Autor Subiect: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017  (Citit de 11577 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
03.05.2017 1 loc disponibil dintr-o renuntare , in camera DBL femei !!!!

INFORMATII TRANSPORT

Plecare din Bucuresti ora 7:00, statia de metrou Dristor langa McDonald's -
 Traseu Bucuresti – Slobozia – Braila –Smardan - Macin

Nr. microbuz: B -294- NEW
Nume si nr tel sofer: BOGDAN 0756.07.07.83.




Tarif: 300 RON cazare in camera dubla
Rezervari http://www.singlescamp.ro/eveniment/incursiune-parcul-national-macin-si-alte-frumuseti-6-7-mai-2017/
Avansul, care confirma rezervarea locului, este de 100 RON/persoana. 
Plecare: 6 mai 2017
Sosire:  7 mai 2017
Cazare: Hotel Turist Macin 2*
Servicii incluse:
• transport cu microbuzul pe ruta Bucuresti  – Slobozia – Braila –Smardan - Macin - Bucuresti (inclusiv trecerea microbuzului cu bacul)
• 1 noapte hotel 2* mic dejun inclus
• insotitor de grup si ghid - pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
• asigurare medicala
• asigurare storno
• intrari la obiective
• taxa individuala de trecere cu bacul 1.5 RON/sens
Grup: 18 persoane + insotitor din partea Singles Camp: Gabriel Lala - 0723 337 963
Descriere
Veti calatori prin Muntenia si Dobrogea, veti vizita doua orase din Baragan cu numeroase comori turistice- Slobozia si Braila, veti vedea obiective de care probabil n-ati stiut pana acum. Veti traversa fluviul Dunarea cu celebrul bac de Braila, veti admira localitati dobrogene - Smardan, Macin,Greci-fiecare cu povesti minunate. Drumetie in doua zone ale Parcului National Macin si ascensiune pe cel mai inalt varf din Dobrogea – Tutuiatu - 467 m altitudine.
Veti avea ca insotitor de grup si ghid pe Gabi Lala, mare iubitor si cunoscator al zonei. Sunt convins ca o sa va impresioneze si o sa va bucure povestile lui...
Iata ce o sa faceti:
Sambata 6 mai 2017
Plecare din Bucuresti ora 7, statia de metrou Dristor. Traseu Bucuresti – Slobozia – Braila –Smardan - Macin
Prima oprire-  se viziteaza pret de 1 ora - Muzeul National al Agriculturii din orasul Slobozia- un loc fascinant si plin de surprize. Ajungem apoi in orasul de la Dunare, Braila si ne vom opri acolo petru 2 ceasuri intr-un tur de oras fascinant, ascultand povesti despre oamenii locului, vom admira case in diferite stiluri arhitecturale si ne vom bucura de aleile in forma de evantai.Vom traversa batranul fluviu Dunarea cu bacul si vom asculta si alte legende ale locului. Ne continuam drumul catre orasul Macin admirand frumoase lacuri dunarene si peisaje dobrogene.
Cazare in jurul orei 16 la  Hotelul Turist din Macin, refresh o ora si apoi ne petrecem dupa-amiaza la poalele celor mai vechi munti de la noi si printre cei mai vechi munti din Europa (veti vizita Fantana de Leac si veti face un mic traseu turistic pe Culmea Pricopanului)
Cina, ora 20. Seara o petrecem in Macin, party, bunatati dobrogene, muzica live la chitara si atmosfera relaxanta
Duminica 7 mai 2017
Mic dejun cam matinal, stiu, dar pentru a va arata tot ce ne-am propus, ne intindem mai putin in pat si la ora 8 coboram la masa.
Check out hotel, apoi vizita si plimbare la  Lacul Iacobdeal.
Trecem prin satul Greci, localitate faimoasa si plina de istorie, apoi ne pregatim de drumetie pentru a cuceri cel mai inalt varf din Dobrogea – varful Tutuiatu - 467 m altitudine – traseu turistic ( 4-5  ore dus-intors). Ne odihnim pe varf si vom admira Dobrogea plina de peisaje spectaculoase ( poate avem noroc si de bujorii dobrogeni ).
Ne intoarcem la bac sa trecem inca o data Dunarea, privim Braila din drum, apoi ne retragem spre casa
Despre obiective
-       Slobozia- http://muzeulagriculturii.ro/. Aici ne vom pierde pasii prin Muzeul National al Agriculturii, un loc fascinant, unde vom cauta si camera secreta din casa taraneasca
-   Braila – oras cu o istorie bogata, Terente, tanti Elvira, Caltuna sau Voichita- doar cateva din povestile pe care le veti auzi
-   Fantana de Leac – un izvor captat si o legenda a locului
-   Parcul National Macin- http://www.parcmacin.ro/
-   Lacul Iacobdeal- http://www.cunoastelumea.ro/unic-in-romania-lacul-iacobdeal-din-muntii-macin/
Echipament obligatoriu
-   pentru drumetie – gheata / adidas tip trail (talpa aderenta), pantalon lung, pelerina usoara de ploaie, sapca, rucsac mic. Traseul catre varful Tutuiatu nu este foarte greu, dar trebuie atentie pentru ca sunt mici portiuni cu pietris.
-   imbracaminte, incaltaminte lejera pentru restul timpului
Precizari Este o excursie in care veti vizita, va veti relaxa in plimbare, va veti distra. Programul este unul dens si interactiv, astfel incat sa va puteti cunoaste, sa puteti socializa. Este o iesire deschisa tuturor membrilor Singles Camp. noi sau vechi. 
:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti.
La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Care nu sunt genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic. Asteptam oameni veseli, deschisi, care armonizeaza usor intr-un colectiv. Asta pentru ca atmosfera sa fie la fel ca in toate actiunile noastre.
Hotelul este deja nominalizat, va puteti informa pe internet despre acesta, aveti ocazia de a studia feed-back-urile.
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 

Gabi Lala, insotitorul si ghidul acestei excursii





Fotografii a locurilor prin care o sa treceti:







































Offline Vlad R

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #1 : Miercuri, 14 Decembrie 2016, 20:49 »
Suna si arata foarte interesant.
Astept detaliile 😊

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #2 : Miercuri, 14 Decembrie 2016, 21:34 »
Maine va fi lansata si pe site cu toate detaliile.  :thumbup:

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #3 : Joi, 15 Decembrie 2016, 10:42 »
   Abia astept sa vad si aceste locuri frumoase din frumoasa noastra tara , asa ca sunt prima pe lista .

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #5 : Joi, 15 Decembrie 2016, 20:38 »
   Done !

Offline Alexandru Ghindea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #6 : Marți, 24 Ianuarie 2017, 21:47 »
Buna seara,

Sunt nou pe site-ul Single Camp&Travel si mi-a atras atentia aceasta excursie in parcul national Macin dar am vazut ca trebuia facuta rezervare pana la data 20.01.2017.
Intrebarea mea este daca nu cumva mai sunt locuri libere si se mai accepta participanti.

Multumesc,

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #7 : Marți, 24 Ianuarie 2017, 23:01 »
Alexandru, bine ai venit! Eu cred ca mai sunt locuri, altfel s-ar fi anuntat aici. Completeaza formularul de rezervare de pe site si vei primi apoi un email cu datele necesare platii.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #8 : Miercuri, 25 Ianuarie 2017, 07:08 »
Alexandru, rezervarile se fac pe site, aici: http://www.singlescamp.ro/eveniment/incursiune-parcul-national-macin-si-alte-frumuseti-6-7-mai-2017/
completand, asa cum ti-a explicat Krondia, formularul de acolo.

Cand nu ma sunt locuri, scriem si pe site, anuntam si aici pe forum, cu rosu bold sa se distinga cat mai usor. Daca parcurgi catalogul de vacante de pe site o sa vezi ca sunt mai multe actiuni la care scrie "nu mai sunt locuri", la cele care nu au aceasta mentiune, exista inca disponibilitate.

Termenul de plata a avansului, stiu, m-a intrebat mai multa lume ce se intampla daca este depasit si imi dau seama ca poate produce usoare confuzii, dar nu avem in alt fel cum sa anuntam de cand incep sa se faca platile. 

Offline Alexandru Ghindea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #9 : Miercuri, 25 Ianuarie 2017, 19:24 »
Buna seara,

Multumesc pentru raspunsuri  Krondia si admin.
In acest caz o sa ma inscriu :).

Toate cele bune!

Offline MarleneC

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #10 : Luni, 30 Ianuarie 2017, 15:56 »
Buna,

Mi-am asigurat si eu un loc in excursie  :). Si desi stiu ca mai am timp sa aflu detalii, totusi de la care iesire de metrou de la Dristor este vorba sa plecam?

Numai bine!

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #11 : Marți, 25 Aprilie 2017, 20:56 »
   Ce liniste pe pagina noastra ! "Macin-ari" din toate colturile (tarii) , treziti-va . Mai avem putin peste o saptamana pana cand ne vom vedea , hai sa si vorbim putin inainte ! Ce ziceti ?

Offline GabrielaM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #12 : Miercuri, 26 Aprilie 2017, 09:24 »
Daaa... ca bine zici!
ma uitam acum la echipament:
"-   pentru drumetie – gheata / adidas tip trail (talpa aderenta), pantalon lung, pelerina usoara de ploaie, sapca, rucsac mic. Traseul catre varful Tutuiatu nu este foarte greu, dar trebuie atentie pentru ca sunt mici portiuni cu pietris."

Oare cum o sa fie  vreme?!
Ar trebuie sa luam haine mai groase...?

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #13 : Miercuri, 26 Aprilie 2017, 16:21 »
Buna ziua ! Referitor la echipament, ma uit pe prognoza meteo,se anunta in zona MACIN pt perioada noastra- 22-23 grade, deci cald in timpul zilei. Cu siguranta pentru traseu se va putea merge si in maneca scurta....pentru pantaloni este ideal un pantalon lung, care ne fereste de pietricele,praf...etc. Pelerina de ploaie ( sau ceva de ploaie) trebuie sa avem pentru varful Tutuiatu pentru a fi in siguranta. Avand in vedere ca seara si dimineata este mai racoare trebuie o bluza cu maneca lunga,pulover,etc. Vom urmari prognozele si voi posta si alte info legate de traseu,vreme,atmosfera.....etc ! Sa ne vedem cu bine !

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune in Parcul National Macin si alte frumuseti 6 – 7 mai 2017
« Răspuns #14 : Miercuri, 26 Aprilie 2017, 20:46 »
  Asa ,dragii mei colegi de drumetie, sa vorbim ,zic. Cu prognoza ,mai vedem atunci mai aproape pe Meteoblue.com,dar echipamentul de baza trebuie luat in rucsac.Eu propun si niste jambiere care ne pot feri de pietris. Sunt bune si parazapezile ,dar s-ar putea sa ne incalzim cu ele.Nu uitati de ochelarii de soare .Nu vreti sa faceti riduri, nu ?O sepcuta sau palariuta poate ar fi buna pentru cei maisensibili la soare.
Nu cumva sa uitati voia buna !
Abia astept sa va cunosc !