Autor Subiect: Astrologie, horoscop, numerologie  (Citit de 14843 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Astrologie, horoscop, numerologie
« : Marți, 08 Ianuarie 2019, 09:37 »
Deschid acest subiect, la propunerea voastra.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #1 : Marți, 08 Ianuarie 2019, 16:32 »
Stiu cel putin 3 fete pasionate de astrologie care, cred ca se vor bucura de topicul deschis de tine, Gigi.
Prima e emanuela.25sv, care a si facut propunerea.
Imi permit sa aduc cu citat, aici, postarea ei, in fapt o invitatie:
As vrea sa propun un topic legat de astrologie. In ce zodie sunteti? Urmariti horoscopul zilnic? Aveti vreun astrolog preferat? Cunoasteti carti de astrologie interesante? Eu de exemplu sunt Capricorn cu ascendent in Balanta, in zodiacul european, iar in cel chinezesc sunt Iepure. Urmaresc cu interes canalele de youtube al Alexandrei Coman si a lui Marian Golea, de la care am invatat cate ceva. Imi place sa cred ca astrologia ne ajuta sa ne cunoastem in primul rand pe noi insine si apoi pe cei din jurul nostru, ne face sa trecem mai usor peste o perioada grea pentru ca avem pe cine sa dam vina (pe astre) si in cele din urma ne duce pe drumul nostru, ne ajuta sa evoluam.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #2 : Marți, 08 Ianuarie 2019, 20:51 »
Emanuela si Edith... eu nu-mi stiu ascendentul, nu stiu grade, planete sau alte d'astea, stiu doar ca sunt Varsator, iar despre Varsatori pot sa va spun ca de-a lungul vietii n-am intalnit inca doi care sa se asemene unul cu altul.
Cica s-ar diferentia Varsatorii de ianuarie de cei de februarie, dar asta n-am citit-o nicaieri, asa vorbeste "gura targului"  ;D
Oricum, ce spune acolo, in zodie, mie mi se potriveste perfect!

Emanuela, Capricorn cu ascendent in Balanta, deja vorbim despre munca si responsabilitate foarte multa combinata cu masurarea si cantarirea amanuntita a fiecarei decizii. Bine zicea cineva pe la TV ca sunteti truditorii zodiacului  :)

Edith, si asa este? Ce ai scris la Leu, ti se potriveste?  :)

Sunt de acord cu Emanuela ca astrologia ne invata sa cunoastem pe cei din jurul nostru. Caracteristicile generale se potrivesc intr-adevar la fiecare zodie in parte, sunt un ghid bun pentru o parere initiala asupra unei persoane complet necunoscute.
Pe undeva pe la inceputul anilor '90 (daca nu chiar in 1990),  a fost publicat un zodiac, pe foaie de ziar, format mare, pe care din fericire l-am cumparat. De ce spun din fericire? Pentru ca este cel mai complet si cel mai bun zodiac pe care l-am citit vreodata. Si credeti-ma, in toti acesti ani care au trecut, a fost verificat si de mine dar si de altii. Poate "trisez" un pic, dar este foarte folositor  :giggle:


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #3 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 08:33 »
 Din cate am inteles eu, ora nasterii este cea mai importanta, nici nu conteaza foarte mult  ascendentul  si  gradele.
 Astrologia este una  din cele sapte  stiinte ezoterice . Cele cateva cuvinte mi se potrivesc,oricum, am foarte mult de invatat.
 Alina Badic, este prof de astrologie, eu o simpatizez foarte mult :)

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #4 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 16:41 »
Din cate am inteles eu, ora nasterii este cea mai importanta, nici nu conteaza foarte mult  ascendentul  si  gradele.

Ascendentul este dat tocmai de ora nasterii....  :o

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #5 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 19:35 »


  Exact cum  spuneam , am foarte  mult  de  invatat :)...

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #6 : Joi, 10 Ianuarie 2019, 14:11 »
Tainele astrelor nu vreau sa le deslusesc,am invatat sa-mi cunosc rolul...
Ma gandesc uneori...carei zodii apartinem atunci cand travaliul mamei depinde de alti factori,mai lumesti asa...sa nu mai zic de programare...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #7 : Duminică, 03 Februarie 2019, 08:11 »
Legat de ascendent: da si eu știam că se stabilește în funcție de ora la care ne-am născut. Nu știu câți dintre noi știm ora exactă. Eu știu că undeva pe la 17.00 si nu se știe cât.

Am mai citit că e foarte important, pentru că, cică, după 30-35 ani,  ne cam transformăm și preluăm din trăsăturile și tendințele ascendentului.

Acum văd că e mare agitație cu zodiacul chinezesc.  Ăla în care zodia se identfică în funcție de anul nașterii, iar fiecare an este sub influența unui anumit simbol al zodiacului, reprezentat prin animale.
Deci, ascultând o emisiune de profil cu o ureche, am aflat că sunt Cocoș și că ne pregătim să intrăm în Anul Mistrețului.
Sfaturile primite:
Să nu uit să-mi plătesc datoriile.
Eu zic că n-am altele decât cele de la stat. Nu prea le uit că n-am chef să mă caute fiscul. :buck2:
Să mă organizez mai bine la muncă
Ce coincidență. Asta îmi tot propun și eu, dar nu găsesc o rețeta, o schemă ceva. Mai ales în perioade de criză sau de maximă aglomerație, așa cum sunt de vreo doi ani încoace...
Să ma relaxez mai mult, să fac mișcare mai multă
O recomandare pentru sănătate, tot din categoria ”mi-am propus și eu, stai să văd cum îmi iese”.
Veniturile cică înregistrează o creștere, nu prea mare, dar constantă. Ce să zic, Doamne ajută!

Uau, stai că nu-i așa simplu. Între timp am găsit un site, de unde am aflat că și Cocoșii aștia sunt de mai multe feluri, iar eu sunt Cocoș de Pământ. Interesant, zodia mea e cu semn de Foc.
Gata, m-am încâlcit, nu mai știu nimic din ceea ce oricum nu știam.
În concluzie, sporadic mă uit la previziuni astrologice, dar n-am aprofundat niciodată tema.
O ascultam pe Urania, chiar unde a dispărut, dar tot așa cu mirare, cu sentimentul că e foarte interesant ce spune, dar fără să rețin prea mult, după. Dar știu că felul ei de a prezenta informațiile îmi dădea un sentiment straniu, aproape de înfricoșare.

Dar să rămânem într-o notă veselă și să avem grijă cu Anul Mistrețului care, cică ne va duce la îngrășare. Printre altele, pe care îi las pe cei mai...cunoscători să ne spună.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #8 : Marți, 05 Martie 2019, 03:39 »
Eu știu doar ca-s o scorpioana mistreț. Cu cine ar trebui sa ma inteleg? Teoretic, bineînțeles...
Suntem tot și nimic.

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #9 : Marți, 05 Martie 2019, 07:21 »
 
 Buna dimineata!  :bow:

 Leia, am pus doua linkuri cu compatibilitati ale mistretului  http://www.horoscopurania.ro/horoscop-chinezesc-mistret/compatibilitati-mistret.html si ale scorpionului  http://www.horoscopurania.ro/horoscop-scorpion/compatibilitati-scorpion.html

 Have a nice day!

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 15:54 »
Nice
Thanks!
Suntem tot și nimic.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #11 : Duminică, 19 Mai 2019, 22:00 »
Teoria ciclurilor în astrologie. Astrologia creștină a cardinalului Pierre d’Ailly.

Autor: Radu Ştefănescu

Teoria ciclurilor... Unii spun că a fost formulată într-o formă elegantă de marele Pitagora. Natura este ciclică și are oroare de vid. Dumnezeu, Marele Arhitect, Legea Eternă, cum vreţi să-I spuneţi, a făcut Universul, Pluriversul ciclic. Totul în jurul nostru este materie şi undă. Ori, teoria cuantică arată caracterul dublu al luminii, de exemplu, de corpuscul şi undă. Unde este undă, vibraţie, apare lungimea de undă, perioada, ciclicitatea.

Astrologia creştină operează cu teoria ciclurilor. Istoria este sursă de evenimente care se petrec la aceleași aspecte. Este relativ complicat modul în care a enunţat cardinalul Pierre D’Ailly, în secolul XIV, postulatele astrologiei creştine. El trebuia să împace cea de a 2116-a poruncă a Catehismului: „Toate formele de divinaţie trebuie respinse: consultarea horoscoapelor, astrologia, chiromanţia, interpretarea prezicerilor şi a sorţilor, fenomenele de clarviziune legate de viitor, recurgerea la medium-uri ascund o voinţă de dominare asupra timpului, asupra istoriei şi în sfârşit, asupra oamenilor şi în acelaşi timp o dorinţă de a-şi câştiga favoarea puterilor ascunse.”

Bunul cardinal, singurul din istorie care a refuzat sa fie papă, autorul „Astrologiei creştine” 1398 şi a „Imago Mundi” 1410, cartea călăuză pentru Cristofor Columb, nu a reuşit, la Consiliul de la Constanţa să obţină canonizarea Astrologiei, cum cerea, ci un „armistiţiu” cu „talibanii”, inflexibilii, durii Câini ai Domnului, Dominicanii, Inchiziţia.

„...voinţa de dominare asupra timpului, asupra istorie şi a oamenilor...” – ei bine, se recunoaşte deschis, pe faţă, puterea Astrologiei, care putere nu trebuia lăsată pe mâna oricui.

Aşa cum scrie Sydney Omar, un atent istoric al astrologiei în ”A History. Astrological Revelations” papa Urban al VIII-lea, armeanul, mare amator de astrologie, dar şi cunoscător al puterii ei, pune pe franciscani, intelectualii Bisericii Universale, să „comită” o astrologie paralelă, un amestec savant de adevăr și ”fake news”, păstrând adevărata astrologie doar pentru uzul Vaticanului. Da, este papa care l-a chemat la judecata Inchiziței pe Galileo Galilei. Este celebră butada papei Urban, din timpul judecății: Dragă Galileo Galilei, ilustrissime, dacă pământul se învârtește atâta, nu ar trebui să fim îmbătați, aiuriți, amețiți? La care Galileo a răspuns: Cu siguranță, da! Dragostea este una dintre manifestări! Clericii au râs. Să nu credeți că judecata Inchiziței era o anchetă ca la Gestapo. Era mai mult o discuție filosofică, înalții clerici verificau și controlau progresul științei prin prisma dogmei.

S-au rescris cărţi, inclusiv „Tetrabiblos” ”biblia” astrologiei, s-au conceput noi reguli şi teorii. În definitiv doar călugării ştiau carte în acele vremuri şi toate cărţile, sursele de informare, erau în mâinile lor. Nobilii se distrau cu cărţi precum "Decameronul"! Dacă ştiau să citească, ceea ce era foarte rar!

În câţiva ani clericii au şters aproape total astrologia antică şi au înlocuit-o cu produsele lor. Astăzi, peste tot, avem astrolgia făcută de franciscani, zodiacul sideral, domificaţia Placidus. Placidus, un călugăr, olivetan, parcă, diferse chei de interpretare, ca un dicționar, ca o limbă străină. Sau, și mai rău, astrologia vedică, cu karmele și lecțiile de viață, o superstiție orientală de bazar, expresia unei religii străine. Este de aşteptat să nu funcţioneze foarte bine, nu?

Adevărata astrologie, astrologia creștină, numită astfel pentru că a fost enunțată de un cardinal și de un papă, este practicată astăzi de foarte puţine persoane, care în mod voit, sau accidental, au fost instruite de cei câţiva care mai ştiau, sau, în mod expres, au fost alese ca să păstreze astrologia creştină şi cheile de interpretarea ale papei Urban.

Mai găsiți termenul de astrologie creștină și la William Lilly, care publică cele trei volume ale cărții lui în 1647-1648. Lilly complică lucrurile și le înflorește, se spune că era o persoană foarte complicată și dificilă. Sursa pură este astrologia creștină a cardinalului Pierre d’Ailly, care a făcut obiectul lucrării de doctorat a actualei profesoare de la Princeton, Laura Ackerman Smoller ”The Christian Astrology of Pierre d’Ailly, 1350-1420” lucrare scrisă în anul 1993, după o documentare, cercetare și studii de 15 ani. Nec plus ultra, am lucrarea doamnei profesoare în fața mea.

https://evz.ro/horoscop-teoria-ciclurilor-crestina.html
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #12 : Duminică, 19 Mai 2019, 22:11 »
Ce zodii au noroc în anul 2019. Top 3 cu marii norocoşi. Teoria ciclurilor

Autor: Radu Ştefănescu

[...] Anul 2019 este un an al NOROCULUI. Doar este Anul Porcului! Și în limba română există vorba ”ai noroc porcesc” sau ”ai noroc ca porcul”! Dar, nu tot timpul și nu la toate zodiile!

Pentru întocmirea horoscopului pe zodii și global pentru anul 2019 am luat în considerare teoria astrologiei creștine a cardinalului Pierre d’Ailly. El considera că există o corespondență ciclică între tipurile de evenimente din istorie și conjunctura astrală. Adică, ”ce a fost, o să mai fie!”

Cu mult timp înaintea lui, cu vreo două mii de ani, chinezii ajunseseră la aceiași concluzie. Teoria ciclurilor. Zodiacul chinezesc se bazează pe zodiile zoomorfe de lungimea unui an, între Lunile noi respective, dar are un ciclu de 60 de ani în care se repetă zodia și elementul respectiv, adică apă, lemn, foc, pământ, metal. Anul 2019 este anul Porcului de Pământ, negativ. Ani ai Porcului de Pământ, negativ, au mai fost anii 1959 și 1899. 1959 seamănă cu 1899! Ani de trecere, nu au fost războaie mondiale, sau catastrofe majore. Ani, norocoși! Conform teoriei ciclurilor sunt foarte mari șanse ca și anul 2019 să fie un an asemănător cu anul 1959. De obicei, se așteptă ca să se comunice din Hong Kong care este culoarea anului 2019, hotărâtă de cei 12 Înțelepți ai Chinei. De obicei, Consiliul Înțelepților se ține în prima jumătate a lunii octombrie, în fiecare an. S-a stabilit pentru anul 2019 culoarea GALBEN-VERDE, a iubirii si norocului!!
Pentru a stabili care zodii sunt mai norocoase în anul 2019 s-a recurs la o analogie sincronică. S-au luat un număr de personalități, de pe tot globul, de la jumătatea secolul XX, câte 215 pentru fiecare zodie, adică 2.580 de persoane cu o biografie știută și s-a cercetat care a avut noroc, sau nu, în anul 1959. Pe baza statisticii obținute putem să afirmăm că în anul 2019 semnele de foc, în ordinea Berbec, Săgetător și Leu sunt cele mai norocoase zodii în anul Porcului de Pământ. Adică cei mai norocoși în anul 2019 se poate să fie Berbecii!

https://evz.ro/zodii-noroc-2019-teoria-ciclurilor.html
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #13 : Marți, 21 Mai 2019, 10:15 »
 :dance: berbeaca ascendent leu, clar da norocul peste mine  :magic: :happy: :yeah:
🌻

Offline emanuela25.sv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Nu sunt ce par a fi
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #14 : Marți, 21 Mai 2019, 20:55 »
Am citit postarile voastre si am mai invatat cate ceva. Urania prezinta horoscopul pe canalul de youtube de la Libertatea. Apropos de zodiacul chinezesc este interesant de stiut care sunt zodiile conflictuale si care sunt prietenii secreti:
Prieteni secreti                                        Zodii conflictuale
Bivol, Sobolan                                         Cal, Sobolan
Tigru, Mistret                                          Oaie, Bivol
Iepure, Caine                                          Maimuta, Tigru
Dragon, Cocos                                         Cocos, Iepure
Sarpe, Maimuta                                       Caine, Dragon
Cal, Oaie                                                 Mistret, Sarpe

De aceea luna mai este o luna mai dificila, suntem in an de Mistret si acum e luna de Sarpe, dusmanul mistretului. Dupa cum vedeti vremea e capricioasa si mai sunt si alte lucruri nu tocmai placute in aceasta luna.
Exagerarea este adevarul care si-a pierdut rabdarea