Autor Subiect: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021  (Citit de 13011 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #15 : Joi, 22 Iulie 2021, 09:21 »
Sunt dupa 4 nopti petrecute in zona Elvetiei si multe drumuri. Am trecut granita dintre Germania, Franta si Elvetia de mai multe ori si nu am avut parte de vreun control. Dar oricand e posibil. Daca sunteti vaccinati nu o sa fie nici o problema, dar daca nu sunteti vaccinati o sa fie si emotii si teste si formulare pregatite pt completare. Cel putin la plecare si intoarcere este nevoie de test PCR daca nu aveti certificatul de vaccinare.

Va recomand in mod deosebit sa faceti online check in la Austrian Airlines, la plecarea grupului cu care am fost acum a fost overbooking si nu avem cu sa va ajutam. Intrati deci cu 24 h inainte si faceti check in-ul. RUGAMINTE SI INTELEGERE: nu sunati in agentie, pt indrumarea in ceea ce priveste check in-ul. Nu este in sarcina lor asa ceva. Nici aceasta si nici completarea documentelor medicale. Este foarte mult de lucru acolo si orice intrerupere inseamna un timp care nu se mai poate recupera.

Pt ca va astept in partea elvetiana a aeroportului (tineti cont ca aeroportul are doua iesiri, una in Franta si una in Elvetia) completati formularul online de intrare in Elvetia pt ca nu o sa va puteti imbarca si daca printr-un noroc poate scapati la OTP, exista nesansa sa fiti verificati oricand in Elvetia si sa fiti amendati. Formularul il gasiti pe site—ul MAE referitor la calatoria in Elvetia.

Sfatul meu este sa completati si pt Franta, sunt multe argumente.

In rest ce sa va spun, este foarte lejer aici, totul e deschis, nu se poarta masca pe strada. Lumea se bucura de (inca) posibilitatea de a calatori, sunt insa putini turisti ceea ce faciliteaza mult vizitarea. Vremea a fost excelenta, am vazut ca poimaine s-ar schimba un pic. Sper sa va intampine cu soare, la fel cum e acum.

Drum bun, ne vedem in aeroport. 🙋🏻‍♂️

Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #16 : Joi, 22 Iulie 2021, 10:02 »
La completarea declaratiilor online pentru Elvetia si Franta, la adresa unde vom sta completam hotelul din Weill am Rhein sau hotelurile din Elvetia respectiv Franta?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #17 : Joi, 22 Iulie 2021, 14:13 »
Weil am Rhein si daca exista posibilitatea de a completa, toate hotelurile in care urmeaza sa stati. Eu am trecut terestru, nu a fost nevoie sa completez formularul, asa ca nu stiu ce solicita. Dar ca principiu, neaparat sa fie cel de la Weil am Rhein.

Am uitat sa mai specific ceva: daca nu sunteti vaccinati, luati in calcul intrarea de a doua zi de excursie in Franta. Sa aveti 72 de ore inainte de 28 iulie, ora 10:00 dimineata.

Offline danast

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #18 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:04 »
Buna seara,
Declaratiile pentru intrarea in Elvetia si Franta pot fi completate doar online sau ar putea fi si tiparite pentru a le completa ulterior?
Nu am gasit link-urile  de unde as putea sa le descarc si printez.

Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #19 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:11 »
Pe pagina anterioara, a postat Gigi link-urile de pe site-ul mae.ro. Sper sa reusesti. Daca nu te pot ajuta eu.

Offline danast

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #20 : Joi, 22 Iulie 2021, 23:27 »
Am intrat pe paginile respective dar nu am gasit exact de unde sa descarc.Sunt conditiile generale.
Ar fi bine daca m-ai putea ajuta.
Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #21 : Vineri, 23 Iulie 2021, 09:54 »
Am facut dimineata aceasta o schimbare de hotel in Chamonix. Nu mi-a placut ce am vazut la Priere, asa ca am preferat sa platesc aproape dublu, dar sa fiu sigur ca veti avea tot confortul. Deci daca aveti nevoie sa includeti intr-un formular hotelul din Chamonix, va fi L’Arve.

Offline rodica64

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #22 : Vineri, 23 Iulie 2021, 10:14 »
Pagina pe care poti completa formularul este https://swissplf.admin.ch/formular. Dupa finalizare vei primi pe mail un cod QR. Pentru ca nu stim inca locul, acesta poate fi completat ulterior.

Offline AILIL

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #23 : Vineri, 23 Iulie 2021, 18:44 »
Sunt Felicia Nicolau, nr meu de telefon este 0744344053. Propun sa comunicam pentru a stabili o ora si un loc de intalnire la Aeroportul Otopeni

Offline rodica64

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #24 : Vineri, 23 Iulie 2021, 19:03 »
Ca sa pastram traditia SC, ar fi ok sa ne intalnim pe aeroportul Henri Coanda, Bucuresti, Plecari Internationale, in fata Cafenelei Lavazza, cu 3 ore inainte de plecarea, la ora 13.

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #25 : Vineri, 23 Iulie 2021, 19:10 »
Da, este foarte bine asa, deci ne vedem la ora13 in fata cafenelei Lavazza.

Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #26 : Vineri, 23 Iulie 2021, 19:20 »
Prezent. O sa vin cu trenul din gara de nordcare are sosire la 12.51.

Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #27 : Vineri, 23 Iulie 2021, 20:04 »
Dupa ce faceti una dintre voi check in poate ne spuneti ce locuri aveti ca sa alegem si noi prin aceeasi zona, astfel ramanem cat mai apropiate pentru tranzitul de la Viena.

Offline danast

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 24 Iulie 2021, 22:26 »
Buna seara,
Am completat in seara asta formularul de intrare in Elvetia cu data 27.07.2021 dar imi dadea eroare daca treceam destinatia  Weill am Rhein Cara Hotel(probabil pentru ca e in Germania)  si am trecut Laussane Continental Hotel.E ok oare? Voi l-ati completat?
Din cate am citit ,pentru Franta si Germania nu trebuie completat un formular, e suficient certificatul de vaccinare.
Imi poate certifica cineva ca am procedat corect?
Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #29 : Duminică, 25 Iulie 2021, 06:23 »
Pt Franta ar trebui completat un formular rutier, am eu cateva la mine. Dar nu am intalnit nicaieri pe cineva la granita. Pt Germania nu e nevoie de nici un formular.