Autor Subiect: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014  (Citit de 41344 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #150 : Vineri, 05 Decembrie 2014, 09:22 »
Auleu...chiar asa gras sunt ? ::)  :-[  :( Sau hainele sunt de vina... :) Inca o motivatie sa ma tin de cura de slabire... :bully:

Ceai, iaurt 0,1, tarate, boabe...Au fost bune branzeturile din Portugalia si Madeira, tocanitele din coada de taur din Spania, pizza din Napoli, ciolanul din Maramures, nenumaratele feluri de mancare cu care te indopau gazdele la Kaprun, acum e acum, sa si scap de ce am adaugat...

Sper ca pana ma reintalnesc cu voi de Revelion sa fiu un pic schimbat... ::) apoi in primvara pregatit de munte... :strong:

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014
« Răspuns #151 : Sâmbătă, 06 Decembrie 2014, 01:21 »
... si castelul vazut de la pensiune:


Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014
« Răspuns #152 : Sâmbătă, 06 Decembrie 2014, 02:03 »
Totul a fost excelent. A facut Gigi ce a facut si au ajuns si carnatii albi si mustarul dulce de la Munchen si ciolanele  si varza loco la care am tocat si eu (actiune la care m-am saturat de cotoare de varza). Foarte bun si gratarul din prima seara facut de Gigi, iar pieptul de pui umplut, legumele "frantuzesti", muschiul si carnaciorii la cuptor excelente. Din pacate, desi eu am spus in postarea inainte de plecare ca fiecare sa ia enzime, fermenti si digestive, nu am reusit sa dovedim ce am gatit.... desi am vazut destui care chiar s-au straduit... si in plus am facut mult exercitiu fizic - dans, drumetie la caste sau la supermarket, dans, halbere, coniac-canoe, sticlism, etc...
Se pare ca niste fete s-au ispirat de la castel si au hotarat sa ne tortureze, asa ca au pus la cale doua torturi foarte interesante. Pacat ca le-au lasat la cald si s-au topit foarte repede   :giggle:  ....
Pensiunea foarte interesanta, iar "germanii" erau doi baieti de vreo 30 ani foarte faini (si nu niste pensionari cum imi inchipuiam eu).
Concluzia: inca o actiune SC excelenta, asa ca un lucru bine facut... (deja ma pregatesc sa ma inscriu la actiunea de la anu').

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014
« Răspuns #153 : Duminică, 07 Decembrie 2014, 10:06 »
Ultima noastra escala...Cetatea Rasnov. Daca vremea nu ne-a ajutat pentru o plimbare pe plaiurile Magurii spre Piatra Craiului, ne-am descurcat cum am putut si am ales sa mergem la Rasnov...Oricum era pe drumul spre casa a majoritatea dintre noi...

Am ales cateva fotografii facute de Vali, de Cristi si de mine si bineinteles si cateva lucruri despre Cetatea Rasnov...

Ma intreba Samiza pe drumul spre casa, dupa ce vizitasem cetatea, de cine era locuita aceasta. Erau in incinta ei mai multe case, chiar la intrare se pot vedea ruinele uneia. Buna intrebare! Mi-as incepe raspunsul prin a explica ca exista mai multe tipuri de cetati, Rasnovul fiind una "taraneasca", asta pt ca cei care au construit-o erau oameni simplii, care se ocupau cu agricultura. Din cele peste 170 de cetati transilvane si peste 100 biserici fortificate sasesti si secuiesti, o buna parte au fost taranesti. Enumar o parte din ele, pe cele mai importante: Prejmer, Saschiz, Calnic (aici e o discutie, este de fapt mai mult feudala), Agnita, Carta, Atel, Bazna, Bradeni, Bruiu, Curciu, com Darlos, Biharia, Bunesti, Cata, Cincu, Ghimbav, Harman, Homorod, Daia, Ormenis, Sanpetru, Tauti - Floresti, Aita Mare, Belin, Ilieni, Lemnia, Ojdula, Estelnic - Poian, Sanzieni, Turia, Arcus, Batani, Feliceni, Sanmartin, Sanramaria Orlea - Subcetate, Adamus, Apold, Batos, Filitelnic, com. Balauseni, Gurghiu, Seleus - Danes, Archita, Zagar, Nadles, Iacobeni, Marpod, Merghindeal, Micasasa, Metis, Nocrich, Slimnic.O parte dintre acestea aveau si biserica in incinta.

Toate aceste cetati, inclusiv cea a Rasnovului au fost construite in scop defensiv, pentru a face fata expeditiilor de jaf si ocupare. Multi privesc acum cu admiratie si chiar cu pasiune Suleyman Magnificul si alte filme romantico - istorice despre otomani, uitand ca stra-stra-stra bunicii lor dupa ore istovitoare pe camp munceau sa ridice ziduri in calea celor care veneau sa le fure agoniseala, sa le arda casele, sa le ia copiii...Sunt un om caruia ii place mult istoria, am citit si m-am informat despre tot ce a insemnat acel mare imperiu si ce a ramas dupa aceea, ii admir ca strategi si ca si civilizatie pt vremea respectiva, dar imi pare rau chiar nu pot sa asociez personaje istorice care ne-au facut foarte mult rau, cu unele agreabile, de film...Nu pot uita ca in 1438 dupa incursiunile turce in sud estul Transilvaniei, pe langa numeroase prazi, otomanii au luat peste o suta de mii de robi...Nu pot uita ca sute de ani Sibiul meu iubit a fost tinta atacurilor furibunde ale turcilor, ca mii si mii de romani si sasi si-au pierdut viata aparand cetatea...

Dar sa revin, Rasnovul este amintit pentru prima oara documentar in 1331, desi exista de mai multa vreme. Se stie ca in 1241 la grozava invazie tatara ce a pustiit totul pana la Budapesta, Rasnovul a fost si el greu lovit. Pozitia lui de avanpost a Tarii Barsei (este in prima zona din pasul Bran) a impus construirea unui loc de refugiu si de aparare, nu doar pt rasnoveni, dar si pt cei din Cristian si Ghimbav.

Cetatea apare ca data scrisa in 1335, cand o expeditie tatara a fost respinsa. Cetatea avea un amplasament foarte important si avantajos: se afla pe drumul comercial ce lega Transilvania si Tara Romaneasca, ceea ce a permis o dezvoltare a zonei. Este simplu construita, are un tipar mai mult cazon, nu are elemente de arhitectura deosebite. Se vede clar pt ce a fost construita. Oamenii au ridicat ziduri de peste 5 m din piatra si caramida, incercand sa puna in valoare si pozitia in varf de deal, astfel incat fortareata sa fie cat mai greu de cucerit.

Intre ziduri erau in jur de 30 case construite cu scopul de a-i adaposti pe locuitorii asezarii, impreuna cu vitele si bunurile lor. Mai exista si functiona acolo o scoala si o capela, langa fiind si locuinta preotului. Sunt doua curti, una exterioara si una interioara, in cea exterioara in locul numit "gradina cetatii" fiind adapostite vitele celor care se refugiau aici cand Rasnovul era atacat.

Retrasi intre zidurile cetatii, oamenii puteau rezista multe zile si isi putea continua o viata relativ normala, cu scoala pt copii, cu biserica...Fantana sapata in stanca calacaroasa desi nu avea cea mai buna apa, asigura necesarul comunitatii retrase intre ziduri. Pentru a intelege foarte bine cum era organizata o astfel de cetate, ideal este sa se viziteze Prejmerul. Spun eu ca este cel mai explicativ loc ce ne-a ramas, in intelegerea modului in care taranii isi asigurau un loc in care sa doarma, ce sa manance si ce sa bea in timpul unei invazii...

Deci aceste cetati nu erau efectiv locuite, aveau insa pregatite tot ce trebuie pt o retragere intre ziduri...




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014
« Răspuns #154 : Duminică, 07 Decembrie 2014, 13:13 »
Dupa descriere si pozele selectionate:











































La revedere Bran, la revedere Rasnov, la revedere Klaus, ne revedem la anul!

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014
« Răspuns #155 : Luni, 08 Decembrie 2014, 13:57 »
Mi-a placut blazonul lui Klaus...  :)



... si Rasnovul acoperit de gheata!