Autor Subiect: Sexualitate, subiect tabu ?!  (Citit de 395662 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #75 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:09 »
@carmentoma, esti sigura ?  ;D treci la coment  ;D

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #76 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:13 »
@iulielf, astept  ::)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #77 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:15 »
   Teren minat!! Nu ma bag, nu ma amestec!!!  ;D :D >:(

dar citesti, hotomancoooo....   ;)
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #78 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:18 »
   Nu, omul nu este animal. Omul este "om". Omul este "om". De aceea, toate zodiile, mie, imi sunt straine. Toate se vor a fi o manipulare a omului, pentru a se crede ca omul este un animal. Insa omul nu este nici "miel", nici "taur, nici "scorpion, nici "leu".... Este unic in univers. Este "om". Milioane de civilizatii din intreg universul, se numesc tot "oameni". Ca nu se aseamana la detalii, asta e alta problema.
   Sa definesc normalitatea in planul sexual ?
   Iti pot raspunde cu o intrebare. Poti defini "sexul" in planul normal ?
   Polemici putem tine, destul de multe.
   Normalitatea, din punctul meu de vedere, in planul sexual, este aceea ca, doi oameni care se iubesc, in momentul lor deplin si intim, se simt intr-adevar, in al noualea cer, si nu doar in momentele orgasmice, ci in permanentza.

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #79 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:22 »
   Normalitatea, din punctul meu de vedere, in planul sexual, este aceea ca, doi oameni care se iubesc, in momentul lor deplin si intim, se simt intr-adevar, in al noualea cer, si nu doar in momentele orgasmice, ci in permanentza.

perfect raspuns  :-*
doi parteneri, nu spun de acelasi sex ca as oripila pe multi (eu una nu condam sexe identice aflate in relatii sexuale, e DOAR problema lor, nu a mea sau a noastra), deci, 2 parteneri intimi pot avea, intr-o relatie sexuala, si parte de sex dar si parte de "a face dragoste" ?!  ::)

normalul unde este, la lesbiene, gay sau hetero ? este normalul, de fapt :)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #80 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:28 »
   Nu, normalul este la indivizi din sexe opuse, nu de acelasi sex. Aia e o anormalitate. Deci, sa ne gandim. Daca creatorul oamenilor vroia asha ceva, cu ce scop a mai creat si femeia? Sau, cu se scop a mai fost creat barbatul ? Putea, foarte simplu, sa creeze doar un anumit tip humanoid, nu? Putem observa ca sunt destule specii care sunt asexuate, dar nu umane. Se poate vedea clar, de exemplu, ca gandacii de bucatarie sunt hermafroditi. Oare de ce creatorul oamenilor nu a creat o singura specie humanoida, care sa fie hermafrodita ?
   La asta ar trebui sa se gandeasca toti "inversatii" sexual. :D ;)

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #81 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:31 »
corect si logic raspunsul  :).

"deci, 2 parteneri intimi pot avea, intr-o relatie sexuala, si parte de sex dar si parte de "a face dragoste" ?!" - raspunde  ;) :-*

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #82 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:32 »
   Da, numai ca, in momentul in care chestia se face doar pentru sex, asta nu inseamna ca au parte si de dragoste.

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #83 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:33 »
de ce nu?

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #84 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:34 »
 SEX, sexe, s.n. 1. Totalitatea caracteristicilor morfologice și fiziologice care deosebesc animalele și plantele în două categorii distincte, masculi și femele. 2. Fiecare dintre cele două categorii de viețuitoare diferențiate după organele genitale; bărbați sau femei, masculi sau femele. ♢ Sexul tare (sau viril) = bărbații. Sexul slab (sau frumos) = femeile. [Pl. și: sexuri] – Din fr. sexe, lat. sexus.   

deci? facem sex sau facem dragoste ?:)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #85 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:36 »
  Eu consider ca sexul sau "dragostea" nu se poate face dupa niste litere scrise in vreo carte, ca, in felul asta, ajungem sa facem sex mecanic.  ;D :D
  Asta nu poate fi definit. Fiecare crede ce vrea, in domeniul asta. Eu mi-am expus parerea.

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #86 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:37 »
ok  :D  :-*

Offline CristianNasalean

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #87 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:47 »
Parerea mea este ca depinde de moment.

Cateodata avem (sau ne facem) timpul necesar pentru a realiza ambianta necesara, pentru a pregati totul "ca la carte", pentru a ne ocupa unul de celalalt, pentru a ne satisface placerile reciproc si pentru a ne asigura ca ambii parteneri se contopesc in acel magic moment si atunci "facem dragoste".

Insa sunt si momente cand din diverse motive (sau apucari - eu cred ca si omul este animal si nu l-a creat nimic divin) tot ce ne dorim este "una scurta". Desi se crede in folclor ca doar barbatii isi doresc asa ceva, experienta a dovedit contrariul. Ei in acele momente "facem sex".

Oricare ar fi situatia, nu cred ca un moment este mai prejos decat celalalt. Fiecare contribuie cu ceva la relatia respectiva. Unul aduce mai multa tandrete, celalalt mai mult "spice".

carmentoma

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #88 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:47 »
@carmentoma, esti sigura ?  ;D treci la coment  ;D

   Ti-am mai scris si pe prima pagina ca pentru mine asta e subiact tabu! Ma fac rosie-verde-albastra-violet si cand citesc, dar sa mai si scriu e deja prea mult! Lasa ca iau notite!  :D ;D :o

marcutza

  • Vizitator
Re: Sexualitate, subiect tabu ?!
« Răspuns #89 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 19:52 »
Parerea mea este ca depinde de moment. -  PERFECT OBSERVAT :)

Cateodata avem (sau ne facem) timpul necesar pentru a realiza ambianta necesara, pentru a pregati totul "ca la carte", pentru a ne ocupa unul de celalalt, pentru a ne satisface placerile reciproc si pentru a ne asigura ca ambii parteneri se contopesc in acel magic moment si atunci "facem dragoste".
- EXACT SI SUNT DE ACORD :)

Insa sunt si momente cand din diverse motive (sau apucari - eu cred ca si omul este animal si nu l-a creat nimic divin) tot ce ne dorim este "una scurta". Desi se crede in folclor ca doar barbatii isi doresc asa ceva, experienta a dovedit contrariul. Ei in acele momente "facem sex".
- NU, IN ACELE MOMENTE FACEM TOT DRAGOSTE DAR E SUBJUGATA ANIMALULUI DIN NOI :) NIMIC ALTCEVA, DRAGOSTEA, SENTIMENTELE SUNT ACELEASI, SA FIM SERIOSI :)

Oricare ar fi situatia, nu cred ca un moment este mai prejos decat celalalt. Fiecare contribuie cu ceva la relatia respectiva. Unul aduce mai multa tandrete, celalalt mai mult "spice".
- BRAVA, INSEAMNA CA AI REUSIT SI SEXUL SI DRAGOSTEA IN AC TIMP :)

sa nu va fie NICIODATA rusine de voi insiva, NICIODATA sa nu existe subiecte tabu sau scene jenante. lasati rusinea, si jena la o parte si veti avea parte de tot ce inseamna absolut, de tot ce inseamna Nirvana  ;)