Autor Subiect: Astrologie, horoscop, numerologie  (Citit de 14837 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #15 : Marți, 21 Mai 2019, 22:15 »
Am citit postarile voastre si am mai invatat cate ceva. Urania prezinta horoscopul pe canalul de youtube de la Libertatea. Apropos de zodiacul chinezesc este interesant de stiut care sunt zodiile conflictuale si care sunt prietenii secreti:
Prieteni secreti                                        Zodii conflictuale
Bivol, Sobolan                                         Cal, Sobolan
Tigru, Mistret                                          Oaie, Bivol
Iepure, Caine                                          Maimuta, Tigru
Dragon, Cocos                                         Cocos, Iepure
Sarpe, Maimuta                                       Caine, Dragon
Cal, Oaie                                                 Mistret, Sarpe

De aceea luna mai este o luna mai dificila, suntem in an de Mistret si acum e luna de Sarpe, dusmanul mistretului. Dupa cum vedeti vremea e capricioasa si mai sunt si alte lucruri nu tocmai placute in aceasta luna.
Emanuela, este interesant ce scrii, daca stii mai multe te rog sa ne spui si noua  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #16 : Miercuri, 22 Mai 2019, 19:01 »
Un alt lucru interesant este faptul ca tara noastra este sub semnul Sarpelui, si din acest motiv suntem mai prost aspectati tot anul de Mistret la nivel social si politic. Acest an este sub elementul pamant yin, adica un fel de mocirla, si dupa cum vedeti este prea multa apa, ba un cutremur , ba o alunecare de teren. La nivelul relatiilor interumane este un an al tradarilor, oamenii se mint unii pe altii si apar multe rupturi din aceasta cauza. Dar sunt si lucruri bune, lipseste elementul metal, ceea ce inseamna mai putine atentate sau accidente fata de alti ani.Un alt aspect pozitiv este faptul ca steaua 8, steaua prosperitatii este in acest an in centrul casei. Practic daca vrei sa ai prosperitate trebuie sa folosesti centrul casei cat mai mult pentru a atrage energiile pozitive, si daca se poate sa pui acolo un covor rosu, atentie sa fie patrat si nu rotund.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #17 : Miercuri, 22 Mai 2019, 19:30 »
Emanuela, ma uimești. Sunt mistreț și toată viața am avut in minte ca trebuie sa ma feresc de tigru pentru ca “ma va distruge”, iar acum aflu ca e prieten secret. Nimic nu mai știu. Trebuie sa te ferești de “prieteni” secreți sau nu, dacă ești mistreț? Mai mult, știam ca mistrețul are buni prieteni capra (oaia) și nu încă pe cineva. Cred ca știu gresit... Oricum nu astrele m-au pocnit in decursul vremii, ci oamenii, indiferent de zodii.
Suntem tot și nimic.

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #18 : Miercuri, 22 Mai 2019, 22:03 »
Mistretul face parte din triunghiul de alianta al diplomatilor, alaturi de Iepure si de Oaie. Alaturi de Caine formeaza casa domesticitatii, asa se numeste, adica din animal salbatic devine ceva mai bland. Este prieten secret cu Tigrul si il are drept dusman pe Sarpe. Din cate am inteles eu totusi ,nu de Sarpe ar trebui sa se teama ci de prietenul secret Sarpelui, adica de Maimuta. Adica prietenul dusmanului tau este practic si dusmanul tau.Eu de exemplu sunt Iepure,prietenul meu secret este Cainele, dusmanul meu e Cocosul iar prietenul dusmanului  este Dragonul. Eu sunt de meserie profesor de limbi straine si studiez astrologia din pasiune, dar am observat la generatiile de copii Cocosi si mai ales Dragoni ca intr-adevar sunt uneori probleme de comunicare sau mici razvratiri . De asta imi si place astrologia ca reusesc sa dau vina pe ceva  :) cand lucrurile nu merg cum trebuie. In rest fiecare dintre noi este unic cu bune si cu rele, trebuie sa gasim calea sa ne acceptam si sa ne toleram asa cum suntem .Va recomand o melodie frumoasa care mie imi place foarte multhttps://www.youtube.com/watch?v=Zywl6_KubtI Horia Brenciu-Sunt cine vreau sa fiu
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #19 : Miercuri, 22 Mai 2019, 22:14 »
Îți mulțumesc, Emanuela. In sfârșit am înțeles.
Și, ca și tine, prefer sa dau vina pe astrologie pentru eșecul cu Maimuța. Însă trebuie sa găsesc explicație și pentru Tigrul care numai prieten nu e, daramite secret...
Suntem tot și nimic.

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #20 : Miercuri, 22 Mai 2019, 22:26 »
Si ca o curiozitate din lumea politica intr-adevar nu vad urma de prietenie intre Iohannis (Mistret) si Dragnea(Tigru). Iar din lumea artistica de peste ocean, actrita Angelina Jolie care e Sarpe( apropos femeile Sarpe sunt femei foarte frumoase) si-a tatuat pe spate doi Tigri pentru ca Sarpele nu o duce prea bine anul acesta si ea il considera animalul ei totem 8)
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #21 : Miercuri, 22 Mai 2019, 23:12 »
 :thumbup:
Suntem tot și nimic.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #23 : Luni, 17 Iunie 2019, 10:37 »
Very funny! Thanks Wonderland! ::)
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #24 : Duminică, 23 Iunie 2019, 17:43 »
"Ne-am născut într-un anumit moment, într-un anumit loc şi, la fel ca vinul obţinut din recolta unui anumit an, şi noi păstrăm calităţile anului şi sezonului în care ne-am născut. Astrologia nu pretinde altceva."

Carl Gustav Jung (1875-1961, medic, psiholog şi psihiatru elveţian, fondatorul psihologiei analitice)
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #25 : Duminică, 23 Iunie 2019, 18:20 »
"Ne-am născut într-un anumit moment, într-un anumit loc şi, la fel ca vinul obţinut din recolta unui anumit an, şi noi păstrăm calităţile anului şi sezonului în care ne-am născut. Astrologia nu pretinde altceva."

Carl Gustav Jung (1875-1961, medic, psiholog şi psihiatru elveţian, fondatorul psihologiei analitice)

Interesant.
Daca pastram calitatile anului si sezonului in care ne-am nascut atunci sa intelegem ca experientele prin care trecem in viata nu aduc nici un plus acestor "calitati"? Sau minus....?
Dar ce se intampla cu cei care s-au nascut in ani de foamete sau razboi? Un semn zodiacal din acesti ani este diferit sa zicem de acelasi semn zodiacal din vremuri de pace? Numai au aceleasi caracteristici?
Departe de mine sa contrazic o personalitate ca Jung, doar intreb si eu..... :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #26 : Duminică, 23 Iunie 2019, 20:02 »
Nu conteaza prea mult cand ne-am nascut , dar conteaza sa stim cum sa ne folosim de energia planetelor ca sa evoluam. Astrologia este pana la urma o stiinta, are obiect de studiu, are metode de abordare, se bazeaza pe date stiintifice exacte, are la baza matematica si astronomia. Este o stiinta dar este si o arta, o arta a interpretarii intrucat se bazeaza pe un cod simbolic.
Am mai gasit un citat interesant pe care il scriu mai jos:

"Cei vechi au construit un sistem şi, începând din momentul în care a fost construit, acest sistem s-a dovedit a fi funcţional şi fecund.  În definitiv, orice sistem este funcţional şi fecund, căci omul nu poate gândi decât cu ajutorul sistemelor. Astrologia a fost un sistem măreţ, deoarece a ajutat omul să gândescă timp de milenii."

Claude Lévi-Strauss (filosof, antropolog şi etnolog francez)
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #27 : Marți, 25 Iunie 2019, 00:04 »
Despre astrologie. Originile istorice îndepărtate ale arcanei stelare.

Autor: Radu Stefanescu

"[...] Există o poziţie a ştiinţei oficiale: astrologia a fost „descoperită” de sumerieni. Se poate obiecta că a fost descoperită şi de chinezi, azteci, maya, inca, polinezieni şi eschimoşi. Şi de încă vreo sută de populaţii, pe tot cuprinsul globului.

Probabil că afirmaţia din enciclopedii se referă strict la astrologia „europeană” ajunsă pe continent prin filiera caldeeană-babiloniană-egipteană-grecească. Oricum, istoria (scrisă) începe în Sumer şi de acolo avem cele mai vechi dovezi scrise despre existenţa astrologiei, de acum circa şase mii de ani.

Ei bine, savantul slovac Vojtech Zamarovsky, scria în a sa carte, astăzi celebră, „La început a fost Sumerul” că în concepţia sumerienilor de acum cinci-şase mii de ani cerul şi pământul erau legate în mod fatal şi ceea ce se petrecea pe pământ era numai o reflectare a ceea ce se întâmpla în cer, iar oamenii şi oraşele puteau să-şi afle soarta din stele, uneori chiar anticipând. Creştinismul a preluat ceva din această metafizică în: „Facă-se Voia Ta, precum în Cer aşa şi pre Pământ!”.

„Astfel a luat naştere astrologia, ştiinţa de a prezice evenimente viitoare din mişcarea stelelor”. Idem, pagina 158.

Este foarte bine arătat că: „cunoştiinţele astronomice constituiau un produs derivat al astrologiei”. Şi nu cum spun, acum, unii ignoranţi că: „astrologia este fiica rătăcită a astronomiei”.

Mii de ani nu a existat o deosebire între astrolog şi astronom. Cunoştiinţele „astronomice” erau strânse numai în scopul prezicerilor astrologice. Regele aştepta un sfat, o dată pentru un eveniment, nu să i se spună distanţa de la Pământ la Soare. Probabil că i-ar fi tăiat capul „astronomului”, dacă i se dădeau descrieri de corpuri cereşti şi nu informaţii sociale, preziceri!

Sir Max Mallowan, arheologul celebru pentru cercetările sale de la Ur şi Nimrud, soţul nu mai puţin celebrei Agatha Christie, spunea că sumerienii aveau cunoştiinţe ştinţifice şi tehnice „surprinzătoare”. De exemplu „astrologia care apărea, acum cinci-şase mii de ani, ca o ştiinţă edificată, completă, cu metodă ştiinţifică”.

Tot lordul englez arăta că din traducerile celor mai vechi tăbliţe cuneiforme, astăzi dispărute din sala nr. 2 a Muzeului de Arheologie din Bagdad, rezulta că astrologia se ocupa cu „studiul timpului”.
Sumerienii au dezvoltat o metodă ciudată şi de neînţeles pentru omul de astăzi, „ştiinţa listelor”.

Aşa apar liste ciudate cu noţiuni din multe domenii. Ce v-ar spune o listă care cuprinde: 30 soldaţi, 45 săbii, de zece ori câte o mie de cărămizi, şapte care de lemn, zece capre? Nimic, bineînţeles... Dar dacă este vorba de un „bon” de scos pe inventar de la tezaur cele de mai sus, ca să se construiască un avanpost militar de graniţă?!!

Dar liste de genul „anul Akrab, luna a patra, a şaptea „danna” – eclipsă de Soare, mari inundaţii”. Nu se leagă timpul de o conjunctură cosmică şi de un eveniment? Nu se constituie o „bază de date”? Şi sunt mii, sute de mii de tăbliţe cu astfel de „liste”...

Se cunoaşte că sumerienii au stabilit zodiacul, „cercul de animale”. Iniţial, toate zodiile purtau nume de animale. Grecii, prin concepţia lor elenistică au umanizat unele zodii, astfel cele două maimuţici, una cu capul în sus, cealaltă cu capul în jos au devenit Gemenii, Vulturul a devenit Fecioara (poate şi sub alte influenţe), iar Porumbelul Alb, o pasăre, o fiinţă din aer, a devenit Vărsătorul de apă. Vărsătorul este o zodie de aer, nu de apă, cum ar părea, după denumire! Sunt informaţii, poate astăzi uitate în Europa, dar păstrate în tradiţia iniţiatică orientală. Cu toate că am fost plăcut surprins. Pe ”Dimineața Astrologilor” cei care contează, marii astrologi ai lumii, împărtășesc cam aceleași informații, pe care le-am aflat și eu din Persia.

Dela început zodiile erau segmente de cerc de treizeci de grade, pe ecliptică şi reprezentau un anumit timp, circa o lună de zile şi nicidecum constelaţiile, care au primit nume după zodiile respective.

De fapt, dacă ne uităm cu atenţie nu cred că putem vedea un Capricorn, sau doi Gemeni pe boltă, oricâtă imaginaţie am avea. Denumirile constelaţiiolor au fost pur mnemotehnice. Să ne amintim că cercetările astrologice s-au făcut până la apariţia efemeridelor, doar prin observaţie directă, timpul era determinat prin observaţia directă a stelelor şi planetelor. Timpul sideral!

În plus la alte popoare stelele sunt altfel grupate, constelaţiile sunt altele, cu denumiri foarte diferite, după mitologia, credinţele, metafizica respectivă. Apare evidentă latura de ştiinţă socială a astrologiei, legată de uman. Partea „stelară” fiind doar o determinare a timpului. La fel, Nostradamus îşi codifică catrenele din Centurii, prin indicaţia unei conjuncturi astrologice. Timpul profeţiei este dat de implinirea configuraţiei, conjuncturii, aspectelor în cauză.

Îmi amintesc, cu sentimente amestecate, de tristeţe şi plăcere, de o noapte de observaţie în cupola Observatorului Amiral Urseanu, din București. Demult. Eram împreună cu bunul meu prieten, Harald Alexandrescu, cel născut în Portugalia, dar plecat de timpuriu să studieze stelele de aproape. El era un sceptic în ceea ce priveşte „astrologia de tarabă” dar asculta cu multă atenţie şi interes legendele mele din Orient şi ceea ce învăţasem la Madrasse Omar Khayyam. Ne-am băut cafeaua pe terasă, era o noapte frumoasă şi senină, înstelată, de vară. Apoi Harald a spus uitându-se pe cer: „Radule, tu chiar vezi zodiile pe cer?” „NU!” a fost răspunsul meu imediat şi hotărât. „Mă aşteptam...” a fost comentariul lui prietenesc.

Nici acum nu văd nicio zodie pe cer şi dacă avem timp de la Bunul Dumnezeu, o să vă povestesc de ce, ce și cum este cu astrologia, pasiunea mea de o viață. V-am mai spus asta şi o să repet de atâtea ori, până şi Forrest Gump o să înţeleagă despre ce este vorba. Zodiile nu sunt constelaţiile, clar?

Ca orice profesie, meserie, astrologia are o metodă și un corp de cărți, de manuale, un vocabular specific și uneltele respective. Eu am învățat astrologia, în mod organizat, la Madrasse Omar Khayyam, la Teheran. Patru ani de zile. Am avut vanitatea să-mi dau și doctoratul, dar am renunțat, era o întreprindere prea costisitoare pentru mine, care doream să prezint o teză originală.

Uneltele mele astrologice sunt multe. În primul rând cam șase sute de cărți despre astrologie și astronomie. Le-am citit pe toate, dar numai vreo 20-30 sunt importante, contează. Efemeride, neapărat. Eu folosesc ”The Concise Planetary Ephemeris for 2000 to 2050 AD at NOON”, apărută la The Hieratic Publishing Co. în anul 1982. Un compas bun, eu am un Richter, un raportor, o riglă, tabele de logaritmi, sau o riglă bună de calcul. Creioane colorate, multe. Hărți stelare ale emisferei boreale. Un glob terestru, sau un atlas bun. Eu am ”The Times Atlas of the World”, un cadou de la un prieten bogat, este foarte bun, pentru că, în anexă, are coordonatele geografice ale marii majorități a localităților pe pe Terra. Formulare astrologice, zodiacul gol, pe care se alcătuiește tema, se poziționează corpurile cerești, ascendentul, casele.

În prezent, papetăria și efemeridele sunt înlocuite de programe de computer, care fac imediat tema astrală, dacă se introduc, numele, prenumele consultanului, data exactă a nașterii, an, lună, zi, oră, minut și coordonatele geografice ale locului nașterii. Mai se fac corecțiile de oră de vară și programul afișează tema natală. Eu folosesc un program foarte mare, de 7 Gb, ”Expert Astrologer 7.2” pe care l-am primit de la ”Academia Sirius”. Urmează interpretarea, aici se departajează astrologii. Cine folosește metoda cardinalului Pierre d’Ailly, mai are nevoie de cronologii, enciclopedii, manuale de istorie…

Cei care sunt astrologi adevărați, cei care contează, cei care fac cercetare, se uită pe cer, aproape în fiecare noapte, dacă le permite vremea. Sunt în continuu dialog cu stelele. Un telescop? Refractor, sau reflector? Eu prefer refractoarele, sunt conservator. Cu atât mai bine, cu cât este mai clar și are apertura, obiectivul, mai mare. Lumina corpului ceresc ajunge și mai bine în ochi și de acolo la creier. Frecvențe. Senzații. Simțăminte. Informații enorme, ciudate. Într-adevăr, stelele vorbesc, dar trebuie să le înțelegi, să le știi limba! Vorbele Domnului, limba divină! [...]"

https://evz.ro/horoscop-astrologie-originile.html?v=347635&page=2
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #28 : Marți, 25 Iunie 2019, 00:17 »
Ascendentul lovește din nou! Multe victime, nevinovate și naive.

Autor: Radu Stefanescu

"[...] Ce este Ascendentul? Este gradul din zodiac care arată Estul în momentul nașterii. Este ambreiajul, legătura, dintre macrocosmos, zodii, planete, aspecte și microcosmos, casele, domeniile vieții nativului. Legătura dintre Om și Univers. Este important, în astrologia medievală europeană, pentru că de la ascendent, în sens invers acelor ceasornicului, începe edificarea caselor astrologice. Înainte de apariția programelor astrologice de computer, existau așa numitele Tabele ale Caselor. Calculate pentru mai multe latitudini și sisteme de domificație, adică de trasare a celor XII case pe roata horoscopului. Placidus era cea mai folosită domificație. Dar mai există și alte sisteme: Regiomontanus, Koch, Alcabitus, Campanus, Jamaspa, Egal de la Ascendent, Egal de la Mijlocul Cerului, etc.

De exemplu, astrologia creștină, științifică, pe care o folosesc, folosește sistemul caselor egale de la Ascendent. Pentru cine nu știe ce sunt casele astrologice, trebuie să precizez că sunt domenii, felii din viața nativului (ne refreim aici strict la horoscopul de naștere, tema nativă). Foarte pe scurt casa I-a este casa caracterului, a II-a a averii, a III-a a intelectului etc. Casele repetă caracteristicile principale ale zodiilor. De aceea cardinalul Pierre d’Ailly a luat pentru sistemul lui casele egale, la fel cum sunt și zodiile. Pe de altă parte sistemele gen Placidus dau mari erori la latitudini mari, adică apar câteva case enorme, față de celelate.

Faptul ca după o anumită vârstă ascendentul să fie mai important ca zodia, adică zodia în care cade ascendentul să devină zodia nativului, este fals. O invenție stupidă, dar ca orice invenție stupidă, repetată de multe ori, a prins la prostime. Am peste șase sute de cărți de astrologie în bibliotecă. În niciuna nu se afirmă enormitatea că în cursul vieții se schimbă zodia în funcție de unde cade ascendentul! Nu există niciun motiv, nicio cercetare statistică în favoarea acestei ”fake news”. Invenția moldovencei cu ascendentul contrazice toate principiile astrologice. Eu mi-am făcut datoria, am spus adevărul, știind vorbele regretatului Rege: ”... nu te poți bate, singur, cu o floretă de nobil contra unei armate de topoare țărănești...” Săracul rege, demn de Shakespeare, ce jale și ce epigoni a lăsat în urma lui! [...]"

https://evz.ro/horoscop-loveste.html
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #29 : Marți, 25 Iunie 2019, 00:27 »
Radu Stefanescu:

"Fiecare astrolog de la tv încearcă să capteze atenția publicului, să obțină mai mulți clienți. Cerere și ofertă. Cei care oferă servicii, adică fac horoscoape personale, native. Eu nu fac așa ceva și de aceea am obiectivitatea și dreptul, nefiind în concurență cu nimeni, să spun mereu adevărul, chiar dacă nu face plăcere unora. Există multă șarlatanie și impostură pe piața manticilor din România ca și de aiurea, o prosteală generală. Încep să dau dreptate lui Carol al II-lea și apoi comuniștilor, când au interzis așa ceva!"

https://evz.ro/horoscop-horoscopul-pe-zodii.html

https://evz.ro/horoscop-stiinta-secolul-XXI.html

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain