Autor Subiect: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015  (Citit de 37024 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #75 : Miercuri, 12 August 2015, 10:07 »
Nu aparem pentru ca ne revenim mai greu dupa zilele frumoase petrecute.
Mai visam ca suntem pe frumoasele meleaguri andaluze, mai auzim muzica flamenco.
A fost o vacanta de vis  impreuna cu niste oameni deosebiti.

Am descarcat si eu pozele.

Offline ela_tgv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #76 : Miercuri, 12 August 2015, 16:59 »
             Buna tuturor, bine v-am regasit. Incerc sa fac podiumul pentru ceea ce am vazut si este extrem de dificil, dar... sa incepem
  1. ALHAMBRA o minunatie
  2. CATEDRALA DIN SEVILLA spectaculoasa
  3.(la egalitate) GIBRALATAR si RONDA, fiecare cu farmecul si ineditul ei
      Asa cum ne-a obisnuit Gigi, vezi atat de multe obiective, incat nu stii cum sa faci "clasamentul".
 La multe alte actiuni frumoase, timp bun si petrecere frumoasa in Azore ! Asteptam impresii de acolo! :D
   Lili

 

Offline rodicaples

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #77 : Miercuri, 12 August 2015, 17:52 »
Exista undeva si n-am gasit eu sau urmeaza sa apara lista cu participantii la excursie, adresele lor de e-mail, eventual telefoanele?

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #78 : Joi, 13 August 2015, 00:40 »
De obicei insotea mailul cu poze de la Gigi.  :help:
Daca ai sa dai "Reply to all" in mesajul de la Gigi iti vor aparea toate adresele de mail.  O0

Offline rodicaples

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #79 : Joi, 13 August 2015, 00:50 »
De obicei insotea mailul cu poze de la Gigi.  :help:
Daca ai sa dai "Reply to all" in mesajul de la Gigi iti vor aparea toate adresele de mail.  O0

Da, am vazut, dar ma gandeam la numele complete si poate telefoanele.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #80 : Joi, 13 August 2015, 07:39 »
In arhiva cu fotografii, de obicei Gigi trimitea si un document cu nume/tel/email.

Nu cred ca o lista la vedere a intregului grup e recomandata, Dovada ca Gigi n-a facut/permis niciodata acest lucru.
Poti cere pe email datele persoanei/persoanelor cu care doresti sa tii legatura.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #81 : Joi, 13 August 2015, 08:13 »
Dupa ce am transmis pozele am realizat ca nu am adaugat asa cum am facut intotdeauna lista de participanti si adresele de Email (nr de telefon nu le-am dat niciodata - schimbul se face intre participanti in timpul excursiei). Adresele de Email le aveti toate in grupul creat de mine, "Spania", doar ca nu sunt identificate si cu nume. M-am grabit sa-mi tin promisunea de a le transmite si am pierdut din vedere lista... M-am gandit apoi s-o transmit odata cu filmuletele, dar cum n-am primit nici un raspuns de la fotografii, nici ca s-au primit nici ca nu au ajuns, am amanat "operatiunea" pana cand o sa aflu ce s-a intamplat cu link-ul wetransfer. Apoi am fost superocupat cu Sibielul si actiunile Singles Camp ce urmeaza si n-am mai revenit.

Pe forum, asa cum se scrie in regulament nu sunt permise adrese de Email si numere de telefon decat in situatii cu totul speciale. Atunci cand le vad le sterg pt a nu se crea precedente si lumea sa creada ca se poate face acest lucru (am vazut la 2-3 noi si asta poate pt ca au vazut pe undeva pe forum...) Oricum nu facem liste aici, cu datele participantilor.  Cand ma intorc din periplu meu am sa va transmit lista.

Pt la anul ma gandesc insa la alt sistem de schimb de Email-uri, acesta nu este suficient de interactiv. Tinta SC este sa se intample ceva inainte - aici pe forum si pe perioada excursiei, sa existe interactiuni care apoi sa determine amicitii sau de ce nu chiar prietenii. Stiind ca eu la sfarsitul fiecarei excursii am sa transmit lista, poate ca multi se gandesc sa amane comunicarea pana dupa finalul excursiei. Am gresit sa pare... La fel cred si cu fotografiile, filmuletele si montajele mele sau ale altora. Se pare ca nu toata lumea si le doreste, se limiteaza la ce poze au facut in timpul excursiei. Am urmarit in timp aceasta problema si am vazut ca sunt putini cei care descarca, raspund si fac schimb. Am povestit si cu Iulian, el face niste montaje foarte emotionante si le transmite tuturor si mi-a spus acelasi lucru, ca nu toti descarca si ca primeste doar 3-4 feed-back-uri.

Cel mai probabil ca o sa leg ambele lucruri de forum...

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #82 : Joi, 13 August 2015, 08:22 »
Este o acitune la care este imposibil sa nu-ti doresti sa o repeti. Sa faci un BIS - asa e?
Ma bucur ca sunteti la fel de incantate, o sa traiti luni bune sub influenta locurilor vazute :)

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #83 : Joi, 13 August 2015, 08:54 »
Pe mine m-a "rapus" un pepene. Am primit si descarcat de la Gigi, de la Laurentiu doar partial si inca nu de la Rodica.
Sa fim sanatosi!
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #84 : Joi, 13 August 2015, 09:05 »
Pepene?  ??? Ce s-a intamplat?

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #85 : Joi, 13 August 2015, 11:38 »
Pai...ameteli, dureri de cap, muci grup mare, tuse, voce de bariton....d-astea! Partea buna e ca am dat deja surplusul de la Melia jos!!
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #86 : Joi, 13 August 2015, 12:04 »
Din ce am mai primit pe Email vad ca Alhambra a fost in top-ul preferintelor voastre. Apoi, la fel ca anul trecut, a placut mult Ronda. Gibraltar-ul ma asteptam, nu insa si la Sevilla aflata pe podium...Este o minunatie e drept, dar fiind o metropola in general impresioneaza mai putin...

Marocul pt mine anul acesta a fost o mare surpriza. Sunt convins ca ar fi fost pe lista voastra de top 3 preferinte daca nu se intra in Kasbach...Partea noua, modernizata si aranjata tot mai bine pe an ce trece este impresionanta pri arhitectura cladirilor dar si cea urbana. Mi-a placut foarte mult! Targul este targ si ca peste tot unde este o asemenea aglomeratie de vanzatori apare si mica hartuiala comerciala. Important si acolo este sa ramaneti cu ideea modului in care arata o cetate araba, la inceput de mileniu intai. Este uimitor cat de racoare si adapost e acolo, cat de intortocheate labirinturile de ulite, cata viata pe metru patrat. Este interesant de luat la pas cu rabdare, de intrat in ateliere, de vorbit cu cei de acolo. Din pacate intr-o jumatate de zi nu se poate face tot ce as vrea eu acolo...Si aleg intotdeauna cu Said ceea ce cred ca ar face placere grupului.

Anul viitor planuiesc cu el o excursie mai lunga in Maroc, cu sejur la Agadar. Undeva prin octombrie. Va tin la curent. Astept de la el un plan si apoi vad cum pot sa-l armonizez cu ceea ce doresc eu.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #87 : Joi, 13 August 2015, 12:19 »
A fost o excursie extraordinara, foarte densa, cu locuri noi si spectaculoase. Am avut parte de o primire calduroasa, chiar prea calduroasa pe alocuri... Noroc ca am avut cu ce ne racori.  :whistle:
Este foarte multa informatie si foarte multe emotii de integrat. Noroc ca Rodica si-a grupat fotografiile pe orase si astfel mi-a oferit niste jaloane. De aceea este bine sa facem schimb de fotografii - apar si imagini diferite, dar si puncte de vedere diferite. Am primit si descarcat fotografiile de la tine Gigi si sunt ca de obicei de o calitate foarte buna si surprind situatii inedite. Astept cu interes fotografii si de la alti participanti (Toni ? Eva ?).
In cazul in care wetransfer apare ca un atasament sau forward al unui mesaj email (asa cum am procedat eu si Gigi) nu mai apare confirmarea de download automata din partea wetransfer. Eu am primit confirmare prin email de la o parte din cei la care am trimis dar sunt convins ca toti (sau aproape toti) au descarcat fisierele.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #88 : Joi, 13 August 2015, 13:17 »
Partea buna e ca am dat deja surplusul de la Melia jos!!
Ah... Melia... Melia...  Daca Saray, cu stilul sau maur, a fost o mare surpriza placuta la inceput (pacat ca nu am stat mai mult), Melia a fost o incantare in ultimele zile de sejur. Melia... cu plaja si marea Mediterana, botezata cu un pic de apa din Atlantic... Melia, cu piscina si terasa cu umbrele unde te puteai racori cu ceva de baut cu multa gheata... iar seara canta un muzicant melodii clasice spaniole si internationale.... Si da, Melia cea cu bufet urias dimineata, la prinz, seara si in fiecare zi in care am stat acolo... Ma intreb.... mai este posibil.... in viata asta.... la anu' ?  :D

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #89 : Marți, 18 August 2015, 22:06 »
 *|*
O excursie deosebita, cu oameni deosebiti si organizatori de nota 100 :) multumiri!
Eu nu prea fac topuri, dar daca ma intreaba cineva ce mi-a placut mai mult, as raspunde: Tangerul, pentru ca este un oras exotic, diferit si misterios - ma simteam protagonista unui film de actiune pe stradutele alea inguste :)
Apoi mi-a placut excursia la Ronda, intai in satucul unde am dansat in strada cu localnicii, apoi peisajele cu stanci si case cocotate :)
Mi-a placut mult si Gibraltarul, pestera (cam "prelucrata") si tunelul-muzeu si ideea de a vedea infratirea apelor marii si oceanului.
Mi-a mai placut ca am facut poze in ipostaze inedite (de ex. cu sarpele pe gat, care a fost evaluata la peste 100 de like-uri :)
Mi-a placut evident gastronomia spaniola, fructele incredibil de dulci, vinurile nu prea imi plac dulci, dar a fost binevenita sampania in schimb :)
De repetat, nu cred, mai sunt si altele de vazut si care asteapta la rand :) Am descarcat pozele, multumesc, dar nici pe ale mele nu am terminat sa le vad (2500!!)
Cu bine!