Autor Subiect: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...  (Citit de 30171 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 17:59 »
Viata noastra nu are doar greu si urat, asa cum ni se pare de multe ori. Avem o multime de momente bune si frumoase. Cred eu mai multe decat cele mai putin fericite. Si atunci de ce cand povestim ceva, de ce cand intalnim un amic suntem tentati sa-i spunem doar de lucrurile mai putin placute? De ce nu-i vorbim despre ce ni se intampla frumos? De ce sa ne incarcam si noi si pe el emotional negativ? Lumea vrea sa auda lucruri frumoase, vrea povesti cu happy end. Vrea sa rada. Vrea sa se incarce de optimism. Destul cu incruntatura...hai sa ne inveselim!  :)

Cum ar fi ca aici sa povestim pe scurt cate un moment bun, fericit sau chiar hazliu...? Sa impartasim si celorlalti ceva din starea noastra buna care am avut-o dupa cate un astfel de moment...sa-i facem sa rada!


Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #1 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 19:17 »
Scuze Gigi dar nu am timp sa scriu, rusine mine !!!!!
http://isabellelorelai.wordpress.com/2008/03/06/viata-ca-un-circ/

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #2 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 21:06 »
Destul de greu de aplicat...Si-un zimbet dupa ''buna ziua'' trezeste suspiciuni si priviri luuuungi ! O intimplare vesela pe care-ai dori s-o impartasesti cuiva a ajuns o chestie deplasata: Lumea se zbate-n probleme de tot soiul, iar tie-ti arde de glume ?!!! Ai momente vesele in existenta ?! Nu-i frumos... :blush: Nu se cade. Oamenii revin cu seriozitate exagerata la problemele lor, considerindu-te inconstient, inadaptat sau fericit de capul tau. Nu faci echipa cu ceilalti, esti un izolat, un ciudat...De-aia zic ca e dificil ! Ma aflam la tirgul de turism acum vreo 2 saptamini. Stare de spirit buna, sperante de calatorie, zimbet. Cu ele m-am oprit la un stand sa iau citeva detalii. Acolo, figuri incruntate, sobre, as zice chiar scortoase. Am continuat asa dupa cum ma simteam, adica degajat...Dupa citeva fraze schimbate am simtit ca, daca mai ramin, imi vor modifica starea- repet buna, normala - asa ca am parasit locul. Cu un gust amar !  :sorry:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #3 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 21:31 »
Povestea Doinei mi-a amintit de o intamplare de acum cativa ani, nu multi. Eram cu colegii mei, la o terasa frumoasa, pe malul unui lac. Sarbatoream incheierea unui proiect greu. Eram asa de bucurosi incat faceam haz de necaz, radeam din orice, toate obstacolele cu care ne-am confruntat un an de zile, reactiile noastre in diferite situaíi,  devenisera brusc motive de maxim amuzament. Starea aia in care razi de nici nu mai stii de la ce ai inceput sa razi, ca o eliberare de stres.

Doar ca, la masa de alaturi s-a asezat un grup de persoane care s-a simtit deranjata de galagia noastra si ne-a...pârât la domnul ospatar. Un tip impozant, in costum de gala, cu o medalie cat roata carului pe piept, care a venit si ne-a explicat cu morga să facem liniste, ca lumea vrea... sa se odihneasca.

Din pacate nu ne mai puteam opri din ras, iar asta ne-a provocat si mai tare. Adulti in toata firea, ne-am simtit precum niste copii admonestati. Si am reactionat, asa cum am fost tratati.
Norocul lor ca aproape terminasem consumatia, si au scapat de noi. Numai noi n-am scapat de ras, pana in momentul despartirii. :happy:

(As mai rade si acum, as mai povesti, dar maine iar am o activitate pe un alt proiect, nu la fel de greu, dar solicitant. )
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #4 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:42 »
Nu aveti curaj? Sa va povestesc eu ce am patit de Boboteaza. Aveam obiceiul sa merg la biserica din cartier la slujba. Parohul este foarte sever cu tinuta femeilor in biserica si m-a certat foarte rau intr-o zi ca nu aveam capul acoperit. Imi venea sa intru in pamant de ruzine, imi stapaneam lacrimile si am zis in gândul meu ,,sa-ti dea Dumnezeu rusinea mea,,.
La cateva luni dupa incident, ma pregateam sa plec in vacanta, eram intr-o stare euforica, probam costume de baie, fericita ca plec la caldurica, suna cineva la usa, nu raspund, insista de mai multe ori.
Deranjata, asa goala cum eram, fara sa ma uit pe vizor, deschid usa larg. In fata usii taica popa cu botezul. Sa-i sara ochii din orbite, s-a facut verde, albastru, a balbait ceva, a ramas blocat in usa pana mi-am revenit eu din soc si i-am trantit usa-n nas.  Nu am mai calcat in acea biserica de rusinea lui si a mea.
 

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #5 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:49 »
Vaaai ! Am ris in hohote... :2funny: Auzi, unii venisera sa se odihneasca la terasa !  :2funny: Vindusera paturile, nu mai aveau loc in ele ?!!! Popa si-a luat-o !  Daca n-a acceptat cumsecade un cap descoperit, atunci i-a fost aplicata o alta experienta. De corectie !  :2funny: In locul lui n-as mai fi calcat pe la biserica....In locul tau, Teo, m-as fi dus tantosa la fiecare liturghie sau cum s-o chema. Vaporoasa, transparenta si surizatoare !  :D

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #6 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:52 »
Nu ca ma stropeste cu aghiazma, ma exorcizeaza.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #7 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:57 »
Asta cu popa imi aminteste si mie de-o intimplare. Eram proaspat casatorita, venisem prima de la birou si suna cineva la usa. Deschid, il poftesc pe popa sa sfinteasca, sa-si faca job-ul altfel spus si plec prin camere intr-ale mele...Zice el ceva neinteligibil, termina si ma duc spre usa sa-i dau obolul. Il ia si se-apleaca parinteste spre mine, ma ia de umar si-mi spune sa aerisesc ca se simte c-am fumat si ma vor certa parintii la sosire. Ii multumesc omului pentru inteleptele sfaturi, apuc sa-nchid usa, numai bine pentru a ma tavali de ris... Asa m-a gasit sotul meu, sosit la scurta vreme !  :2funny: :yeah:

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #8 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 22:58 »
Nu ca ma stropeste cu aghiazma, ma exorcizeaza.
Totul este sa nu te lege inainte de-a purcede la operatiuni !  :2funny: Asuma-ti experienta, nu spune ''nu pot'' !  :dance:

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #9 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 23:05 »
Pot dar nu vreau ca-mi e rusine. Te pup noapte buna.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #10 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 23:06 »
Pot dar nu vreau ca-mi e rusine. Te pup noapte buna.
Sa nu-ti fie ! Si eu, somn usor !

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #11 : Marți, 06 Mai 2014, 19:59 »
Poveste cu romani de-ai nostri

Anul 2009. Mi s-a indeplinit visul! O excursie in Scandinavia! Frumos, peisaje superbe, totul organizat la minut, relaxare, aer curat, feriboturi si multa, multa apa.
Zilele au trecut cu repeziciune. Grup destul de sobru, majoritatea familii.
Ne suim in avionul de intoarcere si facem escala la Frankfurt. Ne asezam, unii cu o carte in brate, altii cu gandurile departe, spre fiordurile norvegiene.
Si, in acea relaxare totala care  cuprinsese parca tot avionul........incep tipete, chiraieli, rasete si imbranceli, ca intr-un autocar cu excursionisti. Si intra un grup de liceeni romani, cu doi insotitori, un el si o ea. El, un profesor la vreo 50 de ani, f bine pilit, canta de petrecere. Liceenii galagiosi, cu freze tepoase, geluite si decolorate, cu casti si mobile, cu haine strident colorate si gura mare, isi cautau de-a valma locurile. Dumnealui  (mentorul) ii dadea inainte cu versuri cantate sovaitor, la fel ca si mersul ,de altfel.

Noi, ceilalti, consternati, ramasesem fara replica. Nu ne venea sa credem si mai sa intram in pamant de rusine. Stewardesele, niste nemtoaice "barbate" isi faceau semne din priviri, iar noi asteptam finalul actiunii, ori ii debarca, ori ii potolesc. Nu s-a intamplat insa nimic-diplomatie germana. In schimb domnu' profesor isi ia sacosa plina cu dulciuri cumparate din duty-free si se pregateste sa o aseze/arunce  la bagaje in spatiul ramas liber deasupra unor nemtoaice . Arunca punga nelegata la gura din care incep sa cada de-a valma pungute si pungulite, bomboane si napolitane. Nemtoaicele incep sa chiraie. Noi, ceilalti , aruncam priviri din ce in ce mai ucigase. Liceenii sesizeaza si incet-incet se potolesc rand pe rand, fetele fiind cele care dau tonul restabilirii echilibrului. Domnu' profesor nu si nu, se mai ridica, mai recita ceva, elevul de langa el incerca sa-l potoleasca si sa-l aseze pe scaun.
Culmea e ca intr-un final s-a linistit, dupa un pahar de vin adus de stewardesa (in care cred ca a strecurat si un sedativ) si a dormit pana la destinatie. La iesirea din avion a mai incercat ceva cantat, dar nu mai avea vlaga, deja efortul fusese prea mare. Si al nostru, de altfel; ne-am simtit superjenati si stresati.

Si acum, concluzionez : ne intrebam adeseori ce se va alege de generatia tanara, sunt destui neinstruiti si needucati.
Dar cu unii mentori ce ne facem? Unde s-au pierdut? Sau erau pierduti si nu ne-am dat noi seama?


PS: am trecut aceasta relatare la capitolul cu intamplari hazlii, dar e precum o ciocolata amaruie cu 80% cacao, nu la fel de gustoasa insa.

Nu inchei inainte de a o saluta pe Angela B; poate vom face cunostinta vreodata, prea ni s-au potrivit username-urile!






Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #12 : Marți, 06 Mai 2014, 23:44 »
Poveste cu romani de-ai nostri

Nu inchei inainte de a o saluta pe Angela B; poate vom face cunostinta vreodata, prea ni s-au potrivit username-urile!

intamplator am citit istorisirea.
Si eu am remarcat de ceva timp asemanarea . poate ne intalnim in actiuni ......
 :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #13 : Luni, 09 Iunie 2014, 19:31 »
Sunt o aiurita, orice as face. In ultima vreme sunt si mereu pe fuga, in intarziere. Asa se face ca nu mi-a iesit intrarea planificata a fi una delicata si eleganta la o nunta, sambata seara. Trec peste sentimentul ca nu e o situatie preferata - sa merg singura la o nunta. Dar, pentru ca era vorba de niste prieteni, nu m-am lasat in panta gandurilor. Am luat-o ca atare si m-am dus relaxata. Relaxata dar, cum spuneam, pe fuga. Cand sa ma apuc de pregatiri s-a intrerupt curentul. Deci, a trebuit sa astept ca sa am apa calda. Bine, de fapt a trebuit sa astept pana sa imi treaca prin minte sa verific daca e pana in cartier sau e doar la mine. Era doar la mine :slap:
M-am vopsit si coafat, m-am machiat si toate celelalte, cu o ora inainte de ora plecarii. rochia era pregatita. m-am urcat pe tocuri de 6 cm, deci foarte inalte raportat la balerini, adidasi si bocanci  ;D. Dau sa ies din casa, arunc o privire pe geam - vijelie si ploaie torentiala. Mai stau un pic sa se potoleasca, dar am zis sa imi iau totusi umbrela. Pe langa sacosica cu sandalute delicate, cu pietricele dar cu talpa la nivelul solului. Din start mi-am stricat...outfit-ul. Ca nu-mi incapeau in plicul lucios si cu pretentii. Dar am zis ca asta e, lumea se va uita la mine nu la ce am in maini. Am chemat repede un taxi. intre timp s-a mai potolit ploaia. M-am aruncat in masina. Trebuia sa fac un ocol sa mai iau o prietena. Tot singura, tot la nunta. Cand sa ajung la ea, am dat sa ma mut, sa o las sa urce. nu m-am putut misca. am zis ca mi-am prins lanticul de la plic in portiera. De fapt imi prinsesem un colt din rochie, care flutura prin ploaie spre surprinderea prietenei mele care a crezut ca am aranjat sa vin s-o iau cu flamura in vant.

Uite asa s-a dus naibii intentia mea de a fi o ...aparitie. noroc de culorile inchise si de materialul care s-a uscat repede. Si de felul meu nonsalant care nu ma mai lasa sa ma consum pentru astfel de nimicuri ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intamplari hazlii din viata noastra de zi cu zi...
« Răspuns #14 : Vineri, 17 Aprilie 2015, 09:55 »
exista o relatie...spasmodica si conflictuala intre mine si telefoane. Ajung desfacute bucati pe trecerea de pietoni sau pe gresie. Ultimul telefon s-a intrecut pe sine. Mi-a zburat din poala, in timp ce coboram din masina, direct intr-o frumusete de balta coclita. Sa lesin cand l-am vazut plutind. Am apucat sa-l culeg tocmai cand incepea sa se scufunde leganat. Am avut noroc. Dupa vreo 12 ore de stat bucatele la uscat, ajutat putin si cu feonul si-a recapatat toate functiile.  :faint:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.