul: OB143

ora de plecare: 15:55

ora la care ajungem: 16:50 (ora Romei)

locul in puteti pune aleator, sau daca vreti sa fiti mai precisi, contactati pe Email agentia: office@bonvoyagesibiu.ro

- Provincia in care stam in Italia: Campania/72

- adresele temporare, se refera la cele doua hoteluri in care vom sta in Italia:

Napoli Stelle Hotel The Businest 4* Corso Meridionale, nr 60/62 -cod postal: 80143

Ischia Hotel Solemar Terme Beach & Beauty 4*  Adresă: Via Battistessa, 43, cod postal 80077 Ischia

Daca ati completat corect, veti primi pe adresa de Email pe care ati folosit-o sa va inregistrati, un pdf, care contine un cod QR. Acela va fi scanat de autoritatile italiene.

Descarcati acest pdf si in telefon sa-l aveti la indemana, dar nu e rau sa-l aveti si listat.

La intoarcerea in tara, toata lumea, vaccinata sau nu trebuie sa completeze la fel un document. Va recomand sa o faceti de acum, sa fiti lipsiti de griji.

"toti pasagerii care se intorc in Romania, din orice destinatie/tara trebuie sa completeze un formular care va fi predat ulterior unui reprezentant DSP (in forma printata). Formularul trebuie completat la check in pe cursele de retur. Pentru a usura procedura de imbarcare, se recomanda ca turistii sa aiba deja formularul completat.
Link descarcare formular: https://chr-static.s3.eu-central-1.amazonaws.com/Romania/Documente/Form%20to%20enter%20Romania.pdf
Link completare formular electronic revenire in Romania: https://chestionar.stsisp.ro/


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 25 Septembrie 2021, 13:22 »
Pentru a preintampina situatii de full booking si de asemenea pt a nu pierde timp pretios, am organizat cateva lucruri in avans. Doream sa ma asigur ca o sa gasim locuri la ferry-urile de dimineata pentru Capri si Ischia, de asemenea ca nu vom avea probleme la intoarcerea in Napoli de pe "insula verde". Acum lucrez la achizitionarea biletelor pt Pompeii, este insa destul de dificil pt ca soft-ul nu lasa decat maxim 5 bilete/cumparator. Am reusit sa iau 15, mai e nevoie de inca 11. Sper ca dupa amiaza am sa reuesesc de pe alt calculator, folosind alt cont.

Pentru a sti exact la ce sa va asteptati financiar si pt a fi informati despre ce am achizitionat, va prezint mai jos o lista:

1. Excursie Coasta Amalfi cu 4 microbuze 8 + 1, sofer-ghid. Rezervat, urmeaza sa achit la fata locului, 45 euro/persoana.

2. Am rezervat si urmeaza sa achit on spot ferry Napoli - Capri si retur. Tarif/persoana = 42 euro/persoana

3. Sunt rezervate si platite biletele pt ferry Napoli - Ischia si retur, se asemenea taxa de bagaje = 45 euro/persoana

4. Biletul de intrare in Pompeii este 16 euro + taxa de schimbare = 17.5 euro

5. Am transmis o cerere de rezervare pt autobuzele publice din Capri, astept voucher-ul cu care o sa achit on spot. Tarif: 12 euro (inclusiv TVA) - 3 curse: Marina Grande - Anacapri, Anacapri - Capri si Capri - Marina Grande.

6. In prima zi de excursie urmeaza sa folosim metroul si funicularul de cateva ori. In prima seara am sa merg sa cumpar pentru fiecare dintre voi cate un daily ticket, pentru a-l avea pregatit a doua zi dimineata cand mergem sa ne intalnim cu ghida. Costa 4.5 euro
-------
Acesti bani am rugamintea sa- aveti pregatiti in prima zi, pentru a-i strange de la fiecare. Total: 166 euro.

Alte informatii:

Pt tren:
-  Napoli Garibaldi - Pompeii - Sorrento si retur
-  Napoli Garibaldi - Sorrento si retur
urmeaza sa merg sa cumpar pt fiecare dintre voi cate un bilet.

Nu stiu sa va spun in acest moment exact cat costa, dar atunci cand le cumpar am sa va anunt cati bani e nevoie sa achitati pt fiecare dintre cele doua curse.

Pt barca tur de insula Capri
In programul excursiei am mentionat ca dupa ce ajungem pe insula, in Marina Grande, inainte de a incepe turul pietonal, optional vom avea unul de insula cu o ambarcatiune usoara. Este foarte frumos si interesant, vedeti Stancile Faranglioni de aproape, Marina Piccolo, formatiunile carstice de pe versanti. Nu am inclus nici baia, ne-ar mai fi costat 7 euro si nu cred ca toata lumea se descurca in apa adanca si mi-a fost teama ca ramanand in barca vi se poate face rau si nici Grota Azzuro, pt ca de regula acolo se sta la coada pe apa cca 1 ora. Oricum o sa vedeti Grota de Smarald, similara cu cea albastra. Am rugat ghida sa ne faca o rezervare, pt a nu fi nevoiti sa stam la coada acolo. A rezervat 25 locuri. Tariful este de 17 euro/persoana. Daca este cineva care nu doreste, trebuie sa-mi comunice in prima zi. Si acesti bani ii voi colecta in prima zi, pt a-i avea pregatiti la barca.

Tot in prima zi am sa va intreb daca doriti sa luati pranzul in grup:

- pt pauza turului pietonal Napoli (avem cca 1 ora) am rugat ghida de Napoli sa ia legatura cu un restaurant, pt un meniu de grup, care sa fie pregatit si sa-l putem servi in ora pe care o avem la dispozitie. Urmeaza ca pana la intalnire sa aflu de la Francesca meniul si tariful.

- pt pauza de masa din Anacapri (la fel avem putin, cca 45 minute) - am povestit cu Eliana si mi-a propus un pranz light: "traditional ravioli capresi stuffed with local cheese, with herbs and tomato juice" - asta pt ca e ceva foarte cunoscut la Capri, la care se adauga o bautura (un soft drink sau o bere) si o inghetata. Tariful per persoana este de 15 euro. Cine doreste si se inscrie la acest pranz e nevoie sa-mi achite in prima zi.

Fac precizarea ca sunt meniuri de grup si sunt fixe. Daca mi spuneti ca doriti altceva, imi pare rau nu am cum sa rezolv. :-[  Daca nu doriti sa luati masa cu grupul aveti 3 optiuni: sa aveti cu voi un pachetel cu mancare, sa luati street food (pt ca daca optati pentru a la carte in timpul afectat mesei cu siguranta nu o sa va puteti incadra in pauza stabilita) sau sa asteptati finalizarea tururilor si sa va alegeti ce doriti de la o terasa sau un restaurant.

Sa aveti bani marunti la voi (euro) pt ca la fiecare taxi folosit in grupaj e nevoie sa impartiti intre voi sumele solicitate:

- de la aeroport - hotel

- hotel - Molo Beverelo si retur cand plecam la Capri

- hotel - Molo Beverelo cand ne mutam cu bagajele la Ischia.

- Molo Beverelo - aeroport - cand plecam spre casa

Am primit cel putin din doua locuri solicitarea expresa de a va informa ca:

- in sit-ul Pompeii nu se poate intra fara certificatul verde COVID (care poate fi si un test cu QR)

- in piscina termala de la hotelul din Ischia se poate intra doar cate 10 persoane, doar cu verificarea certificatului verde.

Deci sa-l aveti salvat in telefon, pt ca hartia o puteti uita la hotel si nu o sa puteti avea acces in anumite locatii.

Pt cei nevaccinati: hotelul este lipit de gara, ma gandesc ca acolo se fac testari. Va fi nevoie ca in prima seara sa intrati acolo si sa vedeti cum se fac programarile.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #19 : Duminică, 26 Septembrie 2021, 11:06 »
Am reusit inca 10 bilete de Pompeii, mai e nevoie de unul singur si toata lumea are intrarea asigurata in complex.

Nu am primit inca meniul si tariful pentru parnzul de grup in timpul walking tour-ului de Napoli, dar asa cum spuneam pana la intalnirea cu voi cel mai probabil ca o sa am si aceasta informatie.

Subliniez inca o data, chiar daca este repetativ si poate neplacut, vreau insa sa ma asigur ca toata lumea a inteles ce este foarte important pentru imbarcare:

- cartea de identitate sau pasaportul

- certificatul european COVID (nu mai este suficienta adeverinta de vaccinare) daca sunteti vaccinati sau daca nu sunteti vaccainati  -rezultat negativ al testului COVID, recomandat inserat pe platforma, astfel incat sa aveti QR.

- document medical pdf pt intrarea in Italia. Va sfatuiesc sa-l completati astazi, sa nu lasati pe maine sau si mai rau, pt aeroport. Acolo este forfota, toata lumea vrea sa-si faca check in-ul, nu are cine sa va indrume sau ajute, nici eu nici ceilalti. Este posibil ca net-ul sa nu functioneze bine, sa aveti probleme cu device-ul sau cu descarcarea documentului si o sa intrati in panica. Am intalanit la plecarea in excursiile din afara si eu si ceilalti insotitori de grup, persoane care au amanat completarea pentru aeroport si acolo erau in maxima agitatie, in incercarea de a-si obtine documentul. Fara acesta nu se poate face check in-ul si imbarcarea, nu este doar o formalitate.  Mai sunt 24 de ore, aveti timp suficient sa-l completati, sa-l salvati si eventualsa-l printati.

- pt intoarcerea in tara formular medical completat.

In mesajele anterioare aveti link-uri, aveti sfaturi care sa va ajute, trebuie doar atentie si un pic de timp.

Este ultimul meu mesaj, ne vedem maine la 13:00 la aeroport.


Offline anca.aka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #20 : Duminică, 26 Septembrie 2021, 13:10 »
Multumesc mult pt informatii! Fara ajutorul in navigare prin  complicatenia organizatorica ar fi fost f greu pt mine, pt ca mai mereu sunt in criza de timp   *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #21 : Joi, 07 Octombrie 2021, 19:44 »
Rasarituri si amurguri magice, pitoresc si farmec in Italia de sud. O vacanta in care am trait fiecare moment cu emotie si bucuria de a putea oferi. Dimineata asta am simtit-o ca pe ceva special, la fel cum a fost un alt moment, cu un nene ce dadea mancare porumbeilor. O sa va arat si acea filmare, acum, in imagini plaja din fata hotelului, la orele diminetii...O apa calda si parca moale, soarele lenes dar cald de toamna, valurile domoale si linistea...Minunat loc, fermecator chiar...


Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #22 : Joi, 07 Octombrie 2021, 23:14 »
Multumim Gigi pentru locurile frumoase pe care ai ales sa ni le arati. M-am simtit ca intr-un vis frumos si cald pe care vreau sa-l pastrez cat mai mult timp.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #23 : Vineri, 08 Octombrie 2021, 08:08 »
A fost cu toata emotia si placerea Tania! Sunteti oameni tare faini si meritati lucruri minunate. De fiecare data asez totul in fata si incerc sa pregatesc cat mai aproape de perfectiune, pentru ca acolo unde mergem sa va pot oferi cat mai multe, fara emotia ratarii, intr-o prezentare care sa va fie comoda dar si interactiva. Pentru a si vizita, dar si a socializa cat mai usor. Aproape 12 ani de satisfactii trebuie rasplatiti celor care au fost de "vina" pentru asta. Asa ca ofer tot ceea ce stiu si pot.

Iti multumesc tie Tania pentru...multumiri, tie si tuturor celor care mi-au aratat, mi-au scris sau m-au sunat.  :flori:

Acum, pentru ca am fost impreuna la Pompeii si pentru ca va spuneam ca exista o remodelare a ceea ce a fost odata acel formidabil oras, va recomand sa vedeti acest filmulet:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #24 : Vineri, 08 Octombrie 2021, 18:26 »
Undeva pe malul marii, in Forio, un om hranea porumbeii. Cu siguranta ca il cunosteau, din moment ce se asezau atat de curajos si cu incredere, pe mainile lui.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #25 : Duminică, 10 Octombrie 2021, 09:36 »
Napoli este cel mai viu oras pe care-l cunosc. Cel mai inedit si surprinzator prin contraste. Fascinant de bogat arhitectural si istoric. Un paradis al gurmanzilor. Plin de culoare, vesel, zgomotos. Iar Francesca este o ghida minunata. M-am bucurat mult sa o reintalnesc, sa ascult din nou explicatiile si povestile ei. A fost o nespusa fericire sa reajung la poalele Vezuviului. Sa fac o baie de frenezie napoletana.

Nu oricui ii place Napoli. Trebuie sa ai o anumita sensibilitate si inclinatie spre frumosul nealterat de pregatiri si prezentari pentru a te bucura de acel oras. Trebuie sa lasi deoparte, la fel ca in Venetia, tot ce tine de suprapopulare turistica si demografica si sa privesti doar frumosul. Daca iti impiedici si incurci privirea printre sforile cu rufe ce atarna pe strazi, daca te grabesti sa judeci locul acela dupa gunoaiele adunate pe la colturi, daca nu intelegi sa privesti la ceea ce este sub coscoveala, atunci hotarat lucru, nu ai ce sa cauti la Napoli. Il vei privi prin niste repere ce nu-l pot pune in lumina, ce il defavorizeaza pe nedrept.

Farmecul acestui oras sta tocmai in felul in care ti se prezinta: necosmetizat si nepregatit pentru turism. Napoli este pt napoletani, nu pentru turisti. Ca mergem acolo si ne socam, asta nu e vina lor, ci a noastra ca nu stim la ce sa ne asteptam. Eu il cunosc bine, nu mai are prea multe unghere pe care sa nu le fi batut. Si pot spune ca imi place grozav. Sa-i bat strazile, sa vad pe interior uimitoarele biserici, sa urc si sa privesc de la panorame. Sa lenevesc pe terase la o pizza si la o bere.

Este un oras al contrastelor. Acolo unde este viu, este plin de farmecul neorealismului lui Federico Fellini din "La Strada". Descopar acolo, la fiecare colt, elemente ale artei cu care am crescut, cea a gigantilor cinematografiei anilor 40 - 50:  Roberto Rossellini , Vittorio De Sica, Luchino Visconti, Giuseppe De Santis...Asociez Napoli cu incantatoarea Sofia Loren: enigmatic, meridional, romantic, plin de iubire.

Regretul meu de aceasta data este ca fiind grupul mare nu am reusit sa transmit acea stare, acea atmosfera in care trebuie vizitat Napoli. Am simtit ca nu am stiut sa arunc voalul de vraja peste voi, in asa fel incat sa va port prin adevaratul Napoli. Am incercat in prima seara, cu plimbarea aceea pe care am tot prelungit-o pentru a incerca sa gasiti "poarta de intrare, cea sentimentala" catre inima orasului. Pe cativa v-am vazut "alunecand si lasandu-va" purtati de vraja si povestea napoletana si m-am bucurat mult pt ca ati gasit sub invelisul aparent, acel oras unic si minunat care este Napoli.

Mi-ar place mult ca toti sa descopere macar odata fascinatia acestui oras. Sa nu admire doar Vomero si statiile de metrou ultramoderne. Repetati inca o data, poate singuri aceasta experienta, lasati-va pasii liberi in Cartierul Spaniol, pe Via Tribunali, pe Spaccanapoli. Intrati pe cardo, pe cardetti si veti descoperi un univers unic pe pamant. Imi pare tare, tare rau ca nu am putut sa fiu eu cel care sa vi-l prezinte asa cum este... :-[





























































Asa arata statiile de metrou, semn ca Napoli poate fi frumos daca vrea pentru toata lumea. Dar nu-si doreste asta. Vrea sa fie indragit doar de cei care-i ajung la suflet.






Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Farmecul Italiei de Sud. Amalfi, Capri, Ischia 27 sept - 6 oct 2021
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 16 Octombrie 2021, 20:17 »
Fara indoiala ca Pompeii reprezinta pentru orice iubitor de istorie un extraordinar prilej de a intelege multe lucruri ce caracterizau civilizatia romana antica. Este uimitor si cum nu se poate mai norocos sa ai ocazia sa treci pe niste drumuri care s-au pastrat perfect de peste 2000 ani. Este fascinant sa poti intra cu imaginatie in acea lume neobisnuit de rafinata si de bine structurata. Privind la ce s-a intamplat in perioada neagra a evului mediu, iti vine greu sa crezi ca inainte a putut sa existe o civilizatie in multe privinte mai avansata, mai libera in gandire si mai curata. Uimitor pentru mine de fiecare data este sa descopar cat de bine si armonios stiau sa urbanizeze o localitate, cat de gandita era toata infrastuctura. M-am plimbat ascultand-o pe Francesca, cautand sa-mi imaginez, sa-mi pot plimba mintea in perioada in care acolo erau magazine de lux, restaurante, brutarii, bai publice cu SPA, locuri ale placerii. Multumesc inca o data ca am aceasta ocazie, de a vedea lucruri pe care mi le doream atata de mult in copilarie si adolescenta. Rasfoiam atunci paginile cartilor de istorie, crezand, sperand ca o data si o data am sa calc pe lespezile Pompeii-ului. Si uita ca inca o data, a nu stiu cata pentru ca am pierdut sirul, am ajuns din nou aici...

Daca vreti sa vizitati Pompeii va recomand in mod deosebit trei lucruri: sa alegeti o perioada mai racoroasa (asa cum o fac cu grupurile de fiecare data), sa mergeti insotind un ghid, pt ca altfel nu aveti ce intelege din peisajul acela imens plin de ruine, iar dupa ce va intoarceti acasa sa vedeti un film "Then and now". Asa veti intelege perfect ceea ce ati vazut acolo.

 





























Priviti acest film: