Autor Subiect: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie 2014  (Citit de 41354 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #135 : Joi, 27 Noiembrie 2014, 16:07 »
Gigi, ai reusit sa gasesti un neamt si la Bran?!

Va fac o relatare la "cald" ...aici e soare..dar cu dinti, multi dinti!
Senin, superb, se vad muntii de parca iti vine sa pui mana pe ei, dar e frig!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #136 : Joi, 27 Noiembrie 2014, 16:34 »
Cine cauta...gaseste!  :)

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #137 : Joi, 27 Noiembrie 2014, 21:14 »
...aici e soare..dar cu dinti, multi dinti!
Senin, superb, se vad muntii de parca iti vine sa pui mana pe ei, dar e frig!
Soare?  8)  N-am mai vazut soarele de vreo trei saptamani!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #138 : Vineri, 28 Noiembrie 2014, 07:23 »
Eu sunt gata de drum. Intr-o ora ma intalnesc cu cei care pleaca din Sibiu. Va urez drum bun, sa ne vedem peste cateva ore cu bine. Si nu uitati, veseli!!!! *|* :dance: *|*

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #139 : Duminică, 30 Noiembrie 2014, 18:52 »
Salutare tuturor ! Si iar a fost frumos ! Eu am ,,supravietuit,, tuturor retetelor puse in aplicare la Cooking Camp . Daca vrea cineva sa-mi trimita si niste fotografii, ii multumesc anticipat !

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #140 : Duminică, 30 Noiembrie 2014, 19:27 »
Ai dreptate, totul a fost excelent. Vor veni si pozele.Si eu le astept.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #141 : Luni, 01 Decembrie 2014, 09:18 »
Acum se pregatesc de plecare spre voi pozele si filmultele. Stau incolonate, pregatite, mai e nevoie doar de start...Astept insa inca doua adrese pe care nu le avea Samiza si am considerat ca e cam de dimineata sa sun... ::) Cum le primesc, zbrrr zboara spre voi poze, filmulete si lista cu adrese de Email. Asa veti putea tine legatura intre voi, sa schimbati fotografii...

Eu am ajuns aseara tarziu acasa (deh ce sa fac, mai e si Sibielul de care trebuie sa ma ocup... ???) - asa ca n-am reusit sa scriu imediat dupa final, asa cum fac de obicei... :-[

M-as bucura mult sa stiu ca v-a placut, ca veti ramane cu amintiri placute...ca v-ati facut prieteni noi...ca ati invatat retete noi  ;D ;D ;D si ca n-ati venit cu prea multe kg in plus... ::) Poate ca cele doua plimbari pana la Castelul Bran si pana la Cetatea Rasnov si cele doua seri de dans au mai ars din calorii...si nu s-a lasat cu prea mult plus... :whistle:

Au fost niste zile tare faine, eu cel putin m-am decontectat si relaxat grozav...Am revazut pe cativa dintre cei mai vechi, am cunoscut multi noi...Gasca de gatit super, organizare, colaborare, n-a trebuit nimeni sa invite la munca...O multime de maneci suflecate asa ca legumele si-au transformat rapid forma....A iesit tare bun, pacat insa ca sunt la dieta...M-am multumit doar cu linsul degetelor  :blush:...Torturile echipei de "cofetari - patiseri  :giggle:" aratau grozav si dupa cat de repede au disparut din farfurii sunt convins ca au fost tare bune...Felcitari Gabi&comp 
:flori: Bravo gastii de la "cratite, tigai si alte accesorii"!  :flori:

Incepusem sa va povestesc un pic in timp ce pregateati legumele de trend-ul care e acum afara cu gatitul impreuna, in echipa. La investitiile hotelurilor specializate pe grupuri pt a putea pune la dispozitia firmelor spatii de pregatire si gatire in comun. Se pare ca fenomenul - curent de intoarcere la cele simple, la natural si firesc este tot mai puternic. Multi organizatori de teambuiding- uri, de incentive-uri propun firmelor cadre naturale, in locul celor artificial create..Si se pare cu succes...

Prepararea mancarii a fost pana nu demult ceva destul de intimizat restrans la nivel de familie...Mama, bunica, matusa gateau doar pt cei din casa. Mancatul in comun crea si suda sentimentul de familie...Toti in jurul mesei, copii, parinti, bunici erau serviti cu bucuria si satisfactia de a oferi...Povestile din jurul mesei, rasul, savuratul bunatatilor primite, creau un cadru ideal perfect familial...
Din pacate nebunia in care traim, faptul ca femeile au extrem de putin timp liber si nu se mai pot ocupa atat de mult de bucatarie, programul diferit al membrilor familiilor au facut imposibile acele mici adunari in jurul masei....Asa ca fiecare mananca ce, cum si pe unde poate...

Placerea de a aduna nu doar membri de familie. ci prieteni, colegi in jurul unei mese este efectul faptului ca desi traim tot mai izolati, tot mai solitari suntem dornici de compania unui grup. Suntem fiinte sociabile, am trait sute de mii de ani tribal asa ca avem nevoie de socializare. Avem o alta stare in mijlocul unui grup...Sa mananci impreuna, sa bei un pahar...Iesitul la "grill", la disc si la tot felul de frigaciuni din astea vine tot din placerea si bucuria oamenilor de a gati impreuna si de manca ceva intr-un cadru cat mai natural...si evident mai compatibil.

Asta incerc sa fac si eu cu Group Cooking - am venit cu conceptul acesta in Singles Camp, in incercarea de a usura comunicarea si de a crea un efect de intimizare de grup. Placerea de a face ceva in comun, de a vedea rezultatul, de a-ti oferi efortul si munca (pt ca a toca un munte de varza si de a sta in picioare la nspe' tigai, nu e tocmai bucurie ci mai degraba un pic de sacrificiu pt ceilalti) genereaza o stare buna de grup...Creaza participativitate si pt cei mai timizi si pt cei care de regula se multumesc sa priveasca un grup de pe margine...Integreaza usor in colectiv cam orice tip de profil...Ati vazut sambata, a atras chiar si baietii...Dupa admiratie si poze, si-au suflecat si ei manecile si au ajutat...Si asta in conditiile in care de regula barbatii prefera muncile mai brute, mai ...outdoor, gen grill...Dar atmosfera aceea care s-a creat in jurul mesei i-a atras inevitabil si pe ei...E greu sa stai de o parte si doar sa privesti... ::)

Am sa postez aici si cateva poze...cand am putin timp... :)


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #142 : Luni, 01 Decembrie 2014, 15:29 »
Am transmis tuturor celor care au participat fotografiile, filmuletele si lista. Daca este cineva care nu a primit sa-mi scrie...link-ul e valabil doar pana in 8 decembrie...

Offline valentin75

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #143 : Luni, 01 Decembrie 2014, 18:43 »
Salutare. Am trimis pozele facute de mine tuturor sper sa va placa.  :happy: :dance: :happy: Ma bucur ca v-am cunoscut si sper sa ne mai vedem tot cu zambet. ;D ;D ;D

Offline Karmen Rodika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #144 : Luni, 01 Decembrie 2014, 19:36 »
eu sunt una dintre cei multi dupa parerea mea, care s-au simtit bine in tot timpul petrecut impreuna , am invatat lucruri noi,m-am distrat foarte foarte bine, am cunoscut oameni noi,eu am plecat acasa cu mult castig dupa zilele petrecute in compania placuta a tuturor..pot doar sa multumesc frumos celor ce au imaginat acest format de excursie,desi e greu sa multumesti indeajuns pentru tot,sa asigur pe toata lumea ca atmosfera,oamenii sant deosebiti,ca merita an dupa an continuata traditia acestei tabere,eu personal imi gasesc o mare vina ca nu am participat cu un an inainte..singura ma consolez, promitandu-mi ca voi fi impreuna cu grupul cat de curand,si cat mai des..la revedere si drum bun celor ce participa la urmatoarele actiuni.. :smitten: :applause:

Offline trv_dan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #145 : Miercuri, 03 Decembrie 2014, 19:21 »
Excelent acest tip de actiune in care am avut oportunitatea de a face ceva impreuna. Am invatat si o reteta interesanta si simpla (legumele frantuzesti). La plecare am avut ceva emotii la traversarea podului, dar pina la urma emotiile de orice fel fac bine :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #146 : Miercuri, 03 Decembrie 2014, 20:25 »
Imagini ...Bravo Vali si Cristi!  :thumbup:
























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #147 : Joi, 04 Decembrie 2014, 10:10 »
Tot de la bucatarie...


Weisswurst - specialitatea bavareza


Si specialitatea mea: vinul fiert (Glühwein)


Si a lui Gabi&comp





Pregatite pe operatiunea "Cooking Camp"... :)


Si pt ...Grill Camp... ;D ;D ;D




...si cateva din "rezultate"


La caldura si lumina semineului...Hmm..grozava seara de dans in barul lui Klaus!


Castelul Bran...adus in bar...

Si niste flori ramase pe afara:








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #148 : Vineri, 05 Decembrie 2014, 07:59 »
Din programul nostru nu putea lipsi Castelul Bran, unul dintre obiectivele din top 5 in Romania...Si chiar daca l-am vazut de multe ori, imi face placere de fiecare data cand revin...Ascult ghida, fotografiez, cu acelasi interes pe care l-am avut prima oara cand i-am trecut pragul...

Castelul Bran in imaginile noastre si a unor...profesionisti:










































Coridorul (pasajul) secret din Castelul Bran









De retinut ca mobilierul din castel este original, face parte din colectia mostenitorilor, dar nu are nici o legatura cu acel loc. Castelul Bran a fost o cetate militara, nu o resedinta...A fost construit incepand cu 1377, pe locul unei foste fortificatii din lemn ridicata de cavalerii teutoni.

Cei care au contribuit cu bani si mesteri au fost negustorii sasi ai Brasovului, timp de cativa zeci de ani castelul ramanand astfel in proprietatea Scaunului Brasov. Coroana maghiara a primit de la administratia locala castelul, pentru largire si fortificare - asta se intampla undeva prin 1427. Pana in 1920 cand castelul a fost primit in dar de Regina Maria a Romaniei de la Consiliul Orasenesc al Brasovului, acesta s-a aflat intr-un regim de inchiriere de la maghiari...Importanta lui de supraveghetor de vama se pierduse odata cu Unirea...

In anul 2000, castelul Bran a fost revendicat de Arhiducele Dominic de Habsburg și de surorile sale, Maria Magdalena Holzhausen și Elisabeth Sandhofer, moștenitorii principesei Ileana, de la care castelul fusese în 1948 trecut în proprietatea statului. Acum ei sunt proprietarii acestui castel, pe care daca doresti sa-l vizitezi, trebuie sa scoti din buzunar...25 RON. Dar merita!






Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Tabara New Entry&Cooking Camp Bran/Predelut 28 – 30 noiembrie
« Răspuns #149 : Vineri, 05 Decembrie 2014, 09:11 »
...Si chiar daca l-am vazut de multe ori, imi face placere de fiecare data cand revin...Ascult ghida, fotografiez, cu acelasi interes pe care l-am avut prima oara cand i-am trecut pragul...

Chiar asa!    :D     :giggle: