Autor Subiect: Tailanda, taramul florilor  (Citit de 6321 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tailanda, taramul florilor
« : Sâmbătă, 23 Decembrie 2017, 15:06 »
Tailanda, taramul florilor, gradina impodobita de Dumnezeu cu toate culorile si nuantele Pamantului. O uriasa cascada de frumos, o impletire plina de armonie de forme si arome. Dupa ce am vazut Azore, nu am crezut ca exista alt Paradis si totusi…am descoperit Tailanda, o simfonie maiastra, apogeul…

Amestecul acela fantastic, de soare generos, de apa tasnita de pretutindeni, de pamant imbogatit de clocotul din adancuri, e raiul florilor. Petale vesele, imbujorate de raze si de picaturi de ploaie calda, asezate in toate formele, buchete gigantice de bucurie…
Inainte de ajunge pe acel taram, de pe malul Anamanului, stiam doar de orhidee…ceva sinonim, o floare ce se confunda cu Tailanda. Auzisem de florile de acolo, dar ceea ce am vazut mi-a depasit orice imaginatie...

27.000 de specii de flori se gasesc acolo, multe dintre ele endemice, nu le mai intalnesti traind in salbaticie, in nici un alt loc in lume. Are la fel de multe plante cate se gasesc in intreaga Europa. Au adaugat simbolului lor national  atat de cunoscut, elefantul thailandez, o floare - Ratchaphruek sau aurul (Cassia fistula), semn ca oamenii aceia pretuiesc mult frumusetea.

In simplitatea lor, dar in iubirea si intelegerea naturii, au realizat ca parte din plantele si florile ce cresc la ei au devenit o raritate in lume, multe pe cale de disparitie. Asa ca din toata saracia lor, incearca sa le protejeze, sa le salveze de la disparitie. 13% din teritoriul Tailandei a devenit zona de conservare, un loc de documentare, de cercetare si de... admiratie.

Floarea Ratchaphruek (Cassia fistula linn) nu este doar o floare nativa din Thailanda, ci este asa cum deja va povesteam si floarea nationala a tarii. Clusterele de flori galbene cresc pe copacul ratchaphruek, iar culoarea galbena este simbolica budismului si gloriei (la noi parca este pentru...gelozie, nu-i asa?).  Arborele infloreste intre februarie si mai, iar florile reflecta armonia si unitatea poporului thailandez. Arborele isi pierde frunzele in timpul inflorescentei, efectul fiind mai puternic, ramanand doar florile pe ramuri. Floarea este comuna in intreaga tara si poate fi admirata de-a lungul drumurilor.



O alta floare nativa din zona Asia de Sud - Est este "floarea liliacului" (Tacca chatrieri), pe care am gasit-o mentionata si ca "bat flower", adica "floarea diavolului". Floarea este de culoare purpuriu inchis  si seamana cu un drac care zboara. Infloreste de la sfarsitul verii pana la inceputul toamnei. Are un fel de mustati lungi, in forma de picioare de paianjen, de care multe insecte se freaca, realizand astfel polenizarea. Planta, care creste in zonale umede ale tarii are frunze stralucitoare, verzi si albe.



Frangipani este o floare thailandeza nativa, numita local lantom. Floarea este frecvent folosita in templele budiste, ca parte a ritualului de inchinare. Am vazut si multe fete purtand aceste flori in par. Florile frangipani cresc in niste arbusti de tip foios, din familia plumeria. Florile sunt parfumate si exista variante de alb, galben sau roz. Cea mai obisnuita culoare a florii este roz. Frangipani este o planta tropicala si se dezvolta cel mai bine intr-un un sol bine drenat si zone pline de soare.



Poate una dintre cele mai populare flori din Thailanda este "thai lotus" (nelumbo). Deoarece aceasta planta este un simbol al puritatii si inocentei in budism, poate fi gasita in toate templele. Este si o metafora: nascut si crescut in apa murdara, lotusul este un simbol al curateniei. (la fel cum este nufarul la noi). De aceea se spune ca orice fiinta nascuta in lumea samsarei poate sa scape de rau, luand calea cea buna, aceea a budismului.


Bougainvillea thailandeza (Bougainvillea). Este din aceiasi familie cu cea care creste in zona meridionala in Europa si Nordul Africii, dar in Tailanda are dimensiuni gigantice. Am vazut ziduri asaltate de tulpinile cataratoare ale acestei plante. Efectul este minunat, indeosebi unde sunt mai multe plante de diferite culori: violet, rosu, alb, roz.



Creste si la noi, am vazut in zona Banatului si chiar in Bucuresti. Acolo este un arbust foarte raspandit: thai Mimosa pudica (Mimosa pudica).
Florile pot fi atat albe luminos dar si violet si rosu.



Prima oara am vazut floarea aceasta in Madeira. Apoi izolat, in Azore. Cand am ajuns in gradina hotelului din Phuket erau sute de astfel de flori... Se numeste "tayskie heliconia rostrata". Localnicii o numesc "bananierul salbatic" sau "pasarea paradisului".



Tot in gradina hotelului era si aceasta planta, am inteles ca i se spune "paianjenul alb". Am mai vazut-o, dar nu am stiut cu ce s-o identific. Am intrebat si mi s-a spus ca este din familia orhideelor, desi pe acestea le-am vazut crescand in copaci, iar aceasta planta era terestra...O fi, daca zic ei... ???



Despre orhidee s-a scris mult, am facut si eu un colaj acum cativa ani cand m-am intors fascinat din Madeira. Aici in Tailanda, orhideea este omniprezenta: in parcuri, in restaurante, in parul tinerelor, in siraguri la gat, decoratii pe aeroporturi, nu stiu daca este vreun loc in care sa nu intalnesti orhideea...Chiar si la mine acasa, in fereastra... :)  Chiar acum astept sa infloreasca din nou...Sunt convins ca o va face, pentru ca nu vrea sa fie mai prejos decat amarillisii pe care ii am si care infloresc unul dupa celalalt, ca intr-un concurs de frumusete. O parte din orhidee le-am fotografiat, altele m-am multumit doar sa le admir.






Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, taramul florilor
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 23 Decembrie 2017, 15:47 »
Alte flori pe care le-am intalnit si fotografiat...








































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tailanda, taramul florilor
« Răspuns #2 : Duminică, 24 Decembrie 2017, 08:24 »
Alte fotografii cu flori din Tailanda...