Autor Subiect: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021  (Citit de 13004 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« : Miercuri, 24 Iulie 2019, 12:53 »


Tarif: 1370/ euro - cazare in camera DBL, cu inca o persoana, de acelasi sex
Tariful include discountul de Golden Member.

Rezervari: https://www.singlescamp.ro/eveniment/elvetia-natura-si-relaxare-27-iulie-5-august-2021/
(Inainte de inscriere, cititi va rog cu atentie, intreaga prezentare a actiunii si urmariti link-urile catre materialele informative)

Plecare: 27 iulie 2021
Sosire: 5 august 2021

Cazari:
•  2 nopti 27/29 iulie Weill am Rhein Cara Hotel Weill am Rhein 4*

• 1 noapte 29/30 iulie la Laussane Continental Hotel 4*

• 1 noapte 30/31 iulie la Chamonix L’Arve 3*

• 2 nopti 31 iulie/2 august la Brig Good Night Inn 3*

• 1 noapte 2/3 august la St Moritz Hotel Soldanella 3*

• 1 noapte 3/4 august la St Gallen Walhalla 4*

• 1 noapte 4/5 august Weill am Rhein Cara Hotel Weill am Rhein 4*

Numar de locuri: 8

Servicii incluse:
• transport in microbuz 8+1 pe toata perioada excursiei, conform programului anuntat
• 9 nopti cazare in camera dubla (impreuna cu inca o persoana) la hoteluri 3* si 4*; mic dejun inclus
• insotitor de grup roman, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x zbor pana la destinatie. Daca doriti sa calatoriti din Bucuresti si ca agentia sa se ocupe de rezervare, se achita pentru tur si retur: de la 250 euro
x asigurare medicala/storno
x taxa de oras, acolo unde se solicita; se va achita individual, la check out-ul de la hotel
x transfer aeroport - hotel si hotel - aeroport daca nu se vine impreuna cu insotitorul de grup din Bucuresti
x parcari de zi, taxe de drum, de autostrada, de tuneluri. Se vor cumula si imparti in finalul excursiei la 8.
x intrari la obiective (inclusiv tren cu cremaliera, transfer tren Taesch - Zermatt, cabina + gondola urcare la Aquille de Midi)
x mese, altele decat cele de mic dejun
x costuri teste si certificari medicale, in situatia in care intrarea in tara de destinatie si cele de traseu este conditonata de efectuarea unor testari

x In tariful excursiei NU este inclus zborul. Dau astfel posibilitatea si celor din alte orase decat Bucuresti, ca de exemplu din Cluj, Timisoara, Iasi sau care locuiesc in strainatate, sa-si organizeze cat mai comod pentru fiecare, transferul pana si de la Basel (Mulhouse).
   
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Gigi Cindea 0745 106501

Profilul actiunii

tipul - mediu
particularitatile actiunii: circuit
profil participant: persoane comunicative, tolerante, cu intelegere ca fac parte dintr-un grup.

ZBORURI:

27JUL BUCHAREST OTP      - VIENNA VIE       OS   792 15:55  16:35           

27JUL VIENNA VIE         - BASEL MULHOUSE   OS   473 17:40  19:05 
         

05AUG BASEL MULHOUSE     - VIENNA VIE       OS   474 19:45 21:10         

05AUG VIENNA VIE         - BUCHAREST OTP    OS   767 22:05 00:40 


Program si servicii:

27 iulie 2021 Pentru cei cu zbor rezervat de agentie, din Bucuresti:zborurile:

27JUL BUCHAREST OTP      - VIENNA VIE       OS   792 15:55  16:35         

27JUL VIENNA VIE         - BASEL MULHOUSE   OS   473 17:40  19:05


La ora .... eu am sa va astept pe aeroport, va dau inainte de excursie detaliile cu privire la zona de iesire in care am sa fiu eu. De retinut ca aeroportul serveste Franta, Germania si Elvetia. Va fi nevoie sa iesiti spre Germania - Elvetia, nu spre Franta.

Imbarcare si ne deplasam la hotel, unde putem lua si cina.
Pentru cina, cel mai indicat este sa mancati la hotel, au un local (tot acolo unde seserveste micul dejun) cu profil mexican, Hacienda se numeste. Au mancare buna acolo si nu este doar mexicana.
Nu cautati prin jur ca nu o sa gasiti altceva. Este o zona limitrofa, cea comerciala a Weil am Rhein-ului si pana in centru, pe jos, faceti ceva mai bine de 30 minute, pentru ca sunt aproape 3 km. In zona noastra, acolo unde o sa stam, sunt mai mult fast food-uri, tipice mall-urilor.

28 iulie. Colmar si satele pitoresti din zona.



Din Weill am Rhein pana la Colmar sunt doar 70 km, cca 1 ora de mers cu masina. Avem timp sa vizitam cu ragaz toata acea zona plina de culoare. Pe langa Colmar o sa luam la picior Eguisheim,



un mic sat aflat la 40 de minute de mers pe jos, apoi Ribeauville,



Riquewihr.

http://photo.singlescamp.ro/wp-content/uploads/2019/08/maxresdefault.jpg[/img]

29 iulie. Check out si plecam din Weill am Rhein spre Berna. Parcam in zona centrala a orasului, cel mai probabil la Cazino, iar de acolo mergem intr-un  tur pietonal cca 3 ore pentru a vizita insula Bernei, partea veche si cea mai frumoasa a orasului.



Ne continuam drumul spre alt oras frumos al Elvetiei, Laussane, capitala sportului olimpic.



O sa avem o seara de promenada in zona centrala si cea de port. O zi cu 200 km si cu un inceput de peisaj elvetian...

30 iulie. Din Laussane urmam un traseu al statiunilor de lux elvetiene, locuri in care si-au petrecut vacantele sau chiar vietile actori celebri, industriasi de top ai lumii, bancheri: Vevey - Montreux – Cetatea Chillon si ne cazam chiar in centrul Chamonix, la poalele celui mai mare masiv muntos din Europa: Mont Blanc. In fiecare statiune vom opri si vom avea timp s-o vizitam in tihna. O cafea pe celebrele terase de pe malul lacului Geneva, o prajitura si un gand bun...

Vevey:



Montreux:



31 iulie. Daca vremea este favorabila, din Chamonix o sa urcam cu telecabina si apoi gondola pe varful Aquille de Midi, la o intindere de mana de majestuosul Mont Blanc.



Vom fi la 3.800 metri altitudine. Ne vom bucura de panoramele fantastice ce se deschid din acel loc, de pe acoperisul Europei. Daca nu se urca, o sa pregatesc si ofer variante de rezerva. Dupa amiaza plecam din Chamonix, spre Brig. Pana acolo avem de parcurs 128 km, cca 2 ore de mers cu masina.

1 august Imediat dupa micul dejun vom urca in microbuz, de data aceasta fara bagaje, (vom avea cu noi doar echipament montan + rucsac) si ne indreptam spre Taesch. De acolo luam trenul care o sa ne duca in paradis: Zermatt, singura statiune din lume in care sunt interzise masinile.



Doar cateva electrice, autorizate au voie sa transporte turisti de la gara la locatii. Va dati seama de linistea de aerul curat cu care veti fi intampinati acolo... Si chiar daca pare un pic departe de cizilizatie veti fi surprinsi cata lume forfoteste pe stradutele acelei perle montane. Si ce lume! O sa va convingeti singuri cam cine ajunge acolo....Din gara luam trenul cremaliera cu care urcam pe mai multe statii pe un platou mirific, de unde se vede silueta semetului in inaccesibilei stanci a Materhorn-ului.



La 16.00 ne intoarcem de pe munte. In Taesch si plecam inapoi la hotelul din Brig. Plimbare, relaxare si pregatirea pentru un drum mai lung de data aceasta.

2 august. Check out si ne indreptam spre Saint Moritz. Sunt 274 km, iar drumul trece prin trei parcuri nationale: Landschaftspark Binntal, Beverin si Parc Ela. O multime de locuri de admirat natura si in final o seara petrecuta in celebra statiune St Moritz.



3 august. Din St Moritz vom merge spre Vaduz, capitala micutului stat Lichtenstein, unde vom si face un popas. Mai intai insa, ca SURPRIZA as vrea sa mergem la Wallensee, este un lac minunat, strajuit de munti. Oprirea la o terasa unde fiecare poate servi ceva. Acolo sau la Vaduz. Adresa:
Zur Brauerei, Strandweg 9, 8874 Mühlehorn, Elveția. O plimbare faina pe malul lacului, apoi plecam spre Vaduz. Dupa ce vizitam capitala Lichtenstein-ului, mergem la Saint Gallen, orasul ferestrelor Oriel. O zi cu 242 km, incheiata cu cazarea intr-un hotel din Saint Gallen.





4 august. Plecam imediat dupa micul dejun pentru ca ne asteapta o zi mai lunga. Parasim Saint Gallen, si mergem la Konstanz, pe malul lacului Bodensee. Dupa o pauza de doua ore, plecam spre Weill am Rhein. Pe drum o sa oprim la impresionanta Cascada a Rinului. Avem acolo o plimbare de cca 2-3 ore...sedinte foto si ceva amintiri. Spre seara, dupa 210 km, ajungem la hotel. A doua zi ne asteapta drumul spre casa.

5 august Mic dejun si mergem sa descoperim la picior, Baselul.







La ora 17:00 trebuie sa ajung la aeroport, sa predau microbuzul. Intram apoi, facem check in-ul si urmeaza zborurile spre casa. De data aceasta impreuna:

05AUG BASEL MULHOUSE     - VIENNA VIE       OS   474 19:45 21:10         

05AUG VIENNA VIE         - BUCHAREST OTP    OS   767 22:05 00:40



Tip de excursie: este o vacanta in tur, calatorim in fiecare zi, asta inseamna ca nu exista posibilitatea de program individual. Distantele sunt scurte, am intins calatoria pe mai multe zile, astfel incat sa fie cat mai comod si sa existe cat mai mult timp de relaxare si vizitare. Peste tot unde mergem, vom avea vreme si ragaz, nu o sa facem nimic pe fuga, nimic doar bifat. Faptul ca eu o sa conduc, o sa ofere posibilitatea de a opri acolo unde simtim nevoia, acolo unde vedem ceva frumos si interesant.

Ce sa aveti pregatit pentru aceasta actiune:

Documente:  PASAPORT valabil.

Bagaje: exista conditia unui singur bagaj, a carui dimensiune sa nu depaseasca 60 x 45 x 35 cm. Se calatoreste cu un microbuz 8 + 1, cu spatiu de bagaje extrem de limitat, astfel incat, in conditiile in care nu se respecta volumul impus, exista posibilitatea sa nu incapa toate trolerele. In situatia depasirii dimensiunii, insotitorul de grup are dreptul si poate sa REFUZE transportarea bagajului supradimensionat, urmand ca persoana in cauza sa-si caute singura solutii pentru transferul acestuia de la un hotel la altul.

Echipament: va recomandam sa aveti la d-voastra doar lucruri sport, o sa mergem in natura, iar la 3.800 o sa dam de zapada si frig. Deci incaltaminte cu talpa vibram, care sa nu alunece, potrivita pentru drumetii, impermeabila pe cat posibil, tricouri si haine termice si obligatoriu pelerina semiprofesionala (nu umbrela, nu pelerina de unica folosinta). Un rucsac mic va va fi de mare folos, in el putand sa transportati pelerina, apa si eventual un sandvici.

Important de stiut inainte de inscriere:
•   Singles Camp&Travel NU este o agentie, ci un grup format in cadrul unui proiect lansat in 2010 si care se refera la turism de socializare. Programele, alegerea hotelurilor, insotitorii de grup tin de Singles Camp, iar partea de inscriere si rezervare este realizata de o agentie tour-operator, specializata in turismul de grup, licentiata, solvabila, auditata si asigurata. Este vorba de Bon Voyage srl Sibiu.
•   actiunile noastre nu sunt excursii clasice, ci o combinatie de elemente turistice si de socializare. Scopul nostru este de a oferi persoanelor single un cadru de vacanta exclusiv, in care sa se poata cunoaste, sa poata socializa, sa se poata imprieteni.
•   pentru a exista un cadru optim, agentia face tot posibilul si ceea ce tine de ea pentru a oferi conditiile cele mai bune in raport de buget, iar noi, organizatorii si insotitorii de grup ne asiguram ca exista in interiorul grupului conditiile unei atmosfere civilizate, placute si de prietenie.
•   pentru o atmosfera placuta in grup este nevoie de o anume omogenitate, data de incadrarea in profil. De aceea impunem unul, de aceea suntem atenti si filtram inainte si in timpul actiunilor, asigurandu-ne ca la actiuni nu participa persoane care pot altera atmosfera prin comentarii si atitudini.
•   fiecare grup are cate un insotitor din partea Singles Camp&Travel (NU din partea agentiei, subliniem asta). Rolul lui este de a se asigura de parcurgerea programului anuntat, de functionarea cadrului de socializare si ca toata lumea este in profil. El poate decide, fara consultarea grupului, anumite modificari de program, asta in situatia in care intampina vreme nepotrivita, neprevazut sau ceva special.
•   inscrierile si rezervarile se fac DOAR online, nu in sedii, nu prin intermediul altor agentii.
•   inscrierea nu inseamna ca v-ati asigurat un loc. Rezervarea locului se face doar cu plata avansului, cu conditia ca aceasta sa se faca in conditiile si perioada de disponibilitate.
•   ocuparea locurilor se face in ordinea efectuarii avansului, nu a inscrierii

Daca sunteti pentru prima oara cu noi, aveti in vedere urmatoarele aspecte:
•   la actiunile clubului pot participa doar persoane single, cu calitatea de membru al clubului. Daca s-a pierdut aceasta calitate, nu mai puteti merge impreuna cu noi.
•   adresabilitatea actiunilor noastre nu este una generala, ne adresam DOAR persoanelor in profilul cerut: cu bun simt, educate, comunicative, deschise, tolerante, fara tendinte de a impune proprile reguli, nevoi sau dorinte speciale, cu intelegere fata de situatii speciale si a faptului ca fac parte dintr-un grup, cu respect fata de cei din grup, de organizatori si insotitorii de grup.
•   fiecare actiune are anumite particularitati: unele au preponderent elemente de turism cultural, altele istoric, altele sunt dinamice, altele se incadreaza in categoria evenimente, altele sunt un soi de vacante de relaxare si distractie, cu prietenii. Pe site si forum, la „Profilul actiunii” este precizat tipul (de relaxare, mediu, activ, foarte activ), sunt explicate particularitatile si de asemenea profilul. Parcurgeti-le cu atentie si rabdare pentru ca ajunsi la destinatie sa nu apara momente neplacute nici pentru voi ca participanti, nici pentru organizatori, nici pentru insotitorul de grup.

Odata ce v-ati inscris intr-o actiune inseamna ca ati citit, ati inteles si ati fost de acord cu forma noastra de comunicare, cu regulile pe care le cerem respectate, cu conditiile de renuntare la o excursie/actiune:

Important pentru cei care doresc sa participe la excursiile Singles Camp: https://bit.ly/2La4tA2

Modul de informare asupra detaliilor, modificarilor, precizarilor, recomandarilor: https://bit.ly/2DDzJmy

Contract agentie/turist Bon Voyage Sibiu: https://www.singlescamp.ro/status-excursii-contextul-covid-19-comunicate-cu-privire-la-desfasurarea-lor/

Conditii de renuntare la o excursie: https://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/

Reguli pentru membrii clubului: https://www.singlescamp.ro/reguli-pentru-membri/

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #1 : Vineri, 20 Noiembrie 2020, 17:59 »
Am transmis fiecarui rezervat 2020 la aceasta excursie cate un Email informativ. Am rugamintea sa raspundeti sa ne asiguram ca toata lumea a intrat in posesia detaliilor referitoare la mutarea in 2021.

Daca nu ati primit mesajul agentiei, va rog scrieti un Email pe singlescamp10@gmail.com si se va retransmite.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #2 : Luni, 23 Noiembrie 2020, 09:47 »
Am primit toate confirmarile de primire a informatiei referitoare la perioada din 2021 in care se va desfasura excursia. Va multumesc pt promtitudine.

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #3 : Miercuri, 03 Februarie 2021, 11:38 »
A aparut un loc disponibil dintr-o renuntare intr-o camera dbl la femei.
Pentru ocuparea acestuia faceti inscrierea pe site https://www.singlescamp.ro/eveniment/elvetia-natura-si-relaxare-27-iulie-5-august-2021/ , adresati-va apoi agentiei pe e-mail office@bonvoyagesibiu.ro.


Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #4 : Marți, 09 Martie 2021, 08:43 »
Hello grup. Este cineva care nu zboara din Bucuresti cu Austrian airlines? Ce ruta folositi?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #5 : Marți, 11 Mai 2021, 19:35 »
Postez mesajul meu de astazi, pe toate topicurile excursiilor externe apropiate, astfel incat sa va informati la ce trebuie sa va asteptati la plecarea, dar si la sosirea dintr-o calatorie in afara tarii.

Cititi aici ultimul mesaj (5)de la subiectul "Vaccinul anti-covid – un posibil pasaport de calatorie?" : https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3337.0.html

Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #6 : Vineri, 04 Iunie 2021, 02:30 »
Ma intereseaza daca zborul
27JUL BUCHAREST OTP      - VIENNA VIE       OS   768 06:40 07:20       este confirmat pentru ca am incercat o simulare pe site-ul austrian airlines dar nu am gasit aceasta cursa.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #7 : Vineri, 04 Iunie 2021, 06:46 »
Marcela liniile aviatice fac continuu modificari de program, se adapteaza dupa anumite repere. Primim instiintari despre aceste schimbari, insa nu stiu sa fi aparut ceva pentru biletele cumparate pe programul comunicat. Eu am fost insa plecat 10 zile, iar in seara aceasta plec din nou legat in doua excursii, ma intorc doar la sfarsitul lunii. Daca apare ceva, in perioada aceasta agentia va anunta aici si pe Email.

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #8 : Vineri, 11 Iunie 2021, 10:43 »
Am  primit  notificare de la compania aeriana ca orarul de zbor s-a modificat .Ca urmare ,am afisat noul orar.

27JUL BUCHAREST OTP      - VIENNA VIE       OS   792 15:55  16:35           

27JUL VIENNA VIE         - BASEL MULHOUSE   OS   473 17:40  19:05           

05AUG BASEL MULHOUSE     - VIENNA VIE       OS   472 10:35 12:05           

05AUG VIENNA VIE         - BUCHAREST OTP    OS   791 15:20 17:55

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #9 : Vineri, 25 Iunie 2021, 13:48 »
La intoarcere orarul de zbor a fost din nou modificat.

05AUG BASEL MULHOUSE     - VIENNA VIE       OS   474 19:45 21:10         

05AUG VIENNA VIE         - BUCHAREST OTP    OS   767 11:05 00:40


VA ROG URMARITI CONSTANT FORUMUL, ORARELE DE ZBOR ALE COMPANIILOR AERIENE SUFERA MODIFICARI IN ACEST SEZON MAI MULT CA PANA ACUM.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #10 : Luni, 28 Iunie 2021, 11:19 »
Asa cum se recomanda si din agentie, este foarte indicat sa stati cu ochii pe forum, platforma noastra de comunicare. E o perioada nebuna pentru agentii, apar mereu modificari de zboruri...

Doresc in mod special sa atrag atentia asupra unei conditii, comunicate inca de la inceput: cea legata de bagaj. Intradevar exista posibilitatea sa primim un microbuz extralong, in care sa incapa fara probmeme bagajele, dar tot asa putem primi (cum s-a intamplat de doua ori) un microbuz normal ca lungime, in care bagajele intra la fix si asta DOAR in conditiile in care TOATA lumea a respectat dimensiunile comunicate. Nu vreau ca acolo sa avem suparari daca cineva vine cu bagaj mai mare decat cel comunicat si din cauza acestuia nu incap celelalte. Efectiv nu am solutie si va fi nevoie sa-si schimbe acolo bagajul cu unul mai mic.

Din comunicarea facuta pe site si forum

Bagaje: exista conditia unui singur bagaj, a carui dimensiune sa nu depaseasca 60 x 45 x 35 cm. Se calatoreste cu un microbuz 8 + 1, cu spatiu de bagaje extrem de limitat, astfel incat, in conditiile in care nu se respecta volumul impus, exista posibilitatea sa nu incapa toate trolerele. In situatia depasirii dimensiunii, insotitorul de grup are dreptul si poate sa REFUZE transportarea bagajului supradimensionat, urmand ca persoana in cauza sa-si caute singura solutii pentru transferul acestuia de la un hotel la altul.

Va scriu aceste lucruri, pentru ca am intalnit persoane care nu au tinut cont de aceasta conditionare, sosind cu cate un bagaj supradimensionat. Norocul lor a fost ca in acele calatorii am primit microbuze extralong...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #11 : Joi, 01 Iulie 2021, 08:48 »
In aceasta excursie eu am sa ajung direct din cea din Irlanda. Am zbor Dublin - Basel, o sa ajung la amiaza zilei de 27 iulie. Seara, la 19:05 am sa va astept la iesirea din aeroport spre Elvetia (nu cea spre Franta). Aeroportul serveste 2 tari, as putea spune chiar 3, daca includ si Germania, aflata la doar 2 km. De aceea la coborare trebuie sa stiti incotro sa o luati...Nu e deloc complicat, aeroportul este mic, va descurcati foarte usor, trebuie sa fiti doar atenti.

Mai sunt aproape 4 saptamani pana atunci, pot aparea lucruri noi, de aceea nu ar avea sens sa va scriu ceva referitor la conditiile de intrare; principiul este ca va fi nevoie sa urmariti tarile prin care trecem:

Austria - pt tranzit: https://www.mae.ro/travel-conditions/3670

Germania https://www.mae.ro/node/51913

Elvetia https://www.mae.ro/travel-conditions/3692

Franta  https://www.mae.ro/travel-conditions/3698

Certificatul verde este functional si in Romania incepand de astazi, va trebui sa il aveti descarcat in tf si pe hartie.  https://certificat-covid.gov.ro

Este nevoie sa aveti pasaportul la voi si va recomand ca separat sa tineti si CI-ul.

Card-ul este cel mai bun, cash sa aveti doar pt minimul necesar.

Nu inghesuiti in bagaje tot felul de inutilitati, suntem intr-o excursie activa, in care trebuie sa predomine tinuta sport, lejera. Pt urcarea la altitudine, neaparat puneti in bagaj o bluza de vant si chiar un polartec sau ceva termic de primavara, cu gluga. Sus poate fi vant si racoare. In picioare pantofi trekking si la schimb adidasi, nu sandale, nu pantofi de strada, pt ca nu aveti ce face cu ei. Tricouri usoare, ceva de soare.

Offline SECUIU MARCELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • Panta Rhei
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #12 : Luni, 12 Iulie 2021, 08:29 »
Am inteles necesitatea dimensiunilor bagajului de 60x45x35 dar totusi, Gigi, crezi ca bagajul meu de 67x45x25 ar crea probleme? O diferenta in plus 7cm pe inaltime.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #13 : Luni, 12 Iulie 2021, 08:57 »
In principiu nu, asta daca primim un microbuz cu spatiul de bagaje mai mare. Dimensiunile pe care le-am dat sunt din experienta unui tur la care am fost la limita limitelor. Deci daca se va repeta situatia aceea, e clar ca trebuie sa fim in limita pe care am comunicat-o.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Elvetia, natura si relaxare 27 iulie - 5 august 2021
« Răspuns #14 : Vineri, 16 Iulie 2021, 08:53 »
Daca urmariti forumul in general, probabil ca ati vazut ca o sa plec in Elvetia, nu in Irlanda. Aceasta tara nu s-a deschis la fel ca celelalte tari din UE, nici la data convenita in comun in PE (1 iulie) si nici in 19 iulie, asa cum declarase (acum o luna) prim ministru lor. Am propus celor din grupul de Irlanda o excursie in Elvetia, in aceiasi perioada, astfel incat sa-si poata folosi concediul. S-a format astfel un grup la fel ca al vostru, cu care o sa calatoresc cam in aceleasi locuri in care am sa fiu cu voi.

Eu am sa plec duminica 18 iulie din tara, cu microbuzul si am sa va astept in aeroportul Moulhouse, la ora 19:30 in zona elvetiana a acestuia. Probabil ca nu o sa fiu lasat in zona de asteptare interioara, asa ca stau afara. Anuntati-ma cand ati luat bagajele 0040 745 106501.

Tineti cont de recomandarile mele referitoare la informarea de pe site-urile mae cu privire la documentele medicale necesare calatoriei in Austria (tranzit aeroport), Elvetia (terestru si aerian), Franta (terestru), Germania (terestru). Pt Franta stiu sigur ca e nevoie de formulare pe propria raspundere, listati sa aveti cateva la voi, le vom completa pe drum.

Hoteluri sunt nominalizate, daca veti avea nevoie sa completati ceva in documentul de calatorie, le gasiti pe site.

Pt cei vaccinati, lucrurile sunt foarte simple, atat la plecare cat si la sosire. Nu uitati CDC-ul si adeverinta de vaccinare si pe tf si listate.

In schimb la cei nevaccinati, va fi nevoie cel mai probabil de test PCR la plecare. La intoarcerea in tara, functie de scenariul in care se afla in acel moment Elvetia si Austria, veti avea nevoie sau nu din nou de test pt imabarcarea in avion. Tebuie sa va interesati de acest lucru si inainte de excursie si in timpul ei, pt a sti ce aveti de facut. Daca veti avea nevoie de test PCR (sau rapid) la intoarcere, locul in care puteti sa-l faceti este Weil am Rhein sau Basel, acolo unde vom fi in dimineata plecarii. Repet asta, este valabil doar pt cei nevaccinati.

Sa aveti la voi mai multe masti, veti avea nevoie pe avion. Si nu artizanale ci din cele medicale. O sa mai aveti nevoie la hoteluri, restaurante magazine, este la fel ca la noi. In Elvetia totul este deschis si pe interior, doar ca e nevoie sa intrati cu masca.

Samiza o sa va transmita biletele de zbor, doar sa aveti de grija sa ajungeti la timp pe aeroport si sa aveti de grija la conexiunea de la Viena.

Bagajul este limitat, stiti deja asta, suntem 9 persoane iar spatiul din spate nu este potrivit pt bagaje mai mari. Cu parere de rau, daca veti avea peste dimensiuni si nu o sa ne intre tuturor bagajele in spate, va fi nevoie ca la Weil am Rhein, in prima seara, sa gasiti o solutie.

Vedeti ca urcam la 3800 m si de asemenea cu trenul cu cremaliera, pana sub varfurile cele mai inalte ale Europei. Acolo nu e vara...Sa aveti pantalon lung, bluez termice de primavara, gluga sau caciulita, pelerina. In picioare trekking, nu sandalute sau pantofi de oras.

Daca in timpul primei excursii in Elvetia mi se pare ca ceva trebuie comunicat in plus, am sa revin aici.

Sa ne vedem cu bine!