Autor Subiect: Nelinistile unui new entry în Singles Camp  (Citit de 45739 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #45 : Vineri, 17 Februarie 2017, 11:16 »
Eu nu am ?tiut c? exist? acest gen de excursii pentru cei singuri, o prieten? mi-a trimis un link, a?a am aflat de single camps. Prima data am vrut s? merg in Grecia îns? toate locurile erau ocupate, ?i la orizont nu se mai întrevedea nici o excursie, îns? într-o zi am primit un mesaj cu o ofert? pentru B?ile Herculane, nu m-am gândit la nimic altceva decât c? vreau s? merg. Am intrat pe forum ?i a?a am g?sit-o pe Diana din Bra?ov am ?inut leg?tura telefonic? pân? ne-am întâlnit in Sibiu. Drumul a fost frumos ?i fiind un grup mic am început s? socializ?m, seara la hotel a fost o problem? pentru c? multe dintre persoanele din grup se cuno?teau între ele ?i am r?mas 5 persoane f?r? pereche, atunci Gigi a început cumva s? ne grupeze ?i a?a am cunoscut-o pe Elena din Tulcea care m-a luat de gât ?i m-a întrebat dac? vreu s? stau cu ea în camer? ?i a?a am r?mas prietene din 2015, apoi am hot?r?t împreun? s? mergem în 2016 la carnaval, acoloa am cunoscut-o pe Tania cu care am r?mas prieten?. eu am mai mers la Castelul Haller, f?r? ea, îns? ?i acolo am cunoscut-o pe Constantina cu care am r?mas prietene. Pentru c? a intervenit un deces în familie nu am mai participat la nici o ac?iune, acum m-am înscris din nou pentru c? via?a merge înainte. Am citit câteva articole nu m-am l?murit pe deplin care sunt nelini?tile unui nou intrat dar b?nuiesc c? o mare parte se bazeaz? pe cum o s? fie? cum sunt oamenii? cu cine o s? stau în camer?? În primul rând exist? un risc pe care ?i-l asumi ?i mergi înainte cu optimism faptul c? nu sunt cupluri ci oameni ca ?i tine singuri mie imi d? un pic de curaj, pentru c? dac? cuno?ti pe cineva s-ar putea ca la urm?toarea excursie s? nu participe ?i atunci te duci ca ?i cum ai fi nou intrat, orice excursie e un nou început. ?i din fiecare excursie am r?mas prieten? cu cel putin 2 persoane cu care din când în când m? mai aud la un telefon.
Dac? mai ave?i ?i alte  temeri scrie?ile, cine o s? v? r?spund? sau o s? v? împ?rt??easc? din experien?a lor.
Ce imi place mie cel mai mult în aceste excursii este programul bogat în activit??i ?i variat, mi-a? dori s? particip la cât mai multe îns? nu m? pot învoi mereu vinerea s? plec de la munc?.
O ZI FRUMOAS? TUTUROR.

Offline mirelami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #46 : Duminică, 12 Martie 2017, 13:57 »
Fiind nou intrata in grup, as fi bucuroasa sa merg intr-o tabara de nou veniti.Cu drag Mirela. *|*

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #47 : Luni, 13 Martie 2017, 09:19 »
Fiind nou intrata in grup, as fi bucuroasa sa merg intr-o tabara de nou veniti.Cu drag Mirela. *|*

Bine ai venit Mirela in comunitatea SC!

Majoritatea actiunilor pentru 2017 sunt deja lansate pe site, ceea ce va mai aparea vor fi doa evenimente punctuale.
Este adevarat ca se organizeaza actiuni dedicate celor noi (Cooking Camp la Moldova in martie si traditionala Prieteni Noi de Sarbatori in primul weekend dupa 1 dec), dar sfatul eu este sa nu astepti neaparat aceste actiuni.
In fiecare actiune SC vin si oameni noi si din cei care au mai participat de mai multe ori...asa se transfera spiritul si distractia SC

Deci ceea ce vreau sa spun este sa intri pe site si sa vezi la ce actiuni mai sunt locuri libere, sa citesti cu atentie detaliile de pe forum (unele actiuni au trasee montane sau altele sunt statice de relaxare la spa), sa vezi ce ti se potriveste si sa te inscrii.
Daca te intereseaza o actiune, dar nu mai sunt locuri libere, urmareste forum-ul actiunii respective, caci se poate ca cineva sa nu mai poata ajunge si atunci anunta ca isi vinde locul pe forum.

Inca o data bine ai venit si hai cu noi in actiuni!
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline GabrielaIV

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 29
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #48 : Luni, 13 Martie 2017, 21:19 »
In legatura cu temerile legate de varsta , va pot spune ca ,indiferent ca avem 30, 40, 50 , 60 de ani , toti avem scopuri comune ....sa lasam grijile acasa , sa ne simtim bine, sa vedem sau/si sa revedem locuri frumoase . Persoanele pe care le-am cunoscut in SC ,  nu au varst? ;sunt oameni veseli si foarte sociabili.

Offline BBS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #49 : Marți, 16 Mai 2017, 00:09 »
In legatura cu temerile legate de varsta , va pot spune ca ,indiferent ca avem 30, 40, 50 , 60 de ani , toti avem scopuri comune ....sa lasam grijile acasa , sa ne simtim bine, sa vedem sau/si sa revedem locuri frumoase . Persoanele pe care le-am cunoscut in SC ,  nu au varst? ;sunt oameni veseli si foarte sociabili.

Acesta este raspunsul la intrebarea mea muta, raspuns linistitor .
Nelinistea mea restanta este: oare excursiile ratate ( ca de, am aflat tarziu de proiectul asta care mie imi pare ca mi se poriveste manusa ) se vor relua anul viitor? Vreau pe Coasta Amalfi :)
:) BBS  <3

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #50 : Marți, 16 Mai 2017, 05:48 »
@BBS - tu nu ai somn, vara?  :giggle: Se reiau. Se mai adauga. Rareori se mai renunta la cate o actiune, dar nu cred ca e cazul anul acesta.
Asa ca, daca prin toamna vei mai fi in acelasi gand, fii pregatita sa te inscrii repede  sa nu ratezi startul lansarii excursiilor externe  pentru anul viitor:)
(ai vazut,  in 2016 s-au facut inscrierile prin octombrie....)

Eventual poti intreba pe Admin cand intentioneaza sa lanseze Amalfi 2018, chiar pe topicul excursiei.  ;) http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2349.15.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline BBS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #51 : Marți, 16 Mai 2017, 22:41 »
Pai m-am trezit cand am vazut proiectul asta, am 'renascut" si eu si certitudinea ca voi avea , in sfarsit, vacantele visate : in locurile dorite, cu oameni faini si ..in siguranta.
In toamna voi fi pe faza, multumesc.
:) BBS  <3

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #52 : Miercuri, 17 Mai 2017, 15:23 »
Iti inteleg entuziasmul si surescitarea :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline 2nel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #53 : Vineri, 26 Mai 2017, 17:05 »
 :angel: Buna, se pare ca este nevoie de o anume prezentare, ok:
 - Bine v-am gasit si sper sa fie de bun augur! intr-adevar, poate fi interesanta o extindere a cercului de prieteni, o schimbare inseamna de cele mai multe ori o provocare si, chiar imi plac schimbarile! Desi le diger uneori mai greu, schimbarile pot fi doar pozitive...
 - Singura de ceva vreme, dar fericita, am depasit momentele penibile in care simteam ca mecanicul auto ma cam lua peste picior... Sau acelea in care a trebuit sa cumpar cauciucuri.  Asta e, ce este al lor, al barbatilor, e pus deoparte! Dar, dupa 3 ani de descurcat diverse situatii, mi-am pus o intrebare -  Bine, ma descurc acum dar, s-ar putea sa ma obisnuiesc in acest mod si, sa nu mai simt nevoia  peste un timp de a impartasi ganduri; de a pune capul pe umarul lui si a-i sopti...; de a cere un sfat legat de - cum sa ma imbrac azi?; Si, mai exista si posibilitatea de a deveni un fel de  femeia-barbat - ceea ce nu e rau, dar nici bine  ;)  So, am decis ca, incet-incet sa ma integrez intr-un grup ali caror membrii  au cam trecut prin situatii similare si, sa experimentam viata, de ce nu?

 sunt vegetariana, nu fumez, am o fata care e independenta, sunt de meserie profa, imi place sa conduc, la propriu si figurativ, am un caine de talie mijlocie care nu se desparte de mine, imi plac animalele, florile, muzica clasica, plimbarile... Cam atat despre mine. Deocamdata  :angel:
"Puterea se afla in momentul prezent",
 2nel

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #54 : Sâmbătă, 27 Mai 2017, 08:35 »
e bine si aici cu prezentarea, 2nel, desi exista un topic dedicat pentru asta
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3.3150.html#msg125856
Aici e mai mult pentru risipit nelinisti - fie ca le exprimam, fie ca oferim raspunsuri inainte de a fi exprimate ;)

Prezentarea ta e...tonica, deci se incadreaza in risipirea nelinistilor. :thumbup:

Ce faci cu catelul cand pleci in vacanta?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #55 : Vineri, 30 Iunie 2017, 09:18 »
Ma intrebam zilele astea daca sa propun lui Gigi si un topic gen... Nelinistile unui old member.  :faint: legat cei care nu citesc cu atentie prezentarile, informatiile din excursie sau cerintele de comunicare (pe forum, nu la telefon, bulibasesc listele de transport, etc)
Dar:
- vad cateva topicuri cu dialog, feedback-uri cu impresii si fotografii,
- vad din prezentarile celor nou-intrati ca din ce in ce mai multi descopera si apreciaza ceea ce propune SCT,
- observ ca e in crestere numarul membrilor  recent"botezati" , sau in diferite stadii de invechire :giggle:, care sunt atenti sa salute, sa indrume, sa raspunda celor noi
La final totul e bine cand se termina cu bine si n-avem motive grave de ingrijorare...

un exemplu  de impresie de new entry :)
Multumesc pentru excursia frumoasa  si pentru ocazia de a cunoaste atatia oameni frumosi  (...)
Si un sfat pentru cei care inca nu au curaj sa vina in excursii : eu nu am mai fost intr o excursie de grup din liceu ...adica de 32 de ani . De fapt ...doar pare complicat. In realitate e usor sa te integrezi intr un grup asa de frumos . Curaj !
Ioana

http://forum.singlescamp.ro/index.php?action=post;quote=126391;topic=2437.135
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #56 : Sâmbătă, 16 Septembrie 2017, 10:57 »
In ultima vreme am intrat mai rar pe forum. Sau am comentat mai rar. Semn ca am vazut ca sunt multi dintre cei intrati in grup in ultimul an care au inteles si au preluat din mers spiritul  membrului SCT care e mai mult decat un cumparator de pachet de vacanta.  *|* Adica exista cateva persoane care urmaresc forumul,  care saluta, indruma si incurajeaza pe cei nou-intrati, al celor care posteaza impresii si fotografii.
 :thumbup: :dance: *|*

Totusi, am observat ca se repeta intrebarea: oare se tine excursia, ce fac daca se anuleaza?  :faint: Am mai spus pe undeva, e fireasca o doza de neliniste sau de ingrijorare, dar sunt suficiente informatii care sa le atenueze. Trebuie doar putina rabdare pentru a le parcurge.

Inainte de a va panica, urmariti sa vedeti cam cate excursiii nu s-au tinut, de la inceputuri pana in prezent.
Apoi, neaparat cititi, inainte de a va inscrie (si asta e o recomandare pe care Gigi o tot repeta in toate prezentarile excursiilor, constant, consecvent si cu multa rabdare  :crazy2:) toate detaliile excursiei care va trezeste interesul.
Nu sariti peste link-urile incluse in prezentari,
http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/ , regulile pentru actiunile montane http://www.singlescamp.ro/recomandari-si-reguli-in-drumetiile-montane/, documentul de asumarea responsabilitatii http://www.singlescamp.ro/asumarea-riscurilor-si-responsabilitatii-personale-garantii/

[/b]

Ca sa nu scapati nicio informatie - faceti-va timp sa parcurgeti textul de pe laptop/pc, nu de pe telefon, macar o data.  Pe telefon, stiu, e mai greoi, textul pare lung si puteti scapa ....detalii. Dar aceste detalii fac de  fapt fac diferenta.

De cand tot urmaresc, cu drag si respect pentru Gigi si colaboratorii lui, acest proiect devenit fenomen, mi-am dat seama, ca cei mai multi dintre voi, ca textele scrise de Gigi nu sunt scrise de umplutura, sau pentru ca exista vreo impunere...legislativa sau mai stiu eu ce. Sunt regulile, cerintele si asteptarile care asigura atmosfera dorita pentru participanti si organizatori, atat siguranta, cat si satisfactia, daca vreti.


Na, sper sa nu supar pe nimeni, iar postarea mea sa fie un ajutor in plus pentru cei noi, care urmeaza si alta  recomandare postata, tot consecvent, constant si cu infinita rabdare,  de  Gigi: inainte de a pune o intrebare, asigurati-va ca n-ati gasit deja raspunsul pe forum :) :) :)  :thumbup:
Keep calm and enjoy!

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 16 Septembrie 2017, 11:53 »
Ihmmm, am vazut ca a disparut poza din postarea de inteput  :tickedoff:.
Pentru ca Gigi e plecat si n-am cum sa-l rog sa o inlocuiasca, o sa o postez aici. :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline echilibru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #58 : Duminică, 03 Decembrie 2017, 14:46 »
Buna ziua, tuturor!
Sper ca fiecare membru sa gaseasca ce cauta aici. Calitatea relatiilor interumane are noi valente si felicit fondatorii.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #59 : Luni, 05 Martie 2018, 06:41 »
Stii cum e, echilibru? Ca-n povestea cu cei intrebarea cu doua raspunsuri, postata de gabi p undeva pe la Chat -aici putem discuta orice...
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,86.2295.html

"fiecare poarta lumea sa în propria-i inima. Acela care nu a gasit nimic bun în trecut, nu va gasi nici aici nimic bun. Dimpotriva, acela care a avut si în alt oras prieteni, va gasi si aici tovarasi credinciosi si de încredere."

De fapt eu intrasem sa zic altceva, dar am gasit mesajul tau.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.