Autor Subiect: Cine face primul pas?  (Citit de 24345 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #45 : Vineri, 09 Ianuarie 2015, 08:03 »
Primul pas ar fi bine sa-l faca cel nesigur, cel timid, cel care se indoieste... Dixit. Na, provocare :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #46 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 11:27 »
      De ce sa nu facem ceea ce simtim , alaturi de cine simtim ? De ce sa ne gindim cine face primul pas ? Primul pas il face cel ce simte ca trebuie sa il faca  . O fi bine, o fi rau ?   

Offline victorb

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #47 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 14:58 »
Nu putem face ceea ce vrem,ceea ce simtim ,nici la primul pas si nici dupa,datorita sabloanelor,tiparelor,dogmelor,nu conteaza cum le spunem.
Si gura lumii are un rol hotarator, parintii,prietenii,colegii. Trebuie sa fim pe placul lor,sa jucam dupa regulile stabilite de altii.
Daca nu corespunde din toate punctele de vedere,mai ales financiar,viitorul conteaza nu-I asa,nu-l bagam in seama.
Cine a ajuns in varful piramidei sau se considera VIP,atunci se uita numai la cei de o seama sau mai presus. Asta este viitorul.

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #48 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 17:03 »
      VictorB, oare  nu este mai placut sa te trezesti dimineata  alaturi de cineva care iti zimbeste ca ai avut curajul sa faci primul pas ? Gura lumii, prietenii, colegii  nu stiu cum te trezesti tu dimineata .  Poate nu te fac sa zimbesti , nu au timp si chef sa te asculte cind tu simti ca trebuie sa  spui ceva ,cind simti nevoia sa vorbesti cu cineva .

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #49 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 21:07 »
Victorb e ingrijorator ce spui tu. Ce faci daca parintii vor ceva, colegii si prietenii altceva, gura lumii si ea... Cum te imparti?
Sa te porti dupa cum simti, dupa cum gandesti, avand niste principii si opinii care nu incalca vreo morala, e singura cale. Altfel, e ca si cum ai trai viata altcuiva. O reteta sigura de frustrare si nefericire. Stii cum se spune, fiecare e responsabil pentru propria fericire.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #50 : Miercuri, 14 Ianuarie 2015, 17:27 »
Poate inseamna ca de fapt era primul, nu al doilea pas :giggle:
Asta cu vazutul clar, ella, draga mea, nu stiu ce sa zic... Viata m-a invatat ca realitatea din mintea noastra nu coincide cu realitatea din mintea celuilalt. Iar ceea ce vedem si pare clar pentru noi, poate fi mai mult o proiectie a dorintelor noastre. Asa ca, pentru mai multa siguranta, e bine sa ne luam inima-n dinti si sa intrebam  :whistle:

Iar cu speriatul...e ala poveste. Dar merita un topic nou. Ca sa ne ridicam toti putinii barbati din SC in cap. :yeah: :strong:
Da, cred ca ai dreptate.Putem sa interpretam gresit semnalele transmise, dar cum totul se intampla cu un rost in viata(am inceput sa cred tot mai mult acest lucru), tot raul ...spre bine.

N-ar fi rau de deschis un astfel de topic...Cred ca oamenii au devenit mai comozi si prefera singuratatea.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #51 : Joi, 05 Martie 2015, 07:53 »
ella, nu l-ai deschis? hai ca poate reusesc eu, mai spre weekend, sa se linisteasca si carnavalul :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #52 : Joi, 05 Martie 2015, 17:15 »
poate si de asta suntem singuri,ca ne punem intrebari de genul asta  ... :)   :angel:

vorbim despre primul pas intre doi oameni care se plac ? se plac si mai sunt si DISPONIBILI amandoi ? atunci este simplu ! ... pt ca daca se plac reciproc, lucrurile vin de la sine, firesc, nu se pune problema cine face primul pas, se intalnesc la jumatatea drumului ...
incepi sa iti pui aceasta problema cand lucrurile nu sunt clare, din varii motive si in acest caz nu poti stabili o regula ... faci cum simti, cum te ghideaza intuitia, inteligenta, experienta de viata, educatia, moralitatea etc

in ceea ce ma priveste am cunoscut un tip aproape de varsta mea, foarte disponibil, nu este nici urat, nici prost ... daca ar face primul pas nu as spune nu. Dar mie nu imi place de el suficient de mult incat sa fac eu primul pas. Probabil a simtit asta sau poate ca si el simte la fel ... Deci cine trebuie sa faca primulpas? Cel care simte mai mult, cel care este mai hotarat... nu ?  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #53 : Duminică, 15 Martie 2015, 11:12 »
gata primul pas? ???

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #54 : Duminică, 15 Martie 2015, 23:21 »
gata primul pas? ???
A, nu, Silviu! Povestea e veche, nu e niciun pericol ! Dar asa stiu eu sa-mi sustin teoriile, cu exemple din experienta personala  :)

silviu

  • Vizitator
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #55 : Luni, 16 Martie 2015, 10:53 »
am inteles. ai facut primul pas. inapoi ;D

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #56 : Luni, 16 Martie 2015, 11:55 »
Primul pas il face cel care e pregatit si pentru situatia in care celalalt face un pas inapoi...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #57 : Marți, 17 Martie 2015, 07:43 »
 O0
bine sintetizat, cristinab.

poate si de asta suntem singuri,ca ne punem intrebari de genul asta  ... :)   :angel:

ce sa facem, tre sa ne umplem si noi timpul cu ceva. si, in lipsa raspunsurilor incercam sa gasim intrebarile potrivite :)

dar sa stii ca n-am inteles, daca raspunsul tau e Nu, de ce ar deveni Da, daca ar face el primul pas?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #58 : Marți, 17 Martie 2015, 12:30 »


dar sa stii ca n-am inteles, daca raspunsul tau e Nu, de ce ar deveni Da, daca ar face el primul pas?


unele lucruri capata o valoare mai mare cand le primesc fara sa le cer ...  :angel:

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Cine face primul pas?
« Răspuns #59 : Duminică, 19 Aprilie 2015, 23:49 »
Nu stiu daca conteaza cine face primul pas, cred ca conteaza cine il face pe al doilea... :)