Autor Subiect: Cum se desfasoara concursul de fotografii, regulamentul si care sunt premiile  (Citit de 34831 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Acum doua saptamani, Embo mi-a transmis o propunere de concurs, intre membrii Singles Camp. Ideea este excelenta din cel putin doua motive:
- strange si intereseaza mai mult grupul de acest forum (am explicat de mai multe ori cat de important este sa avem o platforma vie de comunicare...)
- marcheaza foarte bine amintiri din vacante - prin cele mai frumoase imagini culese din locurile prin care mergem

Ofera posibilitatea membrilor activi sa obtina vouchere a caror valoare se scade din tariful excursiilor la care participa. Pana acum in afara de gold members, cei cu activitate pe forum, nu aveam alta posibilitate de a motiva pe cei care sunt super-fideli si de ajutor proiectului Singles Camp. Odata cu primul voucher de fotografie are sa plece si doua pt gold members... :)

Concursul are drept scop alegerea celei mai bune fotografii a lunii, pe baza voturilor exprimate de catre membrii SinglesCamp.

Fotografiile castigatoare ale concursurilor lunare vor alcatui impreuna calendarul anual Singles Camp, intocmit si publicat la sfarsitul fiecarui an calendaristic.

Dintre ele se va alege, pe baza unei votari separate, cea mai buna fotografie a anului.

Regulamentul concursului:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2335.0.html


Cu aceste fotografii, cum s-a explicat deja - se va tehnoredacta si tipari un tiraj de calendare Singles Camp atat in format mare de perete, cat si mai mic, de birou. Acestea vor fi accesibile la sfarsitul anului. o sa existe o sectiune speciala de achizitionare online a acestora.

Mi-as dori mult sa existe cat mai multi participanti, votanti... :)

In newsletter-ul-ul la care lucrez astazi am sa inserez si aceasta "stire proaspata", ca vom avea un concurs si un calendar Singles Camp.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Gigi, ca fotograf "ocazional" din unele excursii Singles Camp, o sa incerc sa particip la acest concurs.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Aceste concurs trebuie inteles ca un ajutor dat Singles Camp, ca un mijloc de comunicare prin imagini, ca o punte intre "valurile" si "generatiile" care trec pe aici...Nu e ceva intre profesionisti, nu se doreste o competitie cu ambitii si ....dezamagiri ci ceva prietenesc...Este important pentru ceilalti sa vada locurile prin care trecem...

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Da, cred ca acest lucru trebuie subliniat: acest concurs nu a fost gandit ca o competitie de arta fotografica, ci ca una de fotografie de vacanta la care poate oricine sa participe daca din cele cateva zeci sau sute de poze facute in timpul unei actiuni SinglesCamp sau SinglesTravel selecteaza una sau doua pe care sa le prezinte celorlalti in cadrul topicului dedicat lunii respective.
Nu se cer imagini perfecte din punct de vedere tehnic, ci imagini cu continut semnificativ, fotografii care pot transmite sau pot povesti ceva din ceea ce a vazut, a simtit sau a trait autorul in cele cateva zile dedicate actiunii.
Regulamentul nu prevede criterii de jurizare, impresia produsa si sentimentul transmis privitorului fiind principalele mijloace de apreciere aflate la libera alegere a votantului, care poate sa-si pastreze subiectivitatea, fara sa o justifice.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Excelenta ideea !! ...Succes Emil ... precis vei castiga :  "cea mai buna fotografie a anului"    ;)  :)

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Eu cred ca Emil merita deja un premiu onorific pentru cate poze superbe a facut in actiunile la care a participat... :applause:

Poate daca nu se inscrie nimeni la luna ianuarie, ii acordam primul premiu unei fotografii facute si alese de Emil ca o recunoastere a talentului sau ? :blush:

Poate asa se incurajeaza si altii sa posteze, sa concureze... :thumbup:
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline inteleapta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Cum se desfasoara concursul de fotografii, regulamentul si care sunt premiile
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 06 Februarie 2016, 19:27 »
Primii mei pasi cu voi au fost... in zapada! Totul a fost minunat... Sper sa ne revedem cat mai curand!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cum se desfasoara concursul de fotografii, regulamentul si care sunt premiile
« Răspuns #7 : Duminică, 07 Februarie 2016, 13:06 »
Si cum tocmai am spus pe un alt topic,
 :blush:
Citat
despre Pasi in zapada scriem la Pasi in zapada :) Doar asa lasam...urme  :thumbup:


http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2192.60.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
 :oops: Este permisa votarea propriilor fotografii? Din spirit de fair play eu as spune ca nu dar nu gasesc in regulament nicio precizare in acest sens.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Ai dreptate, am introdus in regulament o regula care prevade ca nu este permisa votarea fotografiilor proprii.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Buna dragilor , interesant concurs , daaaa profesionistiii nu au ce cauta aici , voi sa postati doar pentru delectarea noastra  :smitten: .
Glumesc , e perfect .
Succes tuturor ! :flori:

Offline Necula Mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Emil,

 "De gustibus non est disputandum", propun pentru anul viitor sa introduci premiul pentru cea mai vizualizata fotografie.
  Cred ca este cel mai corect premiu, pentru ca arata care este prima impresie produsa si sentimentul transmis privitorului...,subiectivismul   
  intervine ulterior dupa ce incepe votarea si sunt luate in calcul toate variantele. Cred ca merita sa te gandesti la propunerea mea.
  PS. am sa iti demonstrez cat de curand ca am dreptate.

Have a nice weekend!  :yeah:

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Cum se desfasoara concursul de fotografii, regulamentul si care sunt premiile
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 27 August 2016, 21:55 »
Embo, am o propunere .... nu trebuie sa tii cont de ea, dar as vrea sa o spun :
 fotografiile lunii iulie sa fie considerate fotografiile evenimentelor cu incepere in luna iulie (chiar daca se extind si pe august),
 fotografiile lunii august sa fie considerate fotografiile evenimentelor din luna august, data inceperii evenimentelor sa fie in luna august (chiar daca se extind si pe septembrie) ....
 .... si asa mai departe   :)

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cum se desfasoara concursul de fotografii, regulamentul si care sunt premiile
« Răspuns #13 : Duminică, 28 August 2016, 16:47 »
@ Tania55, asa este, de fapt asa a fost si pana acum, se considera data de incepere a actiunii, nu data de finalizare.

@ Necula Mihaela, iau in considerare propunerea ta, insa editia 2016 a concursului se desfasoara asa cum este prezentul regulament.
Pentru anul viitor vor fi desigur schimbari bazate pe experienta primului an.
Am in vedere inclusiv dezvoltarea forumului in partea de fotografie/video prin posibilitatea crearii de galerii generale si/sau personale in care se poate contoriza usor numarul de vizualizari. Totusi, acest numar nu reprezinta direct valoarea unei imagini. Mai discutam insa pe tema asta.  :)

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Cum se desfasoara concursul de fotografii, regulamentul si care sunt premiile
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 24 Septembrie 2016, 15:47 »
 :oops: Salutare tuturor !!!

Am citit si eu cu atentie regulamentul cu privire la -Concursul de fotografie- si mi-au atras atentia anumite precizari - si anume-
  - Votarea se face intocmind un top al primelor 3 fotografii alese in ordinea preferintelor personale de catre fiecare votant. Nu este permisa votarea fotografiilor proprii.

Alocarea punctelor castigate de fiecare fotografie din topurile personale se face astfel: locul intai - 3 puncte, locul al doilea - 2 puncte si locul al treilea - 1 punct.
Clasamentul general se intocmeste in perioada imediat urmatoare, iar anuntarea oficiala a castigatorului se face in termen de maxim 2 saptamani.-

Insa nu se face si o precizare clara a modului cum se intocmeste acest clasament general. Din regulament reiese ca votantul are un rol definitoriu , exprimandu-si preferintele asupra fotografiilor clasandu-le pe locul 1, respectiv 2 si 3.

Din cate observ in  clasamentul general , la concurs au participat 36 de votanti , desi in realitate au fost 39 , fiind omisi 3 dintre ei , si anume -
1.dali
2.vio74
3.kimanshim

De asemeni , observ ca s-a facut un clasament final , insumand -matematic- punctele obtinute de fotografiile participante , fara a se face un clasament aparte ,asa cum defapt votantii au facut-o , si anume strict -
-punctaj max. pt. fotografia votata pe locul 1
- punctaj max. pt. fotografia votata pe locul 2
-punctaj max. pt. fotografia votata pe locul 3
Din acest clasament final, se poate observa doar ca 3 fotografii au obtinut punctaj max. , insa acest clasament anuleaza practic -vocea- votantilor, care ne spune clar cu totul altceva, impunandu-se intrebarea - care mai este rolul
votantului care intocmeste un clasament  clar , cand pe final , se constata ca niciodata fotografia votata de exemplu de 13 ori ca preferata a locului 3 , nu v-a iesi pe locul 3 , din cauza nr . mic de puncte acumulate.
Eu as fi de parere ca trebuie pastrata o atitudine  loiala, fair-play, corecta, transparenta si clara atat pentru votanti , luandu-le in calcul preferintele , cat si pentru fotografiile votate, caci desigur , fara voturi , clasamentul nu ar fi posibil.
Dintr-o simpla privire se observa ca defapt in ce priveste -locul 1-cele mai multe voturi au fost acordate  fotografiei 29, in numar de 10 insumand un nr. de 30 de puncte
-tot votantii au decis ca pt. locul 2 -fotografia cu cele mai multe voturi , si anume 6 , este cea cu nr. 13, obtinand 12 puncte
-un nr. detasat de voturi a obtinut si fotografia 33 , care ,tinand cont de votanti , obtine 13 voturi deci 13 puncte
Daca e sa privim clasamentul final-general, practic, observam doar un punctaj max. obtinut, insa nu corespunde cu voturile stricte corespunzatoare locului 1, locului 2, locului 3.
Mi-as dori desigur, sa aflu parerea tuturor votantilor, astfel incat , departajarea sa fie corecta .
De asemeni, pt. o votare si mai -curata- concurentii , sa nu voteze deloc , sa lase votantii sa o faca .
Presupun ca si fotografiile alb-negru sunt permise.  ^-^
Exista posibilitatea stabilirii faptului ca o fotografie este prelucrata sau nu? :)