Autor Subiect: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015  (Citit de 62941 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SEL

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #90 : Luni, 06 Iulie 2015, 10:46 »
Microbuz Bucuresti:
1. Diana L. (krondia)
2. Adriana A
3. Rodica A.
4. Ruxandra P.
5. Dan V.
6. Cristina Coman
7. Adela V.
8. Ana Totoescu
9. Diana V
10. Gafita M
11. Georgiana H.
12. Adela P- numai retur Tulcea-Bucuresti
13. Adina Moraru
14. dalia3108
15.Cristina L.
16.Loredana T.
17. Gabriela Gheorghe
18. Diana FILIP
19.Sel

Nava rapida  Tulcea - Sulina
1. Diana L. (krondia)
2. Adriana A
3. Rodica A.
4. Ruxandra P.
5. Carmen Tudor
6. Dan V.
7. Cristina Coman
8. Adela V.
9. Ana Totoescu
10. Diana FILIP
11. Diana V
12.Gafita M
13. Georgiana H.
14  Adela P
15. Adina Moraru
16. dalia3108
17.Cristina L.
18.Loredana T.
19.Gabriela Gheorghe
20.George D
21.Maria Nicolae
22. Clara R.
23.Sel

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #91 : Luni, 06 Iulie 2015, 11:30 »
Avand in vedere ca la excursia din iunie costurile de transport pt microbuzul de Bucuresti au crescut peste valoarea anticipata initial (cca 2800 RON) - la transportul efectiv, taxat 200 km/zi x 2.1 RON/km x 1,24 (TVA) x 5 zile, s-au adaugat suplimentar: trecerea podului de la Giurgieni (60 RON), transportul soferului cu nava rapida Tulcea - Sulina (120 RON), parcarea in interiorul Fabricii de Conserve (80 RON) cazarea si masa soferului (700 RON) a fost nevoie de o solutie de compromis (am achitat eu jumatate din diferenta si cei inscrisi cealalta - cca 20 RON/persoana).

Pt a evita aceasta situatie si in iulie am incercat sa gasesc o solutie alternativa. Am discutat la firma de transport, dar nu am obtinut nici o reducere, decat pt masa soferului de la 70 RON la 50 RON/zi, ceea ce este nesemnificativ. Alta varianta cu intoarcerea soferului in Bucuresti la fel nu este una mai buna: achitarea a 4 curse 2 in plin si 2 in gol nu este o solutie optima, rezulta in jur de 3.300 RON, deci peste 180 RON/persoana cat s-a achitat in excursia precedenta.

Am gasit acum o varianta nu atat de buna ca si confort dar mult mai buna ca tarif. Am discutat cu cei de la CDI, care am vazut ca au o cursa regulata Bucuresti - Tulcea si mi-au propus un pret exceptional, 48 RON/pers/sens sau 76 RON/pers dus si intors. Asta daca se achita anticipat, astfel incat dispeceratul si autobaza sa-si ia masurile necesare pt dimensionarea corecta a mijlocului de transport (cel mai probabil un autocar - pt ca vad ca doar grupul nostru este de 19).

Ce incerc acum este sa organizez totul in asa fel incat sa se ajunga si la nava rapida. Daca voi reusi, am sa va comunic pe site si prin Sel toate detaliile, el va lua legatura tf cu fiecare, va dati un punct de intalnire in Bucuresti si va achita cu banii stransi  in avans transportul la Tulcea si inapoi la Bucuresti.   

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #92 : Luni, 06 Iulie 2015, 11:48 »
Am sunat, nu ne putem incadra la nava rapida cu ora de plecare a CDI-ului din Bucuresti (8.00). Autocarul ajunge la 12.30 in gara fluviala Tulcea, ori atunci este plecarea Dianei. Ce solutie am gasit insa: am discutat la pensiune cu gazda noastra, sa ne organizeze doua salupe de cate 12 persoane pt transport Tulcea - Sulina si se poate face asta. Costa 70 RON/pers/sens, cu 10 RON mai mult decat rapida. Sel o sa va dea tf sa vada exct cati mergeti si va lua legatura cu gazda pt a comunica numarul de persoane. Banuiesc ca ceilalti, care nu sunt inscrisi la nava rapida o sa vina pana la Sulina cu nava clasica. De acolo, daca se vine grupat, d-nul Ionita trimite microbuzul pensiunii sa va aduca la pensiune.

Nr. de telefon a insotitorului de grup Adrian Vidan, sau Sel este: 0722 351 482.

Deci nu se va mai pleca cu microbuzul organizat din Dristor la 6.30 ci cu microbuz/autocar linie CDI la ora 8.00, din autogara lor, o sa va comunice Sel adresa. O sa fiti sunati, cei inscrisi la microbuzul de Bucuresti, pt a va intalni cu el si a strange banii pt plata in avans a celor doua drumuri Bucuresti - Tulcea si Tulcea - Bucuresti. In loc de cca 180 RON se vor achita doar 76 RON dus si intors. O economie de 100 RON.

Pt transportul Tulcea - Sulina si retur pt cei inscrisi la rapida: exista alternativa sa mergeti cu doua salupe, pe care le organizam impreuna cu gazda din Sulina. Tariful este mai mare cu 10 RON/sens, deci 20 RON/dus si intors. Una peste alta este o economie de 80 RON. Cei care nu doresc cu salupa si vor sa mearga cu rapida (asta in situatia in care vin pe cont propriu nu cu cursa CDI - pt ca aceea ajunge prea tarziu) isi pot rezerva biletul direct apeland la numarul 0737 259 337.

Reamintesc ca transportul pana la locatie este ex excursie. Avand centralizate niste date putem si dam o mana de ajutor celor inscrisi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #93 : Luni, 06 Iulie 2015, 12:47 »
Pt ca nu eu am sa fiu insotitorul de grup ci Sel, am rugamintea, am transmis-o si inainte de Cheile Nerei  - dar acolo se pare ca nu toata lumea a inteles-o, ca participarea se face in cadrul unui grup. Nu singur, nu in grupulete. Un grup implica un singur organizator - insotitor, o persoana care isi ia responsabilitatea pt coordonare si decizie.

Incepand de la preluarea camerelor, aceasta se va face prin anuntarea perechilor si apoi prin tragere la sorti, pana la repartizarea pe echipaje de barci - totul va fi organizat de Sel impreuna cu gazdele, va rog fara presiuni, suparari, locuri tinute si alte egoisme de genul acesta. Ma exprim poate un pic cam direct si fara ocolisuri, dar mai bine asa decat sa nu fie clar ceea ce vreau sa transmit. Tin sa se inteleaga ca nu accept in SC persoane care isi impun cu stridenta dorintele unilaterale, deranjand pe cei din jur. Atata timp cat s-a inteles ca se calatoreste, ca se petrece vacanta intr-un grup, atunci cred ca si modul trebuie sa fie unul de acceptabilitate si toleranta.  :)

Incercati va rog de asemenea sa fiti un grup unitar, nu fractionat pe mese sau grupulete. Chiar daca poate unii va cunoasteti, normal ar fi ca intr-o actiune de socializare sa comunicati si cu ceilalti in cadrul grupului largit. Sa va bucurati astfel cu totii de cateva zile petrecute impreuna, sa va faceti prieteni...Extindeti evenimentele de la o masa spre tot grupul, da foarte prost, ca unii de exemplu sa cante la multi ani intr-un grupulet, iar ceilalti sa nu stie despre ce este vorba... :-\ ??? E ziua cuiva ok, se anunta organizatorul grupului, se vorbeste la bucatarie, sa avem un tort sau ceva festiv...sa stie si sa se bucure toata lumea.

SC va fi incepand cu anul viitor o actiune intimizata si vreau ca cei care raman in nucleul acestui proiect sa fie persoane sociabile, comunicative, fara urma de egoism si intoleranta. Sa avem bucuria unor vacante petrecute ca intre prieteni!  :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1518
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #94 : Luni, 06 Iulie 2015, 13:06 »
Este o vesta buna, mai castigam putin timp de odihna :)
Referitor la bagaje, putem avea si un troler mai mic sau e mai bine o geanta de voiaj?
Si eu de abia astept vacanta in Delta....  *|* *|* *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #95 : Luni, 06 Iulie 2015, 13:28 »
Un troler mic este mai indicat. Dar nu unul mare! O sa-l manevrati foarte greu in salupe si pe ponton.Si sa aveti la voi un rucsacel.

Offline Dan_I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #96 : Luni, 06 Iulie 2015, 13:37 »
Fiind 19 persoane inscrise la microbuz si la 3300 iesea sub 180 lei de persoana (suma pe care o stiam mai toti de la inceput). Intotdeauna e binevenita o economie,  insa si schimbările trebuie facute din timp,  probabil ca unii si au luat si cazare in Bucuresti in funcție de locul de plecare.

Offline primavera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #97 : Luni, 06 Iulie 2015, 14:35 »
As vrea sa stiu daca si in aceste conditii, eu pot sa vin doar retur Tulcea-Bucuresti, achitand doar un drum si nu dus-intors.
De asemenea, la ce ora se va pleca din Tulcea-respectiv se ajunge in Bucuresti- in conditiile in care circulam cu cursa regulata a celor de la CDI?

dianna

  • Vizitator
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #98 : Luni, 06 Iulie 2015, 14:47 »
Pe site-ul CDI am gasit mai multe ore posibile, noi data trecuta am plecat in jur de ora 15 spre Bucuresti : http://www.cdy.ro/Ruteinterne/tabid/141/ctl/WizardStep2/mid/703/ID/7a5c9ba8-4549-4023-aeb5-f101266a2b15/Default.aspx

Daca e util pentru cineva, am gasit ca pentru pensionari fac si ceva reducere :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #99 : Luni, 06 Iulie 2015, 15:40 »
Dan_I, diferenta dintre ora de plecare CDI si cea comunicata anterior este mica - cca o ora si jumatate si nu are cum sa influenteze rezervarile pt cazare a celor veniti din afara Bucurestiului. Daca aceasta diferenta este decisiva in incadrarea in timp, cu atat mai bine, se face economie de o noapte de cazare. Aceasta se poate anula cu 24 de ore inainte de check in daca rezervarea s-a facut pe booking.com. Si in situatia altor tipuri de rezervari anularea se poate face foarte usor. Sunt mai mult de 7 zile pana atunci.... :) Despre schimbare, iti dai seama ca in situatia in care deabia am venit din Scotia, poimaine plec in Retezat, negociez locatia pt Revelion si cele pt Dobrogea de Nord, comod imi era sa las lucrurile asa. Dar am incercat in limita timpului si a posibilitatilor sa fac ceva bun...O reducere cred ca e binevenita pt oricine...

Primavera, poti decide cum doresti sa calatoresti, pe un singur sens sau pe ambele. Doar sa comunici cu Sel in legatura cu acest lucru. Eu sunt plecat in Retezat, iar Samiza nu este in tema cu partea de transport ex - excursie. Ea ii va trimite lui Sel lista de participanti, iar el se va asigura ca cei inscrisi pe lista de transport microbuz si de pe nava rapida o sa fie informati de schimbari. Deci el va fi persoana voastra de contact, orice problema aveti pe el trebuie sa-l sunati.

Intre timp Sel a fost la Autogara CDI - este pe strada Ritmului nr 35 sectorul 2. De acolo se va face si plecarea miercuri 15 iulie la ora 8.00 . A discutat acolo prerezervand 19 locuri, atatia cati a vazut ca erau inscrisi la microbuzul de Bucuresti. Din pacate i s-a spus ca reducerea de 10 lei/sens pe care o mentionasem este valabila doar in situatia in care cumpararea se face de la Tulcea (eu de acolo ma informasem despre curse) si ca trebuiau acumulate niste puncte...Deci tariful dus si intors este 48*2=96 RON/pers.


Pt intoarcere exista mai multe posibilitati, dar trebuie sa va decideti, pana in momentul cumpararii biletelor:
- sa veniti tot cu salupele de la Sulina - trebuie comunicat lui Sel
- sa luati nava rapida (aveti numarul de rezervare si puteti sa va organizati intoarcerea cum doriti)
- sa va intoarceti cu nava clasica din Sulina - pt asta nu aveti nevoie de rezervare

De la Tulcea de asemenea puteti decide cand va intoarceti. Programul microbuzelor CDI este: 10.45, 15.10, 17.00. Sel a anuntat ora 10.45, pt ca asa am discutat cu el si gazda organizarea transportului cu salupele, sa se plece din Sulina in jur de 8.45 - dar se pot face modificari pana in momentul achitarii.

Fiecare isi alege din variantele prezentate mai sus sau altele pe care poate nu le-am anticipat, dar standard si organizat va fi astfel:
Ora de plecare grup Bucuresti: 8.00. Se ajunge la Tulcea la 13.35. In jur de 14.00 se pleaca cu salupele spre Sulina.
Ora de plecare grup Sulina: 8.30 cu salupele de pe pontonul din fata pensiunii, se ajunge in jur de 10.00 la Tulcea. La 10.45 microbuz CDI spre Bucuresti, la ora 16.10 se ajunge in Bucuresti.

Offline SEL

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #100 : Luni, 06 Iulie 2015, 19:32 »
Date suplimentare de identicare locatie autogara C&I de unde v-a pleca autocarul miercuri 15 iulie-ora 8 spre Autogara Tulcea ( sosire 13.35 ):
Adresa-Strada Ritmului nr 35 sector 2
Se poate ajunge in 10 min de la Statia Metrou Iancului ( Magistrala 1 ) mergând pe Strada Avrig sau cu liniile de tramvai:14,40,56 sau cu liniile de troleu :69,85.
Strada Avrig se desprinde din Bulevardul Ferdinand ( dupa ce traverseaza soseaua Mihai Bravu.
Ora de plecare autocar din Tulcea la intoarcere ( Duminica 19 Iulie ) este 10.45 cu sosire la 16.20 in Bucuresti.Cine doreste sa se intoarca mai tarziu exista inca doua plecari la orele 15 si 17 dar nu se mai poate organiza plecare in grup de la pensiune ci transportul fluvial regulat adica nava clasica sau rapida cu plecare din Portul Sulina.

Offline Dan_I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #101 : Marți, 07 Iulie 2015, 09:31 »
Eu ma retrag de pe lista de autocar Bucuresti - Tulcea, o sa ajung cu un alt mijloc de transport.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #102 : Marți, 07 Iulie 2015, 10:07 »
Ok Dan_I, mesajul tau va fi vazut cu siguranta de Sel. O sa sune oricum pe toata lumea sa vada cu ce s-au decis sa ajunga la Tulcea si mai departe la Sulina.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1518
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #103 : Marți, 07 Iulie 2015, 10:26 »
Pe mine m-a sunat aseară SEL şi am reconfirmat plecarea cu autocarul din Bucureşti.
Din Braşov voi veni cu doamna Ana şi Cristina din Cluj.
Fiind o cursă de linie, înseamnă că în autocar nu va fi numai grupul nostru?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Delta si mare la Sulina! 15 - 19 iulie 2015
« Răspuns #104 : Marți, 07 Iulie 2015, 10:51 »
Evident ca nu o sa fiti doar voi, o sa fie cel mai probabil un autocar, parte ocupat de noi, parte de ceilalti pasageri. Asta este diferenta intre linie si ocazionala si de aici si diferenta de tarif. Una este cu adresabilitate generala, cealalta dedicata.

Stiu ca pentru unii dintre voi confortul nu are pret si ca sunteti dispusi sa platiti mai mult doar sa va asigurati ca se circula cu masini aproape noi (asa cum sunt cele de la firma de la inchiriez), dar sunt si care isi dramuiesc fiecare leu. Drumul de la Bucuresti la Tulcea nu este lung, trece repede si o sa ajungeti in portul fluvial. De acolo incepe vacanta in grup. Apropo de linie si eu folosesc pt deplasarile la Bucuresti (si merg acolo des pt a lua avionul spre diferitele noastre destinatii) tot linia, mi-e comod sa nu conduc si sa stau relaxat citind si reparcurgand ghidajele. Deci nu aveti de ce sa va faceti griji.