Autor Subiect: Lectia semaforului  (Citit de 5258 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Lectia semaforului
« : Vineri, 19 August 2016, 20:04 »
Lectia semaforului

scris de wonderland

Stiti momentul ala, cand ajungi la trecerea de pietoni si semaforul e rosu? Toata lumea vrea sa treaca mai repede, simti pe cei de langa tine cum se muta de pe un picior pe altul, unii bat din picior, isi schimba bagajele dintr-o mana in alta, stau cu un picior pe bordure, unul suspendat deasupra carosabilului, se imping de parca asta ar schimba culoarea semaforului... E un freamat general de nerabdare. Pentru ca, nu-i asa, ne grabim, avem o tinta, ni se pare ca suntem opriti brusc de un obstacol nedorit. Apoi, dintr-o data, lumea se linisteste. Poate ca unii se bucura de pauza nedorita ca sa-si mai aseze din ganduri, poate ca altii incep sa priveasca pur si simplu la oameni, copaci sau nori, in interiorul lor sau in gol, poate ca toti s-au resemnat cu gandul ca nu pot influenta timpul programat pentru culoarea rosie. Cert e ca, atunci cand se face verde, nimeni nu mai observa schimbarea, pentru cateva fractiuni de secunde nemiscarea se prelungeste. Apoi, cineva sesizeaza ca e liber la trecere si toata lumea incepe traversarea. Unii revenind la graba initiala, altii cu ritm mai linistit, cu o energie noua, diferita.
Cam asa se intampla si in viata… Lucrurile se intampla cand nu mai asteptam. Cand in noi e liniste si acceptare. Cand nu incecam sa fortam lucrurile sa se intample. Exista un timp al deznodamintelor fericite, al aparitiei solutiilor doar cand noi incetam sa mai batem din picior a nerabdare.

Uneori, chiar cand renuntam sa mai speram.
Din pacate, si cele mai multe dintre intamplarile nefericita la fel apar, pe neasteptate, dar nu despre asta vreau sa vorbesc acum.
Daca stam cu ochii atintiti pe semafor, nu se va face verde mai repede. Daca ramanem cu mintea fixata doar pe tinta noastra, nu vom ajunge mai repede sau mai usor acolo unde ne dorim. Ba, chiar ratam sansa de a ne bucura de ce se intampla langa noi. Uneori ratam sansa de a vedea oportunitati care sa faca rezolvarea mai interesanta, succesul mai sigur, chiar daca intr-un mod diferit decat cel preconizat de noi.
Nu exista o singura solutie, nu exista un singur mod de a realiza ceea ce ne-am propus. Uneori ne dam seama ca nici dorintele noastre nu erau cele care ne-ar fi facut sa ne simtim cu adevarat fericiti sau impliniti.

Cand incetam sa mai stam cu ochii atintiti pe semafor, cu mintea centrata pe ce credem noi ca vrem, ca e cel mai bine si, mai ales, pe ce ne dorim sa se intample fix atunci, in momentul determinat de noi, viata devine mai bogata, pentru ca noi suntem mai predispusi sa ne bucuram de ceea ce este, mai calmi, mai rabdatori, mai capabili de a merge mai departe fara frustrari si risipa de energie.
E bine sa iti fixezi obiective, sa iti faci planuri. Dar viata m-am invatat ca e bine sa nu-ti transformi obiectivul in obsesie, sa nu-ti conditionezi fericirea, starea de bine de realizarea lui in timpul dorit de tine. Sa configurezi un plan lasand loc si pentru neprevazut, cu singura asteptare ca vei ajunge acolo in cel mai bun mod posibil, propunandu-ti sa tii seama de toate aspectele noi care apar pe traseu. Fie si de cele care presupun un viraj de pe traseul initial.

Se pare mare parte din tot ce ne e dat sau nu sa realizam, isi gaseste implinirea intr-un mod si intr-un termen care nu intotdeauna tine de noi. Cand nu mai asteptam. Adica atunci cand reusim sa ne detasam de obsesie, de frustrare, de tendinta de a vedea doar obstacole, de tristete, de nerabdare, de furie, de orgolii, pe scurt de toate emotiile negative care ne tin cu ochiii pe capatul drumului si nu ne lasa sa ne bucuram de ceea ce e pe drum.



Offline doina savu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 99
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 20 August 2016, 07:28 »
F frumos si plastic ai abordat acest subiect. Sunt perfect de acord cu tine si cred ca important este sa ai incredere, si sa te lasi in flow-ul vietii si sa fi 100% prezent in viata ta. E atat de simplu sa fi prezent si atat de putini o facem! Multumesc ptr postare.
Doina

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 20 August 2016, 08:15 »
Buna dimineata la toata lumea. Da ... ai condei, nu gluma! Adevarat graiesti. :applause: :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 20 August 2016, 08:32 »
Multumesc! Chiar daca scriu pentru mine, recunosc ca ma bucur cand si altii rezoneaza la cele scrise..:flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Ancutza

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 20 August 2016, 08:54 »
Buna dimineata!
Cat de frumos si adevarat ai scris!

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 20 August 2016, 12:38 »

Lucrurile se intampla cand nu mai asteptam. Cand in noi e liniste si acceptare. Cand nu incecam sa fortam lucrurile sa se intample. Exista un timp al deznodamintelor fericite, al aparitiei solutiilor doar cand noi incetam sa mai batem din picior a nerabdare. Uneori, chiar cand renuntam sa mai speram.
    Felicitari pentru text wonder, in general tu scrii intr-un mare fel  :applause:
Acum sper ca mai apar si lucruri bune sau deznodaminte fericite, si dupa ce ni s-a terminat rabdarea (a mea simt ca s-a terminat de ceva timp  :whistle:
chiar daca in sinea mea astept cate  un happy- end la fiecare dintre lucrurile nerezolvate pana acum, cine stie ... poate totul se termina cu bine si
probabil altfel decat mi-am imaginat initial...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #6 : Duminică, 21 August 2016, 09:36 »
Multumesc, Ancutza.
Cory...am o imbratisare pentru tine  :kissing:

Happy end vedem in special la comediile romantice sau doar siropoase.
In rest, constat doar ca exista un mod ghidus si de multe ori independent noi al aranjarii situatiilor, intamplarilor, problemelor. Cand te uiti in urma, vezi ca toata agitatia ta n-a ajutat prea mult. Pentru ca intamplarile isi afla deznodamantul in ritmul si la momentul lor.

Sau, cine stie poate doar ne maturizam, imbatranim si devenim mai intelepti...  ???

PS - si observatia ta cu rabdarea m-a amuzat. Niciodata nu stiu daca am prea multa sau prea putina pentru o situatie sau alta. Dar, cred ca atunci cand ne punem problema daca mai avem rabdare sau nu, inca nu suntem in acea stare de liniste interioara, inca suntem cu ochii atintiti pe semafor.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #7 : Marți, 23 August 2016, 06:20 »
Frumos! Experienta si intelepciunea anilor dau valoare cuvintelor !  :applause:

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #8 : Duminică, 30 Decembrie 2018, 13:30 »
Lectia semaforului

scris de wonderland

Stiti momentul ala, cand ajungi la trecerea de pietoni si semaforul e rosu? Toata lumea vrea sa treaca mai repede, simti pe cei de langa tine cum se muta de pe un picior pe altul, unii bat din picior, isi schimba bagajele dintr-o mana in alta, stau cu un picior pe bordure, unul suspendat deasupra carosabilului, se imping de parca asta ar schimba culoarea semaforului... E un freamat general de nerabdare. Pentru ca, nu-i asa, ne grabim, avem o tinta, ni se pare ca suntem opriti brusc de un obstacol nedorit. Apoi, dintr-o data, lumea se linisteste. Poate ca unii se bucura de pauza nedorita ca sa-si mai aseze din ganduri, poate ca altii incep sa priveasca pur si simplu la oameni, copaci sau nori, in interiorul lor sau in gol, poate ca toti s-au resemnat cu gandul ca nu pot influenta timpul programat pentru culoarea rosie. Cert e ca, atunci cand se face verde, nimeni nu mai observa schimbarea, pentru cateva fractiuni de secunde nemiscarea se prelungeste. Apoi, cineva sesizeaza ca e liber la trecere si toata lumea incepe traversarea. Unii revenind la graba initiala, altii cu ritm mai linistit, cu o energie noua, diferita.
....Daa... Cunosc acest moment foarte bine...Mie mi s-a intamplat de foarte multe ori.
Si mai este ceva.
Momentul cand nimeni nu mai priveste spre semafor, ci in directia de unde vin masinile pentru a prinde clipa cand te poti strecura cumva printre ele si a ajunge mai repede in cealalta parte. Intre timp culoarea semaforului se schimba, masinile opresc si abia atunci iti dai seama ca nu avea rost sa privesti intr-o directie care nu duce la nimic, cand ar fi fost mai bine sa-ti dai un moment de ragaz dintr-o alergatura continua...
Wonderland...nu stiu cum se face dar ma regasesc mai mult sau mai putin in toate articolele scrise de tine si pe care le-am citit pana acum (in timp, as vrea sa le citesc pe toate  )  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Lectia semaforului
« Răspuns #9 : Luni, 31 Decembrie 2018, 05:28 »
Multumesc, Louie. Ciudat e ca si eu ma regasesc in ele, desi pe unele nici nu-mi amintesc sa le fi scris. Parca ar fi fost alta persoana, din alt timp...
De asta imi place mie forumul. Pentru ca ce s-a scris, ramane marturie, si iata bucurie pentru cei care poposesc pe aici.
De asta regret ca nu indraznesc mai multi sa treaca de pragul cititorilor si sa impartaseasca din ganduri, intamplari, experiente.
De-a lungul vremii am vazut multi talentati in ale scrisului si, cu siguranta, multe persoane cu povesti interesante, cu ceva de zis...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.